Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

 • Prawo spadkowe - Sprawdź co reguluje prawo spadkowe?

  ). Prawo spadkowe normuje więc skutki prawne śmierci osoby fizycznej. Z reguły bowiem śmierć osoby, której przysługiwało określone prawo, nie pociąga za sobą wygaśnięcia tego (...)

 • Spadek po obywatelu niemieckim

  znaczenia. Prawo unijne nie zawiera w obecnej chwili przepisów harmonizujących czy też ujednolicających prawo spadkowe w innych krajach członkowskich. Każde z państw kieruje się więc (...)

 • Za jakie długi odpowiada spadkobierca, który przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza?

  ; Polskie prawo spadkowe opiera się na następujących regułach:   od momentu otwarcia spadku do chwili jego przyjęcia spadkodawca odpowiada za długi spadkowe jedynie ze spadku, tj. (...)

 • Porada prawna na temat prawo spadkowe

  Nie szukaj dłużej informacji na temat prawo spadkowe, zapytaj naszego prawnika, a otrzymasz wycenę Twojego problemu. Opinie prawne od 40 zł, profesjonalnie, błyskawicznie, anonimowo

 • Jak obliczyć wysokość zachowku?

  zachowku. Prawo spadkowe przewiduje uprawnienie z tytułu zachowku jedynie dla zstępnych i małżonka spadkodawcy, a także dla jego rodziców, jeśli byliby powołani do spadku z ustawy. Od (...)

 • Przyjęcie i odrzucenie spadku w ujęciu obowiązujących przepisów oraz pod rządami znowelizowanej regulacji spadkowej.

  , ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw, Sejm RP VII kadencji, Nr druku: 2707 przyjęcie spadku, odrzucenie spadku, spadek, regulacja spadkowa, prawo spadkowe, (...)

 • Dziedziczenie przez dzieci a intercyza

  . Dziedziczą oni w częściach równych. kodeks cywilny, kodeks rodzinny i opiekuńczy, prawo cywilne, prawo rodzinne, prawo spadkowe, spadek, dziedziczenie ustawowe, dziecko, żona, (...)

 • Sposoby odwołania testamentu

  ,artykuly,prawo-spadkowe" target="_blank" class="wiecej-ln">Odwołanie testamentu w inny niż sporządzenie nowego sposób może nastąpić poprzez podjęcie czynności skierowanych przeciwko (...)

 • Kiedy przedawnia się roszczenie o zachowek? Przykłady praktyczne liczenia terminu.

  listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego (t.j. Dz.U. z 2018 r., poz. 155, ze zmianami). przedawnienie, roszczenie, zachowek, spadek, testament, dziedziczenie, prawo spadkowe, (...)

 • Mój dziadek zmarł w 1938 r. na terenie Polski. Jaki przepisy znajdą zastosowanie przy teraz prowadzonym postępowaniu spadkowym?

  ;w majątkowych dla ustalenia, jaka część majątku przypadała małżonkom. Na terenie województw środkowych w okresie istnienia II Rzeczypospolitej obowiązywało francuskie prawo spadkowe (...)

 • Przebaczenie a wydziedziczenie

  ustanie po wydziedziczeniu a przed otwarciem spadku sprawia, iż wydziedziczenie "traci moc" (tak: J. Gwiazdomorski, Prawo spadkowe w zarysie, 1990, Piątowski, Prawo spadkowe, s. 281.) (...)

 • Dziedziczenie spadku przez rodzeństwo

  zmianę stwierdzenia nabycia spadku (art. 679 k.p.c.). prawo spadkowe, dziedziczenie ustawowe, stwierdzenie nabycia spadku, poświadczenie dziedziczenia, notariusz, spadek, przyjęcie spadku, proste (...)

 • Porządek dziedziczenia

  skontaktować? Postępowanie spadkowe po drugim mężu babci prawdopodobnie już się odbyło, ale chyba nie zgłoszono do masy spadkowej 1/4 tego domu. Czy w tej sytuacji córki nadal miałyby prawo (...)

 • Wyłączenie małżonka od dziedziczenia

  Złożyłam do sądu pozew rozwodowy, ale nie został wyznaczony jeszcze termin pierwszej rozprawy. Mój mąż w tym czasie zmarł. Czy mam prawo do spadku? Prawo do dziedziczenia ustawowego posiada (...)

 • Kiedy dziedziczą rodzice spadkodawcy?

  przepisów ustawy, tj. kiedy rodzice dochodzą do dziedziczenia i jakie udziały spadkowe im się należą. W którym kręgu dziedziczą rodzice spadkodawcy? Prawo spadkowe dzieli (...)

 • Prawo spadkowe. Zyska daleka rodzina

  spadkodawcą przed organem gminy, a spadkodawca zmarł już po wejściu w życie nowych przepisów. By odzyskać prawo do ulgi mieszkaniowej i zwrot podatku będą musieli złożyć odpowiednie wnioski do (...)

 • Zaskarżalność postanowienia o spisie inwentarza

  przedmiocie sporządzenia spisu inwentarza ma istotne znaczenie w zakresie skutków materialnoprawnych przewidzianych przez prawo spadkowe, nie sposób bronić tezy, iż dotyczy ono tylko incydentalnej (...)

 • Podważenie aktu darowizny

  ? Prawo spadkowe przewiduje możliwość odrzucenia spadku przez spadkobiercę. Skutkiem odrzucenia spadku jest wyłączenie odrzucającego od dziedziczenia, tak jakby nie dożył otwarcia spadku. (...)

 • Prawo właściwe dla dziedziczenia

  tego, które prawo będzie właściwe - polskie czy niemieckie. Jeśli do dziedziczenia znajdzie zastosowanie prawo polskie, to zgodnie z art. 911 ustawy Kodeks cywilny, w pierwszej kolejności do (...)

 • Zrzeczenie się spadku

  , wtedy do dziedziczenia dochodzą w równych częściach pozostali spadkobiercy. Siostra nie może zrzec się spadku na rzecz konkretnego z braci czy matki. Prawo spadkowe polskie nie przewiduje możliwości

 • Śmierć posiadacza rachunku a dziedziczenie

  pieniężnych. Prawo spadkowe nie przewiduje żadnego terminu, w którym powinno zostać przeprowadzone postępowanie spadkowe w postaci stwierdzenia nabycia spadku. Teoretycznie statut SKOK (...)

 • Austriacka fundacja prywatna - czyli jak bezpiecznie i tanio przekazać majątek przedsiębiorstwa następcom prawnym?

  fundator może tak skonstruować akt założycielski, że pozostaje on w pełni władny pośrednio lub bezpośrednio zarządzać i dysponować tymże majątkiem. Co więcej, prawo austriackie jest tu na (...)

 • Zwrot bonifikaty przy dziedziczeniu

  istotny jest tu charakter roszczenia. Ponadto, sąd uwzględnia upływ terminu przedawnienia na zarzut zobowiązanego, a nie z urzędu (art. 117 §2 k.c.). prawo spadkowe, gospodarka nieruchomościami

 • Darowizna pomiędzy małżonkami

  . Dowody odrębne może przeprowadzać inna strona postępowania. Pamiętać należy, że ostateczna decyzja o przyznaniu mocy dowodowej należeć będzie do sądu. prawo cywilne, prawo spadkowe, (...)

 • Przyczyny nieważności testamentu

  Polskie prawo spadkowe w odniesieniu do dokonywania rozrządzeń majątkowych na wypadek śmierci stoi na gruncie zasady swobody testowania. Swoboda ta nie oznacza jednak dowolności dokonywania

 • Prawo do zachowku

  cywilnego, t. IV, s. 573; Piątowski, Prawo spadkowe, s. 279; L. Stecki, Kodekc cywilny. Komentarz, Warszawa 1989, t. II, s. 877). Odmienny pogląd wyraża jedynie R.Czarnecki, który opowiada (...)

Zobacz więcej

Ostatnio szukane:

Najczęściej szukane:

Nasi eksperci

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum

 • Prawo spadkowe

  Uprawnienia małżonka w zakresie prawa spadkowego (xxmar) Pytanie za krótkie, żeby cokolwiek stwierdzić. Odsyłam do art. 922-1088 k.c. Proszę o uszczegółowienie (...)

 • Mieszkanie w konkubinacie

  Jestem właścicielka mieszkania własnościowego. Chcę żeby mój partner, kótry w 50% sfinansował kupno i urządzenie tego mieszkania był równiez (...)

 • prawo spadkowe + prawo rolne

  Witam, jestem studentem administracji i poszukuję ciekawego tematu pracy mgr; Interesuje mnie prawo spadkowe związane z prawem rolniczym, nie bardzo (...)

 • Kolejność dziedziczenia długu

  Pierwsza sytuacja. Wiem, że polskie prawo spadkowe daje możliwość dziedziczenia po dalekich krewnych. Mam w związku z tym kilka pytań. Moja babcia (...)

 • porady prawne prawo spadkowe

  witam Mama i tata przepisała swoje działki na 4 mojego rodzeństwa, zostało gospodarstwo i działka przy domu oraz dom, który został mi obiecany, (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane