Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

 • Obliczenie zachowku a darowizna

  o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia. Przy obliczaniu zachowku nie uwzględnia się zapisów zwykłych i poleceń, natomiast (...)

 • Prawo do zachowku

  darowiznę doliczoną do spadku, sumy pieniężnej potrzebnej do uzupełnienia zachowku (art. 1000 § 1 k.c.). Jeżeli spadkodawca obdarował kilka osób, a darowizny te podlegają doliczeniu (...)

 • Zachowek od obdarowanego (jak długo skuteczne jest roszczenie o niego) - opinia prawna

  otrzymała od spadkodawcy darowiznę doliczoną do spadku, sumy pieniężnej potrzebnej do uzupełnienia zachowku. Jednakże obdarowany jest obowiązany do zapłaty powyższej sumy tylko (...)

 • Porada prawna na temat prawo do zachowku

  Nie szukaj dłużej informacji na temat prawo do zachowku, zapytaj naszego prawnika, a otrzymasz wycenę Twojego problemu. Opinie prawne od 40 zł, profesjonalnie, błyskawicznie, anonimowo

 • Prawo do zachowku

  od dnia otwarcua spadku (tak. E.Skowrońska-Bocian, komentarz do art. 1007 k.c. [w:] E. Skowrońska-Bocian, Komentarz do Kodeksu cywilnego, Warszawa 2007, publ. LexPolonica; M. Pazdan, Komentarz do (...)

 • Umowa dożywocia a kwestia dziedziczenia

  mieszkania. Jednakże należy pamiętać, że do majątku od którego zależy wysokość majątku wchodzą także co do zasady przedmioty umowy darowizny. Do zachowku nie zalicza (...)

 • Wydziedziczenie a testament negatywny

  faktycznym osoby te były powołane do spadku z ustawy. Oznacza to, że w sytuacji gdy spadkodawca pozostawił małżonka i dwoje dzieci, tylko te podmioty nabędą prawo do zachowku. (...)

 • Prawo do zachowku i spadku

  . Córka dziedziczyłaby więc po babci zamiast swego ojca, gdyby nie testament. Jednakże w takim przypadku ma prawo do zachowku. Zgodnie bowiem z art. 991 kodeksu cywilnego zstępnym, małżonkowi (...)

 • Prawo do zachowku a przekazanie gospodarstwa

  od osoby obdarowanej. Jeżeli osoba obdarowana sama jest uprawniona do zachowku, jej odpowiedzialność do wypłaty Panu zachowku ogranicza się do wysokości nadwyżki przekraczającej (...)

 • Prawa dziecka osoby pozbawionej zachowku

  Art.1011 kc: "Zstępni wydziedziczonego zstępnego są uprawnieni do zachowku, chociażby przeżył on spadkodawcę". Czy oznacza to, że w przypadku gdy wydziedziczony zstępny żyje, to prawo (...)

 • Testament a mieszkanie

  zmienia. Prawo do zachowku jest bowiem prawem do uzyskania od spadkobiercy określonej sumy pieniężnej, nie daje natomiast żadnych praw do przedmiotów z majątku spadkowego. (...)

 • Zachowek przy dziedziczeniu gospodarstwa rolnego - opinia prawna

  w chwili śmierci matki nie spełniał wymogów do dziedziczenia gospodarstwa rolnego (art. 1059 kc), to zasadniczo nie mogą ono żądać od Pana zachowku po matce. Prawo do zachowku (...)

 • Zachowek przy dziedziczeniu ustawowym - opinia prawna

  spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia. Otóż z literalnego (...)

 • Wydziedziczenie a prawo do zachowku

  , a osoby te nie zostały powołane do spadku w testamencie, nie są spadkobiercami. Mają jednak prawo do zachowku. W tym celu osoby te powinny wystąpić do spadkobiercy (po (...)

 • Prawo do zachowku

  Nie zostałem powołany do spadku w testamencie mojego ojca. Czy mam prawo do zachowku? Dzieci spadkodawcy mają prawo do zachowku. Dzieje się tak gdy uprawniony (...)

 • Testament najprostszym sposobem przekazania majątku - opinia prawna

  pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia. Jednak jak wynika z przedstawionej przez Pana sytuacji na dzień dzisiejszy nie ma osób, które mogłyby rościć sobie prawo do zachowku. Jeżeli (...)

 • VIII - KODEKS CYWILNY - Spadki

  będącego skutkiem darowizny.§ 2. Jeżeli obdarowany sam jest uprawniony do zachowku, ponosi on odpowiedzialność względem innych uprawnionych do zachowku tylko do wysokości (...)

 • Prawo do zachowku przy dziedziczeniu ustawowym

  stosunkach przyjęte, ani dokonane przed więcej niż dziesięciu laty, licząc wstecz od otwarcia spadku, darowizny na rzecz osób nie będących spadkobiercami albo uprawnionymi do zachowku. (...)

 • Dziedziczenie testamentowe rodzeństwa

  przysługuje prawo do zachowku. Do zachowku uprawnieni są tylko zstępni spadkodawcy (jego dzieci, wnuki, itd), małżonek oraz rodzice (art. 991 ust. 1 kodeksu cywilnego). Prawo (...)

 • Testament notarialny a prawo do zachowku

  spadkowego). Należy pamiętać o tym, iż na poczet należnego zachowku zalicza się darowizny dokonane przez spadkodawcę uprawnionemu do zachowku oraz poniesione przez spadkodawcę koszty (...)

 • Osoba niegodna zachowku

  uprawnienia do zachowku jest przy tym uzależnione od tego, aby w konkretnym stanie faktycznym osoby te były powołane do spadku z ustawy. Zgodnie z ogólnymi regułami nie dochodzą do (...)

 • Realizacja roszczenia o zachowek

  najbliżsi krewni nie dochodzą do dziedziczenia w ogóle lub jeżeli udział spadkowy członka najbliższej rodziny nie pokrywa należnego mu zachowku. Uprawnionymi do zachowku są: (...)

 • Zachowek a umowa dożywocia

  jeśli tak - kogo należy pozwać po śmierci rodziców? To dziecko, na które został przepisany cały majątek? Zgodnie z art. 991, prawo do zachowku, jest to roszczenie o zapłatę sumy (...)

 • Podatek od spadku - Co jest opodatkowane? Jak ustalić wysokość opodatkowania?

  uwagę stosunek spadkobiercy (zapisobiercy) do spadkodawcy. Kogo zaliczyć do jakiej grupy podatkowej? Do grupy I zalicza się małżonka, zstępnych (w tym także przysposobionych i ich (...)

 • Żądanie zachowku od obdarowanego - opinia prawna

  ich zachowek. Do zapłaty zachowku może być wtedy zobowiązany współspadkobierca ustawowy, który otrzymał darowiznę doliczoną do spadku. Odpowiedzialność spadkobiercy (...)

 • Termin ogłoszenia testamentu

  prawo do zachowku. Zależy to od treści testamentów, która nie jest jeszcze znana. Wydaje się, że w treści pytania mogły zostać pomieszane dwa pojęcia – otwarcie spadku i otwarcie (...)

Zobacz więcej

Ostatnio szukane:

Najczęściej szukane:

Nasi eksperci

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum

 • zachowek

  Mam pytanie i bardzo prosze o odpowiedz. Moj maz z pierwszego malzenstwa ma dwie corki i jest pozbawiony praw rodzicielskich . My wspolnie nie mamy potomstwa, (...)

 • Darowizna a zachowek

  Czy zachowek od darowizny należy się za życia darczyńcy czy po jego śmierci? cześć nie mylcie pojęć darowizna jest dobrowolna przekazywana (...)

 • Darowizna

  Mam otrzymac mieszkanie wlasnosciowe - darowizna, trzecia grupa podatkowa (darczynca zyje i nadal w nim bedzie mieszkac). Jakich kosztow moge sie spodzieawac (...)

 • Darowizna mieszkania

  Mama moja ponad 5 lat temu zapisała mi mieszkanie w formie darowizny u notariusza mieszkanie społdzielczo-własnosciowe.Nie mam rodzenstwa,poniewaz moj (...)

 • Prawo do zachowku, pomóżcie

  Witam. Mam pytanie dotyczące prawa do zachowku. Moja babcia postanowiła napisać testament i zapisać mi swoje mieszkanie. Babcia ma dwójke dzieci (moja (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane