Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

 • Obliczenie zachowku a darowizna

  o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia. Przy obliczaniu zachowku nie uwzględnia się zapisów zwykłych i poleceń, natomiast (...)

 • Prawo do zachowku

  darowiznę doliczoną do spadku, sumy pieniężnej potrzebnej do uzupełnienia zachowku (art. 1000 § 1 k.c.). Jeżeli spadkodawca obdarował kilka osób, a darowizny te podlegają doliczeniu (...)

 • Zachowek od obdarowanego (jak długo skuteczne jest roszczenie o niego) - opinia prawna

  właśnie będą uprawnione do zachowku, gdyż to one byłby spadkobiercami ustawowymi gdyby doszły do dziedziczenia. Dla porządku, mając na uwadze problem doliczania darowizn przy obliczaniu (...)

 • Porada prawna na temat prawo do zachowku

  Nie szukaj dłużej informacji na temat prawo do zachowku, zapytaj naszego prawnika, a otrzymasz wycenę Twojego problemu w ciągu godziny. Opinie prawne od 40 zł, profesjonalnie, błyskawicznie, anonimowo

 • Prawo do zachowku

  od dnia otwarcua spadku (tak. E.Skowrońska-Bocian, komentarz do art. 1007 k.c. [w:] E. Skowrońska-Bocian, Komentarz do Kodeksu cywilnego, Warszawa 2007, publ. LexPolonica; M. Pazdan, Komentarz do (...)

 • Wydziedziczenie a testament negatywny

  faktycznym osoby te były powołane do spadku z ustawy. Oznacza to, że w sytuacji gdy spadkodawca pozostawił małżonka i dwoje dzieci, tylko te podmioty nabędą prawo do zachowku. (...)

 • Prawo do zachowku i spadku

  . Córka dziedziczyłaby więc po babci zamiast swego ojca, gdyby nie testament. Jednakże w takim przypadku ma prawo do zachowku. Zgodnie bowiem z art. 991 kodeksu cywilnego zstępnym, małżonkowi (...)

 • Prawo do zachowku a przekazanie gospodarstwa

  od osoby obdarowanej. Jeżeli osoba obdarowana sama jest uprawniona do zachowku, jej odpowiedzialność do wypłaty Panu zachowku ogranicza się do wysokości nadwyżki przekraczającej (...)

 • Prawa dziecka osoby pozbawionej zachowku

  Art.1011 kc: "Zstępni wydziedziczonego zstępnego są uprawnieni do zachowku, chociażby przeżył on spadkodawcę". Czy oznacza to, że w przypadku gdy wydziedziczony zstępny żyje, to prawo (...)

 • Testament a mieszkanie

  zmienia. Prawo do zachowku jest bowiem prawem do uzyskania od spadkobiercy określonej sumy pieniężnej, nie daje natomiast żadnych praw do przedmiotów z majątku spadkowego. (...)

 • Zachowek przy dziedziczeniu gospodarstwa rolnego - opinia prawna

  . 1059 kc), to zasadniczo nie mogą ono żądać od Pana zachowku po matce. Prawo do zachowku przysługuje bowiem osobie, która byłaby uprawniona do dziedziczenia. Przedawnienie (...)

Zobacz więcej

Ostatnio szukane:

Najczęściej szukane:

Nasi eksperci

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum

 • zachowek

  Mam pytanie i bardzo prosze o odpowiedz. Moj maz z pierwszego malzenstwa ma dwie corki i jest pozbawiony praw rodzicielskich . My wspolnie nie mamy potomstwa, (...)

 • Darowizna a zachowek

  Czy zachowek od darowizny należy się za życia darczyńcy czy po jego śmierci? cześć nie mylcie pojęć darowizna jest dobrowolna przekazywana (...)

 • Darowizna

  Mam otrzymac mieszkanie wlasnosciowe - darowizna, trzecia grupa podatkowa (darczynca zyje i nadal w nim bedzie mieszkac). Jakich kosztow moge sie spodzieawac (...)

 • Darowizna mieszkania

  Mama moja ponad 5 lat temu zapisała mi mieszkanie w formie darowizny u notariusza mieszkanie społdzielczo-własnosciowe.Nie mam rodzenstwa,poniewaz moj (...)

 • Prawo do zachowku, pomóżcie

  Witam. Mam pytanie dotyczące prawa do zachowku. Moja babcia postanowiła napisać testament i zapisać mi swoje mieszkanie. Babcia ma dwójke dzieci (moja (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane