Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

 • Procedury budowlane

  Jakie procedury budowlane obowiązują? Co do zasady roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę (art. 28 ust. 1 ustawy z 7 lipca 1994 r. (...)

 • Budowa tarasu

  zagospodarowaniu przestrzennym; W zależności od charakteru budowy, prawo budowlane przewiduje wiele szczegółowych wymogów, które należy spełnić, aby uzyskać pozwolenie (...)

 • Odwrotne obciążenie VAT przy świadczeniu usług budowlanych

  rozliczenia VAT od wykonanych przez tych podatników czynności będzie ciążył na A na zasadzie odwróconego obciążenia, A – jako generalny wykonawca – usługę na (...)

 • Porada prawna na temat prawo budowlane, , budowa pomostu na jeziorze

  Nie szukaj dłużej informacji na temat prawo budowlane, , budowa pomostu na jeziorze, zapytaj naszego prawnika, a otrzymasz wycenę Twojego problemu. Opinie prawne od 40 zł, profesjonalnie, błyskawicznie, anonimowo

 • Zasady korzystania z własnego jeziora - opinia prawna

  udzielenie odpowiedzi na następujące pytania: Czy mogę w swoim jeziorze (ja, moja rodzina, znajomi etc.) łowić ryby na wędkę bez posiadania tzw. karty wędkarskiej i czy w takim przypadku (...)

 • Budowa wędzarni

  będzie to budowla trwale związana z gruntem oraz czy jej powierzchnia przekroczy 25 m2 itp.Zgodnie z art. 29 ustawy Prawo budowlane, pozwolenia na budowę nie wymaga budowa:obiektów

 • Na jakich warunkach następuje zwrot VAT za materiały budowlane?

  1994 r. – Prawo budowlane wymagane jest takie pozwolenie. Chodzi tu zatem o pozwolenie na budowę w rozumieniu przepisów polskiego prawa budowlanego, które wydawane jest (...)

 • Jak uzyskać odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych?

  dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane. procedura, odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych, prawo budowlane, budowa, projekt, roboty budowlane, inwestycja, budowa, (...)

 • Od fundamentu aż po dach, czyli jak wybudować swój dom zgodnie z prawem

  . 2003 r., Nr 207, poz. 2016 ze zmianami). prawo budowlane, pozwolenie na budowę, budowa systemem gospodarczym, inwestor, wykonawca, roboty budowlane, zgodność z prawem, oddanie (...)

 • Warunki techniczne jakie musi spełniać projekt budowlany

  budowlany podaje, że zna przepisy prawne o wykonywaniu robót budowlane (w szczególności prawo budowlane), świadom jest ciążącej na jego funkcji odpowiedzialności (...)

 • Jakich wydatków dotyczy zwrot VAT za materiały budowlane?

  na cele budowlane udokumentowanych fakturami dotyczy okresu od 1 maja 2004 roku bezterminowo. Na mocy omawianej ustawy osoba fizyczna ma więc prawo do zwrotu części wydatków (...)

 • Wymogi prawne dla usytuowania tymczasowego obiektu budowlanego - opinia prawna

  pozwolenia na budowę. Wynika z niego, że pozwolenia na budowę nie wymaga budowa tymczasowych obiektów budowlanych, niepołączonych trwale z gruntem i przewidzianych do rozbiórki (...)

 • Droga konieczna jako zarzewie konfliktu właścicieli nieruchomości

  budowa została zalegalizowana na podstawie art. 49 i nast. ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane. Sąd Najwyższy oparł się między innymi na ugruntowanej linii orzeczniczej (...)

 • Samowola budowlana

  załączniku do ustawy prawo budowlane). Gdy wszystko będzie zgodne z przepisami, urząd wyda decyzję o zatwierdzeniu projektu i wyda pozwolenie na wznowienie prac (jeżeli budowa (...)

 • Remont hali handlowej

  obowiązujące w Polsce prawo budowlane, jest to, iż roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę. Zasada ta dotyczy zarówno (...)

 • Premia gwarancyjna na zakup mieszkania

  tym miejscu należy wskazać na poważny wyjątek odnośnie możliwości dysponowania przez posiadacza książeczki sumami na niej zgromadzonymi. Kwota zgromadzona na rachunku oszczędnościowym, (...)

 • Dostęp do linii brzegowej jeziora

  zwodować łódkę oraz wybudować pomost. Jakie przepisy regulują taką sytuację? Zgodnie z przepisami ustawy Prawo wodne, każdemu przysługuje prawo do powszechnego korzystania ze śródlądowych (...)

 • Wstrzymanie prac na budowie

  , np.: wykonywanie prac na wysokości przez jednego z pracowników bez zabezpieczenia przed upadkiem (pracownik zakładu wykonywał prace budowlane na dachu budynku - przechodził w (...)

 • Pozwolenie na budowę a zwrot VAT

  potwierdzające prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane i tytuł prawny do mieszkania lub domu, jeśli zwrot mają uzasadniać wydatki na remont. Tytułem potwierdzającym (...)

 • Spór z sąsiadem o ustawienie budynku i ogrodzenia - opinia prawna

  miary", a więc dozwolonego negatywnego oddziaływania na nieruchomości sąsiednie.  prawo budowlane, prawo sąsiedzkie, usytuowanie budynku, spór z sąsiadem, sąsiednia działka

 • Zakończenie budowy obiektu budowlanego

  Mam garaż dwuboksowy wolnostojący w stanie surowym zamkniętym na działce rekreacyjnej. Mój już nieżyjący mąż otrzymał od wójta gminy pozwolenie na budowę w 1991 r. i zgodę sąsiada na (...)

 • Kiedy jest dopuszczalne odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych?

  2 ustawy – Prawo budowlane, właściwy organ ma obowiązek wnieść sprzeciw do zgłoszenia, jeżeli budowa lub wykonywanie robót budowlanych narusza ustalenia miejscowego planu (...)

 • Brak tytułu prawnego do nieruchomości a legalizacja samowoli budowlanej - opinia prawna

  wątpliwe m.in. ze względu na fakt, iż została uiszczona na rzecz gminy opłata za bezumowne korzystanie z gruntu przez posiadacza, co wskazuje na to, iż nie uważał się on za właściciela (...)

 • Pozwolenia na budowę a rozbudowa

  korzystania z sąsiedniej nieruchomości, budynku lub lokalu, na zasadach ogólnych (zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego).Zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 2 ustawy Prawo budowlane, pozwolenia (...)

 • Ulga odsetkowa do rozliczenia PIT za 2018 rok

  Funduszu Mieszkaniowego towarzystwom budownictwa społecznego oraz spółdzielniom mieszkaniowym na przedsięwzięcia inwestycyjno-budowlane mające na celu budowę mieszkań na (...)

 • Przepisanie pozwolenia na budowę na inny podmiot

  . Przeniesienie takie jest jednak uzależnione od zgody strony, która posiada już pozwolenie na budowę (art. 40 ustawy prawo budowlane). Tak więc nowy inwestor musiałby już posiadać prawo (...)

Zobacz więcej

Ostatnio szukane:

Najczęściej szukane:

Nasi eksperci

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum

 • Garaż Blaszany

  Od kiedy na garaż blaszany ustawiony na własnym ogródku trzeba mieć pozwolenie? Gdzie znajdę potrzebne informacje. (Felek2002) Wg mnie to nietrzeba (...)

 • Plan zagospodarowania nie dla wszystkich rowny ??

  Witam szanownych forumowiczów Mam problem w mojej gminie. Opiszę krótko sytuacje. Jestem szczęśliwym (chyba) posiadaczem działki z linia brzegową (...)

 • Zabudowa na działce rolnej

  Czy istnieją rozwiązania prawne pozwalające zalegalizować moją zabudowę? Jak to zrobić? Sytuacja wygląda tak: Posiadam działkę rolną (notarialny (...)

 • samowola budowlana

  zacząłem budowę budynku w obecnej chwili wybudowałem do zera bez prawomocnego pozwolenia wszystko jest zgodnie z przepisami i projektem, życzliwość (...)

 • Ogrodzenie w granicy działki z położoną instalacją elektryczną.

  Mam problem z sąsiadem. Mianowicie: sąsiad wybudował ogrodzenie murowane o wysokości 3,5m. Dokonał zgłoszenia tegoż ogrodzenia w Starostwie Powiatowym (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane