Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

 • Jak ustalić pracownikom czas pracy?

  ;rym praca jest świadczona wyłącznie w piątki, soboty, niedziele i święta. W szczególny sposób regulowana jest praca w niedziele i święta w placówkach handlowych. W święta (...)

 • Zatrudnianie cudzoziemców w 2018 r.

  wprowadziła nowe rozwiązanie umożliwiające zatrudnianie w Polsce cudzoziemców do pracy sezonowej – zezwolenie na pracę sezonową. Praca sezonowa to praca wykonywana przez (...)

 • Systemy czasu pracy

  , że czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nie przekraczającym 4 miesięcy. Praca

 • Porada prawna na temat praca

  Nie szukaj dłużej informacji na temat praca, zapytaj naszego prawnika, a otrzymasz wycenę Twojego problemu. Opinie prawne od 40 zł, profesjonalnie, błyskawicznie, anonimowo

 • Zasady świadczenia pracy w porze nocnej, niedziele i święta

  wyróżnił pracę w święta oraz pracę w niedziele. Praca w niedziele jest warunkowo dopuszczalna natomiast bezwarunkowo zabroniona jest praca w święta. Praca w niedziele i święta (...)

 • Jak rozliczyć czas pracy pracowników?

  ; Powyższe zasady stosuje się niezależnie od tego, czy praca w niedzielę bądź święto wynika z rozkładu czasu pracy pracownika, ani od tego, czy była to praca z powodu szczególnych (...)

 • Nadgodziny i praca w systemie weekendowym

  przekraczająca odpowiednio 12 i 4 godziny na dobę.  Przy ¾ etatu praca w godzinach nadliczbowych jest praca wykonywana ponad 30 godzin tygodniowo. Artykuł 144 kodeksu pracy normuje (...)

 • Ochrona młodzieży w miejscu pracy (według dyrektywy UE)

  jest już objęta obowiązkiem szkolnym. Praca dzieci. Jak już wspomniano na początku praca dzieci jest zakazana. Jednakże Dyrektywa upoważnia Państwa Członkowskie do uregulowania, że zakaz (...)

 • Chałupnictwo - uprawnienia zatrudnionych w systemie nakładczym

  wyżej, w sytuacji gdy praca wywiera szkodliwy wpływ na zdrowie współmieszkańców. Jakie są skutki niezgodnego z prawem wypowiedzenia? Jeżeli nakładca wypowiedział umowę niezgodnie z

 • Czas pracy po zmianach

  . Praca w nocy, niedziele i święta Pora nocna to praca wykonywana pomiędzy godzinami 21.00 - 07.00. Pracownik, którego rozkład czasu pracy obejmuje w każdej dobie co najmniej 3 godziny pracy (...)

 • Praca zmianowa

  nie ma w znowelizowanym Kodeksie pracy. Praca zmianowa jest dopuszczalna w niedziele i święta. Podstawa prawna: ustawa Kodeks Pracy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz.U. 1998 r., Nr 21, poz. 94

 • Praca w godzinach nadliczbowych

  przewidujący przemiennie w poszczególnych dniach pracę po 10 i 6 godziny na dobę, pracą w godzinach nadliczbowych będzie praca przekraczająca odpowiednio 10 i 6 godziny na dobę.  Żadnych wątpliwości (...)

 • *Praca powyżej 12 godzin

  .), pracą w godzinach nadliczbowych jest praca ponad normę dobową wynikającą z harmonogramu pracy, a także praca w czasie przekraczającym przeciętną normę tygodniową. Ochronę mienia jako (...)

 • Praca w święto 3 maja

  zakwalifikowania wykonywanej przez niego pracy (zakładu pracy) do jednej z wymienionych powyżej sytuacji. Zaznaczyć przy tym trzeba, że praca w placówkach handlowych w święta jest zakazana z (...)

 • Praca za granicą

  innego państwa UE/EOG lub Szwajcarii), aby tam szukać pracy. praca za granicą, zatrudnienie, zagranica, pracownik, pracodawca, UE, państwo, Unia Europejska, agencja zatrudnienia, EURES, pośrednictwo (...)

 • Praca przez cały tydzień

  wynagrodzenie. Jeżeli praca w niedziele ma charakter pracy nadliczbowej, pracownikowi przysługuje dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia wynikającego z osobistego zaszeregowania tego pracownika. praca (...)

 • Praca w pełnym wymiarze - definicja

  wykonywana jest równoznaczne z tym, że miało to miejsce stale i w pełnym wymiarze czasu pracy.   praca w pełnym wymiarze, definicja, pełny etat, wcześniejsza emerytura

 • Dodatek za pracę w porze nocnej

  kolejnych godzin, które mieszczą się między godz. 21.00 a 7.00. O tym, które będą to dokładnie godziny (np. czy pracą w nocy jest praca pomiędzy 21.00 a 5.00 czy też 23.00 a 7.00) decydować będą (...)

 • Przedawnienie roszczeń pracownika

  przedawnieniu po jakimś czasie? Zgodnie z dyspozycja art. 151 kodeksu pracy, pracą w godzinach nadliczbowych jest praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca (...)

 • Więźniowie chętni do pracy

  . Jestem przekonany, że w ciągu dekady spadnie powrotność do przestępstw. Wszystkie badania na świecie pokazują, że praca jest najlepszym narzędziem resocjalizacji" – powiedział Patryk Jaki

 • Młodzież sobie dorabia

  telefony do okręgowych inspektoratów pracy można znaleźć na stronie www.pip.gov.pl. młodzież, praca, zatrudnienie, młodociany, pracownik

 • Czy pracownikowi zajmującemu kierownicze stanowisko przysługuje wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych?

  pracownikowi zajmującemu kierownicze stanowisko na normalnych warunkach. wynagrodzenie, godziny nadliczbowe, praca, pracownik zarządzający

 • Kontrola pracownika przebywającego na chorobowym przez pracodawcę

  Najwyższy stwierdzał, że każda praca zarobkowa wykonywana w okresie zwolnienia lekarskiego od pracy powoduje utratę prawa do zasiłku chorobowego. Uznał, że pojęcie „praca" należy (...)

 • Zatrudnianie cudzoziemców po zmianach

  podklasie PKD sezonowej i niesezonowej, np. styczeń-wrzesień – praca sezonowa, październik-grudzień – praca na podstawie „nowego” oświadczenia? Czy w  kolejnym roku (...)

 • Młodzież w pracy

  , przerwa, młodociany, wynagrodzenie, praca, zatrudnienie, nieletni, młodzież, nastolatek, czas pracy

 • Kariera a życie prywatne

  tą decyzję świadomie, np. odkładając zakładanie rodziny o kilka lat. Jednak wiele osób planuje, że przez pewien czas opowie się za takim rozwiązaniem: ciężka praca (ale w granicach rozsądku) (...)

Zobacz więcej

Ostatnio szukane:

Najczęściej szukane:

Nasi eksperci

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum

 • Społeczny kurator sądowy

  Jakie są obowiązki społecznego kuratora sądowego, na jakich warunkach ( umowa, płaca) pracuje? (Ola) jak sama nazwa wskazuje jest to praca spoleczna, (...)

 • praca w warunkach szkodliwych

  czy praca przy maglu elektrycznym jest pracą w warunkach szkodliwych ? Jaka jest do tego podstawa prawna ? dziękuję z góry za odpowiedź W chwili obecnej (...)

 • dlugosc zwolnienia lekarskiego w ciazy

  Na zwolnienie poszlam w 6 tygodniu ciazy. Lekarz powiedzial mi, ze nalezy mi sie tylko 180 dni zwolnienia, a ja do pracy przed porodem juz nie wroce. Co (...)

 • czas pracy

  Czy pracując naprzemiennie w ciągu tygodnia, jednego dnia od 10.00 - 18.00 kolejnego od 8.00 - 16.00 jest to praca zmianowa?? Jakie ma zastosowanie (...)

 • Ile urlopu mi się należy???

  Pracuje po 5 godzin dziennie oprócz niedziel?Ile w końcu przysługuje mi urlopu?Jeśli chodzi o lata pracy to jest 9 lat.Moja mama pracuje w przedszkolu (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane