Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

 • Sukcesja firm jednoosobowych

  pisemnego sprawozdania z prowadzenia przedsiębiorstwa w spadku wraz ze wskazaniem stanu przedsiębiorstwa w spadku na chwilę wygaśnięcia zarządu sukcesyjnego. Prowadzenie przedsiębiorstwa (...)

 • VIII - KODEKS CYWILNY - Spadki

  do spadku należy nieruchomość, umowa o dział powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.Art. 1038. § 1. Sądowy dział spadku powinien obejmować cały spadek. Jednakże z ważnych powodów

 • Kiedy trzeba zapłacić podatek od spadku?

  ;wczas będziemy zobowiązani zapłacić od otrzymanego spadku podatek. Czy podatek od spadku możemy rozliczyć w pit online Rozliczając PITY 2016 z programem PITax.pl Łatwe podatki (...)

 • Porada prawna na temat podatki od spadku144

  Nie szukaj dłużej informacji na temat podatki od spadku144, zapytaj naszego prawnika, a otrzymasz wycenę Twojego problemu. Opinie prawne od 40 zł, profesjonalnie, błyskawicznie, anonimowo

 • Dziedziczenie po ojcu udziału w mieszkaniu

  majątku spadkowego. Nie ma na to wpływu stan psychiczny matki. Najlepszym wyjściem wydaje się więc odrzucenie spadku. Więcej informacji na temat odrzucenia spadku zawiera artykuł Odrzucenie (...)

 • Dziedziczenie ustawowe, czyli kto i w jaki sposób dziedziczy po zmarłym, jeśli nie pozostawił on testamentu?

  ciągu 6 miesięcy od dnia, w którym dany spadkobierca dowiedział się o otwarciu spadku, nie później jednak niż w ciągu roku od otwarcia spadku. Rozpatrując (...)

 • Spadek a zniesienie współwłasności

  w postępowaniu o zniesienie współwłasności (podobnie jak stwierdzenie nabycia spadku, zniesienia spadku toczy się w postępowaniu nieprocesowym). Wnioskowanie o zniesienie współwłasności (...)

 • Uregulowanie spraw spadkowych po rodzicach

  stwierdzeniu nabycia spadku zostaje wszczęte na wniosek spadkobiercy. Sąd spadku wydaje postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku po przeprowadzeniu rozprawy, na którą wzywa wnioskodawcę (...)

 • Wykup nieruchomości należącej do spadku przez jednego spadkobiercę - opinia prawna

  ustaleń faktycznego podziału nieruchomości. Koszty działu spadku Od wniosku o dział spadku pobiera się opłatę stałą w kwocie 500 złotych. Jeżeli wniosek zawiera zgodny projekt działu (...)

 • Obowiązek podatkowy po dziale spadku - opinia prawna

  rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych. Do grupy III - innych nabywców. Podatek od spadku należy obliczyć od nadwyżki podstawy opodatkowania ponad kwotę (...)

 • Zasiedzenie i dział spadku

  razem zajmowali się działką, czyli 30 lat. Od śmierci dziadka wszyscy płacimy podatki, druga żona oddzielnie, ja z siostrą razem, w związku z tym mamy cały czas nadpłatę. Klucze od (...)

 • Jak szybko ustalić kto jest spadkobiercą?

  przyjęciu spadku (wprost bądź z dobrodziejstwem inwentarza) albo też o odrzuceniu spadku. Oświadczenia powyższe składane są w sytuacji, gdy od otwarcia spadku nie upłynęło (...)

 • Dziedziczenie gospodarstwa rolnego

  nabycia spadku tylko na wniosek (art. 1025 § 1 k.c.). Nie ma od tej zasady żadnych odstępstw, nie może to nastąpić z urzędu. Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku może złożyć (...)

 • Jak przenieść spadek na osobę nie będąca spadkobiercą - opinia prawna

  wniosek o stwierdzenie nabycia spadku od działu spadku. Należy pamiętać, iż po wniesieniu do sądu wniosku o stwierdzenie nabycia spadku, sąd orzeknie nabycie spadku przez (...)

 • Ile trzeba zapłacić w sądzie?

  cudzoziemcu   100 zł od wniosku o wydanie właściwemu konsulowi spadku po cudzoziemcu   500 zł od wniosku o dział spadku, a jeżeli zawiera on zgodny projekt (...)

 • Nowe koszty sądowe w rozmaitych sprawach cywilnych!

  cudzoziemcu   100 zł  od wniosku o wydanie właściwemu konsulowi spadku po cudzoziemcu   500 zł od wniosku o dział spadku, a jeżeli zawiera on zgodny projekt (...)

 • Podatek od spadków - do końca 2006 roku

  podatku od spadków i darowizn (gdy nabywca jest obywatelem polskim lub ma miejsce stałego pobytu na terytorium RP), między innymi zwalnia się od podatku nabycie w drodze spadku 1. przez (...)

 • Spadkobierca wstępujący w prawa i obowiązki spadkodawcy - opinia prawna

  zobowiązany do wykonywania umowy najmu do momentu wydania majątku spadkowego spadkobiercom. Podatki Nie należy zapominać również o zobowiązaniach podatkowych zmarłego. Zgodnie z art. 97 § 1 Ordynacji

 • Dowód na bycie spadkobiercą – opinia prawna

  zadłużenia? 10. Jak przedstawia się moja i brata sytuacja z podatkiem od spadku? (gdy wujek i ojciec nie opłacili podatku od spadku a w kwietniu mijają 3 lata od śmierci (...)

 • Prawo upadłościowe i naprawcze (art. 185-334)

  terminie tygodnia od dnia doręczenia postanowienia o odrzuceniu sprzeciwu można wnieść go ponownie. Jeżeli sprzeciw nie zawiera braków, wywołuje skutki od dnia wniesienia odrzuconego (...)

 • Śmierć nie uwalnia od fiskusa

  uprawniające do ulg podatkowych, to trzeba je dostarczyć do skarbówki w ciągu 30 dni od otrzymania informacji. Jak uniknąć płacenia podatku za zmarłego? Jeśli dowiemy się o spadku, (...)

 • Notarialne poświadczenie dziedziczenia

  upływem 6 miesięcy od otwarcia spadku, chyba że wszyscy znani spadkobiercy złożyli już oświadczenia o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku. Względem osoby trzeciej, która (...)

 • Odpowiedzialność za długi spadkowe - podatki

  do odrzucenia spadku to odpowiedzialności brak. spadek, odrzucenie spadku, podatki, zaległości podatkowe, odpowiedzialność, długi spadkowe

 • Nowy Biuletyn Skarbowy Ministerstwa Finansów

  /08/607) Podatek dochodowy od osób prawnychZwolnienie od podatku dochodowego jednostek badawczo-rozwojowych Zwolnienie od podatku dochodowego dochodów osiągniętych z gospodarki (...)

 • Prawo do zasiedzenia nieruchomości

  siedliskową umową nieformalną starszemu małżeństwu z dużego miasta, którzy korzystali z niej jak z działki letniskowej i płacili podatki. W 1993 roku taką samą umową nieformalną "odkupiłem" (...)

 • Zasiedzenie nieruchomości, nabycie spadku

  nieruchomości odbywa się w postępowaniu nieprocesowym. Zarówno w przypadku zasiedzenia nieruchomości jak i nabycia spadku właściwy będzie sąd rejonowy ze względu na rzeczową właściwość sądu. Ze (...)

Zobacz więcej

Ostatnio szukane:

Najczęściej szukane:

Nasi eksperci

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum

 • Mieszkanie w spadku

  Rodzice chcą przekazać dzieciom mieszkanie kupione od gminy.Co jest korzystniejsze finansowo : darowizna czy zapis w testamencie. (mirek) Rodzice ( osobno (...)

 • jak się płaci podatki od spadku

  Jestem spadkobiercą w 1/10 gospodarstwa rolnego.Jaki podatek od spadku i czy wogóle zapłace.Na dzień dzisiejszy złożyliśmy do US pismo z danymi (...)

 • spadek

  mam pytanie moja mama zmarła i przeprowadzili podział majatku tylko adwokat tak zatail i podstawił świadkow ze to było gospodarstwo rolne na ktorym (...)

 • Darowizna

  Mam otrzymac mieszkanie wlasnosciowe - darowizna, trzecia grupa podatkowa (darczynca zyje i nadal w nim bedzie mieszkac). Jakich kosztow moge sie spodzieawac (...)

 • spadek po mamie

  Sprawa dotyczy spadku po mamie. Przedstawię sytuację Mama rok temu umarła na skutek wypadku samochodowego i zostawiła po sobie działkę. Działka (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane