Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

 • Składamy wniosek o emeryturę w obniżonym wieku emerytalnym...

  błędów. Po wydrukowaniu wypełnionego wniosku trzeba go podpisać. Adresy placówek ZUS oraz informacje o godzinach obsługi. Kto może przejść na emeryturę po ukończeniu (...)

 • Jak uzyskać zasiłek macierzyński?

  wymiaru, a więc w wysokości „uśrednionej”, ale pod warunkiem, że pracownica nie później niż w ciągu 21 dni po porodzie (albo po przyjęciu dziecka na wychowanie i (...)

 • Kodeks karny wykonawczy

  postanowienia, przewidzianego w § 1, na niekorzyść skazanego po upływie 3 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia. § 3. Na postanowienie wydane na podstawie (...)

 • Porada prawna na temat po jakim czasie zus wzywa na komisje lekarska

  Nie szukaj dłużej informacji na temat po jakim czasie zus wzywa na komisje lekarska, zapytaj naszego prawnika, a otrzymasz wycenę Twojego problemu w ciągu godziny. Opinie prawne od 40 zł, profesjonalnie, błyskawicznie, anonimowo

 • Kodeks karny wykonawczy Cz. I

  zasługujących na szczególne uwzględnienie, a zwłaszcza wówczas, gdy wysokość grzywny jest znaczna, można rozłożyć grzywnę na raty na okres do 3 lat.§ 3. Sąd może w każdym czasie (...)

 • Emerytura a praca za granicą

  mających wpływ na prawo do renty, dokonuje w formie orzeczenia lekarz orzecznik ZUS (a w razie zgłoszenia sprzeciwu wobec orzeczenia lekarza orzecznika ZUS - komisja lekarska ZUS). Orzeczenie (...)

 • Kodeks wyborczy

  nigdzie niezamieszkałego, przebywającego stale na obszarze gminy.§ 3. Wyborcy stale zamieszkali na obszarze gminy pod innym adresem aniżeli adres ich zameldowania na pobyt stały na (...)

 • Kto może otrzymać zasiłek opiekuńczy?

  jest przez ZUS, to do jego wypłaty niezbędne jest dodatkowo zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku: ZUS Z-3 - w przypadku pracowników, ZUS Z-3b - w przypadku

 • Kodeks postępowania karnego

  złożone po terminie. § 3. Na postanowienie sądu wydane na podstawie § 1, a także na postanowienie sądu wydane na podstawie § 2, jeżeli dotyczy oskarżyciela posiłkowego (...)

 • Karta Nauczyciela

  postępowania egzaminacyjnego o awans na stopień nauczyciela mianowanego lub wniosek o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego o awans na stopień nauczyciela dyplomowanego odpowiednio po (...)

 • Kontrola pracownika przebywającego na chorobowym przez pracodawcę

  zasiłku, rozstrzyga ZUS na wniosek pracodawcy. Jeżeli jest taka potrzeba, ZUS zasięga opinii lekarza orzecznika ZUS. Protokół z wyników kontroli W przypadku gdy zostanie (...)

 • Renty policyjne i wojskowe w konsultacjach

  służby, jeżeli ich stan zdrowia rokuje na powrót do służby. Aktywizacja zawodowa koncentrować się będzie na doradztwie i przekwalifikowaniu zawodowym. Środki na aktywizację zawodową (...)

 • Kodeks postępowania administracyjnego

  , uzupełnić lub uchylić swoje postanowienie dotyczące przeprowadzenia dowodu.§ 3. Organ przeprowadzający postępowanie na wezwanie organu właściwego do załatwienia sprawy (art. 52) może z urzędu (...)

 • Jak najkorzystniej zatrudnić nianię?

  nianią może zostać podpisana na dowolny okres czasu, np. na czas nieokreślony z 3 miesięcznym okresem wypowiedzenia warunków pracy lub na 2 lata, a następnie przedłużona na (...)

 • Jak przejść na emeryturę w związku z obniżeniem wieku emerytalnego od 1 października 2017 r.?

  , którą ZUS przyznaje: na wniosek (art. 12 ustawy o emeryturach kapitałowych), z urzędu (art. 13 ustawy o emeryturach kapitałowych). Kto może przejść na emeryturę po (...)

 • Jak uzyskać zasiłek opiekuńczy na opiekę nad dzieckiem?

  takie wnioski bezpłatnie. Co należy przygotować? wniosek o zasiłek opiekuńczy (ZUS Z-15), papierowe zwolnienie lekarskie ZUS ZLA (zielony druk) albo wydruk zwolnienia elektronicznego e

 • Kto może dostać rentę z tytułu niezdolności do pracy?

  niezdolnej do pracy wynosi: 24% kwoty bazowej oraz po 1,3% podstawy jej wymiaru za każdy rok okresów składkowych; po 0,7% podstawy jej wymiaru za każdy rok okresów nieskładkowych; po

 • II - Kodeks postępowania karnego - Czynności procesowe. Dowody

  do zarządzeń.  Art. 95. Sąd orzeka na rozprawie w wypadkach przewidzianych przez ustawę, a w innych - na posiedzeniu. Orzeczenia podejmowane na posiedzeniu mogą zapadać również (...)

 • Prawo o szkolnictwie wyższym (art. 107 - 277)

  podstawie mianowania, jest jego podstawowym miejscem pracy. 2. Mianowanie następuje na czas nieokreślony lub określony. 3. Mianowanie po raz pierwszy w uczelni następuje po

 • Emerytura w powszechnym wieku emerytalnym dla osób urodzonych do końca 1948 r.

  Wynagrodzeń, który podlegał oskładkowaniu, a nie od wynagrodzeń indywidualnych.   Od 1 stycznia 1999 r. składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe są odprowadzane na indywidualne (...)

 • Prawo upadłościowe i naprawcze (art. 185-334)

  rejestrze na majątku upadłego położonym za granicą umieszcza się na liście, jeżeli złożony zostanie dowód wykreślenia wpisu o zabezpieczeniu.Art. 251. Wierzytelność w walucie (...)

 • Jakie dokumenty stanowią podstawę prawa do zasiłku chorobowego?

  uzasadnione medycznie; w takim przypadku status zaświadczenia lekarskiego e-ZLA na profilu informacyjnym płatnika składek na PUE ZUS oraz na profilu informacyjnym ubezpieczonego na (...)

 • Sprawdź jakie masz prawa w pracy za granicą

  przysługuje mi rodzinne na dzieci ze względu na moje zarobki (przekraczają górną granicę dochodu na członka rodziny). Nie występowałam o alimenty. Mój konkubent - ojciec (...)

 • Jakie prawa ma pacjent?

  . odwołanie od orzeczenia lekarza orzecznika ZUS). Komisja Lekarska na podstawie dokumentacji medycznej oraz, w miarę potrzeby, po zbadaniu pacjenta, wydaje orzeczenie niezwłocznie, (...)

 • Forma dokumentacji pracowniczej od 2019 r.

  się przepisy dotyczące zlecenia. Co przekazuje się pracownikowi po złożeniu raportu informacyjnego ZUS RIA Powinieneś przekazać pracownikowi: kopię przekazanego do ZUS raportu informacyjnego (...)

 • Elektroniczne zwolnienia lekarskie e-ZLA - co powinni wiedzieć płatnicy?

  przekazuje zaświadczenie lekarskie e-ZLA na elektroniczną skrzynkę podawczą ZUS. ZUS udostępnia zaświadczenie lekarskie e-ZLA płatnikowi składek na jego profilu informacyjnym (...)

Zobacz więcej

Ostatnio szukane:

Najczęściej szukane:

Nasi eksperci

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum

 • Presco atakuje!!! co robić?

  Witam, dostałem pismo od firmy PRESCO - "Ostateczne wezwanie do zapłaty", bo jak tego nie zrobię to 26.07.04 sprawa bedzie w sądzie" (...)

 • Zmiana kategorii wojskowej

  Posiadam kategorię E chciałbym zmienic na A czy to mozliwe?Byłem chory zostałem wyleczony 3 lata temu,i własciwie tylko kategoria E przeszkadza mi (...)

 • dlugosc zwolnienia lekarskiego w ciazy

  Na zwolnienie poszlam w 6 tygodniu ciazy. Lekarz powiedzial mi, ze nalezy mi sie tylko 180 dni zwolnienia, a ja do pracy przed porodem juz nie wroce. Co (...)

 • CHOROBOWE

  Witam!Proszę mi odpowiedzieć za ile dni chorobowego płaci pracodawca a od ,którego dnia płaci ZUS/Chciałam też zapytać czy zakład pracy może (...)

 • Odwołanie od zasądzonych alimentów

  Zostały mi przysądzone alimenty 300 złotych które musze płacić na córke.Sprawa ciągnęła sie rok czasu ponieważ matka mojej córki założyła (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane