Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

 • Czy pracodawca może zatrudniać osoby niepełnoletnie? Warunki ich zatrudniania

  obowiązek wprowadzić przerwę w pracy młodocianego, która trwać będzie nieprzerwanie 30 minut i wliczać się będzie do jego czasu pracy. Obowiązek taki powstaje wtedy, gdy dobowy wymiar (...)

 • Kodeks drogowy - Prawo o ruchu drogowym

  stosuje się odpowiednio podczas jazdy po placu, na którym ze względu na brak wyodrębnienia jezdni i chodników ruch pieszych i pojazdów odbywa się po tej samej powierzchni.6. (...)

 • Ile wolnego dostanie mama po porodzie?

  powiadomić szefa we wniosku o przedłużenie wolnego. Należy wówczas określić czas pracy (nie wyższy niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy) oraz czas, który poświęcimy (...)

 • Porada prawna na temat po 12 godzinach pracy ile wolnego

  Nie szukaj dłużej informacji na temat po 12 godzinach pracy ile wolnego, zapytaj naszego prawnika, a otrzymasz wycenę Twojego problemu w ciągu godziny. Opinie prawne od 40 zł, profesjonalnie, błyskawicznie, anonimowo

 • Młodzież w pracy

  czasu pracy obowiązuje również w przypadku pracy u więcej niż jednego pracodawcy. Można więc wykonywać pracę np. u dwóch pracodawców, pod warunkiem że łączny wymiar (...)

 • Jak najkorzystniej zatrudnić nianię?

  to rozumieć wykonywanie pracy na podstawie stosunku pracy, umowy o pracę nakładczą, bezsporne wykonywanie zatrudnienia w innym kraju niż Polska, oraz wykonywanie innych form aktywności zawodowej, (...)

 • Czy kumulowanie dodatków za godziny nadliczbowe jest dopuszczalne?

  rozliczeniowym nie udzielił dni wolnych od pracy, a nie tylko prawo do dodatku za godziny takiej pracy wykonywanej ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, tj. za „nadgodziny” (...)

 • Przedawnienie roszczeń pracownika

  może domagać spełnienia zaległych roszczeń, o ile nie uległy one przedawnieniu. Roszczenia pracownika z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych należą do roszczeń ze stosunku pracy. (...)

 • Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych (art. 15 - 16m)

  , a poniesione po dniu, o którym mowa w ust. 4b pkt 1 albo pkt 2, są potrącalne w roku podatkowym następującym po roku, za który sporządzane jest sprawozdanie finansowe lub składane (...)

 • Kto może otrzymać zasiłek opiekuńczy?

  przeciętnego wynagrodzenia, po pomniejszeniu o kwotę odpowiadającą 13,71%. Niezdolność do pracy powstała po upływie pełnego kalendarzowego miesiąca ubezpieczenia chorobowego, (...)

 • Zasady świadczenia pracy w porze nocnej, niedziele i święta

  , gdy dochodzi do zbiegu pracy w godzinach nocnych i pracy w godzinach nadliczbowych, uprawniony otrzyma dwa dodatki do wynagrodzenia – z tytułu godzin nadliczbowych oraz z tytułu (...)

 • *Praca powyżej 12 godzin

  sytuacji rodzaj pracy lub jej organizacja uzasadniają wprowadzenie równoważnego czasu pracy, będą decydować strony układu zbiorowego pracy lub pracodawca i zakładowa organizacja (...)

 • Bezpieczne wakacje dzieci i młodzieży

  ochraniaczach na nadgarstki i kolana. Nie może szusować po ulicy między samochodami, ale po wyznaczonych alejkach i chodnikach. W zimie lub podczas wyjazdu do zimnych krajów należy zaś (...)

 • Prawo o szkolnictwie wyższym (art. 107 - 277)

  postępowania dyscyplinarnego na niekorzyść obwinionego nie jest dopuszczalne po jego śmierci albo po upływie trzech lat od popełnienia czynu będącego podstawą orzeczenia, a gdy czyn stanowił (...)

 • Lista otwieranych zawodów. Zobacz, jak na tym zyskasz

  oraz o niekaralności, a także stażu pracy. .ZMIANY W DOSTĘPIE DO ZAWODU POŚREDNIKA PRACY Zawód Pośrednik pracy   Obecne wymagania Egzamin Przyznawanie (...)

 • Godziny nadliczbowe a dzień wolny o pracę

  pisemny wniosek pracownika, może udzielić mu w tym samym wymiarze czasu wolnego od pracy. Udzielenie czasu wolnego w zamian za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych może nastąpić (...)

 • Zaległe wynagrodzenie za nadgodziny

  wolnego od pracy. Udzielenie czasu wolnego w zamian za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych może nastąpić także bez wniosku pracownika. W takim przypadku pracodawca udziela (...)

 • Rozliczanie nadgodzin

  sytuacja odwrotna, w której pracodawca udziela czasu wolnego od pracy bez wniosku pracownika, nie może to jednak spowodować obniżenia wynagrodzenia należnego za pełny miesięczny wymiar czasu (...)

 • Wynagrodzenie za nadgodziny dyrektora

  do wynagrodzenia oraz dodatku z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych, jeżeli w zamian za pracę w takim dniu nie otrzymali innego dnia wolnego od pracy. Dyrektor jest osobą zarządzającą (...)

 • Emerytura a praca za granicą

  pracy. Właściwą do ustalenia uprawnień do renty jest w tym przypadku instytucja polska, bowiem w chwili, kiedy miał miejsce wypadek przy pracy zainteresowany podlegał polskiemu ustawodawstwu

 • Terminy przechowywania akt pracowniczych od 2019 r.

  i konserwację, a także dokumentację dotyczącą podejrzeń o choroby zawodowe, chorób zawodowych, wypadków przy pracy oraz wypadków w drodze do pracy i z pracy oraz (...)

 • Wynagrodzenie za godziny nadliczbowe może stanowić zakazaną dyskryminację kobiet

  czasu pracy narusza zasadę równości wynagrodzeń pracowników płci męskiej i żeńskiej, o ile takie nierówne traktowanie dotyczy znacznie większej liczby kobiet niż mężczyzn i o ile (...)

 • Kodeks spółek handlowych

  przypadku utraty przez partnera uprawnień do wykonywania wolnego zawodu, powinien on wystąpić ze spółki najpóźniej z końcem roku obrotowego, w którym utracił prawo wykonywania wolnego zawodu. (...)

 • Praca w godzinach nadliczbowych-zgoda pracodawcy

  wynagrodzenia za godziny nadliczbowe. Zlecenie pracodawcy należy traktować jako polecenie, a nie zgodę. Konieczność pracy w godzinach nadliczbowych wynika bowiem z potrzeb pracodawcy, a nie chęci (...)

 • Święto na ostatnią chwilę...?

  innym dniu wolnym od pracy. święto, dzień wolny od pracy, handel, Święto Narodowe, Setna Rocznica Odzyskania Niepodległości, 12 listopada 2018

 • Przygotuj się na wakacje

  należy przebiegać przez jednię! Dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat. Osoby poruszające się po drodze po (...)

< >

Ostatnio szukane:

Najczęściej szukane:

Nasi eksperci

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum

 • dlugosc zwolnienia lekarskiego w ciazy

  Na zwolnienie poszlam w 6 tygodniu ciazy. Lekarz powiedzial mi, ze nalezy mi sie tylko 180 dni zwolnienia, a ja do pracy przed porodem juz nie wroce. Co (...)

 • Ile urlopu mi się należy???

  Pracuje po 5 godzin dziennie oprócz niedziel?Ile w końcu przysługuje mi urlopu?Jeśli chodzi o lata pracy to jest 9 lat.Moja mama pracuje w przedszkolu (...)

 • Praktyczna nauka zawodu

  Moje pytanie dotyczy praktycznej nauki zawodu w charakterze sprzedawcy i co za tym idzie praktyk w sklepie. Wiem, że to jest zatrudnienie młodocianej (...)

 • Społeczny kurator sądowy

  Jakie są obowiązki społecznego kuratora sądowego, na jakich warunkach ( umowa, płaca) pracuje? (Ola) jak sama nazwa wskazuje jest to praca spoleczna, (...)

 • Dni wolne za święta w sobotę

  1 i 3 maja to wolne dni. 1 - czwartek, 3 - sobota, co w takim razie z piątkiem, czy aby nie jest ustawowo wolnym dniem o pracy, jeżeli 3 maja wypada (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane