Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

 • Pomyliłeś się w PIT? Złóż korektę

  korekty złożyć do niej sprzeciw. Gdy tego nie zrobimy, to korekta zostanie uznana za ważną. Możesz poprawić PIT przez internet Od tego roku możemy składać również korekty on-line - do PIT-ów

 • Co nowego w podatku dochodowym od osób fizycznych?

  preferencyjne reżimy opodatkowania, w tym w tzw. rajach podatkowych (art. 30f ustawy o PIT). Zob. też: PIT i CIT do poprawki! Proinnowacyjne zmiany Na uwagę zasługują także zmiany wprowadzone ustawą (...)

 • Jakie są skutki podatkowe obrotu kryptowalutami w PIT, VAT i PCC?

  PIT, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy o PIT). Takimi kosztami są zatem wszelkie wydatki, które łącznie spełniają następujące warunki: zostały faktycznie (...)

 • Porada prawna na temat pit 4

  Nie szukaj dłużej informacji na temat pit 4, zapytaj naszego prawnika, a otrzymasz wycenę Twojego problemu w ciągu godziny. Opinie prawne od 40 zł, profesjonalnie, błyskawicznie, anonimowo

 • Rozliczenia podatkowe transakcji w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego

  . 5c i 5d ustawy PIT.  Na mocy art. 17 ust. 1 pkt 42 ustawy o CIT albo art. 21 ust. 1 pkt 122 ustawy o PIT, wolny od podatku dochodowego jest wkład własny, o którym mowa w art. 2 pkt (...)

 • Ulga na dzieci w rozliczeniu PIT za 2017 rok

  składają oni odrębne zeznania podatkowe, każde z nich w załączniku PIT/O wpisuje kwotę, którą odlicza od podatku. Jeżeli odliczenia dokonuje tylko jeden rodzic, drugi nie dołącza PIT/O (...)

 • Ulga w PIT na działalność badawczo-rozwojową

  -18e ustawy o CIT) oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 26e-26g ustawy o PIT). W przypadku podatników PIT z ulgi mogą korzystać ci przedsiębiorcy

 • PIT 2012. Sprawdź, jak rozliczyć PIT-37

  podatkowych? Wypełnij załącznik Osoby rozliczające się z fiskusem na formularzu PIT-37 mają również prawo do ulg. Mogą np. odliczyć od dochodu wydatki za korzystanie z Internetu, a od podatku (...)

 • Ulga budowlana a brak porozumienia małżonków

  uniemożliwia wspólne „opracowanie” PIT-D. W tej sytuacji PIT-D za rok 2005 wypełniam ja wskazuje ze 100 % pozostałej „sumy do odliczenia”, odliczam ja, a małżonka 0 %. (...)

 • PIT 2013. Sprawdź, jak rozliczyć PIT-37

  pożytku publicznego. W przypadku rozliczenia przez pracodawcę jest to niemożliwe.   Chcesz ulg podatkowych? Wypełnij załącznik Osoby rozliczające się z fiskusem na formularzu PIT-37 mają również

 • Wycofanie pracownika z ZUS a podatek

  tych składek 19% podatku i nie korygować PIT- 4 i PIT-11 za rok 2006? Skoro Zakład Ubezpieczeń Społecznych uznał, że zatrudnienie było dla pozoru (w celu uzyskania zasiłku macierzyńskiego) (...)

 • Ważne zmiany w PIT

  odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych obowiązującej w dniu zaliczenia składnika majątku do środków trwałych (art. 22e ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT). Rozliczanie kredytów Nowelizacja (...)

 • Jakie darowizny można odliczyć od dochodu do opodatkowania w PIT?

  podatek przez podatników uzyskujących podlegające opodatkowaniu przy zastosowaniu skali podatkowej dochody: z działalności gospodarczej, z najmu, dzierżawy.  W zeznaniu rocznym (PIT-36 (...)

 • Wiadomości ogólne, czyli zanim zaczniesz wypełniać PIT

  podatkowej i nie wypełniają zeznania PIT-37.PIT-36LJest to formularz właściwy dla osób, które w roku 2008 prowadziły działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym.Podatek (...)

 • Zasady ogólne według progresywnej skali podatkowej

  tylko dla podatników rozliczających się na zasadach ogólnych według skali podatkowej.  Poza PIT-36 niekiedy podatnicy muszą złożyć zeznania o przychodach opodatkowanych PIT (...)

 • Prowadzenie ewidencji księgowej w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów

  dochodowym(art. 24a.5 PIT). Wyrażone w euro wielkości, o których mowa w art. 24a PIT, przelicza się na walutę polską przy zastosowaniu średniego kursu NBP, obowiązującego na dzień (...)

 • Karta podatkowa w 2018 roku

  urządzenia ponad 2 powyżej 4 do 6 295,20 zł + 127,10 zł od każdego urządzenia ponad 4 powyżej 6 do 8 549,40 zł + 135,70 zł od każdego urządzenia ponad 6 powyżej 8 do 10 820,80 (...)

 • PIT 2012. Ulga na krew. Sprawdź, ile możesz zyskać.

  odliczyć w jednym zeznaniu od przychodu (PIT-28), a część w drugim od dochodu (PIT- 37). Ważne jest, by tej samej kwoty nie odliczyć dwukrotnie. Zaznaczyć tutaj pragniemy, że termin na złożenie (...)

 • Odsetki od pożyczki a podatek

  . Kwotę należnego podatku, niepobraną przez płatnika, należy wykazać w poz. 10 załącznika PIT-X. Tę kwotę należy następnie wymienić w poz. 185 zeznania PIT-36, co w oczywisty sposób wpłynie (...)

 • Opodatkowanie podatkiem dochodowym wygranych w konkursach

  przychodu o koszty jego uzyskania (art. 30 ust. 3 ustawy o PIT).     Art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o PIT stanowi, że wolna od podatku dochodowego jest wartość wygranych w konkursach i (...)

 • PIT 2013. Ulga na krew. Sprawdź, ile możesz zyskać

  odliczyć w jednym zeznaniu od przychodu (PIT-28), a część w drugim od dochodu (PIT- 37). Ważne jest, by tej samej kwoty nie odliczyć dwukrotnie. Warto zaznaczyć, że termin na złożenie PIT-28 (...)

 • Bezrobotny też musi się rozliczyć

  zeznanie. Jeśli po utracie pracy bezrobotny dostał jednak zasiłek, otrzyma dwa formularze PIT-11. Jeden z urzędu pracy, drugi od byłego szefa. Wówczas informacje z obu dokumentów wpisujemy (...)

 • PIT 2012. Bezrobotny też musi się rozliczyć.

  zeznanie podatkowe - będzie to PIT-37 (ewentualnie PIT-36). Należy tutaj zwrócić uwagę, że w formularzu nie znajdziemy rubryki, w której taki zasiłek byłby wprost wymieniony. (...)

 • Podatek dochodowy - Opodatkowanie podatkiem dochodowym osób fizycznych

  i karta podatkowa - alternatywy rozliczania PIT przedsiębiorców Karta podatkowa Opodatkowanie w formie karty podatkowej następuje na wniosek podatnika wyrażony w złożonej deklaracji (PIT

 • Opodatkowania dochodów z udziałów i stosunku pracy

  przez cały rok podatkowy. Dochód z udziału w zyskach osób prawnych, generalnie opodatkowany jest wg stawki liniowej w wysokości 19%. Stanowi o tym, art. 30a. ust. 1 pkt 4 ustawy, który brzmi: od

 • Opodatkowanie dochodu uzyskanego za granicą (USA)

  podatkowego zaliczki na podatek dochodowy. Innymi słowy, podatniczka powinna w terminie do 20 każdego miesiąca obliczyć i wpłacić należne zaliczki za miesiąc poprzedni. Należy tego dokonać na formularzy (...)

Zobacz więcej

Ostatnio szukane:

Najczęściej szukane:

Nasi eksperci

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum

 • URLOP WYCHOWAWCZY PŁATNY

  CHCE SIE DOWIEDZIEC JAKTO JEST Z URLOPEM WYCHOWAWCZYM PLATNYM. OD 1 LISTOPADA ZACZYNAM PRACE. TERMIN PORODU MAM NA 8 MARCA WIEC 3,4MIESIACE POPRACUJE. (...)

 • rozliczenie się z urzędem skarbowym

  Witam Mam z rodziną duży problem. Otóż obecnie studiuję na WSZMiJO w Katowicach, mam 22 lata, mieszkam z rodzicami, więc wg prawa matka z ojcem (...)

 • Nielegalny wynajem mieszkania, a meldunek...

  Witam! Poszukuję pilnie informacji na następujący temat. Wynajmowałem mieszkanie - jak się okazało właścicielka nie odprowadzała za nie podatku (...)

 • Umowa o dzieło

  1. Czy jako zlecający w umowie o dzieło jestem zobowiązany opłacić składkę na ubezp zdrow za wykonawcę? 2. czy istnieje ograniczenie czasowe terminu (...)

 • Zwrot podatku

  Pracowałam legalnie w Anglii, pobierano mi podatek(tax) i interesuje mnie sposób, w jaki działa angielskie prawo podatkowe i co mam zrobić ,żeby odzyskać (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane