Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

 • Termin ogłoszenia testamentu

  , jednakże mogą one być obecne przy tej czynności. Nie jest więc prawdą, że z ogłoszeniem testamentu należy czekać 6 miesięcy. ogłoszenie testamentu, dziedziczenie, otwarcie spadku, (...)

 • Wniosek o otwarcie i ogłoszenie testamentu

  Czy "wniosek o stwierdzenie nabycia spadku na podstawie testamentu" musi poprzedzać "wniosek o otwarcie i ogłoszenie testamentu", czy też nie jest to konieczne? W roku 1996 na podstawie testamentu

 • Notarialne poświadczenie dziedziczenia

  wykonawcę testamentu na jej wniosek zaświadczenia, w którym wymieni imię, nazwisko, miejsce ostatniego zamieszkania oraz datę i miejsce śmierci spadkodawcy, imię, nazwisko i miejsce zamieszkania

 • Porada prawna na temat otwarcie testamentu

  Nie szukaj dłużej informacji na temat otwarcie testamentu, zapytaj naszego prawnika, a otrzymasz wycenę Twojego problemu. Opinie prawne od 40 zł, profesjonalnie, błyskawicznie, anonimowo

 • Poświadczenie dziedziczenia testamentowego

  , chyba że złożyła go u notariusza. otwarcie testamentu, poświadczenie dziedziczenia, notariusz, ogłoszenie testamentu, spadkobiercy

 • Stwierdzenie nabycia spadku

  otwarcie testamentu, a dopiero później wniosek o stwierdzenie nabycia spadku? Jakie niesie to konsekwencje? 2. Czy złożenie wniosku i testamentu do sądu po upływie 9 miesięcy od otwarcia (...)

 • Otwarcie testamentu a pozew o zachowek

  Mam prawo do zachowku, czy wniosek o zachowek ma być złożony do sądu w trakcie sprawy tzn. otwarcia testamentu czy jest to zupełnie osobne działanie? Nadmieniam, iż spadkobierca zobowiązany do

 • Możliwość otwierania i ogłaszania testamentu przez notariusza

  rozrządzenia testamentowe dotyczą, oraz wykonawcę testamentu i kuratora spadku, ale także sąd spadku, przesyłając odpis sporządzonego protokołu z otwarcia i ogłoszenia testamentu. Z kolei (...)

 • Ogłoszenie testamentu

  otwarciu i ogłoszeniu testamentu sąd spadku zawiadamia osoby, których dotyczą postanowienia testamentu oraz wykonanwcę testamentu i kuratora spadku. Jeżeli więc do wniosku o stwierdzenie (...)

 • Spadek po matce

  , czyli aktywów i pasywów. Jeżeli moja Matka zostawiłaby testament po sobie, to jaki jest czas na otwarcie tego testamentu po jej śmierci i kto taki testament odczytuje? Testament jest czynnością (...)

 • Posiadanie samoistne a dziedziczenie

  wypłaty należnego im zachowku (otwarcie testamentu już nastąpiło). Roszczenie to nie będzie więc uzależnione od nabycia przez Pana prawa własności przez zasiedzenie. Czym jest spadek - czyli (...)

 • Jak szybko ustalić kto jest spadkobiercą?

  postanowienia o sporządzeniu spisu inwentarza, otwarcie i ogłoszenie testamentu, wydanie zaświadczenia wykonawcy testamentu, ustanowienie kuratora spadku czy zwolnienie z obowiązków (...)

 • Wniosek o otwarcie i ogłoszenie testamentu

  istoty sprawy czy też kończącego postępowanie – sprawa jest zakończona z chwilą otwarcia i ogłoszenia testamentu. spadek, testament, wniosek, otwarcie, ogłoszenie testamentu

 • Ogłoszenie testamentu

  spadkodawcy. Otwarcie i ogłoszenie testamentu odbywa sie na posiedzeniu jawnym. Sąd spadku powinien zawiadomić o ogłoszeniu testamentu osoby, których rozrządzenia testamentowe dotyczą (...)

 • Ogłoszenie testamentu a otwarcie spadku

  Czy termin ogłoszenie testamentu jest równoznaczny z terminem otwarcia testamentu, spadku? Otwarcie spadku to chwila śmierci spadkodawcy. Natomiast otwarcie i ogłoszenie testamentu (...)

 • Ogłoszenie testamentu i otwarcie spadku

  notariusza. Jednakże na żądanie sądu spadku notariusz przesyła złożony testament temu sądowi. W postępowaniu o otwarcie i ogłoszenie testamentu sąd - ani tym bardziej notariusz - nie wydaje (...)

 • Notarialny akt poświadczenia dziedziczenia

  oświadczenie, uczestnicząc w spisaniu protokołu dziedziczenia. Otwarcie i ogłoszenie testamentu  W razie złożenia testamentu notariusz dokonuje jego otwarcia i ogłoszenia, chyba (...)

 • Wniosek o otwarcie i ogłoszenie testamentu

  ogłoszenie testamentu jest równoznaczne z nabyciem spadku w takich częściach jak wyznaczył spisujący testament? Czy postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku i ogłoszeniu testamentu (...)

 • Podważenie testamentu

  ważność testamentu należy wskazać w jakiej części i w związku z jakimi przesłankami testament jest nieważny oraz należy uzasadnić swój interes w unieważnieniu testamentu. W związku (...)

 • Procedura otworzenia spadku przed notariuszem a termin do dokonania otwarcia

  notariusz dokonuje jego otwarcia i ogłoszenia, chyba że otwarcie i ogłoszenie testamentu już nastąpiło. Z otwarcia i ogłoszenia testamentu sporządza się protokół. Przed sporządzeniem (...)

 • Zarzut nieważności testamentu przerywa bieg przedawnienia roszczenia o zachowek

  stwierdzenie nabycia spadku zarzutu nieważności testamentu przerywa bieg terminu przedawnienia jego roszczenia o zachowek. Ogłoszenie testamentu – gdy występuje lub otwarcie spadku (...)

 • Ile trzeba zapłacić w sądzie?

  dziecka, o odebranie osoby podlegającej władzy rodzicielskiej lub pozostającej pod opieką; o przesłuchanie świadka testamentu ustnego, o otwarcie i ogłoszenie testamentu oraz o zwolnienie (...)

 • Dziedziczenie środków zgromadzonych na rachunku bankowym - opinia prawna

  . Dziedziczą oni spadek, jak też wchodzące w jego skład gospodarstwo rolne na zasadach ogólnych kodeksu cywilnego, gdyż otwarcie spadku nastąpiło po 13 lutego 2001 r. Zgodnie z art. 56 ustawy (...)

 • Prawo spadkowe - Sprawdź co reguluje prawo spadkowe?

  . Uprawnienia, które spadkobierca nabywa z chwilą otwarcia spadku, nie stanowią tylko sumy praw i roszczeń, jakie dotychczas przysługiwały spadkodawcy. Otwarcie spadku oznacza, oprócz przejścia (...)

 • Testament bez prawa własności

  spadkobierców (dzieci, wnuki). Przeprowadzenie postępowania spadkowego na podstawie testamentu Babci doprowadzi, zatem do ustalenia, kto i w jakiej części dziedziczyć będzie po niej. Natomiast, aby (...)

 • Mieszkanie spółdzielcze w spadku

  spadkodawcy pozostającego w separacji. Taka osoba mogłaby dziedziczyć tylko podstawie testamentu.     Pierwszą zasadniczą czynnością w postępowaniu spadkowym jest przyjęcie (...)

Zobacz więcej

Ostatnio szukane:

Najczęściej szukane:

Nasi eksperci

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum

 • spadek

  mam pytanie moja mama zmarła i przeprowadzili podział majatku tylko adwokat tak zatail i podstawił świadkow ze to było gospodarstwo rolne na ktorym (...)

 • Testament

  Witam. Po śmierci dziadka dziedziczył moj ojciec oraz jego brat(jako dzieci) i babcia. Po śmierci babci w testamencie babcia zapisała spadek w całości(u (...)

 • Otwarcie testamentu

  Witam, W najbliższych dniach będę otwierał testament w Sądzie Rejonowym. Mam pytanie dotyczące załączników: 1. Czy musi być oryginalny testament (...)

 • zachowek. czy jest przedawnienie?

  W 2000 roku było otwarcie testamentu w którym wujek powołał mnie do spadku. Następnie sprawa została zawieszona do czasu roztrzygnięcia sprawy spadkowej (...)

 • Wydziedziczenie sktutki prawne

  Witam. Zmarła moja mama (wdowa od 3 lat) pozostawiając sporzadzony u notariusza testament w którym powołuje mnie w całości do spadku, wydziedziczając (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane