Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

 • Termin ogłoszenia testamentu

  prawo do zachowku. Zależy to od treści testamentów, która nie jest jeszcze znana. Wydaje się, że w treści pytania mogły zostać pomieszane dwa pojęcia – otwarcie spadku i otwarcie (...)

 • Dziedziczenie gospodarstwa rolnego po roku 2001

  Przedmiotem spadku jest gospodarstwo rolne (45ha) wraz z dwoma budynkami mieszkalnymi. Otwarcie spadku 09.12.2002 r. procedura -d ziedziczenie ustawowe. Sąd spadku zobowiązał wszystkich (...)

 • Skutki ogłoszenia upadłości co do spadków nabytych przez upadłego

  zarządca nie składają oświadczenia o przyjęciu spadku i mimo to spadek uważa się za przyjęty z dobrodziejstwem inwentarza. Otwarcie spadku przed ogłoszeniem upadłości Jeżeli otwarcie (...)

 • Porada prawna na temat otwarcie spadku

  Nie szukaj dłużej informacji na temat otwarcie spadku, zapytaj naszego prawnika, a otrzymasz wycenę Twojego problemu. Opinie prawne od 40 zł, profesjonalnie, błyskawicznie, anonimowo

 • Otwarcie spadku

  przysługujące spadkodawcy, stają się wyodrębnioną masą majątkową (spadkiem). Od tego momentu do tej masy stosuje się przepisy prawa spadkowego. O tym co wejdzie w skład spadku decyduje chwila (...)

 • Jak udowodnić swoje prawo do spadku? - opinia prawna

  Pańskiego wujka uprawnień Pana i Pańskiego brata do spadku uniemożliwia skuteczne domaganie się wydania spadku przed stwierdzeniem nabycia tego spadku. Natomiast osobie, która jest w (...)

 • Sądowe stwierdzenie nabycia spadku - początek drogi prawnej w postępowaniu spadkowym

  nabycia spadku nie powinno nastąpić przed upływem sześciu miesięcy od otwarcia spadku (czyli śmierci spadkodawcy). Przed upływem tego terminu może jednak nastąpić stwierdzenie nabycia spadku, (...)

 • Dziedziczenie środków zgromadzonych na rachunku bankowym - opinia prawna

  następuje bowiem z chwilą otwarcia spadku.   Stwierdzenie nabycia spadku nie może nastąpić przed upływem sześciu miesięcy od otwarcia spadku, chyba ze wszyscy spadkobiercy są (...)

 • Ogłoszenie testamentu a otwarcie spadku

  Czy termin ogłoszenie testamentu jest równoznaczny z terminem otwarcia testamentu, spadku? Otwarcie spadku to chwila śmierci spadkodawcy. Natomiast otwarcie i ogłoszenie testamentu (...)

 • Odrzucenie spadku - Kiedy można i jak odrzucić spadek?

  o odrzuceniu spadku? Oświadczenie o odrzuceniu spadku powinno zawierać: imię i nazwisko spadkodawcy, datę i miejsce jego śmierci oraz miejsce jego ostatniego zamieszkania, tytuł powołania (...)

 • Przyjęcie i odrzucenie spadku w ujęciu obowiązujących przepisów oraz pod rządami znowelizowanej regulacji spadkowej.

  regulacji dotyczącej przyjęcia lub odrzucenia spadku. Przepisy, które nadal obowiązują i będą stosowane w sprawach spadkowych, w których otwarcie spadku już nastąpiło (...)

 • Czy dziecko dziedziczy po rodzicach z rodziny zastępczej - opinia prawna

  spadku konieczne jest ustalenie składu oraz wartości przedmiotów, które wchodzą w jego skład. Skład spadku jest ustalany przez sąd według stanu z chwili otwarcia spadku, (...)

 • Czy mogę sprzedać spadek? Zbycie spadku w drodze umowy

  przed sądem lub przed notariuszem oświadczenie o przyjęciu spadku, a także osoba, dla której upłynął już termin do złożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku. Kto może być nabywcą (...)

 • Wznowienie starej sprawy spadkowej

  . 679 kodeksu postępowania cywilnego, zgodnie z którym dowód, że osoba, która uzyskała stwierdzenie nabycia spadku, nie jest spadkobiercą lub że jej udział w spadku jest inny niż stwierdzony, (...)

 • Moment otwarcia spadku i moment nabycia spadku

  Z jakim momentem następuje otwarcie spadku a z jakim spadkobierca nabywa ten spadek? Zgodnie z przepisami prawa otwarcie spadku następuje z momentem  śmierci spadkodawcy, (...)

 • Prawo spadkowe - Sprawdź co reguluje prawo spadkowe?

  . Uprawnienia, które spadkobierca nabywa z chwilą otwarcia spadku, nie stanowią tylko sumy praw i roszczeń, jakie dotychczas przysługiwały spadkodawcy. Otwarcie spadku oznacza, oprócz (...)

 • Testament bez prawa własności

  spadku możliwe będzie wpisanie w księdze wieczystej Pana babci jako współwłaścicielki/właścicielki. Zgodnie z przepisami prawa otwarcie spadku następuje z momentem śmierci spadkodawcy, (...)

 • Zrzeczenie się spadku bez formy aktu notarialnego

  następuje otwarcie spadku.   §2.Spadek otwiera się w miejscu ostatniego zamieszkania spadkodawcy.   Art.32.Spadkobierca nabywa spadek z mocy samego prawa z chwilą otwarcia spadku. (...)

 • Dział spadku i darowizna

  ;łwłasności - to od spłat i dopłat trzeba zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. Prosimy także o zapoznanie się z następującymi materiałami:Sądowy dział spadku,Umowny dział spadku,Postępowanie (...)

 • Jak szybko ustalić kto jest spadkobiercą?

  sąd spadku do uchylenia notarialnego poświadczenia dziedziczenia w przypadku, gdy: w odniesieniu do tego samego spadku zostało wydane postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku zarejestrowania (...)

 • Powstanie obowiązku podatkowego przy spadkobraniu

  obojgu rodzicach. Wtedy też – zgodnie ze wskazanym wyżej art. 6 ust. 4 ustawy - reguluje się podatek od spadku. powstanie obowiązku podatkowego przy spadkobraniu, otwarcie spadku, (...)

 • Konsekwencje odrzucenia spadku

  8m-cy)jeżeli matka(moja córka) odrzuci spadek? Odrzucenie spadku będzie dotyczyło całego spadku, a konsekwencją takiego odrzucenia, będzie traktowanie tych osób tak, jakby nie dożyły otwarcia (...)

 • Ogłoszenie testamentu i otwarcie spadku

  , która jest jedynym spadkobiercą po moim ojcu. Wiem, że moje roszczenia przedawniają się z upływem trzech lat od momentu ogłoszenia testamentu lub otwarcia spadku. Rozumiem, że otwarcie spadku (...)

 • Prawo upadłościowe i naprawcze (art. 1-184)

  wierzyciel, a także spadkobierca, oraz małżonek i każde z dzieci lub rodziców zmarłego, chociażby nie dziedziczyli po nim spadku. Art. 8. Można żądać ogłoszenia upadłości osoby fizycznej, (...)

 • Mieszkanie spółdzielcze w spadku

  pytanie: o co? - o podział spadku a może o otwarcie spadku? Kto jeszcze będzie brany pod uwagę przy podziale spadku?  Niniejsza informacja prawna zakłada, że opisane w stanie (...)

 • Powołanie do spadku w testamencie

  teściowa powołała do całości spadku córkę. Okoliczność wskazania w testamencie, iż całość spadku wyczerpuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego zasadniczo (...)

Zobacz więcej

Ostatnio szukane:

Najczęściej szukane:

Nasi eksperci

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum

 • otwarcie spadku

  co oznacza termin otwarcia spadku , (jest testament notarialny) czy to zwykłe odczytanie przez spadkobierców tego testamentu, czy może musi się to (...)

 • spadek po mamie

  Sprawa dotyczy spadku po mamie. Przedstawię sytuację Mama rok temu umarła na skutek wypadku samochodowego i zostawiła po sobie działkę. Działka (...)

 • BARDZO PILNE!!! ZACHOWEK PO DZIADKU

  Witam, mam bardzo ważną sprawę, ale możę zacznę od początku. Mój dziadek miał 2 synów - wója i mojego tatę (który zmarł w 1994 r) dziadek (...)

 • Dziedziczenie testamentowe

  Niedawno zmarła osoba, która wskazała mnie w swym testamencie jako jedynego spadkobiercę. Jako że wiem, że osoba ta posiadała na rachunku bankowym (...)

 • Nowe przepisy spadkowe

  wg nowych przepisów, ja jako córka nie zaplacę podatku od spadku, po 01.01.2007. Tylko że podatek płaci sie w urzędzie skarbowym, po otrzymaniu od (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane