Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

 • Okres ochronny przed emeryturą

  Czy kobiecie, która ukończy 55 lat w lutym 2006 r., a 30-lecie pracy zawodowej 31 sierpnia 2006, przysługuje okres ochronny? Dodać należy, że ta sama kobieta może skorzystać w przyszłym roku (...)

 • Ochrona emerytalna a wypowiedzenie pracy

  węższy niż np. kobiet w ciąży. Jeżeli więc wypowiedzenie umowy o pracę nastąpiło przed wejściem pracownika w okres ochronny, i dopiero w trakcie biegu okresu wypowiedzenia pracownik osiągnął (...)

 • Praca w zjednoczonej Europie

  najwcześniej będą mogli podjąć pracę. Po drugiej stronie są Niemcy i Austria, które deklarują, że będą starać się wykorzystać cały możliwy okres ochronny, czyli siedem lat. To, jak (...)

 • Porada prawna na temat okres ochronny

  Nie szukaj dłużej informacji na temat okres ochronny, zapytaj naszego prawnika, a otrzymasz wycenę Twojego problemu. Opinie prawne od 40 zł, profesjonalnie, błyskawicznie, anonimowo

 • Okres ochronny a wcześniejsza emerytura

  Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego z 27 czerwca 1985 r., III PZP 10/85, OSNCP 1985, nr 11, poz. 164 - wytyczne w przedmiocie stosowania art. 45).   umowa opracę, wypowiedzenie, okres ochronny, (...)

 • Zakaz wypowiadania umów o pracę

  osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku. Zatem okres ten został wydłużony do 4 lat. Pojęcie wieku emerytalnego (...)

 • Ochrona przedemerytalna pracowników

  Społecznych - zawarł tezę, że okres ochronny rozciąga sie również na pracownika, któremu brakuje 2 lata do osiągnięcia wieku uprawniającego do przejścia na tzw. wcześniejszą emeryturę. (...)

 • Prawo własności przemysłowej do aktualizacji

  kolejny okres ochronny znaku towarowego. Przyjęcie takiego rozwiązania oznacza odformalizowanie sposobu przedłużania ochrony znaku towarowego, czyli szybsze załatwianie spraw w tym obszarze. (...)

 • Wcześniejsza emerytura a okres ochronny

  lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku. emerytura, dziennikarz, okres ochronny, wiek przedemerytalny, (...)

 • Świadczenia wynikające z wypadku przy pracy - opinia prawna

  rehabilitacyjnego co do zasady zależna jest od wysokości zarobków i stanowi 90 % podstawy wymiaru zasiłku chorobowego za okres pierwszych trzech miesięcy, 75 % tej podstawy za pozostały okres, (...)

 • Składamy wniosek o emeryturę w obniżonym wieku emerytalnym...

  zł? Przepisy, które wejdą w życie 1 października 2017 r., obniżają wymagany od kobiet okres składkowy i nieskładkowy. Będzie on wynosił 20 lat. Jeżeli więc kobieta będzie miała taki (...)

 • Niezdolność i nieobecność w pracy jako przyczyna rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia

  czasie godzin pracy, to okres ochronny rozpoczyna się w tym dniu, gdyż pracownik stał się niezdolny w czasie, kiedy miał świadczyć pracę. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego - Izba Pracy, (...)

 • Zepsuty sprzęt AGD a uprawnienia gwarancyjne

  : Praktyczne wyjaśnienia oraz wzory umów i pism. 2001-2006 Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis - LexPolonica W opisanym przypadku może być i tak, że okres w którym rzecz była i niezdatna (...)

 • Zasiłek chorobowy po zwolnieniu

  pracownika pracodawca powinien zgłosić w ZUS tzw. "rozwiązanie ubezpieczenia". Okres ochronny dla pracownika trwa 30 dni od dnia zwolnienia, tzn. w tym czasie może bezpłatnie korzystać z usług (...)

 • Rozwiązanie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony

  Społecznych należy stwierdzić, iż okres ochronny, w którym pracownik nie może być zwolniony na skutek przebywania na zwolnieniu lekarskim wzrósł od 8 lutego 2005 r. ze 180 dni do 182 dni. (...)

 • Znak towarowy - Co to jest i jak zarejestrować znak towarowy?

  . 2001 r., Nr 49, poz. 508 ze zmianami). znak towarowy, prawo ochronne, rejestracja, postępowanie, procedura, okres ochronny, unieważnienie, wygaśnięcie

 • Wcześniejsza emerytura a ochrona przed zwolnieniem

  Jestem zawodowym kierowcą, mam 58 lat, a więc brakuje mi dwa lata do emerytury. Czy mnie również obejmuje czteroletni okres ochronny, pomimo iż mogę odejść na emeryturę w wieku 60 lat? W odpowiedzi

 • Rozwiązanie stosunku pracy bez wypowiedzenia

  pracę. W okresie choroby pracodawca nie może wypowiedzieć pracownikowi ani rozwiązać z nim umowy o pracę. Jednak przez dwa dni pracownika nie obejmował okres ochronny. Zatem jeśli rozwiązanie (...)

 • Nowelizacja prawa własności przemysłowej

  ustawowo lub umownie upoważnioną. Oznacza to, że chcąc przedłużyć prawa ochronne na znak towarowy, wystarczy uiścić odpowiednią opłatę za dalszy okres ochronny. Wyeliminowana zostaje (...)

 • Przejście zakładu na nowego pracodawcę

  warunki, brakuje nie więcej niż dwa lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku. wypowiedzenie zmieniające, (...)

 • Prawo do bezpłatnych świadczeń lekarskich

  lekarskie na okres 30 dni. Czy należy się zasiłek chorobowy z ZUS. Czy okres ochronny ZUS 30 dni obejmuje każdego, czy sposób rozwiązania umowy o pracę ma na to wpływ. Sposób rozwiązania (...)

 • Przywrócenie do pracy w okresie urlopu wychowawczego

  wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę. Okres ochronny trwa przez okres trwania obniżonego wymiaru czasu pracy, nie dłużej jednak niż przez 12 miesięcy od dnia złożenia wniosku (...)

 • Społeczny inspektor pracy

  zakładowej organizacji związkowej.   inbspektor, praca, wypowiedzenie, pracodawca, okres ochronny

 • Wiek emerytalny nie podoba się Komisji Europejskiej...

  przejść na emeryturę.  Po przywróceniu wieku emerytalnego od 1 października br. nadal będzie obowiązywać 4-letni okres ochronny dla wszystkich pracowników.  Resort rodziny (...)

 • Odszkodowanie od gminy za brak lokalu socjalnego

  . Komornik sądowy wykonujący wyrok eksmisyjny obowiązany jest z urzędu uwzględnić wprowadzony ustawą okres ochronny. Ze strony eksmitowanego nie jest wymagane podnoszenie żadnych zarzutów (...)

 • Biznesmen dostanie zasiłek z bezrobocia

  wtedy, gdy będą chorować nieprzerwanie przez 90 dni w czasie ciąży. Okres ochronny będzie trwał również przez 30 dni po porodzie. PODSTAWA PRAWNA: ustawa z 16 grudnia 2010 roku o zmianie (...)

Zobacz więcej

Ostatnio szukane:

Najczęściej szukane:

Nasi eksperci

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum

 • okres ochronny przed emeryturą

  mój tata ma 59lat, z uwagi na pracę w warunkach szkodliwych ma skrócony wiek emerytalny z 65 na 60lat. Dziś otrzymał wypowiedzenie umowy, którego (...)

 • Powrót do pracy po urlopie wychowawaczym

  Witam Niedługo kończy mi sie urlop wychowawczy i czeka mnie powrót do pracy.Czy pracodawca może mnie zwolnić, czy nalezy mi sie jakiś okres ochronny?Z (...)

 • ochrona przezd wypowiedzeniem warunków pracy i pracy

  Po ukończeniu 55 lat ZUS ustalił mi prawo do wcześniejszej emerytury przesłał mi wyliczenie wysokości emerytury i legitymacje emeryta Ja nie przerwałałam (...)

 • praca w szczególnych warunkach

  Czy przysluguje mi wczesniejsza emerytura z tytułu pracy w szczególnych warunkach jeżeli: 1.zacząłem pracować w listopadzie 1973 r(przedtem 5 lat (...)

 • Ponowne zatrudnienie a okres ochronny

  Witam! Opiszę pokrótce sytuację. Pracownik kobieta z 36-letnim stażem pracy, została zwolniona 2 tygodnie przed rozpoczęciem okresu ochronnego ze (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane