Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

 • Jak uzyskać zasiłek macierzyński?

  przez 8 tygodni, pobierać dodatkowy zasiłek opiekuńczy, gdy matka porzuciła dziecko przed upływem 8 tygodni po porodzie. Jeżeli matka porzuciła dziecko i nie była ubezpieczona, wtedy (...)

 • Kodeks rodzinny i opiekuńczy

  określa się według linii i stopnia pokrewieństwa. PRZEPISY OGÓLNE DZIAŁ I RODZICE I DZIECI. DZIAŁ Ia Oddział 1  Macierzyństwo  Art. 61[9]. Matką dziecka jest kobieta, która (...)

 • Jak uzyskać 500 zł z programu „Rodzina 500 plus”?

  zapewniającej całodobowe utrzymanie albo w pieczy zastępczej; pełnoletnie dziecko ma ustalone prawo do świadczenia wychowawczego na własne dziecko; członkowi rodziny przysługuje za granicą (...)

 • Porada prawna na temat ojciec i dziecko

  Nie szukaj dłużej informacji na temat ojciec i dziecko, zapytaj naszego prawnika, a otrzymasz wycenę Twojego problemu. Opinie prawne od 40 zł, profesjonalnie, błyskawicznie, anonimowo

 • Uznanie dziecka - od A do Z

  samobójstwo albo, jeżeli ojciec dziecka groził matce, że jeżeli nie wyrazi ona zgody na uznanie, to dziecko porwie. Jeżeli zatem miała miejsce jedna z takich sytuacji, ojciec (...)

 • Kodeks rodzinny i opiekuńczy

  , a jeżeli mężczyzna ten nie żyje - przeciwko dziecku.§ 3. Jeżeli dziecko żąda unieważnienia uznania, powództwo powinno być wytoczone przeciwko mężczyźnie, który dziecko (...)

 • Ulga na dzieci w rozliczeniu PIT za 2018 rok

  życia, w czerwcu obroniło pracę magisterską i nie uzyskało w roku podatkowym żadnych dochodów; dziecko 2 – dziecko małoletnie; dziecko 3 – dziecko małoletnie. (...)

 • Sądowe ustalenie ojcostwa

  powództwa o ustalenie ojcostwa, jeżeli dziecko urodziło się w małżeństwie i ojcostwo męża matki nie zostało zaprzeczone bądź jeżeli dziecko zostało wcześniej uznane przez (...)

 • Egzekucja zaległych składek ZUS

  , które zgłaszają pracodawcy do naszego ośrodka, my, jako ośrodek zapewniamy jego dziecku opiekę w czasie, kiedy on idzie do pracy. Ojciec i dziecko zajmują w naszym ośrodku pokoik, (...)

 • Dla kogo świadczenia rodzinne?

  została umieszczona w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie; 4. pełnoletnie dziecko lub osoba ucząca się jest uprawniona do zasiłku rodzinnego na własne dziecko; 5. osobie samotnie

 • Konsekwencje uznania dziecka, czyli obowiązek alimentacyjny - opinia prawna

  urodzenia ................ ............................   Nazwisko Z opisu stanu faktycznego wynika, że ojciec chce uznać dziecko. Jeżeli ojcostwo zostało ustalone przez uznanie dziecka, (...)

 • Kiedy możliwe jest przysposobienie (adopcja) dziecka?

  , Przysposabiającym może być zarówno osoba obca jak i krewny, Przysposobić wolno tylko dziecko niepełnoletnie, Przy przysposobieniu całkowitym rodzice „tracą” już swoje dziecko (...)

 • Urlop macierzyński i wychowawczy - zasady przyznawania (stan prawny sprzed nowelizacji z dnia 19 grudnia 2006 r.)

  rodzinnego, ma prawo do 16 tygodni urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 12 miesięcy życia. Jeżeli pracownik przyjął dziecko w wieku (...)

 • Alimenty na dorosłego syna który pobiera zasiłek socjalny.

  wspólnego przodka. Krewnym jest także dziecko uznane przez ojca. Rozróżnia się krewnych w linii wstępnej (ojciec, dziadek, pradziadek) i zstępnej (syn, wnuk, prawnuk). Pojęcie (...)

 • Jakie prawa ma ojciec?

  dziecka mogli dzielić się tym uprawnieniem, tak aby np. 1 dzień lub 8 godzin wykorzystał ojciec, a 2 dzień lub 8 godzin – matka dziecka. Zakaz nadgodzin, delegowania oraz pracy w porze nocnej (...)

 • Sprawdź jakie masz prawa w pracy za granicą

  i macierzyńskich: właściwa władza: Minister Pracy i Polityki Społecznej, instytucje łącznikowe: centrale ZUS i KRUS, Zakład Emerytalno- Rentowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (...)

 • Złóż wniosek o 500+

  okres), opracowane w oparciu o znany już i ostateczny stan prawny, uregulowany ustawą z dnia 7 lipca 2017 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z systemami wsparcia rodzin.  I

 • Rodzina 500+ w pigułce

  na drugie i kolejne dzieci, to nie jest konieczne dokumentowanie sytuacji dochodowej. Jedynie świadczenie na pierwsze dziecko jest uzależnione od kryterium dochodowego i w takim przypadku (...)

 • Jak osoby samotnie wychowujące dzieci mogą rozliczyć się z PIT?

  , podatnikiem jest tylko rodzic. W związku z tym, tylko on ma prawo do ulg i odliczeń. Jeśli np. pełnoletnie dziecko pracuje i pracodawca pobierze od wypłacanych mu wynagrodzeń zaliczki (...)

 • Alimenty na dziecko od ojca biologicznego.

  ojcem dziecka jest ten mężczyzna. Uznanie ojcostwa może nastąpić także przed sądem opiekuńczym. Z kolei sądowego ustalenia ojcostwa może żądać dziecko, jego matka oraz domniemany ojciec (...)

 • 500+ na nowy okres świadczeniowy

  dziecko, to wówczas świadczenie wychowawcze na pierwsze dziecko jest uzależnione od kryterium dochodowego, a na pozostałe dzieci bez względu na dochód. Dziecko do 25. r. ż., (...)

 • Kto może otrzymywać zasiłek rodzinny?

  punktach 1 i 2, do ukończenia przez dziecko: 18 roku życia lub nauki w szkole, jednak nie dłużej niż do ukończenia 21 roku życia, albo 24 roku życia, jeżeli kontynuuje naukę w szkole lub (...)

 • Zaprzeczenie i ustalenie ojcostwa dzieci urodzonych w małżeństwie - opinia prawna

  ;Sądowego ustalenia ojcostwa może żądać dziecko, jego matka oraz domniemany ojciec dziecka. Jednakże matka ani domniemany ojciec dziecka nie mogą wystąpić z takim żądaniem po śmierci (...)

 • Jak uznać ojcostwo w urzędzie stanu cywilnego?

  -konsulat.gov.pl). Wypełnić formularz i podać cel swojej wizyty. Dostanie się wówczas potwierdzenie wizyty – należy je wziąść ze sobą do konsulatu. Przyjść do konsulatu i złożyć (...)

 • Jak uzyskać zasiłek opiekuńczy na opiekę nad dzieckiem?

  opiekunem prawnym, nie jest to twoje dziecko, ale wychowujesz je i utrzymujesz, masz ubezpieczenie chorobowe i: jesteś pracownikiem (masz umowę o pracę), jesteś zleceniobiorcą (masz (...)

 • Dla kogo zasiłek rodzinny?

  ; pełnoletnie dziecko lub osoba ucząca się jest uprawniona do zasiłku rodzinnego na własne dziecko; osobie samotnie wychowującej dziecko nie zostało zasądzone świadczenie alimentacyjne (...)

Zobacz więcej

Ostatnio szukane:

Najczęściej szukane:

Nasi eksperci

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum

 • Podwyższenie alimentów

  Wyczytałam, że o podwyższenie alimentów mogę starać się po roku od uprawomocnienia się wyroku. Czy to prawda? Pomóżcie. (madzia) Po 6 miesiącach (...)

 • KONTAKTY Z DZIECKIEM

  MĄŻ Z KTÓRYM OBECNIE NIE MIESZKAM WNIÓSŁ SPRAWĘ DO SĄDU O UMOŻLIWIENIE KONTAKTÓ-W Z DZIECKIEM. NIE MIAŁ TAKIEGO POWODU PON-IEWAŻZ DZIECKIEM (...)

 • SONDA - ile dostajecie alimentów / ile chcielibyście

  Proponuję przeprowadzenie sondy: Proszę napiszcie w jednym zdaniu ile dostajecie alimentów, lub ile Sąd przyznał bez wzglądu na to, czy są płacone, (...)

 • ZAPRZECZENIE OJCOSTWA!!!

  Jak zaprzeczyć ojcostwu po upływie ustawowym okresie 6 miesięcy?Proszę o pomoc. (sylwek) ...powiem szczerze.... - mozna dobrym argumentem.... - prosze (...)

 • Pozbawienie praw rodzicielskich ojca pomóżcie

  Czy jest możliwość pozbawienia ojca praw rodzicielskich i żeby także płacił alimenty. Proponował mi bym usuęła ciążę i wogóle nie interesował (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane