Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

 • Alimenty od dziadków zamiast od ojca dziecka – opinia prawna

  wytoczony przeciwko rodzicom ojca dziecka. Także samo wyegzekwowanie alimentów od ojca dziecka byłoby stosunkowo skomplikowane, gdyż egzekucja alimentów, nawet jeśli w myśl art. (...)

 • Jakie prawa ma ojciec?

  okoliczności uprawnia pracownika-ojca wychowującego dziecko do korzystania z części urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego albo części urlopu rodzicielskiego.  Treść wniosków dotyczących

 • Konsekwencje uznania dziecka, czyli obowiązek alimentacyjny - opinia prawna

  mojego dziecka: nazwisko moje czy ojca? Jakie korzyści da dziecku nazwisko ojca? Wolałabym dać swoje, ale postąpię tak, aby było korzystniej dla dziecka, dlatego chciałabym dowiedzieć się, (...)

 • Porada prawna na temat ojca

  Nie szukaj dłużej informacji na temat ojca, zapytaj naszego prawnika, a otrzymasz wycenę Twojego problemu. Opinie prawne od 40 zł, profesjonalnie, błyskawicznie, anonimowo

 • Jak zabezpieczyć syna przed płaceniem alimentów na ojca?

  przyszłość przed żądaniami ojca dotyczącymi alimentacji. W opisanej sprawie prawo nie daje możliwości działania z wyprzedzeniem i np. pozbawienia ojca prawa do alimentów na przyszłość. Właściwą (...)

 • Jak przenieść spadek na osobę nie będąca spadkobiercą - opinia prawna

  nich na moją osobę czy mojego ojca? Czy muszę najpierw uzyskać stwierdzenie nabycia spadku na mojego ojca? Czy wystarczą oświadczenia o przekazaniu swojej części spadkowej od rodzeństwa ojca, (...)

 • Legitymacja procesowa ojca o ustalenie ojcostwa

  rozważań należy zauważyć, iż brak zgody matki na uznanie dziecka przez ojca nie ma wpływu na pozycję prawną ojca i dziecka, jeśli ojcostwo zostało ustalone wyrokiem sądu (po prostu uznanie (...)

 • Darowizna zaliczona na schedę spadkowę

  : 1.Stwierdzenie nabycia spadku po Żonie naszego ojca. 2. Podział majątku wspólnego naszego ojca i jego Żony 3. Podział spadku po Żonie naszego ojca. 4.Zniesienie współwłasności syna (...)

 • Odpowiedzialność spadkobierców za zobowiązania względem ZUS i US powstałe w związku działalnością gospodarczą spadkodawcy - opinia prawna

  chwilą śmierci ojca nabył Pan całość praw i obowiązków spadkodawcy, czyli Pana ojca. Jako że nie przyjął Pan jeszcze spadku, do chwili tego przyjęcia ponosi Pan odpowiedzialność za długi (...)

 • Zmiana nazwiska dziecka

  imię ojca - imię wskazane przez przedstawiciela ustawowego dziecka, a w braku takiego wskazania - jedno z imion zwykle w kraju używanych oraz jako nazwisko ojca i jego nazwisko rodowe - nazwisko

 • Kodeks rodzinny i opiekuńczy

  . Przedstawiciel ustawowy ojca nie mającego pełnej zdolności do czynności prawnych nie może w jego imieniu dziecka uznać.Art. 74. Do uznania dziecka przez ojca mającego ograniczoną zdolność (...)

 • Uznanie dziecka - od A do Z

  swobodne podjęcie decyzji, np. złożenie oświadczenia w stanie odurzenia narkotycznego albo podjęcie decyzji o złożeniu oświadczenia przez osobę chorą psychicznie, w przypadku błędu ojca, co (...)

 • Sądowe ustalenie ojcostwa

  to wnioskuje. Zatem nazwisko ojca nie przechodzi automatycznie na dziecko, a gdy dziecko ukończyło trzynaście lat, do nadania mu nazwiska ojca potrzebna jest jego zgoda.     Pamiętaj, (...)

 • Kodeks wyborczy

  , telegraficznie, telefaksem lub w formie elektronicznej. Zgłoszenie powinno zawierać nazwisko i imię (imiona), imię ojca, datę urodzenia, numer ewidencyjny PESEL, oznaczenie miejsca pobytu wyborcy za (...)

 • Ustalenie ojcostwa a roszczenia z tym związane

  pozbawienia praw rodzicielskich. To samo tyczy się prawa do osobistej styczności ojca z dzieckiem, przy czym w sprawie o ustalenie ojcostwa nie ma możliwości dochodzenia regulacji kontaktów. W (...)

 • Brak tytułu prawnego do nieruchomości a legalizacja samowoli budowlanej - opinia prawna

  , zasiedzenie biegnie od dnia jej wejścia w życie, czyli od 1 października 1990 r. W związku z tym, nawet jeśli uznamy możliwość zasiedzenia prawa własności przedmiotowej nieruchomości przez Pana ojca (...)

 • Wybudowanie domu na gruncie spadkodawcy – opinia prawna

  (prawdopodobnie ze spłatami na rzecz pozostałych współwłaścicieli – pomniejszonymi o poniesione przez Pana ojca koszty wzniesienia budynku – tj. nakłady). W chwili obecnej, zakładając, (...)

 • Dowód na bycie spadkobiercą – opinia prawna

  zobowiązania podatkowego Pańskiego ojca z tytułu odziedziczenia spadku po matce została wydana za jego życia i organ wydał decyzję o zakresie odpowiedzialności poszczególnych spadkobierców, spadkobiercy (...)

 • Kodeks rodzinny i opiekuńczy

  Art. 1. § 1. Małżeństwo zostaje zawarte, gdy mężczyzna i kobieta jednocześnie obecni złożą przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego oświadczenia, że wstępują ze sobą w związek małżeński.§ 2. (...)

 • Ubezwłasnowolnienie osoby bliskiej – opinia prawna

  ubezwłasnowolnieniu częściowym jak i całkowitym, matka może skierować ojca na leczenie do szpitala bez jego zgody, jeśli uzna to za konieczne? 2. Czy po  ubezwłasnowolnieniu ojca (...)

 • Jak udowodnić swoje prawo do spadku? - opinia prawna

  kwestionuje następstwo prawne Pana i pana brata po zmarłym ojcu, swoje prawa mogą Państwo udowodnić jedynie stwierdzeniem nabycia spadku. Jeśli jednak wujek sam uważa się za spadkobiercę Pańskiego ojca (...)

 • Zmiana nazwiska dziecka

  nazwisko ojca, chyba że nazwisko ojca zostało nadane na podstawie sądowego ustalenia ojcostwa. Nie zmienia sytuacji fakt, iż biologicznemu ojcu dziecka zostały odebrane prawa rodzicielskie. Ważna (...)

 • Podwyższenie alimentów wyrokiem sądu

  przez 8 miesięcy następuje na drodze sądowej, chyba że ojciec dziecka dobrowolnie zwróci Pani żadaną kwotę (dlatego najpierw należy wezwać ojca dziecka do dobrowolnego spełnienia świadczenia). (...)

 • Zabezpieczenie przed marnotrawstwem męża

  ustanowienia rozdzielności. Jak więc wynika z powyższego, w opisanym stanie faktycznym wskazane byłoby przede wszystkim ubezwłasnowolnienie ojca, jednakże proszę pamiętać, że to opinia biegłych (...)

 • Jak uzyskać zasiłek macierzyński?

  z pobierania zasiłku macierzyńskiego przez ubezpieczonego ojca dziecka za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu rodzicielskiego w  części.  Zasiłek macierzyński za okres

 • Ustalenie widzeń dziecka z ojcem

  ustalenie wizyt ojca z dzieckiem. We wniosku określi Pani dokładnie dni i godziny wizyt, jak również miejsce spotkań. W uzasadnieniu danego wniosku zamieścić Pani może wiele powodów (...)

Zobacz więcej

Ostatnio szukane:

Najczęściej szukane:

Nasi eksperci

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum

 • Pozbawienie praw rodzicielskich ojca pomóżcie

  Czy jest możliwość pozbawienia ojca praw rodzicielskich i żeby także płacił alimenty. Proponował mi bym usuęła ciążę i wogóle nie interesował (...)

 • Nazwisko dla dziecka ze zwiazku nieformalnego

  Za niedługo będę rodziła. Ojciec mojego dziecka domaga się by ono nosiło jego nazwisko. (Nie jesteśmy nawet po ślubie cywilnym - jesteśmy całkowicie (...)

 • Nazwisko dziecka

  Witam! Dziewczyna ma dziecko z człowiekiem, z którym nie zawarła związku małżeńskiego. Mieszkają osobno, dziewczyna z rodzicami. Większe zaiteresowanie (...)

 • Prawo rodzicielskie

  Chce pozbawic ojca mojego 6 letniego dziecka wladzy rodzicielskiej, nie widuje sie on z corka od 3 lat i sie nia nie interesuje, jak sprawic by sad przyznal (...)

 • alimenty na ojca

  Czy sad moze zaakceptowac wniosek o przyznanie mu alimentow placone przez syna ktory nie mieszka i nie pracuje w Polsce nie ma zadnych dochodow w Polsce, (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane