Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

 • Kontrola pracownika przebywającego na chorobowym przez pracodawcę

  zwolnienia lekarskiego od pracy z powodu choroby polega na ustaleniu, czy: w okresie zwolnienia lekarskiego pracownik nie wykonuje pracy zarobkowej, lub czy nie wykorzystuje (...)

 • Zatrudnianie cudzoziemców w 2018 r.

  – poinformowanie o podjęciu (najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy) lub niepodjęciu pracy przez cudzoziemca (w terminie 7 dni od daty rozpoczęcia pracy wskazanej (...)

 • Kodeks pracy

  na czas określony zawartych: 1) w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy,  2) w celu wykonywania pracy o charakterze (...)

 • Porada prawna na temat odsiadki w pracy za nadgodziny czy sa skladkowe

  Nie szukaj dłużej informacji na temat odsiadki w pracy za nadgodziny czy sa skladkowe, zapytaj naszego prawnika, a otrzymasz wycenę Twojego problemu. Opinie prawne od 40 zł, profesjonalnie, błyskawicznie, anonimowo

 • Zadaniowy czas pracy a nadgodziny

  pracy przysługują nadgodziny , czy półgodzinna przerwa powinna być potrącana pracownikowi z czasu pracy? Zgodnie z art. 140 kodeksu pracy, w przypadkach uzasadnionych (...)

 • Przejęcie zakładu pracy a jego pracownicy

  nie przyjęcia przez tych pracowników zaproponowanych warunków pracy i płacy, bądź w przypadku niezłożenia stosownego oświadczenia w wyznaczonym terminie stosunek (...)

 • Zatrudnianie cudzoziemców po zmianach

  jeśli w danym roku cudzoziemiec nie wykonywał pracy sezonowej. Czy po przedstawieniu dokumentów, o których mowa w art. 88p ust. 7 pkt 1 i 2, w jakiś sposób (...)

 • Złóż wniosek o 500+

  znaczenia pozostaje np. fakt posiadania obywatelstwa polskiego, czy nawet posiadania formalnego meldunku w Polsce (istotne jest, że w przypadku pobytu za granicą w innym państwie (...)

 • Jak uzyskać zasiłek macierzyński?

  , czy i w jakim wymiarze pracownik będzie wykonywał pracę w okresie wydłużonego urlopu rodzicielskiego. W przypadku gdy o wypłatę zasiłku macierzyńskiego za okres ustalony (...)

 • Godziny nadliczbowe a dodatek i dzień wolny

  ; Dodatek w wysokości określonej w pkt 1 przysługuje także za każdą godzinę pracy nadliczbowej z tytułu przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy w (...)

 • Dodatek za nadgodziny po rozwiązaniu umowy o pracę

  Pracownik A od 1.06.2003 do 31.07.2007 roku pracował jako dozorca w pełnym wymiarze czasu pracy oraz w godzinach nadliczbowych. Zostało mu wypłacone wynagrodzenie za przepracowane (...)

 • Jak wynagrodzić pracownika za godziny nadliczbowe?

  pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub w święto, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, 50 % wynagrodzenia - za pracę (...)

 • Przetwarzanie danych w miejscu pracy

  zawodowe (np. regulowane postanowieniami układów zbiorowych pracy, porozumień zbiorowych, regulaminów pracy, statutów pracy, umów o (...)

 • Czy kumulowanie dodatków za godziny nadliczbowe jest dopuszczalne?

  rozliczeniowym nie udzielił dni wolnych od pracy, a nie tylko prawo do dodatku za godziny takiej pracy wykonywanej ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, tj. zanadgodziny” (...)

 • Nadgodziny i praca w systemie weekendowym

  zatrudniani w ramach weekendowego systemu czasu pracy w niepełnym wymiarze. Dopuszczalne jest określenie godzin pracy. Ustalenie systemu czasu pracy weekendowej następuje (...)

 • Ustawa z dnia 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych

  , wypłaca się za miesiąc kalendarzowy, w terminie płatności wskazanym w zawiadomieniu organu rentowego.Art. 24. 1. Powiatowe urzędy pracy są obowiązane przekazać w terminie (...)

 • Emp@tia Dobry Start - Złóż wniosek o świadczenie „dobry start”

  swoje serwisy to: Alior Bank SA, Bank Millennium SA, Bank Pekao SA, Bank Pocztowy SA, Bank Polskiej Spółdzielczości SA oraz wybrane zrzeszone Banki Spółdzielcze, (...)

 • Prawo o szkolnictwie wyższym (art. 107 - 277)

  kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym nastąpiło zawieszenie. W okresie zawieszenia w pełnieniu obowiązków nie przysługują dodatki do wynagrodzenia oraz wynagrodzenie (...)

 • Nadgodziny kierownika

  z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych, z zastrzeżeniem § 2. § 2. Kierownikom wyodrębnionych komórek organizacyjnych za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w (...)

 • Emerytura w powszechnym wieku emerytalnym dla osób urodzonych do końca 1948 r.

  lat pracy. Za pięć lat pracy w pełnym wymiarze czasu pracy (1978 –1982 r.) nie ma dokumentów, które potwierdzą wysokość jego zarobków. (...)

 • Przedawnienie roszczeń pracownika

  pracę w godzinach nadliczbowych. W jednym z orzeczeń Sąd Najwyższy wyraził stanowisko, zgodnie z którym przepisy prawa pracy„nie uzależniają przyznania wynagrodzenia za (...)

 • Premia uznaniowa a wynagrodzenie za nadgodziny

  uznaniowa. 2. Czy premia uznaniowa odpowiada wysokości wynagrodzenia za nadgodziny? – jeżeli premia uznaniowa będzie niższa niż przysługujący pracownikowi wynagrodzenie za (...)

 • Kto i na jakich zasadach może sprzedawać alkohol?

  podawania napojów alkoholowych zawierających więcej niż 18 % w ośrodkach szkoleniowych czy w domach wypoczynkowych z naruszeniem zakazów;nieprzestrzegania określonych (...)

 • Praca za granicą

  ) związanych z kierowaniem do pracy oraz podjęciem i wykonywaniem pracy za granicą.Od osób kierowanych do pracy za granicę zabronione jest pobieranie przedpłat, kaucji (...)

 • Co należy się pracownikowi za nadgodziny?

  ;rników czy budowlańców. W takich przypadkach dzienny czas pracy razem z nadgodzinami nie może przekroczyć ośmiu godzin. W innych pracownik może zostać (...)

 • Czas pracy kierowcy

  sześciogodzinnego czasu pracy lub bezpośrednio po tym okresie. Pracownikowi wykonującemu pracę w porze nocnej przysługuje dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w (...)

Zobacz więcej

Ostatnio szukane:

Najczęściej szukane:

Nasi eksperci

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane