Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

 • Odpowiedzialność spadkobierców za zobowiązania względem ZUS i US powstałe w związku działalnością gospodarczą spadkodawcy - opinia prawna

  cywilnego o przyjęciu i odrzuceniu spadku oraz o odpowiedzialności za długi spadkowe, z czego wynika wniosek, że odrzucenie spadku ma takie same skutki na gruncie Ordynacji podatkowej, (...)

 • Odrzucenie spadku przez małoletnie dzieci

  przed oświadczeniem o odrzuceniu spadku, inaczej odrzucenie będzie nieważne. Sąd oprócz kwestii prawnych będzie musiał rozstrzygnąć celowość odrzucenia spadku z gospodarczego punktu (...)

 • VIII - KODEKS CYWILNY - Spadki

  może być ograniczony do części spadku.§ 2. Umowny dział spadku może objąć cały spadek lub być ograniczony do części spadku.Art. 1039. § 1. Jeżeli w razie dziedziczenia ustawowego (...)

 • Porada prawna na temat odrzucenie spadku

  Nie szukaj dłużej informacji na temat odrzucenie spadku, zapytaj naszego prawnika, a otrzymasz wycenę Twojego problemu. Opinie prawne od 40 zł, profesjonalnie, błyskawicznie, anonimowo

 • Odrzucenie spadku - Kiedy można i jak odrzucić spadek?

  oświadczenie o odrzuceniu spadku może zostać obarczone terminem lub warunkiem? Przepisy stanowią, że nie wolno składać oświadczenia o odrzuceniu spadku pod warunkiem ani z zastrzeżeniem terminu. (...)

 • Konsekwencje odrzucenia spadku

  8m-cy)jeżeli matka(moja córka) odrzuci spadek? Odrzucenie spadku będzie dotyczyło całego spadku, a konsekwencją takiego odrzucenia, będzie traktowanie tych osób tak, jakby nie dożyły (...)

 • Odrzucenie spadku obciążonego długami przez kuzyna.

  dobrodziejstwem inwentarza), bądź też spadek odrzucić”. Odpowiedzialność za długi prezentuje się następująco:  • Proste przyjęcie spadku: „w razie prostego przyjęcia spadku (...)

 • Odrzucenie spadku przez dzieci

  jest odrzucenie spadku. Spadkobiercy, którzy spadek odrzucą zostają odsunięci od dziedziczenia tak, jak gdyby nie dożyli otwarcia spadku (tj. dnia śmierci spadkodawcy). Przy dziedziczeniu (...)

 • Odrzucenie spadku zawierającego długi

  postępowanie spadkowe? Czy musimy spłacać te długi, czy wystarczy odrzucenie spadku i czy bank może mieć jeszcze jakieś dodatkowe roszczenia po odrzuceniu spadku? Zgodnie z art. 922 (...)

 • Odrzucenie spadku

  odrzuceniu spadku składa się przed sądem lub przed notariuszem. Spadkobierca, który spadek odrzucił, zostaje wyłączony od dziedziczenia, tak jakby nie dożył otwarcia spadku. Odrzucenie (...)

 • Odrzucenie spadku a wierzyciele spadkodawcy

  odrzucić. Jeżeli jest Panu wiadomo, iż pasywa (długi) wchodzące w skład masy spadkowej przewyższają wchodzące w nią aktywa (posiadany majątek), rzeczywiście lepszym rozwiązaniem będzie (...)

 • Odrzucenie spadku w imieniu małoletniego

  moich dzieci, oświadczenia o odrzucenie spadku? Zgodnie z art. 1020 spadkobierca, który spadek odrzucił, zostaje wyłączony od dziedziczenia, tak jakby nie dożył otwarcia spadku. (...)

 • Odrzucenie spadku przez niepełnoletniego

  W kolejności do dziedziczenia (po odrzuceniu spadku przez dzieci i żonę spadkodawcy) jest wnuczka spadkodawcy (1rok i 9 m-cy). Za dziecko oświadczenie o odrzuceniu spadku powinien złożyć jej

 • Przyjęcie spadku a długi zmarłego

  kredyt, czy też zaciągnęła go wspólnie z mężem, odpowiada za niego osobiście i nie uniknie tej odpowiedzialności poprzez odrzucenie spadku. W pytaniu podajecie Państwo, że zmarły miał (...)

 • Dostałeś w spadku kredyt? Jest na to rada

  . Takiej możliwości nie mają jednak nieletni. Wówczas musimy wystąpić do sądu rodzinnego z wnioskiem o zgodę na odrzucenie spadku w ich imieniu. Warto przedstawić dowody," że spadek (...)

 • Bank wzywa do spłaty kredytu po zmarłym krewnym

  spadku. Ewentualnie możliwe jest przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza, wówczas spadkobierca odpowiada za długi tylko do wartości ustalonego w inwentarzu stanu czynnego spadku. (...)

 • Oświadczenie o odrzuceniu spadku musi być złożone w odpowiedniej formie

  spadku". W braku odmiennego postanowienia ustawodawcy, należy przyjąć, że forma oświadczenia o przyjęciu lub odrzucenie spadku określona w art. 1018 § 3 k.c. ma zastosowanie do (...)

 • Termin odrzucenia spadku przez małoletniego

  przedstawiciel ustawowy. Dlatego sześciomiesięczny termin na odrzucenie spadku rozpoczyna bieg z chwilą, w której o powołaniu małoletniego do spadku dowiedział się właśnie przedstawiciel (...)

 • Odrzucenie spadku

  powiedziano, do czasu działu spadku spadkobiercom przysługują udziały w każdej rzeczy i prawie należącym do spadku. Nie oznacza to jednak, że nie mogą w tym czasie (tj. do działu spadku) (...)

 • Dziedziczenie po ojcu udziału w mieszkaniu

  majątku spadkowego. Nie ma na to wpływu stan psychiczny matki. Najlepszym wyjściem wydaje się więc odrzucenie spadku. Więcej informacji na temat odrzucenia spadku zawiera artykuł Odrzucenie (...)

 • Czy zawsze można odrzucić spadek? Odrzucenie spadku z pokrzywdzeniem wierzycieli

  dobrodziejstwem inwentarza) albo oświadczenie o odrzuceniu spadku. Brak jakiegokolwiek oświadczenia w powyższym terminie skutkuje co do zasady prostym przyjęciem spadku po stronie spadkobiercy. (...)

 • Orzucenie spadku

  proszę o zapoznanie się z treścią artykułów Odrzucenie spadku - czy nieograniczone czasowo? Jakie są jego skutki? Czy zawsze można odrzucić spadek? Odrzucenie spadku z (...)

 • Odrzucenie spadku - koszty postępowania

  stwierdzenie nabycia spadku spadek, odrzucenie spadku, koszt, stwierdzenie nabycia spadku

 • Firma windykacyjna a postępowanie spadkowe

  tego, czy zmarły poza długami pozostawił też jakiś majątek, sugerujemy bądź odrzucenie spadku, bądź przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza. O tym, jakie skutki mają wyżej (...)

 • Zgoda sądu rodzinnego na odrzucenie spadku

  . Sądem właściwym będzie sąd miejsca zamieszkania małoletniego. zezwolenie sądu, czynność przekraczająca zakres zwykłego zarządu, majek dziecka, dziecko, odrzucenie spadku

 • Dziedziczenie zobowiązań

  również zapoznanie się z treścią artykułu Czy zawsze można odrzucić spadek? Odrzucenie spadku z pokrzywdzeniem wierzycieli dziedziczenie zobowiązań, dziedziczenie długów, przyjęcie spadku, (...)

Zobacz więcej

Ostatnio szukane:

Najczęściej szukane:

Nasi eksperci

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum

 • Odrzucenie spadku

  Witam, kilka lat temu zmarł mi ojciec. Byłam zmuszona odrzucić spadek po nim, gdyż musiałabym spłacać jego długi. Ostatnio zmarła moja babcia (...)

 • odrzucenie spadku - jakie koszta?

  witam, czy odrzucenie spadku u notariusza coś kosztuje? tzn czy musze isc do notariusza czy wystarczy ze powiem ze odrzucam? niestety potwierdzenie odrzucenia (...)

 • Dziedziczenie Spadku

  Witam jakiś czas temu odrzuciłem spadek po zmarłym bracie,bank wystosował pismo o zapłatę długu po bracie do rodziny, rodzina nie odrzuciła spadku (...)

 • czy możliwe jest dziedziczenie długów

  Ojciec znajomej jest alkoholikiem, ma długu około 20 000 i nie kwapi się żeby coś z tym zrobić , czy córka po śmierci ojca musi te długi spłacać (...)

 • Odrzucenie spadku a dom

  Witam około rok temu zmarł moj ojciec, jako, że był on alkoholikiem i często zaciągał pożyczki w bankach, wraz z moja siostra odrzucilismy spadek. (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane