Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

 • VII - KODEKS CYWILNY - Zobowiązania część szczegółowa (art. 835 - art. 921[16])

  darowiznę z powodu niewdzięczności tylko wtedy, gdy darczyńca w chwili śmierci był uprawniony do odwołania albo gdy obdarowany umyślnie pozbawił darczyńcę życia lub umyślnie wywołał rozstrój (...)

 • Darowizna - czyli jak coś komuś podarować...

  zmianami). darowizna, umowa darowizny, obdarowany, rażąca niewdzięczność, polecenie

 • Czy można odwołać wykonaną darowiznę?

  1964 r., Nr 16, poz. 93, ze zmianami). odwołanie darowizny, darowizna, prezent, darczyńca, obdarowany, rażąca niewdzięczność obdarowanego, krzywda, upominek

 • Porada prawna na temat obdarowany

  Nie szukaj dłużej informacji na temat obdarowany, zapytaj naszego prawnika, a otrzymasz wycenę Twojego problemu w ciągu godziny. Opinie prawne od 40 zł, profesjonalnie, błyskawicznie, anonimowo

 • Odwołanie darowizny.

  darowiznę z powodu niewdzięczności tylko wtedy, gdy darczyńca w chwili śmierci był uprawniony do odwołania albo gdy obdarowany umyślnie pozbawił darczyńcę życia lub umyślnie wywołał rozstrój (...)

 • Darowizna a niedostatek darczyńcy

  , darczyńcza, obdarowany, odwołanie, pomoc

 • Darowizna na rzecz syna

  darowizny powinien nastąpić stosownie do przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu. Od chwili zdarzenia uzasadniającego odwołanie obdarowany ponosi odpowiedzialność na równi z bezpodstawnie

 • Zobowiązany do zapłaty podatku od umowy darowizny

  zapłaci w całości obdarowany. Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od spadków i darowizn, w przypadku darowizny obowiązek podatkowy powstaje z chwilą złożenia przez darczyńcę oświadczenia (...)

 • Obowiązki obdarowanego wobec darczyńcy

  obowiązków alimentacyjnych. Obdarowany może jednak zwolnić się od tego obowiązku zwracając darczyńcy wartość wzbogacenia. obdarowany, darczyńca, pomoc, niedostatek

 • Odwołanie darowizny o przedawnienie

  termin przedawnienia roszczenia o zwrot przedmiotu. Zwrotu przedmiotu przedawnienia następuje wedle przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu. darowizna, niewdzięczność, obdarowany, odwołanie darowizny

 • Jakie darowizny można odliczyć od dochodu do opodatkowania w PIT?

  , obdarowany jest obowiązany przekazać urzędowi skarbowemu informację o zwróconej podatnikowi darowiźnie, w terminie miesiąca od dnia dokonania zwrotu.   Pamiętaj, że: od dochodu (...)

 • Obowiązki obdarowanego względem darczyńcy

  Czy obdarowany ma względem swojego darczyńcy jakieś obowiązki, wynikające z jego trudnej sytuacji finansowej? Jeżeli po wykonaniu darowizny darczyńca popadnie w niedostatek, obdarowany ma (...)

 • Darowizna a zachowek

  zastosowanie znajdzie tu art. 1000 §3 k.c., w myśl którego obdarowany może zwolnić się od obowiązku zapłaty sumy potrzebnej do uzupełnienia zachowku przez wydanie przedmiotu darowizny. (...)

 • Odwołanie darowizny

  dostarczania środków utrzymania dotyczy zarówno pieniędzy jak i innych przedmiotów (opału, żywności). Obdarowany może jednak zwolnić się z tego obowiązku zwracając przedmiot (...)

 • Prawo do zachowku

  odpowiedzialność za zachowek w pierwszej kolejności ponosi obdarowany później. Obdarowany wcześniej ponosi tę odpowiedzialność tylko wtedy, gdy uprawniony do zachowku nie może uzyskać uzupełnienia (...)

 • Czy przedmiot darowizny ma znaczenie dla obliczenia zachowku? - opinia prawna

  zachowku. Jednakże obdarowany jest obowiązany do zapłaty powyższej sumy tylko w granicach wzbogacenia będącego skutkiem darowizny. Oznaczałoby to, że Pani siostrzenica byłaby zobligowana do zapłaty

 • Krąg uprawnionych do zachowku

  nieruchomość, którą darował A i B, wówczas przy jego dzieleniu między małżonkę oraz syna i córkę, obdarowany syn musiałby zaliczyć darowiznę na poczet przypadającego mu udziału w spadku. Zachowek (...)

 • Żądanie zachowku od obdarowanego

  więc uzupełnieniem „od zera”. darowizna, obdarowany, zachowek

 • Zapłata zachowku przez obdarowanego

  wysokości nadwyżki przekraczającej jego własny zachowek. § 3. Obdarowany może zwolnić się od obowiązku zapłaty sumy potrzebnej do uzupełnienia zachowku przez wydanie przedmiotu darowizny. (...)

 • VIII - KODEKS CYWILNY - Spadki

  obdarowany wcześniej ponosi odpowiedzialność stosownie do przepisów artykułu poprzedzającego tylko wtedy, gdy uprawniony do zachowku nie może uzyskać uzupełnienia zachowku od osoby, która (...)

 • Darowizna pieniężna dla córki

  . Oczywiście nowe przepisy budzą wiele wątpliwości praktycznych, a ich interpretacja zostanie dopiero ustalona przez orzecznictwo sądowe. darowizna, zwolnienie podatkowe, zięć, obdarowany, rachunek (...)

 • Zachowek należny od obdarowanego

  jest ujemna; c) spadkobierca odpowiada za długi spadkowe bez ograniczenia i jego położenie materialne nie pozwala na zaspokojenie roszczenia o zachowek. zachowek, obdarowany, darowizna, spadek

 • Zachowek od darowizny

  pieniężnej potrzebnej do uzupełnienia zachowku. Jednakże obdarowany jest obowiązany do zapłaty powyższej sumy tylko w granicach wzbogacenia będącego skutkiem darowizny. Jeżeli obdarowany (...)

 • Zachowek od obdarowanego (jak długo skuteczne jest roszczenie o niego) - opinia prawna

  , darowizna, testament, zachowek, obdarowany, roszczenie o uzupełnienie zachowku

 • Kiedy i jak można odwołać darowiznę - opinia prawna

  , oświadczenie, obdarowany, darczyńca

 • Na czym polega ulga z tytułu darowizn?

  darowizny, obdarowany jest obowiązany przekazać urzędowi skarbowemu informację o zwróconej podatnikowi darowiźnie, w terminie miesiąca od dnia dokonania zwrotu. Wydaje się, iż korzystniejsze (...)

Zobacz więcej

Ostatnio szukane:

Najczęściej szukane:

Nasi eksperci

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane