Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

 • Kiedy nastąpi zmniejszenie lub zawieszenie świadczeń pracującego emeryta lub rencisty?

  emerytury lub renty (Dz.U. nr 58, poz. 290, z późn. zm.); ustawa z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób (...)

 • Zgłoś się do „małego ZUS”

  społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego od 1 kwietnia 2019 r., z kodem tytułu ubezpieczenia zaczynającym się od 05 92. Pan Marceli prowadzi działalność gospodarczą i nie (...)

 • Ustawa o świadczeniach w razie choroby i macierzyństwa

  ; art. 6 ustawy z dnia 15 czerwca 2007 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw w okresie od dnia 1 lipca 2007 r. do dnia 31 grudnia (...)

 • Porada prawna na temat o ile wzrosna emerytury i renty od 1.03 2011r

  Nie szukaj dłużej informacji na temat o ile wzrosna emerytury i renty od 1.03 2011r, zapytaj naszego prawnika, a otrzymasz wycenę Twojego problemu w ciągu godziny. Opinie prawne od 40 zł, profesjonalnie, błyskawicznie, anonimowo

 • Jak wypełnić wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej - EDG-1?

  : 07.3 - o ile posiada numer PESEL, 07.4 - o ile posiada numer NIP, 07.8 i 07.9 - o ile posiada, 08.5 - 08.8 - o ile posiada oraz 08-11 jeśli adres (...)

 • Jak uzyskać 500 zł z programu „Rodzina 500 plus”?

  lutego 2016 r. w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenie wychowawcze. Jest dostępny też na stronie ministerstwa (zobacz wzór wniosku).  Wniosek (...)

 • Waloryzacja świadczeń wypłacanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych od 1 marca 2009 r.

  rodzinna - około 1 394 zł. Od jakiej kwoty bazowej będą przyznawane emerytury i renty od 1 marca 2009 r.? Zgodnie z ustawą o emeryturach i rentach (...)

 • Sprawdź jakie masz prawa w pracy za granicą

  ; Formularze Do przyznania i wyliczenia świadczeń, o które starają pracownicy wyjeżdżający do pracy za granicę, o których jest mowa wyżej, jest niezbędne wypełnienie (...)

 • Złóż wniosek o 500+

  października.  Kiedy można składać wnioski? Wnioski o świadczenie wychowawcze na kolejny okres, trwający od 1 października 2017 r. do 30 września 2018 r.,  można składać (...)

 • Renta socjalna

  renty rodzinnej ma wpływ na wysokość renty socjalnej, bowiem w takiej sytuacji kwota renty socjalnej ulega takiemu obniżeniu, aby łączna kwota obu świadczeń nie przekraczała 200 % (...)

 • Zawieszenie i zmniejszenie emerytury

  zgodny z literalnym brzmieniem przepisu. Pozostaje nam jeszcze ustalić, czy dochód jaki Pan uzyskuje uzasadnia takie zmniejszenie i jeżeli tak to o ile. Artykuł 104 ustęp 1a ustawy o (...)

 • Dla kogo świadczenia rodzinne?

  rolników, utratą stypendium doktoranckiego określonego w art. 209 ust. 1 i 7 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Przepisów o (...)

 • Nabycie niektórych rodzajów usług i praw a koszty

    r. o podatku dochodowym od osób prawnych, które weszły w życie 1 stycznia 2018 r. na mocy ustawy z dnia 27 października 2017 r. o zmianie ustawy (...)

 • Renta rodzinna - czym jest renta rodzinna i komu przysługuje?

  śmiercią przyczyniał się do ich utrzymania. Zob. też: Dla kogo renta rodzinna? Zbieg prawa do renty rodzinnej i renty socjalnej   Podstawa prawna: ustawa z 17 grudnia 1998 r. (...)

 • Karta Nauczyciela

  , wychowawcy i inni pracownicy pedagogiczni zatrudnieni przed dniem wejścia w życie ustawy z dnia 27 czerwca 2003 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz o (...)

 • Wypowiedzenie umowy o pracę - wszystko, co musisz wiedzieć

  wypowiedzenia umowy o pracę dokonywana jest przez sąd w granicach przyczyn podanych i sprecyzowanych przez pracodawcę (wyrok z dnia 10 listopada 1998 r., I PKN 434/98, OSNAPiUS 1999 (...)

 • Emerytury i renty za granicą

  odpowiednio w wysokości 3/29 i 13/29 emerytury obliczonej według zasad, wynikających z wewnętrznego ustawodawstwa Francji i Belgii. ZUS wyliczył, że polska emerytura wyniesie 1216,57 (...)

 • Kodeks pracy

  dyskryminacyjnego. Art. 181.  § 1. Pracownicy i pracodawcy, w celu reprezentacji i obrony swoich praw i interesów, mają prawo tworzyć organizacje i przystępować do tych organizacji. (...)

 • Prawa i obowiązki bezrobotnego

  Unia Europejska zawarła umowy o swobodzie przepływu osób, Starosta ustala i opłaca, na zasadach i w wysokości określonych w odrębnych przepisach, składki na ubezpieczenia emerytalne (...)

 • Ile mają wynieść minimalne świadczenia z FUS?

  3,0%). Wzrosły także ceny m.in. tłuszczów roślinnych (0,9%), pieczywa i produktów zbożowych (o 0,8%), warzyw (o 0,3%) oraz ryb i artykułów w grupie „mleko, (...)

 • Składki na ubezpieczenie rencisty

  , pobiera z kwoty renty i odprowadza jednostka organizacyjna Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zgodnie z ustawą o emeryturach i rentach z FUS, prawo do emerytury lub renty (...)

 • Pierwsze czytanie projektu Ustawy o emeryturach pomostowych

  rozporządzenia w oparciu o przepisy upoważniające zawarte w ustawie o emeryturach i rentach z uwzględnieniem zmian ustawowych i zapadłych rozstrzygnięć sądowych. Zdaniem Trybunału (...)

 • Kiedy wdowcy mają prawo do renty rodzinnej?

  małżonek (wdowa lub wdowiec) spełniający warunki wskazane niżej.  Warunki nabycia prawa do renty rodzinnej Zgodnie z art. 70 ust. 1 i 2 ustawy 17 grudnia 1998 r. o (...)

 • Rencista płatnikiem VAT – opinia prawna

  sprawie szczegółowych zasad zawieszania lub zmniejszania emerytury i renty (Dz. U. 1992 r., Nr 58, poz. 290 ze zmianami), Ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od (...)

 • Kto może otrzymywać zasiłek rodzinny?

  określonych w art. 27, 30b, 30c, 30e i art. 30f  ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, pomniejszone o koszty uzyskania przychodu, (...)

 • Dla kogo zasiłek rodzinny?

  określonych w art. 27, 30b, 30c, 30e i art. 30f  ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, pomniejszone o koszty uzyskania przychodu, (...)

< >

Ostatnio szukane:

Najczęściej szukane:

Nasi eksperci

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum

 • Alimenty na dziecko

  W jakiej wysokości sad może przyznac alimenty na dziecko jesli mój mąż zarabia ok 1600zł a ja nie pracuje? Obowiązek alimentacyjny spoczywa na obydwojgu (...)

 • Pozbawienie praw rodzicielskich ojca pomóżcie

  Czy jest możliwość pozbawienia ojca praw rodzicielskich i żeby także płacił alimenty. Proponował mi bym usuęła ciążę i wogóle nie interesował (...)

 • Pracodawca przed sądem -praca bez umowy

  Witam.mam znajomą ktyóra prosiła mnie o poszukiwanie informacji na temat możliwości pozwania pracodawcy - pracowała bez umowy i została oskarżona (...)

 • Podwyższenie alimentów

  Wyczytałam, że o podwyższenie alimentów mogę starać się po roku od uprawomocnienia się wyroku. Czy to prawda? Pomóżcie. (madzia) Po 6 miesiącach (...)

 • Społeczny kurator sądowy

  Jakie są obowiązki społecznego kuratora sądowego, na jakich warunkach ( umowa, płaca) pracuje? (Ola) jak sama nazwa wskazuje jest to praca spoleczna, (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane