Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

 • „Mały ZUS” - rejestracja tylko do 8 stycznia!

  Rady Ministrów" – powiedział Adam Abramowicz. Wyjaśnienia MPiT ws. Małego ZUS-u Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać z Małego ZUS-u, muszą w ciągu 7 dni zgłosić (...)

 • Składamy wniosek o emeryturę w obniżonym wieku emerytalnym...

  ubezpieczenia chorobowego. Krok 1 – wybór najwygodniejszego dla siebie sposobu dostarczenia wniosku do ZUS a) przez Internet - za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS).Jeśli (...)

 • Jakie dokumenty stanowią podstawę prawa do zasiłku chorobowego?

  przez ZUS, dowodem stanowiącym podstawę przyznania i wypłaty zasiłku chorobowego przez ZUS jest zaświadczenie lekarskie na druku ZUS ZLA, które płatnik składek przekazuje do ZUS, (...)

 • Porada prawna na temat nowe stawki zus

  Nie szukaj dłużej informacji na temat nowe stawki zus, zapytaj naszego prawnika, a otrzymasz wycenę Twojego problemu. Opinie prawne od 40 zł, profesjonalnie, błyskawicznie, anonimowo

 • Skrócenie okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacja

  składek na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS) Program Płatnik będzie dostosowany do zmian w dokumentach ubezpieczeniowych. Zostaną dodane nowe formularze ZUS OSW, ZUS (...)

 • Forma dokumentacji pracowniczej od 2019 r.

  informacyjny ZUS RIA został przekazany przez Ciebie do ZUS - jeśli pracownik jest uprawniony do świadczenia emerytalno-rentowego i informacja o stanie konta w ZUS nie jest do niego wysyłana. Byłego (...)

 • Elektroniczne zwolnienia lekarskie e-ZLA - co powinni wiedzieć płatnicy?

  przekazuje zaświadczenie lekarskie e-ZLA na elektroniczną skrzynkę podawczą ZUS. ZUS udostępnia zaświadczenie lekarskie e-ZLA płatnikowi składek na jego profilu informacyjnym na PUE ZUS (...)

 • Elektroniczne zwolnienia lekarskie (e-ZLA)

  do ZUS oraz przechowywać drugiej kopii. Nie będzie też potrzeby pobierania w placówkach ZUS tzw. bloczków formularzy ZUS ZLA. Wystawianie e-ZLA jest też możliwe przez urządzenia (...)

 • Terminy przechowywania akt pracowniczych od 2019 r.

  . Niezależnie od zleceniodawcy – ZUS poinformuje pracownika o złożeniu raportu informacyjnego ZUS RIA: w informacji o stanie konta w ZUS, przesłanej za rok, w którym raport (...)

 • Jak uzyskać zasiłek macierzyński?

  potwierdzona za zgodność z oryginałem przez płatnika składek lub ZUS, decyzja ostateczna o odroczeniu obowiązku szkolnego lub jego kopia potwierdzona za zgodność z oryginałem  przez płatnika (...)

 • Tyle wyniosą obciążenia podatkowe w 2014 r.

  trzeba doliczyć podatek od nieruchomości, który w Warszawie za 2013 r. przy mieszkaniu 80m2 wyniósł ok. 80 zł (przy uwzględnieniu udziału w częściach wspólnych). Stawki podatku od nieruchomości (...)

 • Jak zarejestrować indywidualną działalność gospodarczą?

  ZUS, w ciągu 7 dni od terminu rozpoczęcia działalności powinieneś zgłosić się do ubezpieczeń w ZUS (jako ubezpieczony).  Co ZUS sam załatwia? Dane z CEIDG ZUS otrzymuje (...)

 • Emerytura a praca za granicą

  kierować do jednostek organizacyjnych ZUS realizujących rozporządzenia unijne. Ocena niezdolności do pracy dla celów rentowych Jeżeli warunkiem uzyskania renty rodzinnej z ZUS jest (...)

 • Nadchodzą ważne zmiany dla przedsiębiorców!

  zmiany treści art. 20 ustawy. Mając na względzie zmieniające się sposoby organizacji sprzedaży, a także nowe formy i techniki przekazywania konsu­mentowi informacji o towarze (wywieszki w sklepie

 • E-akta - o czym trzeba pamiętać?

  przedsiębiorców, które przybliżą, w sposób możliwie najprostszy, nowe zasady przekazywania danych ubezpieczonych do ZUS.   - "System informatyczny ZUS stanowi (...)

 • Jakie zmiany w podatkach od nowego roku?

  roku. Najważniejszą z planowanych zmian jest obniżenie podstawowej stawki podatku. Nie jest w chwili obecnej możliwe stwierdzenie jak te plany się skończą, warto jednak wskazać, iż na dzień dzisiejszy

 • Zmiany w programie Płatnik

  ? ZUS: zaktualizował formularze: ZUS ZWUA – wyrejestrowanie z ubezpieczeń, ZUS DRA – deklaracja rozliczeniowa. Dodatkowo na stronach: www.zus.pl, www.e-skladka.pl oraz (...)

 • Jakie zmiany w podatkach od nowego roku?

  planowanych zmian jest obniżenie podstawowej stawki podatku. Nie jest w chwili obecnej możliwe stwierdzenie jak te plany się skończą, warto jednak wskazać, iż na dzień dzisiejszy najczęściej mowa (...)

 • E-składka w 2018 r.

  ; Możesz złożyć do ZUS wniosek o ustalenie salda na Twoim koncie. Informację taką znajdziesz także na swoim koncie na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Jak rozłożyć zaległości na (...)

 • Nowe dokumenty dla pracodawców i pracowników

  ; o symbolu ZUS RIA, stanowiący załącznik nr 22 do rozporządzenia;  oświadczenie o zamiarze przekazania raportów informacyjnych – o symbolu ZUS OSW, stanowiące załącznik nr (...)

 • Podstawowe obowiązki związane z rozpoczynaniem działalności gospodarczej

  będzie następowała na podstawie numeru NIP. Co należy zgłosić do ZUS? Rozpoczynający działalność gospodarczą ma obowiązek zgłoszenia do ZUS: osób podlegających obowiązkowym ubezpieczeniom (...)

 • Jak zakończyć jednoosobową działalność gospodarczą?

  . Umożliwią to programy bezpłatnie udostępnione przez ZUS – program Płatnik albo ePłatnik. Można używać też innego oprogramowania, które spełnia warunki określone przez ZUS. Z (...)

 • Reforma stawek VAT!

  ;w. Czasowe utrzymanie stawek 23% i 8% Po 1 stycznia 2019 r. zostaną utrzymane dotychczasowe stawki 23% i 8% oraz stawki zryczałtowanego zwrotu podatku dla rolników ryczałtowych (7%) i ryczałtu

 • Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów i jej opodatkowanie VAT-em

  przesłanek, które pozwolą mu na zastosowanie stawki 0%. Jeśli bowiem któraś z przesłanek nie zostanie spełniona, to zastosowanie tej stawki może się okazać niemożliwe (przynajmniej przejściowo) (...)

 • Nieuzasadnione zmiany w ustawie o OFE nie są konsultowane w Komisji Trójstronnej

  ściślejszym powiązaniem systemów operacyjnych OFE-ZUS, co może zwiększyć koszty operacyjne."Pojawiają się też inne pytania:Czy właściwe jest założenie, iż przez kolejne dziesiątki lat (...)

 • Osoba sprawująca osobistą opiekę nad dzieckiem a ZUS

  wszystkie niezbędne dane do zgłoszenia Cię do ubezpieczeń przez ZUS. Oświadczenie możesz złożyć osobiście w terenowej jednostce organizacyjnej ZUS lub za pośrednictwem poczty. Przy (...)

Zobacz więcej

Ostatnio szukane:

Najczęściej szukane:

Nasi eksperci

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane