Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

 • Fair play w internecie?

  określaniu, co należy uznać za taki bardzo krótki fragment, weźmie się pod uwagę wpływ na skuteczność nowego prawa. Czy nowe prawo przysługujące wydawcom prasowym ma wpływ na indywidualnych

 • Prawo spadkowe - Sprawdź co reguluje prawo spadkowe?

  ). Prawo spadkowe normuje więc skutki prawne śmierci osoby fizycznej. Z reguły bowiem śmierć osoby, której przysługiwało określone prawo, nie pociąga za sobą wygaśnięcia tego (...)

 • Rozrządzenia testamentowe na gruncie prawa międzynarodowego

  ojczyste spadkodawcy, prawo miejsca jego zamieszkania lub zwykłego pobytu z chwili dokonywania testamentu, czyli prawo państwa, z którym spadkodawca jest w jakiś sposób związany. (...)

 • Porada prawna na temat nowe prawo spadkowe - zmiany

  Nie szukaj dłużej informacji na temat nowe prawo spadkowe - zmiany, zapytaj naszego prawnika, a otrzymasz wycenę Twojego problemu. Opinie prawne od 40 zł, profesjonalnie, błyskawicznie, anonimowo

 • Za jakie długi odpowiada spadkobierca, który przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza?

  ; Polskie prawo spadkowe opiera się na następujących regułach:   od momentu otwarcia spadku do chwili jego przyjęcia spadkodawca odpowiada za długi spadkowe jedynie ze spadku, tj. (...)

 • Przyjęcie spadku - co to jest przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza?

  ogranicza się zawsze do wartości stanu czynnego spadku. Jeśli jest kilku spadkobierców, ponoszą oni solidarną odpowiedzialność za długi spadkowe do chwili działu spadku.   Podstawa (...)

 • Należy ci się spadek? Będzie łatwiej go otrzymać

  każdego roku ze sprawami spadkowymi o charakterze międzynarodowym. Nowe prawo unijne w tym zakresie to efekt propozycji z października 2009 r. Ostatecznie rządy państw członkowskich przyjęły (...)

 • Co to jest przyjęcie spadku wprost?

  obowiązki spadkowe i nie może już spadku odrzucić. Pamiętaj, że: Oświadczenie o przyjęciu spadku wprost powoduje pełną odpowiedzialność za długi spadkowe spadkobiercy, który odpowiada (...)

 • Wypowiedzenie umowy najmu i eksmisja - opinia prawna

  nich dochodzić zapłaty tych należności. Gdyby natomiast spadkobiercy przyjęli spadek z dobrodziejstwem inwentarza (tzn. z ograniczeniem odpowiedzialności za długi spadkowe do wysokości wartości 

 • Rewolucja w dziedziczeniu. Spadki od ręki

  testamentach. Nowe prawo pozwala przepisać np. samochód, mieszkanie czy nawet całą firmę konkretnej osobie. Co prawda wcześniej też było to możliwe, lecz nie stawaliśmy się właścicielem (...)

 • Czym jest spadek - czyli co możesz odziedziczyć?

  umowie lub w ogólnych warunkach ubezpieczenia (art. 831 K.c.); prawo żądania od banku, w którym rachunek miał zmarły, zwrotu kosztów pogrzebu; prawo żądania od banku przez (...)

 • Spadek po obywatelu niemieckim

  znaczenia. Prawo unijne nie zawiera w obecnej chwili przepisów harmonizujących czy też ujednolicających prawo spadkowe w innych krajach członkowskich. Każde z państw kieruje się więc (...)

 • Wymiana prawa jazdy

  prawo jazdy kategorii A i B1, 5) prawo jazdy kategorii Va - na prawo jazdy kategorii T z ograniczeniem do kierowania pojazdem wolnobieżnym, 6) prawo jazdy kategorii Vb - na prawo (...)

 • Prawo spadkowe będzie dużo bardziej przejrzyste

  . Rozporządzenie umożliwi spadkodawcy wybranie właściwego prawa spadkowego, natomiast w przypadku braku takiego wyboru będzie obowiązywać prawo miejsca pobytu spadkodawcy. Eksperci zaznaczają, że (...)

 • Zagraniczne postanowienie o nabyciu spadku

  porządkiem prawnym oraz w sprawie, w której należało zastosować prawo polskie, zostało ono zastosowane. Od podanych zasad istnieje szereg wyjątków. Nie da się precyzyjnie odpowiedzieć na to pytanie (...)

 • Odpowiedzialność za długi spadkowe a staranność

  jeśli to prawo nie wygasło, brak wiedzy o stanie majątku nie był wynikiem braku staranności (z opisu sytuacji – choć niejednoznacznie -wynika, że siostra mogła nie dochować należytej staranności

 • Zaległy czynsz a spadek

  spadkobierca odpowiada także za długi spadkowe, w tym za zaległości czynszowe. Jednakże z uwagi na to, że jest to osoba nie mająca pełnej zdolności do czynności prawnych, prawo przewiduje, (...)

 • Nowe Prawo zamówień publicznych

  Duda. Nowe przepisy wejdą w życie w 2021 r. Cele ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych  Celem nowej ustawy – Prawo zamówień publicznych (...)

 • Dostałeś w spadku kredyt? Jest na to rada

  -prawnik.pl kredyt, pożyczka, banki, spadek, odrzucenie spadku, długi spadkowe, przyjecie spadku, sąd rodzinny, dzieci, oświadczenie, notariusz

 • Zachowek od obdarowanego - opinia prawna

  ) dłużnika (czyli wystawcy weksla), która to musiała istnieć w momencie dokonywania darowizny. Mając na uwadze fakt śmierci dłużnika i wszczęte postępowanie spadkowe oraz fakt, że prawdopodobnym

 • Dane już lepiej chronione

  przyznanie im nowych: wzmocniono prawo do informacji, prawo dostępu oraz prawo do bycia zapomnianym. Nowe prawo do przenoszenia danych umożliwia obywatelom przenoszenie (...)

 • Nowe Prawo zamówień publicznych

  nabycie przez zamawiającego robót budowlanych, dostaw lub usług od wybranego wykonawcy. Sejm uchwalił już nowe Prawo zamówień publicznych Nowe przepisy mają wejść w życie (...)

 • Czy mogę wymienić prawo jazdy angielskie na polskie?

  prawo jazdy wydane za granicą zawiera ograniczenie, o którym mowa w art. 13 ust. 5, ograniczenie to uwzględnia się w wydawanym prawie jazdy. 2a. Krajowe prawo jazdy wydane w państwie członkowskim

 • Druk SD-Z2 - zgłoszenie darowizny lub spadku bez podatku

  , spółdzielcze własnościowe prawo do mieszkania, spółdzielcze prawo do pomieszczenia użytkowego, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, prawo (...)

 • Czy mogę sprzedać spadek? Zbycie spadku w drodze umowy

  spadkowe.   Podstawa prawna: Ustawa z dnia 23 kwietnia 1969 r. Kodeks cywilny (Dz. U. 1969 r., Nr 16, poz. 93 ze zmianami). zbycie spadku, umowa o zbycie spadku, udział spadkowy, spadkobierca, zbycie

 • Co odróżnia postępowanie spadkowe, gdy dziedziczenie obejmuje gospodarstwo rolne?- opinia prawna

  ,  gospodarstwo to dziedziczą spadkobiercy na zasadach ogólnych (art. 1063 KC). postępowanie spadkowe, dziedziczenie

Zobacz więcej

Nasi eksperci

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum

 • Darowizna

  Mam otrzymac mieszkanie wlasnosciowe - darowizna, trzecia grupa podatkowa (darczynca zyje i nadal w nim bedzie mieszkac). Jakich kosztow moge sie spodzieawac (...)

 • Reklamacja butów - zwrot gotówki

  Witam, moja narzeczona kupiła z koncem listopada kozaki za ca. 300 pln. Po niecałym miesiącu zareklamowaliśmy je, bo skóra zaczęła się łuszczyć (...)

 • Zaległe alimenty. Pilnie szukam pomocy .

  Witam Jestem płatnikiem alimentów.Moje zadłużenie z tego tytułu wynosiło ok 1500zł do końca 2010r. a od stycznia 2011r już prawie 20000zł. Czy (...)

 • Czynsz w spółdzielni

  Kupililiśmy z żoną mieszkanie własnościowe od osoby prywatnej na rynku wtórnym (zarządzane przez spółdzielnię). W rachunku jaki wystawia nam (...)

 • wypowiedzenie umowy o pracę w trakcie trwania zwolnienia lekarskiego

  Czy pracownik może wypowiedzieć umowę o pracę w trakcie trwania zwolnienia lekarskiego i czy treść jest zgodna z kodeksem pracy-"wnoszę o wypowiedzenie (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.