Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

 • Ewidencja czasu pracy - jak prowadzić ewidencję czasu pracy?

  pracy w zamian za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych. Pełną ewidencję czasu pracy, a więc obejmującą normalne godziny pracy, pracę w godzinach nadliczbowych, (...)

 • Nadgodziny i praca w systemie weekendowym

  zatrudniani w ramach weekendowego systemu czasu pracy w niepełnym wymiarze. Dopuszczalne jest określenie godzin pracy. Ustalenie systemu czasu pracy weekendowej następuje na pisemny (...)

 • Jak rozliczyć czas pracy pracowników?

  odpowiadać przewidywanemu wymiarowi czasu pracy w godzinach nadliczbowych.  Jak rozliczyć pracę w dni wolne od pracy wynikające z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym (...)

 • Porada prawna na temat normalne godziny pracy

  Nie szukaj dłużej informacji na temat normalne godziny pracy, zapytaj naszego prawnika, a otrzymasz wycenę Twojego problemu. Opinie prawne od 40 zł, profesjonalnie, błyskawicznie, anonimowo

 • Godziny nadliczbowe a dodatek i dzień wolny

  nadliczbowych przypadających: w nocy, w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,  w dniu wolnym od pracy udzielonym (...)

 • Setki tysięcy złotych wyegzekwowanych przez inspektorów

  . Za pracę w te dni pracownicy nie otrzymywali dni wolnych od pracy, „tylko" normalne wynagrodzenie. Wynagrodzenie za godziny pracy w soboty niedziele lub święta zostało wykazane (...)

 • Zaległe wynagrodzenie za nadgodziny

  zakładu pracy. Ewidencja czasu pracy dokonywana była na podstawie czytnika kart magnetycznych. Wchodząc do miejsca pracy przykładałem przyznaną mi kartę magnetyczną do urządzenia, (...)

 • Praca w godzinach nadliczbowych

  Kiedy występują godziny nadliczbowe czy, gdy pracownik przekroczy normę czasu pracy czy też wymiar czasu pracy? Pracodawca twierdzi, że pracownik, który pracował ponad wymiar czasu pracy (...)

 • Czas pracy po zmianach

  czasu pracy. 60 minutowa przerwę w pracy wprowadza się w układzie zbiorowym pracy lub regulaminie pracy albo w umowie o pracę, jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym (...)

 • Z jakiego wsparcia aktywizacyjnego mogą korzystać bezrobotni?

  bezrobotnych i poszukujących pracy, w związku z udziałem tych osób w targach pracy i giełdach pracy organizowanych przez wojewódzki urząd pracy w ramach pośrednictwa (...)

 • Czy w czasie wyjazdu służbowego pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych?

  zakresie przypadającym na godziny normalnego rozkładu czasu pracy podlega wliczeniu do jego normy. Natomiast w zakresie wykraczającym poza rozkładowy czas pracy ma w sferze regulacji (...)

 • Praca w godzinach nadliczbowych-zgoda pracodawcy

  wykraczającej poza normalny czas pracy można potraktować jako wyrażenie zgody na pracę w godzinach nadliczbowych? W pierwszej kolejności należy podkreślić, iż jeżeli nie jest Pan pracownikiem, (...)

 • Systemy czasu pracy

  pracy. Za każdą godzinę pracy powyżej 8 godzin na dobę w dniu wykonywania pracy w przedłużonym wymiarze czasu pracy pracownikowi przysługuje dodatek do wynagrodzenia taki jak (...)

 • Odbiór dnia wolnego za pracę w sobotę

  wolnym przysługuje pracownikowi normalne wynagrodzenie za prace w sobotę, która jest dla pracownika dniem wolnym od pracy? Zasadą wynikającą z przepisów kodeksu pracy jest świadczenie (...)

 • Wynagrodzenie nauczyciela

  tygodnia, którzy realizują zajęcia w dniu wolnym od pracy i nie otrzymują za ten dzień innego dnia wolnego od pracy, przysługuje odrębne wynagrodzenie, za wszystkie godziny efektywnie (...)

 • Praca przez cały tydzień

  ma obowiązek pracownikowi zatrudnionemu w niedzielę zapewnić inny dzień wolny od pracy w tygodniu. Jeżeli chodzi o o wynagrodzenie za pracę w niedzielę, to pracownicy powinni otrzymywać swoje normalne

 • Jak ustalić pracownikom czas pracy?

  , zasady polecania i rekompensowania pracownikom pracy nadliczbowej, zasady rekompensowania pracy w dni wolne od pracy wynikające z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym (...)

 • Ustawa o czasie pracy kierowców

  okresy rozliczeniowe czasu pracy ustala się w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy albo w obwieszczeniu, jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym (...)

 • I znowu zmiany w prawie pracy. Co zmieniło się z dniem 1 stycznia 2004 r. w kodeksie pracy?

  odpowiadające rodzajowi pracy. Kodeks pracy wskazuje teraz, że umowa o pracę powinna: określać strony umowy, rodzaj umowy, datę zawarcia umowy, warunki pracy i płacy, rodzaj pracy, (...)

 • Wynagrodzenie z tytułu nadgodzin

  nadliczbowych składa się normalne wynagrodzenie za czas pracy w godzinach nadliczbowych oraz wynagrodzenie dodatkowe. Sposób wyliczenia dodatkowego wynagrodzenia określa art. 151[1] Kodeksu pracy. (...)

 • Prawo o szkolnictwie wyższym (art. 107 - 277)

  stosunku pracy pracowników uczelni, nieuregulowanych w ustawie, stosuje się przepisy ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy. 2. Spory o roszczenia ze stosunku pracy (...)

 • Karta Nauczyciela

  , dopuszczalne jest nawiązanie stosunku pracy, o ile osoba ta zobowiąże się do uzyskania przygotowania pedagogicznego w trakcie odbywania stażu. W przypadku gdy nauczyciel w ciągu pierwszego roku pracy (...)

 • Rozkład czasu pracy w sklepie

  w niektórych dniach lub dniami wolnymi od pracy. W szczególnie uzasadnionych przypadkach w/w okres rozliczeniowy może być przedłużony, nie więcej jednak niż do 3 miesięcy. Regulamin pracy, (...)

 • Dobowy odpoczynek a praca w nocy

  pracownika niż przepisy prawa pracy. Postanowienia umów i aktów mniej korzystne dla pracownika niż przepisy prawa pracy są nieważne - zamiast nich stosuje się odpowiednie przepisy (...)

 • Rozwiązanie umowy o pracę - czego może się domagać pracownik?

  odmowie sprostowania świadectwa pracy, prawo wystąpienia z żądaniem jego sprostowania do sądu pracy.  Jeżeli z orzeczenia sądu pracy wynika, że rozwiązanie z pracownikiem umowy (...)

 • Zajęcie komornicze wynagrodzenia za nadgodziny

  norm czasu pracy). Przyjmuje się bowiem, iż jeśli pracodawca nie przyznał pracownikom odpowiedniej ilości czasu wolnego od pracy za nadgodziny, to powinien wypłacić im normalne wynagrodzenie (...)

Zobacz więcej

Ostatnio szukane:

Najczęściej szukane:

Nasi eksperci

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum

 • Praca na 3/4 etatu

  Witam mam pytanie odnośnie pracy na 3/4 etatu w systemie cz-tero brygadowym.Sprawa moja jest już w sadzie pracy ponieważ nie wiem czy mam racje pracowałam (...)

 • czy ktos jest w stanie udzielic mi jakichkolwiek wskazowek

  Mam powazny problem zawarlam umowe o prace, w ktorej wyraznie napisano, ze tygodniowa norma czasu pracy wynosi, tu cytuje " przecietnie 40 godzin (...)

 • Obcinanie godzin pracownikom

  Pracuję w firmie X jako kierownik zamiany. Mój kierownik nie płaci pracownikom (umowa o pracę) za wszystkie godziny tłumacząc się nam że jeżeli (...)

 • wysokość alimentów na 2 dzieci od ojca pracujacego w Szkocji

  Mój maz przebywa obecnie w szkocji zarabia oficjalnie 812 funtów ale wykazuje że ma koszty pobytu 1400 funtów w jakiej wysokosci sąd moze mi przyznać (...)

 • Dni wolne za święta w sobotę

  1 i 3 maja to wolne dni. 1 - czwartek, 3 - sobota, co w takim razie z piątkiem, czy aby nie jest ustawowo wolnym dniem o pracy, jeżeli 3 maja wypada (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane