Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

 • Kodeks rodzinny i opiekuńczy

  jednego z nich. Każdy z małżonków może również zachować swoje dotychczasowe nazwisko albo połączyć z nim dotychczasowe nazwisko drugiego małżonka. Nazwisko utworzone w wyniku połączenia (...)

 • Zasady przejmowania nazwisk w małżeństwie

  małżonków. Jeśli natomiast małżonkowie noszą różne nazwiska, dziecko nosi nazwisko powstałe z połączenia nazwiska ojca z nazwiskiem matki. Zasady te mogą jednak zostać zmienione (...)

 • Kodeks rodzinny i opiekuńczy

  ;wnież zachować swoje dotychczasowe nazwisko albo połączyć z nim dotychczasowe nazwisko drugiego małżonka. Nazwisko utworzone w wyniku połączenia nie może składać się z więcej (...)

 • Porada prawna na temat nazwisko

  Nie szukaj dłużej informacji na temat nazwisko, zapytaj naszego prawnika, a otrzymasz wycenę Twojego problemu w ciągu godziny. Opinie prawne od 40 zł, profesjonalnie, błyskawicznie, anonimowo

 • Zawarcie małżeństwa a nazwisko dziecka

  jednego z nich. Każdy z małżonków może również zachować swoje dotychczasowe nazwisko albo połączyć z nim dotychczasowe nazwisko drugiego małżonka. Nazwisko utworzone w wyniku połączenia (...)

 • Jak uzyskać zasiłek macierzyński?

  jakiej wypłacono zasiłek macierzyński drugiemu z rodziców dziecka, zawierające imię, nazwisko i PESEL drugiego z rodziców dziecka albo serię i numer dokumentu stwierdzającego tożsamość

 • Czy mogę zmienić nazwisko po ślubie - opinia prawna

  nazwisko albo połączyć z nim dotychczasowe nazwisko drugiego małżonka. Nazwisko utworzone w wyniku połączenia nie może składać się z więcej niż dwóch członów.”) (...)

 • Obowiązek meldunkowy cudzoziemców

  ; nazwisko i imię (imiona); numer PESEL, o ile został nadany; datę i miejsce urodzenia; adres miejsca pobytu stałego; adres dotychczasowego miejsca pobytu czasowego; nazwisko i imię pełnomocnika, (...)

 • Jak zawrzeć małżeństwo i zarejestrować je w urzędzie stanu cywilnego?

  ;ch członów. W przypadku niezłożenia oświadczeń w sprawie nazwiska, każdy z małżonków zachowuje swoje dotychczasowe nazwisko. Dzieci noszą nazwisko będące nazwiskiem obojga (...)

 • Obowiązek meldunkowy obywateli polskich

  miejsce urodzenia; kraj urodzenia; adres miejsca pobytu stałego; adres miejsca pobytu czasowego; datę powrotu z wyjazdu poza granice Rzeczypospolitej Polskiej; nazwisko i imię pełnomocnika, o ile został

 • Akta stanu cywilnego - czyli jak rejestruje się urodzenia, małżeństwa i zgony?

  tłumacza, jeżeli brał udział w czynności;  10) adres do korespondencji osoby zgłaszającej urodzenie;  11) nazwisko i imię kierownika urzędu stanu cywilnego przyjmującego zgłoszenie.  

 • Wywiad środowiskowy i ustalanie miejsca pobytu członka rodziny cudzoziemca oraz sprawdzenie lokalu cudzoziemca

  pkt 1-8, 11-18 oraz 20 ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o cudzoziemcach (tj. imię (imiona) i nazwiskonazwisko poprzednie; nazwisko rodowe; płeć; imię ojca; imię (...)

 • Zmiana nazwiska lub imienia - Jak zmienić nazwisko?

  wniosek o zmianę nazwiska lub imienia nie zostanie uwzględniony? Wniosek nie zostanie uwzględniony, gdy dana osoba chciałaby zmienić swoje nazwisko na nazwisko historyczne, wsławione na polu (...)

 • Kodeks wyborczy

  , telegraficznie, telefaksem lub w formie elektronicznej. Zgłoszenie powinno zawierać nazwisko i imię (imiona), imię ojca, datę urodzenia, numer ewidencyjny PESEL, oznaczenie miejsca pobytu wyborcy za (...)

 • Zmiana imienia i nazwiska

  nielicującego z godnością człowieka;2) na imię lub nazwisko używane;3) na imię lub nazwisko, które zostało bezprawnie zmienione;4) na imię lub nazwisko noszone zgodnie z przepisami (...)

 • Zmiana nazwiska dziecka

  nazwisko ojca, chyba że nazwisko ojca zostało nadane na podstawie sądowego ustalenia ojcostwa. Nie zmienia sytuacji fakt, iż biologicznemu ojcu dziecka zostały odebrane prawa rodzicielskie. Ważna (...)

 • System monitorowania drogowego przewozu towarów

  towarów obejmujące: imię i nazwisko albo nazwę i adres zamieszkania albo siedziby; datę i miejsce rozpoczęcia przewozu towaru na terytorium kraju; miejsce zakończenia przewozu towaru na terytorium (...)

 • Firma, czyli oznaczenie przedsiębiorcy

  uzyskanej przez osobę, która dopuściła się naruszenia.   Pamiętaj, że: firma to oznaczenie przedsiębiorcy firmą osoby fizycznej jest jej imię i nazwisko firmą osoby prawnej jest (...)

 • Zmiana nazwiska

  nazwisko używane; 3) na imię lub nazwisko, które zostało bezprawnie zmienione; 4) na imię lub nazwisko noszone zgodnie z przepisami prawa państwa, którego obywatelstwo (...)

 • Zmiana nazwiska cudzoziemca po ślubie

  zawarciem małżeństwa oświadczył, że będzie nosił nazwisko dwuczłonowe, składające się z nazwiska rodowego oraz nazwiska męża. W związku z tym z chwilą zawarcia małżeństwa nazwisko (...)

 • Zaświadczenie o niekaralności - Jak uzyskać zaświadczenie z Krajowego Rejestru Karnego?

  upoważnienie (mocodawcy) i upoważnionej (w tym adres przynajmniej jednej z tych osób) oraz wskazanie zakresu upoważnienia. Przykład pełnomocnictwa: Ja … (imię i nazwisko oraz numer PESEL

 • Nazwisko uznanego dziecka

  oświadczenia o uznaniu dziecka. Nie można w okresie późniejszym, skoro matka już raz wyraziła zgodę na noszenie przez dziecko nazwiska matki, swobodnie żądać zmiany nazwiska dziecka z nazwiska matki na (...)

 • Dwuczłonowe nazwisko prokurenta

  prokurenta to jednoczłonowe nazwisko w tym dokumencie może budzić wątpliwości sądu rejestrowego co do tożsamości zgłaszanej osoby. Wprawdzie można dołączyć do dokumentów zgłoszeniowych (...)

 • Nazwisko dziecka pozamałżeńskiego

  ) matki, chyba że małżonkowie oświadczyli, że dziecko będzie nosić nazwisko matki, a więc dziecko, co do którego istnieje domniemanie, że pochodzi ono od męża matki, nosi nazwisko męża. (...)

 • Jak wrócić do nazwiska noszonego przed ślubem?

  aktualne nazwisko. Od momentu wpisu w akcie małżeństwa można już używać poprzedniego nazwiska (tego, które było przez byłego małżonka noszone przed ślubem). Podstawa prawna: ustawa z (...)

 • Nazwisko adoptowanego dziecka

  Jakie nazwisko może czy musi nosić dziecko w przypadku adopcji ? Jestem po rozwodzie i noszę nazwisko po mężu. Zgodnie z art. 122 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego przysposobiony otrzymuje nazwisko

Zobacz więcej

Ostatnio szukane:

Najczęściej szukane:

Nasi eksperci

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum

 • Zmiana nazwiska dziecka

  Mam nieślubne dziecko. Uznałem to dziecko lecz dziecko nosi nazwisko swej matki, bo tak zostało to ustalone. Jeśli matka dziecka wyjdzie za mąż to (...)

 • Nazwisko dziecka

  Witam! Dziewczyna ma dziecko z człowiekiem, z którym nie zawarła związku małżeńskiego. Mieszkają osobno, dziewczyna z rodzicami. Większe zaiteresowanie (...)

 • Nazwisko dla dziecka ze zwiazku nieformalnego

  Za niedługo będę rodziła. Ojciec mojego dziecka domaga się by ono nosiło jego nazwisko. (Nie jesteśmy nawet po ślubie cywilnym - jesteśmy całkowicie (...)

 • akt urodzenia

  jeżeli ojciec uznaje dziecko to czy automatycznie nadaje mu swoje nazwisko? czy dziecko może miec nazwisko matki? jeżeli panna urodzi dziecko i nienastąpiło (...)

 • zmiana na nazwisko matki

  Mam problem bo juz od dłuższego czasu staram sie o zmianę nazwiska na nazwisko panieńskie mojej mamy. Mam dosyć dobre uzasadnienie ale chyba nie dość (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane