Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

 • Jak odliczyć darowizny w zeznaniu rocznym za 2018 r.?

  darowizny ma być przeznaczony. Darowizny na cele kultu religijnego Darowizny na cele kultu religijnego to m.in. darowizny przekazywane kościołom, związkom religijnym i kościelnym (...)

 • Darowizna na rzecz syna

  przekroczy ponad kwotę 9.637 zł o więcej niż 20 556 zł,wówczas należy zapłacić 822 zł 20 gr plus 7% nadwyżki ponad 20 556 zł. Tak więc jeśli kwota darowizny wynosi np. 40.000 zł, (...)

 • Na czym polega ulga z tytułu darowizn?

  krwi lub jej składników przez krwiodawcę. Zamieszczenie w umowie darowizny polecenia nie pozbawia możliwości odliczania darowizny od podstawy opodatkowania.  W przypadku zwrotu dokonanej

 • Porada prawna na temat minimalna kwota darowizny

  Nie szukaj dłużej informacji na temat minimalna kwota darowizny, zapytaj naszego prawnika, a otrzymasz wycenę Twojego problemu. Opinie prawne od 40 zł, profesjonalnie, błyskawicznie, anonimowo

 • Dla kogo minimalna stawka godzinowa?

  liczbie godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług.   Czy minimalna stawka godzinowa ma zastosowanie do umów zawartych ustnie? Minimalna stawka godzinowa ma także zastosowanie (...)

 • Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 23a-30e)

  między podmiotami powiązanymi, w których łączna kwota (lub jej równowartość) wynikająca z umowy lub rzeczywiście zapłacona w roku podatkowym łączna kwota wymagalnych w roku (...)

 • Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych (art. 17 - 42)

  .  Jeżeli przedmiotem darowizny są towary opodatkowane podatkiem od towarów i usług, za kwotę darowizny uważa się wartość towaru uwzględniającą należny podatek od towarów (...)

 • Odliczenie od dochodu darowizn w CIT

  ;rego wynikają dane identyfikujące darczyńcę oraz wartość przekazanej darowizny wraz z oświadczeniem o jej przyjęciu. Jeśli przedmiotem darowizny są towary opodatkowane podatkiem od towarów (...)

 • Zwolnienia z podatku od spadków i darowizn

  złożenia zeznania podatkowego lub zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego - jeżeli w chwili złożenia zeznania lub zawarcia umowy darowizny nabywca mieszka i jest zameldowany na pobyt (...)

 • Formy opodatkowania podatkiem dochodowym działalności gospodarczej

  od dochodu m.in.: darowizny na cele publiczne na rzecz organizacji pożytku publicznego (limit 10% dochodu), darowizny na cele kultu religijnego (limit 10% dochodu); jeżeli podatnik przekaże darowizny

 • Płatności między przedsiębiorcami

  bezgotówkowego. Brak przekroczenia limitu w danym okresie rozliczeniowym: Dzień 1 2 3 4 5 ... 31 Minimalny limit w okresie rozliczeniowym Kwota płatności  500 0 1 (...)

 • Aby nie miał już prawa do spadku... - opinia prawna

  spadku są także zobowiązane z tego tytułu.   Obliczanie zachowku Przy obliczaniu zachowku dolicza się do spadku darowizny uczynione przez spadkodawcę. Nie dolicza się do spadku drobnych darowizn

 • Darowizna od rodziców bez podatku

  podatkowy i tak może ustalać odrębnie, na co została przeznaczona ta darowizna (np. obdarowani w krótkim czasie kupią samochód, a nie mieszkanie). darowizna, umowa darowizny, kwota wolna, zwolnienie (...)

 • Opodatkowanie darowizny

  . nr 142, poz. 1514, ze zm.). Od przekazanej darowizny należy odprowadzić podatek od spadków i darowizn. Zgodnie z art. 5. ustawy, obowiązek podatkowy w wypadku darowizny ciąży solidarnie (...)

 • Podatek od darowizny rodziców dla dziecka

  przypadku darowizny pieniędzy przez matkę synowi opodatkowaniu nie będzie podlegała kwota 19.274 zł (kwota zwolniona + kwota wolna). Jak stanowi art. 15 ust. 1 ustawy o podatku (...)

 • Darowiza na rzecz związku zawodowego

  podatku dochodowym. Odnośnie podatników będących osobami prawnymi wymagania są takie same. Inna jest natomiast kwota darowizny podlegająca odliczeniu od dochodu. Mianowicie kwota odliczenia (...)

 • Darowizna z majątku wspólnego małżonków

  darowizny omówiona została w opinii prawnej: Kiedy i jak można odwołać darowiznę. Co do oceny przez sąd w razie ewentualnego procesu rozwodowego, to skoro mąż wyraził zgodę na dokonanie (...)

 • Opodatkowanie darowizny od matki

  (art. 4 ust. 1 pkt 5 wskazanej ustawy). Zatem, jeżeli taki jest cel darowizny to w przypadku darowizny pieniędzy przez matkę synowi opodatkowaniu nie będzie podlegała kwota 19.274 zł (...)

 • Kwota darowizn i pożyczek zwolniona z podatku

  - opinia prawna Ulga mieszkaniowa w podatku od spadków i darowizn Podatek od darowizny rodziców dla dziecka Opodatkowanie darowizny rodziców na rzecz dziecka Opodatkowanie sprzedaży darowanego (...)

 • Płaca minimalna w górę w 2019 r.!

  Rząd ogłosił swą decyzję o podwyżce minimalnego wynagrodzenia na 2019 r. do 2250 zł Płaca minimalna w 2019 roku wyniesie 2250 zł, a minimalna stawka godzinowa 14,70 zł – to decyzja (...)

 • Podarować tak, żeby nie płacić podatku - opinia prawna

  drodze darowizny (niecałe 9.000 PLN, a więc kwota zwolniona od podatku), co do pozostałej części nieruchomości dokonać zniesienia współwłasności (z dopłatą 86.000- 10% = 77.400 (...)

 • Forma umowy darowizny

  umowy darowizny od spełnienia przyrzeczonego świadczenia. Wybór formy zawarcia umowy darowizny przepisy kodeksu cywilnego pozostawiają stronom takiej umowy, mając na względzie uwagi wskazane (...)

 • Co się bardziej opłaca darowizna czy pożyczka? - opinia prawna

  przez Pani rodziców na Pani rzecz „pożyczka” w rzeczywistości ma charakter darowizny, zostanie wydana decyzja, przewidująca obowiązek zapłaty podatku od darowizny wraz z odsetkami (...)

 • Opodatkowanie darowizny przeznaczonej na cele mieszkaniowe - opinia prawna

  Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem: spadku, darowizny zasiedzenia, nieodpłatnego zniesienia współwłasności, zachowku, jeżeli uprawniony nie uzyskał go w postaci uczynionej przez spadkodawcę (...)

 • Przekazanie pieniędzy bez umowy

  o czystej wartości przekraczającej: 7.276 zł - jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do II grupy podatkowej (art. 9 ust. 1 ustawy). Zatem opodatkowaniu będzie podlegała kwota darowizny ponad (...)

 • Podstawa do obliczenie składek ZUS przedsiębiorcy

  kwoty odbywa się na formularzu ZUS-DRA i wpisuje się w za dany okres kwoty minimalne. Jeżeli za dane miesiące minimalna kwota jest niższa, właśnie ją wpisuje się w deklaracji (...)

Zobacz więcej

Ostatnio szukane:

Najczęściej szukane:

Nasi eksperci

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum

 • Darowizna

  Mam otrzymac mieszkanie wlasnosciowe - darowizna, trzecia grupa podatkowa (darczynca zyje i nadal w nim bedzie mieszkac). Jakich kosztow moge sie spodzieawac (...)

 • ODSZKODOWANIE za słup / linia energetyczna na działce

  Wysokie ODSZKODOWANIA (do 10 lat wstecz) za bezumowne korzystanie z mienia, czyli zajęcia terenu pod sieci energetyczne (np. przewody biegnące nad Twoją (...)

 • zachowek

  Mam pytanie i bardzo prosze o odpowiedz. Moj maz z pierwszego malzenstwa ma dwie corki i jest pozbawiony praw rodzicielskich . My wspolnie nie mamy potomstwa, (...)

 • Wycena darowizny do zachowku

  Mama dokonała darowizny swojego mieszkania spółdzielczego bratu w 2005r nie wiem dokłatnie jaka to kwota - ok. 25 000zł.w 2009r po wylewie z uwagi (...)

 • Minimalna kwota

  Zostałem oszukany na kwotę 50zł, czy po zgłoszeniu na policję tego faktu zostanie wszczęte jakieś postępowanie?. Słyszałem kiedyś, że w przypadku (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane