Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

 • Jak uzyskać zasiłek macierzyński?

  , aby zająć się dzieckiem. Może on pobierać ten zasiłek również wtedy, gdy matka nie ma ubezpieczenia chorobowego. Jak długo przysługuje zasiłek? Jeśli matka nie ma ubezpieczenia (...)

 • Kodeks rodzinny i opiekuńczy

  . § 1. Matka może wytoczyć powództwo o zaprzeczenie ojcostwa swego męża w ciągu sześciu miesięcy od urodzenia dziecka. § 2. Matka powinna wytoczyć powództwo o zaprzeczenie ojcostwa przeciwko (...)

 • Sądowe ustalenie ojcostwa

  utrzymaniem dziecka, Matka może żądać zwrotu stosownej części kosztów utrzymania dziecka od momentu jego urodzenia aż do ustalenia ojcostwa w orzeczeniu sądu, Matka może żądać zwrotu (...)

 • Porada prawna na temat matka

  Nie szukaj dłużej informacji na temat matka, zapytaj naszego prawnika, a otrzymasz wycenę Twojego problemu. Opinie prawne od 40 zł, profesjonalnie, błyskawicznie, anonimowo

 • Kodeks rodzinny i opiekuńczy

  opiekuńczy.Art. 83. Po śmierci dziecka unieważnienie uznania nie jest dopuszczalne.Art. 84. § 1. Sądowego ustalenia ojcostwa może żądać dziecko, jego matka oraz domniemany ojciec dziecka. Jednakże (...)

 • Uznanie dziecka - od A do Z

  (podobnie jak matka) na utrzymanie i wychowanie dziecka. Poza tym obowiązek ten rozciąga się również na okres od urodzenia dziecka do momentu uznania, a więc osoba (najczęściej matka) (...)

 • Opieka nad dzieckiem a choroba matki

  Matka samotnie wychowuje dziecko. Ojciec pozbawiony jest praw rodzicielskich. Czy, gdy matka dziecka np. zachoruje, czy babcia dziecka (matka matki) ma prawo do opieki nad dzieckiem i czy ma (...)

 • Jak uznać ojcostwo w urzędzie stanu cywilnego?

  dziecka, zależy od konkretnej sytuacji. Wpływ na czas oczekiwania ma np. to, czy dziecko już się urodziło, czy jest już sporządzony akt urodzenia oraz kiedy matka potwierdzi, że uznający jest ojcem (...)

 • Kto może otrzymać zasiłek opiekuńczy?

  . Zasada ta nie obowiązuje w przypadku chorego dziecka do lat 2. W przypadku, gdy ubezpieczona matka po urodzeniu dziecka wymaga opieki szpitalnej ze względu na stan zdrowia uniemożliwiający jej sprawowanie

 • Legitymacja procesowa ojca o ustalenie ojcostwa

  . matka, ojciec, dziecko, właściwość sądu, miejsce zamieszkania, trybunał konstytucyjny, wyrok, uznanie dziecka, sądowe ustalenie ojcostwa, domniemanie, dna, zgoda, pozewbadania genetyczne, ciąża, (...)

 • Ustalenie ojcostwa a roszczenia z tym związane

  jest drugim obok uznania ojcostwa sposobem ustalenia ojcostwa dziecka pozamałżeńskiego. ##baner## Z pozwem o ustalenie ojcostwa mogą wystąpić: dziecko, matka oraz domniemany ojciec dziecka. Matka (...)

 • Obowiązek alimentacyjny wobec dziecka - opinia prawna

  , po czym matka dziecka postanowiła wrócić do Niemiec na studia. W 1994 roku matka dziecka wystąpiła o alimenty, które zostały zasądzone wyrokiem sądu i są opłacane przeze mnie do dnia dzisiejszego. (...)

 • Podział kwot w dwóch egzekucjach alimetatyjnych

  zaliczki alimentacyjnej i obecnie matka drugiego dziecka nie będzie otrzymywała kwot wpłacanych przez zobowiązanego. Komornik poradził aby druga matka zgłosiła się po taką samą zaliczkę (...)

 • Ojciec spoza małżeństwa

  ;w matka może żądać udziału ojca w kosztach swego utrzymania przez czas dłuższy niż trzy miesiące. Jeżeli wskutek ciąży lub porodu matka poniosła inne konieczne wydatki albo szczególne (...)

 • Odwołanie darowizny wobec jednego z małżonków - opinia prawna

  stosownego aktu notarialnego, na mocy którego Pani matka stanie się właścicielem udziału w nieruchomości i obie Pani będzie współwłaścicielkami mieszkania. Ponadto jednocześnie Pani (...)

 • Nabycie spadku przez pełnomocnika - opinia prawna

  . Należy zaznaczyć, że jeżeli matka występowała w Pani imieniu w umowie dzielącej spadek i z tego tytułu osiągnęła korzyść, jest zobowiązana ją zwrócić (w przypadku np. sprzedaży jest (...)

 • Odpowiedzialność spadkowa obdarowanego

  wszelkie darowizny, nie tylko darowiznę mieszkania (z wyjątkiem drobnych darowizn). Jeśli zatem Pani matka przekazała siostrze w drodze darowizny sumę pieniężną uzyskaną ze sprzedaży mieszkania, (...)

 • Alimenty na dziecko od ojca biologicznego.

  art. 69 § 1 k.r.o., matka może wytoczyć powództwo o zaprzeczenie ojcostwa swego męża w ciągu sześciu miesięcy od urodzenia dziecka. Matka powinna wytoczyć powództwo o zaprzeczenie

 • Czy ojciec nie ujęty w akcie stanu cywilnego dziecka musi płacić alimenty?

  alimentów. Zgodnie z art. 84 k.c. – „§ 1. Sądowego ustalenia ojcostwa może żądać dziecko, jego matka oraz domniemany ojciec dziecka. Jednakże matka ani domniemany ojciec (...)

 • Ponowne małżeństwo a renta rodzinna

  kilka pytań. Moja matka dostaje rentę rodzinną po zmarłym ojczymie. Matka pracowała, ale wybrała rentę rodzinną po zmarłym ojczymie. Teraz znowu chce wyjść za mąż za nowego konkubenta. (...)

 • Małoletnia matka

  po ustaleniu ojcostwa. nieletni rodzice, małoletni, dziecko, rodzic, matka, nieletnia, przedstawiciel ustawowy, opiekun faktyczny, szpital, wypis, noworodek

 • Spadek po matce, która wyszła za mąż

  z treścią Sądowe stwierdzenie nabycia spadku - początek drogi prawnej w postępowaniu spadkowym  oraz Postępowanie w sprawie o dział spadku spadek, dziedziczenie, matka, ojczym, dziedziczenie

 • Jak uzyskać zasiłek opiekuńczy na opiekę nad dzieckiem?

  oświadczenie, w którym wyjaśnisz, że matka dziecka dostaje zasiłek macierzyński w okresie 8 tygodni po porodzie — jeśli matka dziecka jest w szpitalu i pobiera taki zasiłek, orzeczenie (...)

 • Postępowanie odrębne w sprawach ze stosunków między rodzicami a dziećmi

  żonę - przeciwko dziecku i matce, a jeżeli matka nie żyje - przeciwko dziecku (art. 63 i 66 K.r.o.). Matka może wytoczyć powództwo o zaprzeczenie ojcostwa swego męża w ciągu 6 (...)

 • Badania DNA - sposób na ustalenie ojcostwa

  ostatnim poglądem - dowód z DNA jest często dowodem rozstrzygającym.  ##baner## A jeśli matka nie zgadza się na pobranie od dziecka materiału do badań? Gdy matka nie jest zamężna, (...)

 • Ubezwłasnowolnienie osoby bliskiej – opinia prawna

  ubezwłasnowolnieniu częściowym jak i całkowitym, matka może skierować ojca na leczenie do szpitala bez jego zgody, jeśli uzna to za konieczne? 2. Czy po  ubezwłasnowolnieniu ojca matka (...)

Zobacz więcej

Ostatnio szukane:

Najczęściej szukane:

Nasi eksperci

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum

 • Prawa ojca do opieki nad dzieckiem po rozwodzie

  Jestem 24 letnim ojcem. 2 lata temu zona powiedziala, ze nie chce ze mna byc dluzej i kazala mi wyprowadzic sie z domu. Zabralem swoje zeczy i wyszedlem. (...)

 • Podwyższenie alimentów

  Wyczytałam, że o podwyższenie alimentów mogę starać się po roku od uprawomocnienia się wyroku. Czy to prawda? Pomóżcie. (madzia) Po 6 miesiącach (...)

 • Pozbawienie praw rodzicielskich ojca pomóżcie

  Czy jest możliwość pozbawienia ojca praw rodzicielskich i żeby także płacił alimenty. Proponował mi bym usuęła ciążę i wogóle nie interesował (...)

 • OJCIEC PŁACI ALIMENTY,A MATKA JAKIE MA OBOWIĄZKI?

  Kto ustala w jakiej kwocie ,czy w jakim stopniu to matka opiekujaca sie dzieckiem ma łożyć na nie?Czy mozna wystapić o określenie takiego minimum?Czy (...)

 • jak odzyskac dziecko??

  Moj problem polega na tym ,iz jestem zona czlowieka ktory z poprzedniego zwiazku (nie malzenstwo) ma dziecko.Chcielibysmy aby chlopiec byl z nami poniewaz (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane