Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

 • Przetwarzanie danych w miejscu pracy

  przepisów prawa, z charakteru wykonywanej przez pracownika pracy, bądź też z uwagi na interes pracodawcy lub samego pracownika. Ochrona danych osobowych pracownika nie jest absolutna (...)

 • Czy lista obecności dla pracowników jest obowiązkowa?

  PIP, bądź później, na etapie sądowym.  prawo pracy, obowiązki pracodawcy, obowiązki pracownika, czas pracy, lista obecności, potwierdzenie obecności

 • Prawidłowy zapis w liście obecności

  (nadgodziny).Jak prawidłowo powinno to zaznaczać się w liście obecności. W tym przypadku 14 znaczków W i co dalej?W jaki sposób prawidłowo oznaczać w liście obecności czas wolny pracownika (...)

 • Porada prawna na temat lista obecności pracownika

  Nie szukaj dłużej informacji na temat lista obecności pracownika, zapytaj naszego prawnika, a otrzymasz wycenę Twojego problemu. Opinie prawne od 40 zł, profesjonalnie, błyskawicznie, anonimowo

 • Ewidencja czasu pracy a lista obecności co jeśli są różnice?

  list obecności. Forma ewidencji nie została w ustawie sprecyzowana, przyjmuje się jednak, iż powinna ona zawierać ewidencję godzin pracy. Oczywiście lista obecności może pełnić pomocniczą (...)

 • Przechowywanie dokumentacji szkoleń BHP pracownika

  świadectwa szkolenia z klauzulą "za zgodność z oryginałem" była przechowywana w części "B" akt pracownika (oryginał otrzymywał pracownik). Lista obecności na szkoleniu pozostawała (...)

 • Godzina rozpoczęcia pracy

  minuty) pracodawca słownie upomina pracownika za spóźnienie. Punktualnie po godz. 7.00 pracownik nie ma możliwości wpisania się na listę obecności, gdyż lista jest już niedostępna. (...)

 • Kodeks pracy

  umowę o pracę z winy pracownika. § 2.  Pracodawca, pomimo wygaśnięcia umowy o pracę z powodu tymczasowego aresztowania, jest obowiązany ponownie zatrudnić pracownika, jeżeli postępowanie (...)

 • Ochrona danych osobowych a lista obecności

  obowiązek prowadzenia oddzielnych list obecności dla każdego pracownika. Udostępnienie jednemu pracownikowi listy z danymi pozostałych pracowników, mogłoby stanowić naruszenie ich danych osobowych. (...)

 • Rozkład czasu pracy i lista obecności

  informuje pracownika na piśmie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy o pracę, o:  obowiązującej pracownika dobowej i tygodniowej normie czasu pracy,   częstotliwości (...)

 • Jak zostać pracownikiem ochrony?

  wzoru i trybu wydawania licencji pracownika ochrony fizycznej i licencji pracownika zabezpieczenia technicznego oraz trybu i częstotliwości wydawania przez organy Policji opinii o pracownikach ochrony (...)

 • Brak wpisu na listę obecności

  prawdą i moze stanowić podrabianie dokumentacji pracowniczej (lista obecności).   praca, lista obecności, urlop, macierzyński, wychowawczy

 • Kiedy jest możliwe odwołanie pracownika z urlopu?

  przez rodzinę pracownika, ale pod pewnymi warunkami. Koszty te będą zasadne, jeżeli w związku z odwołaniem pracownika z urlopu wypoczynkowego rodzina pracownika również została (...)

 • Przedawnienie roszczeń pracownika

  prowadzona ewidencja czasu pracy, lista obecności itp.? Czy pracownik może domagać się rozliczenia nadgodzin które wykonał na delegacjach w przeszłości (kilka miesięcy temu) czy ewentualne (...)

 • Naruszenie dóbr osobistych pracownika

  jedynie szczegół całości. Umieszczenie wizerunku pracownika np. na kalendarzu firmy bez jego zgody lub wypłacenia wynagrodzenia stanowi naruszenie dobra osobistego pracownika. Jest to bowiem

 • Odpowiedzialność porządkowa pracowników (upomnienie, nagana)

  pracownika. Zapis taki osłabia pozycję pracownika na rynku pracy. Jednakże z uwagi na długi okres, w którym pracownik po ukaraniu nie naruszał już obowiązków pracowniczych, dalsze (...)

 • Polskie władze w obliczu problemów klimatycznych

  rozwój w wysokości niemal 200% średniej dla gospodarki (w przeliczeniu na pracownika) . Wśród najbardziej perspektywicznych w nadchodzących latach technologii są te związane z farmami (...)

 • Wykaz chorób zawodowych

  na stanowiskach pracy, na których pracownik był zatrudniony, stosowane przez pracownika środki ochrony indywidualnej, a w przypadku narażenia pracownika na czynniki o działaniu uczulającym

 • Kiedy przesunięcie terminu i odwołanie z urlopu przez pracodawcę jest uzasadnione?

  to spowodowane tym, że urlop „nie biegnie” w tym czasie. Jak skutecznie odwołać pracownika z urlopu? Pracodawca może odwołać pracownika z urlopu tylko wówczas, gdy jego obecności (...)

 • I znowu zmiany w prawie pracy. Co zmieniło się z dniem 1 stycznia 2004 r. w kodeksie pracy?

  wniosek pracownika. Na pisemny wniosek pracownika pracodawca może ustalić także indywidualny rozkład jego czasu pracy w ramach systemu czasu pracy, którym pracownik jest objęty bądź (...)

 • Kodeks spółek handlowych (388-458)

  ; 2. Na wniosek akcjonariuszy, posiadających jedną dziesiątą kapitału zakładowego reprezentowanego na tym walnym zgromadzeniu, lista obecności powinna być sprawdzona przez wybraną w tym celu (...)

 • Skrócenie okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacja

  , aby ZUS mógł je wykorzystać przy przyznawaniu i obliczaniu wysokości świadczeń emerytalnych lub rentowych. Z formularza ZUS ZWUA, na którym pracodawca wyrejestruje swojego pracownika

 • Urlopy i zwolnienia

  zdobywającemu wiedzę z inicjatywy lub za zgodą pracodawcy. Jest to urlop płatny. Wymiar tego urlopu wynosi: 6 dni - dla pracownika przystępującego do egzaminów eksternistycznych 6 dni - dla (...)

 • Pracownicze Plany Kapitałowe - informacje dla pracodawców

  ; maksymalnie 2,5% wynagrodzenia brutto pracownika. Pracownik: wpłata podstawowa – 2% wynagrodzenia brutto pracownika (wpłata podstawowa może zostać obniżona do maksymalnie 0,5% wynagrodzenia (...)

 • Jak prowadzić akta pracownicze? (część I)

  daty urodzenia dzieci pracownika, jeżeli podanie takich danych jest konieczne ze względu na korzystanie przez pracownika ze szczególnych uprawnień wynikających z prawa pracy, numer PESEL pracownika

 • Rok szkolny 2018/2019 - co nowego dla uczniów i nauczycieli?

  wysoki status obecności rodziców w szkole i zwiększono ich wpływ na funkcjonowanie placówki. Szczególne kompetencje zostały przyznane radzie rodziców, która – (...)

Zobacz więcej

Ostatnio szukane:

Najczęściej szukane:

Nasi eksperci

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum

 • Lista obecności, czy musi być specjalny druk?

  Czy jako pracodawca muszę przygotować jakieś specjalne druki na listę obecności czy mogą to być zwykłe listy z podpisem każdego pracownika?

 • pracujemy 8.5h

  1. W umowie o prace mamy napisane 40 godzinny wymiar pracy. tymczasem godziny otwarcia zakładu są od 9.30 do 18.00, natomias co gorsza to wychodzimy (...)

 • nagrywanie rozmów przez firmy windykacyjne + przedawnienie

  Mam problem dotyczący konkretnie firmy kruk. Ponieważ mam zadłużenie (idea) z 2001 roku które przejeła firma windykacyjna (które już się przedawniło (...)

 • kto ustala plan urlopowy

  witam! Właśnie trwa sprzeczka między pracownikami w naszej firmie i każdy boi się iść do szefa, więc postanowiłam zapytać specjalistów. Kto (...)

 • Wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony

  Odwołałem się od wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony - uznanie na zasadzie art. 8 k.p., że wypowiedzenie jest sprzeczne z zasadami współżycia (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane