Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

 • Pożyczka czy darowizna a kwestie podatkowe

  darowizna otrzymana zostanie od dwóch osób z I grupy podatkowej i dwóch osób z II grupy podatkowej, maksymalna kwota darowizny wolna od podatku wynosi: - 38.548 zł (...)

 • Jak ZUS ustala kwotę wolną od potrąceń i egzekucji?

  . Wyliczona kwota świadczenia jest niższa niż maksymalna kwota potrącenia w zbiegu z zachowaniem kwoty wolnej od potrąceń i egzekucji. Dlatego to właśnie tę kwotę ZUS będzie brał (...)

 • Formy opodatkowania podatkiem dochodowym działalności gospodarczej

  rocznym rozliczeniu za 2017 rok. Natomiast od 1 stycznia 2018 r. obowiązuje wyższa kwota wolna od podatku dla najniższych dochodów i w związku z tym wysokość (...)

 • Porada prawna na temat kwota darowizny wolna od podatku

  Nie szukaj dłużej informacji na temat kwota darowizny wolna od podatku, zapytaj naszego prawnika, a otrzymasz wycenę Twojego problemu. Opinie prawne od 40 zł, profesjonalnie, błyskawicznie, anonimowo

 • Darowizna na rzecz syna

  notarialna).   Tak więc ponieważ jest to kwota wyższa niż kwota wolna od podatku (9.637 zł.), to należy dokonać przelewu tych środków na rachunek bankowy syna, (...)

 • Trendy w opodatkowaniu nieruchomości w państwach członkowskich Unii Europejskiej

  istotne są następujące: kwota wolna od podatku wynosi 700.000 €, dom, w którym mieszka płatnik podatku, do wartości 300.000 €. Odnośnie sposobu oceny wartości (...)

 • Opodatkowanie darowizny

  zaprezentowanej skali podatkowej, w podatku od spadków i darowizn przewidziana jest kwota wolna od podatku, szczegółowe regulacje na ten temat zawarte są w art. 9 ust. (...)

 • Darowizna od rodziców bez podatku

  do kwoty 19.274 zł (kwota wolna + zwolnienie "mieszkaniowe"). Razem wszystkie cztery darowizny bez podatku mogą wynosić: 77.096 zł. W tym jest i kwota wolna i zwolnienie (...)

 • Podatek od darowizny rodziców dla dziecka

  przypadku darowizny pieniędzy przez matkę synowi opodatkowaniu nie będzie podlegała kwota 19.274 zł (kwota zwolniona + kwota wolna). Jak stanowi art. 15 ust. 1 ustawy o podatku (...)

 • Kwota darowizn i pożyczek zwolniona z podatku

  nieruchomość (hipotecznego). Zwolnienie polega na tym, że nie płaci się podatku od kwoty darowizny mieszkaniowej do wysokości 9637 zł, jeżeli pochodzi od jednego darczyńcy, (...)

 • Opodatkowanie cesji lokaty podatkiem od darowizn

  , prawnuki itd.), wstępnych (tzn. rodziców, dziadków, pradziadków itd.), pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów; kwota wolna od podatku dla (...)

 • Opodatkowanie darowizny od matki

  (art. 4 ust. 1 pkt 5 wskazanej ustawy). Zatem, jeżeli taki jest cel darowizny to w przypadku darowizny pieniędzy przez matkę synowi opodatkowaniu nie będzie podlegała kwota 19.274 zł (...)

 • Darowizna na rzecz małżonków a kwestie podatkowe

  Czy przy darowiźnie jednej rzeczy dwóm osobą (mężowi i żonie) i przy zapisie iż otrzymują tą rzecz w 50% każda, wolna kwota od podatku od darowizny to dla każdej (...)

 • Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 23a-30e)

  między podmiotami powiązanymi, w których łączna kwota (lub jej równowartość) wynikająca z umowy lub rzeczywiście zapłacona w roku podatkowym łączna kwota wymagalnych w roku (...)

 • Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 22.1-23)

  innych, odsetek, prowizji, oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi (...)

 • Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych (art. 17 - 42)

  .  Jeżeli przedmiotem darowizny są towary opodatkowane podatkiem od towarów i usług, za kwotę darowizny uważa się wartość towaru uwzględniającą należny podatek od (...)

 • Zwolnienia z podatku od spadków i darowizn

  zwolnienie od podatku obejmuje nabycie w drodze darowizny pieniędzy lub innych rzeczy przez osobę zaliczoną do I grupy podatkowej w wysokości nieprzekraczającej 9.637 zł od jednego (...)

 • Kwota zwolniona z podatku od darowizn

  III grupy podatkowej zaliczamy innych nabywców. W zależności od konkretnej darowizny kwota wolna od podatku wynosi: 1) 9.637 zł - jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona (...)

 • Jak odliczyć darowizny w zeznaniu rocznym za 2017 r.?

  wartość przekazanej darowizny. Jeśli przedmiotem darowizny są towary opodatkowane podatkiem od towarów i usług, to za kwotę darowizny uważa się wartość (...)

 • Odliczenie darowizny

  ? Jakie dokumenty należy zachować jako potwierdzenie takiej darowizny i czy obdarowany powinien wykazać to w swoim PIT? Jaka kwota darowizny opisanej powyżej jest wolna dla obdarowanego (...)

 • Kumulacja zwolnień w podaku od darowizn

  – nie wchodzi w grę zwolnienie od podatku na mocy omawianego powyżej przepisu. Darowizna kwoty równej 14.000 zł będzie zwolniona od opodatkowania do wysokości 9,367 zł od (...)

 • Przekazanie pieniędzy bez umowy

  7.276 zł. Wysokość podatku ustala się w zależności od grupy podatkowej, do której zaliczony jest nabywca. Zaliczenie do grupy podatkowej następuje według osobistego stosunku nabywcy do osoby, (...)

 • Jak najmniejszym kosztem znieść współwłasność mieszkania - opinia prawna

  kwoty wolne od podatku określone są w art. 9 i 15 ustawy. Aktualnie kwota wolna od podatku dla nabywców należących do III grupy podatkowej (czyli dla osób nie będących (...)

 • Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych

  kapitałowej lub od jego podwyższenia;  7)  podatek od towarów i usług - podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od (...)

 • Ustawa o podatku od towarów i usług

  to podatnika podatku od towarów i usług: a) u którego wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej (...)

 • Podatek od spadków

  uprawomocniło sie w dniu 02-10-2010 roku. W jaki sposób należy opodatkować prawo do tego spadku? Jaka jest wysokość podatku od tego prawo do spadku? Czy są jakieś zwolnienia podatkowe od (...)

Zobacz więcej

Ostatnio szukane:

Najczęściej szukane:

Nasi eksperci

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum

 • Darowizna

  Mam otrzymac mieszkanie wlasnosciowe - darowizna, trzecia grupa podatkowa (darczynca zyje i nadal w nim bedzie mieszkac). Jakich kosztow moge sie spodzieawac (...)

 • Sprzedaż częsci mieszkania

  Witam, czy mozna przy umowie sprzedaży (odsprzedanie pewnego posiadanego % mieszkania) w przypadku płatności kupującego na raty zastrzec, że przy (...)

 • kwota wolna od podatku 2012

  zarobek który nie przekracza kwoty wolnej od podatku też musi być rozliczony? ile w tym roku bedzie wynosic ta kwota? tak, musi sie pan roliczyc i tak. (...)

 • Darowizna a kwota wolna od podatku

  Witam, potrzebuję wiedzieć czy od darowizny gdzie dostałam 50% samochodu od taty , który był wart wtedy ok 5000-6000 zł muszę coś zgłaszać do (...)

 • Podatek od darowizny

  Czy mogę zamienić mieszkanie, ktore otrzymałam w darowiźnie na mieszkanie w innej dzielnicy? Z podatku zostałam zwolniona przez U.S. Czy mogę zachować (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane