Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

 • Pożyczka czy darowizna a kwestie podatkowe

  darowizna otrzymana zostanie od dwóch osób z I grupy podatkowej i dwóch osób z II grupy podatkowej, maksymalna kwota darowizny wolna od podatku wynosi: - 38.548 zł (...)

 • Jak ZUS ustala kwotę wolną od potrąceń i egzekucji?

  . Wyliczona kwota świadczenia jest niższa niż maksymalna kwota potrącenia w zbiegu z zachowaniem kwoty wolnej od potrąceń i egzekucji. Dlatego to właśnie tę kwotę ZUS będzie brał (...)

 • Formy opodatkowania podatkiem dochodowym działalności gospodarczej

  rocznym rozliczeniu za 2017 rok. Natomiast od 1 stycznia 2018 r. obowiązuje wyższa kwota wolna od podatku dla najniższych dochodów i w związku z tym wysokość (...)

 • Porada prawna na temat kwota darowizny wolna od podatku

  Nie szukaj dłużej informacji na temat kwota darowizny wolna od podatku, zapytaj naszego prawnika, a otrzymasz wycenę Twojego problemu. Opinie prawne od 40 zł, profesjonalnie, błyskawicznie, anonimowo

 • Darowizna na rzecz syna

  ).   Tak więc ponieważ jest to kwota wyższa niż kwota wolna od podatku (9.637 zł.), to należy dokonać przelewu tych środków na rachunek bankowy syna, zgłosić (...)

 • Trendy w opodatkowaniu nieruchomości w państwach członkowskich Unii Europejskiej

  istotne są następujące: kwota wolna od podatku wynosi 700.000 €, dom, w którym mieszka płatnik podatku, do wartości 300.000 €. Odnośnie sposobu oceny wartości (...)

 • Opodatkowanie darowizny

  zaprezentowanej skali podatkowej, w podatku od spadków i darowizn przewidziana jest kwota wolna od podatku, szczegółowe regulacje na ten temat zawarte są w art. 9 ust. (...)

 • Darowizna od rodziców bez podatku

  do kwoty 19.274 zł (kwota wolna + zwolnienie "mieszkaniowe"). Razem wszystkie cztery darowizny bez podatku mogą wynosić: 77.096 zł. W tym jest i kwota wolna i zwolnienie (...)

 • Podatek od darowizny rodziców dla dziecka

  przypadku darowizny pieniędzy przez matkę synowi opodatkowaniu nie będzie podlegała kwota 19.274 zł (kwota zwolniona + kwota wolna). Jak stanowi art. 15 ust. 1 ustawy o podatku (...)

 • Kwota darowizn i pożyczek zwolniona z podatku

  nieruchomość (hipotecznego). Zwolnienie polega na tym, że nie płaci się podatku od kwoty darowizny mieszkaniowej do wysokości 9637 zł, jeżeli pochodzi od jednego darczyńcy, (...)

 • Opodatkowanie cesji lokaty podatkiem od darowizn

  , prawnuki itd.), wstępnych (tzn. rodziców, dziadków, pradziadków itd.), pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów; kwota wolna od podatku dla (...)

 • Opodatkowanie darowizny od matki

  (art. 4 ust. 1 pkt 5 wskazanej ustawy). Zatem, jeżeli taki jest cel darowizny to w przypadku darowizny pieniędzy przez matkę synowi opodatkowaniu nie będzie podlegała kwota 19.274 zł (...)

 • Darowizna na rzecz małżonków a kwestie podatkowe

  Czy przy darowiźnie jednej rzeczy dwóm osobą (mężowi i żonie) i przy zapisie iż otrzymują tą rzecz w 50% każda, wolna kwota od podatku od darowizny to dla każdej (...)

 • Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 23a-30e)

  między podmiotami powiązanymi, w których łączna kwota (lub jej równowartość) wynikająca z umowy lub rzeczywiście zapłacona w roku podatkowym łączna kwota wymagalnych w roku (...)

 • Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 22.1-23)

  innych, odsetek, prowizji, oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi (...)

 • Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych (art. 17 - 42)

  .  Jeżeli przedmiotem darowizny są towary opodatkowane podatkiem od towarów i usług, za kwotę darowizny uważa się wartość towaru uwzględniającą należny podatek od (...)

 • Zwolnienia z podatku od spadków i darowizn

  zwolnienie od podatku obejmuje nabycie w drodze darowizny pieniędzy lub innych rzeczy przez osobę zaliczoną do I grupy podatkowej w wysokości nieprzekraczającej 9.637 zł od jednego (...)

 • Kwota zwolniona z podatku od darowizn

  III grupy podatkowej zaliczamy innych nabywców. W zależności od konkretnej darowizny kwota wolna od podatku wynosi: 1) 9.637 zł - jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona (...)

 • Jak odliczyć darowizny w zeznaniu rocznym za 2017 r.?

  wartość przekazanej darowizny. Jeśli przedmiotem darowizny są towary opodatkowane podatkiem od towarów i usług, to za kwotę darowizny uważa się wartość (...)

 • Odliczenie darowizny

  ? Jakie dokumenty należy zachować jako potwierdzenie takiej darowizny i czy obdarowany powinien wykazać to w swoim PIT? Jaka kwota darowizny opisanej powyżej jest wolna dla obdarowanego (...)

 • Kumulacja zwolnień w podaku od darowizn

  – nie wchodzi w grę zwolnienie od podatku na mocy omawianego powyżej przepisu. Darowizna kwoty równej 14.000 zł będzie zwolniona od opodatkowania do wysokości 9,367 zł od (...)

 • Przekazanie pieniędzy bez umowy

  7.276 zł. Wysokość podatku ustala się w zależności od grupy podatkowej, do której zaliczony jest nabywca. Zaliczenie do grupy podatkowej następuje według osobistego stosunku nabywcy do osoby, (...)

 • Jak najmniejszym kosztem znieść współwłasność mieszkania - opinia prawna

  kwoty wolne od podatku określone są w art. 9 i 15 ustawy. Aktualnie kwota wolna od podatku dla nabywców należących do III grupy podatkowej (czyli dla osób nie będących (...)

 • Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych

  kapitałowej lub od jego podwyższenia;  7)  podatek od towarów i usług - podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od (...)

 • Ustawa o podatku od towarów i usług

  to podatnika podatku od towarów i usług: a) u którego wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej (...)

 • Podatek od spadków

  uprawomocniło sie w dniu 02-10-2010 roku. W jaki sposób należy opodatkować prawo do tego spadku? Jaka jest wysokość podatku od tego prawo do spadku? Czy są jakieś zwolnienia podatkowe od (...)

Zobacz więcej

Ostatnio szukane:

Najczęściej szukane:

Nasi eksperci

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum

 • Darowizna

  Mam otrzymac mieszkanie wlasnosciowe - darowizna, trzecia grupa podatkowa (darczynca zyje i nadal w nim bedzie mieszkac). Jakich kosztow moge sie spodzieawac (...)

 • Sprzedaż częsci mieszkania

  Witam, czy mozna przy umowie sprzedaży (odsprzedanie pewnego posiadanego % mieszkania) w przypadku płatności kupującego na raty zastrzec, że przy (...)

 • kwota wolna od podatku 2012

  zarobek który nie przekracza kwoty wolnej od podatku też musi być rozliczony? ile w tym roku bedzie wynosic ta kwota? tak, musi sie pan roliczyc i tak. (...)

 • Darowizna a kwota wolna od podatku

  Witam, potrzebuję wiedzieć czy od darowizny gdzie dostałam 50% samochodu od taty , który był wart wtedy ok 5000-6000 zł muszę coś zgłaszać do (...)

 • Podatek od darowizny

  Czy mogę zamienić mieszkanie, ktore otrzymałam w darowiźnie na mieszkanie w innej dzielnicy? Z podatku zostałam zwolniona przez U.S. Czy mogę zachować (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane