Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

 • Kto ma prawo Cię przeszukać lub wylegitymować?

  istnienia uzasadnionego podejrzenia popełnienia czynu zabronionego pod groźbą kary, - Kontroler nie ma prawa używać siły wobec pasażera ani zmuszać go do opuszczenia pojazdu.   Podstawa prawna: - (...)

 • Jak uzyskać zasiłek opiekuńczy na opiekę nad dzieckiem?

  to jego dziecko, ale je wychowuje i utrzymuje, ma ubezpieczenie chorobowe i: jest pracownikiem (ma umowę o pracę), jest zleceniobiorcą (ma umowę agencyjną, umowę zlecenie lub inną (...)

 • Zatrudnianie cudzoziemców po zmianach

  również w drodze decyzji. Przesłanki fakultatywnej odmowy zezwolenia na pracę sezonową Jak rolnik indywidualny ma wskazać PKD, jak ma wykazać środki finansowe na zatrudnienie, jak (...)

 • Porada prawna na temat kto ma racje

  Nie szukaj dłużej informacji na temat kto ma racje, zapytaj naszego prawnika, a otrzymasz wycenę Twojego problemu w ciągu godziny. Opinie prawne od 40 zł, profesjonalnie, błyskawicznie, anonimowo

 • Nabycie własności rzeczy od nieuprawnionego do jej rozporządzania (od niewłaściciela)

  wolą (pełnomocnik) - każdy kto nie jest właścicielem nie ma uprawnienia do rozporządzania. Możliwa jest także sytuacja, że nawet będąc właścicielem nie będziemy mieć uprawnienia do (...)

 • II - KODEKS CYWILNY - Własność i inne prawa rzeczowe

  ; 1. Kto znalazł rzecz zgubioną, powinien niezwłocznie zawiadomić o tym osobę uprawnioną do odbioru rzeczy. Jeżeli znalazca nie wie, kto jest uprawniony do odbioru rzeczy, albo jeżeli nie zna (...)

 • Kodeks postępowania cywilnego

  prawnego, jeżeli wykaże, że nie ma dostatecznych środków na poniesienie kosztów wynagrodzenia adwokata lub radcy prawnego. § 4. Wniosek o ustanowienie adwokata lub radcy prawnego strona zgłasza (...)

 • Kto i na jakich zasadach może sprzedawać alkohol?

  podawania napojów alkoholowych powinna być uwidoczniona informacja o szkodliwości spożywania alkoholu. Kto zaś wbrew tym wymaganiom:dostarcza napoje alkoholowe do miejsc sprzedaży lub nie

 • Uznanie dziecka - od A do Z

  urodzenia się dziecka w małżeństwie; 2. Sądowe ustalenie ojcostwa, które ma miejsce, gdy dziecko nie pochodzi z małżeństwa (matka dziecka nie ma męża) i mężczyzna, który (...)

 • Uznanie spadkobiercy za osobę niegodną dziedziczenia

  tylko 3 przesłanki uznania spadkobiercy za niegodnego; Żądania uznania niegodności może żądać każdy, kto ma w tym interes, jednak ograniczony jest terminem; Niegodny zostaje odsunięty (...)

 • Kodeks postępowania administracyjnego

  decyzji i postanowienia. Art. 68. § 1. Protokół sporządza się tak, aby z niego wynikało, kto, kiedy, gdzie i jakich czynności dokonał, kto i w jakim charakterze był przy tym obecny, (...)

 • Przetwarzanie danych w miejscu pracy

  korzystających z ochrony danego związku zawodowego w sytuacji, gdy pracodawca nie ma zamiaru ich zwolnić z pracy. Tak więc pracodawca nie ma prawa zażądać od organizacji związkowej przedstawienia (...)

 • Umowa komisu a rękojmia

  odpowiedzieć na pytanie o szanse wygranej, gdyż zależy to od postępowania dowodowego, które occenia sąd i tylko niezawisły sąd. To, że ma Pan prawo nie oznacza, że udowodni Pan swoje racje. (...)

 • Jak zostać pracownikiem ochrony?

  określone w tej ustawie. Zgodnie zaś z ustawą o ochronie informacji niejawnych pełnomocnikiem do spraw ochrony informacji niejawnych może być osoba, która ma obywatelstwo polskie i co najmniej

 • Kodeks spółek handlowych (art. 575-595)

  podlega, kto osobę wymienioną w § 1 nakłania do działania na szkodę spółki lub udziela jej pomocy do popełnienia tego przestępstwa. Art. 586. Kto, będąc członkiem zarządu spółki (...)

 • Jak współwłaściciele mogą korzystać ze wspólnej nieruchomości?

  , że sąd dokonał podziału nieruchomości do użytkowania, nie zamyka współwłaścicielom możliwości zmiany tego sposobu w ramach umowy. Ma tutaj zastosowanie ogólna zasada, jaka obowiązuje (...)

 • Kodeks rodzinny i opiekuńczy

  małżeństwa z powodu pokrewieństwa między małżonkami może żądać każdy, kto ma w tym interes prawny.§ 3. Unieważnienia małżeństwa z powodu powinowactwa między małżonkami może żądać (...)

 • Kodeks rodzinny i opiekuńczy

  powinowatymi.§ 2. Unieważnienia małżeństwa z powodu pokrewieństwa między małżonkami może żądać każdy, kto ma w tym interes prawny.§ 3. Unieważnienia małżeństwa z powodu (...)

 • Dokumentacja przetwarzania danych osobowych według RODO

  administrator danych ma być w stanie wykazać całościowo zgodność przetwarzania danych. W praktyce oznacza to, że administrator ma obowiązek wykazać, że: stosuje się do ogólnych (...)

 • Kodeks spółek handlowych

  odpowiedzialności tak jak wspólnik spółki jawnej. Art. 96. § 1. Każdy partner ma prawo reprezentować spółkę samodzielnie, chyba że umowa spółki stanowi inaczej. § 2. Pozbawienie partnera (...)

 • Sądowe ustalenie ojcostwa

  ;dztwa o ustalenie ojcostwa, po przeprowadzeniu procesu, orzeka w wyroku, kto jest ojcem dziecka. Naturalnie ma to miejsce jedynie w przypadku wykazania, iż pozwany mężczyzna jest ojcem dziecka. (...)

 • Jak zgłosić przestępstwo?

  zdarzenia nie są przestępstwami. Kto może zgłosić przestępstwo? Każdy, kto: ma informację o przestępstwie lub jest jego świadkiem, jest ofiarą przestępstwa. Zgłoszenie nic (...)

 • Sprawdź jakie masz prawa w pracy za granicą

  . Czy w tej sytuacji ma on szanse na otrzymanie zasiłku na dzieci?   W związku z zasadami koordynacji wspólnotowej, pierwszeństwo ma zastosowanie ustawodawstwo państwa, w którym

 • Składamy wniosek o emeryturę w obniżonym wieku emerytalnym...

  zainteresowany rozwiąże stosunek pracy.  Jakie dokumenty trzeba dołączyć do wniosku o emeryturę po ukończeniu 60/65 lat? Osoba, która ma ustalony kapitał początkowy, nie musi dołączać (...)

 • Wyjście ze spółki cywilnej

  natychmiastowym, powinien mieć istotne argumenty za takim działaniem, aby w razie powstania sporu móc udowodnić swoje racje. Jak wskazuje R. Uliasz, ważne powody, które umożliwiają wspólnikowi

 • Jak powołać inspektora ochrony danych?

  Kto może, a kto ma obowiązek wyznaczenia inspektora ochrony danych? Ogólne rozporządzenie o ochronie danych (RODO), które musi być stosowane od 25 maja 2018 r., w art. (...)

< >

Ostatnio szukane:

Najczęściej szukane:

Nasi eksperci

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum

 • KTO MA RACJE?

  Witam. Mam pytanie odnosnie pewnego zajscia. Chodzi mi o moj watek w tym temacie http://www.dobrylot.pl/index.php?act=forum_dzialy_new Czy Ja(ten sam nick (...)

 • Urzad pracy a Konstytucja RP? Kto ma racje?

  W moim przypadku doszło do dosc nietypowej sytacji ( choc nie jeden pewnie nie raz sie z nią spotkał badac bezrobotnym ) Nie stawiłem sie na wyznaczony (...)

 • CZY UDA MI SIĘ UWOLNIĆ OD ŻONY?

  Moje małżeństwo od kilku lat przeżywało kryzys. Właściwie zaczęło się źle dziać po przyjściu na świat drugiego dziecka - 12 lat temu. Żona (...)

 • Wysokość alimentów - a dochody ojca

  Witam czy jest gdzies okreslona maksymalna wysokosc alimentow, jakie moze placic zobowiazany w stosunku do jego dochodow i potrzeb? po prostu jest taka (...)

 • Mama mnie wyrzuca z domu

  Witam wszystkich. Pisze tutaj ponieważ mam bardzo duży problem z Mamą natomiast od kilku miesięcy Mama mnie wyrzuca z domu, ciąle sie nademną znęca (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane