Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

 • Pracownicze Plany Kapitałowe - informacje dla pracowników

  ;wynagrodzenia brutto  do 2,0% wynagrodzenia brutto  4,0% wynagrodzenia brutto Finansowane przez pracodawcę*     1,5% wynagrodzenia brutto  do (...)

 • Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów i jej opodatkowanie VAT-em

  WDT tymczasowo jako sprzedaż krajową, należy kwotę obrotu wykazać jako kwotę netto, czy brutto. Przepisy nie rozstrzygają tej kwestii, przeanalizujmy zatem dwie opcje.   Opcja (...)

 • Potrącenia komornicze z zasiłku

  z zasiłku chorobowego pracodawca dokonuje biorąc pod uwagę wysokość do 25 procent zasiłku chorobowego brutto czy netto odnosząc kwotę wolną od potrąceń do kwoty najniższej (...)

 • Porada prawna na temat kpir kwoty netto czy brutto

  Nie szukaj dłużej informacji na temat kpir kwoty netto czy brutto, zapytaj naszego prawnika, a otrzymasz wycenę Twojego problemu. Opinie prawne od 40 zł, profesjonalnie, błyskawicznie, anonimowo

 • Odwrotne obciążenie VAT przy świadczeniu usług budowlanych

  zależności od tego, czy usługi budowlane są realizowane w trakcie fazy wykonawczej inwestycji, czy też w okresie gwarancji (jednocześnie opodatkowaniu podatkiem podlega co do zasady odpłatne (...)

 • Rozliczenia stron w kwocie netto oraz brutto

  odbywają się co do zasady w cenach netto, ponieważ jako podatnikom przysługuje im prawo do odliczenia podatku. Tymczasem kwestia ustalenia, czy umówiona kwota jest kwotą netto, czy (...)

 • Definicje wynagrodzenia brutto i netto

  Czy istnieje wiążąca w praktyce sądowej definicja wynagrodzenia (dochodów) brutto i netto? Czy tez są to pojęcia \"płynne\" tzn. czy za dochód netto można przyjąć (...)

 • Odsetki zasądzone od zaległego wynagrodzenia należy liczyć od kwoty brutto czy netto - opinia prawna

  kolejności wezwać pisemnie (już nie telefonicznie) swojego byłego pracodawcę do zapłaty należnej Panu kwoty (różnicy między kwotą odsetek obliczonych w oparciu o wynagrodzenie netto (...)

 • System „VAT-marża” w komisie i handlu samochodami osobowymi

  4.440 zł. Podatek akcyzowy od ww. kwoty wyniósł 2.886 zł (4.440 zł x 65%). W związku z tym podatnik ma wątpliwość, czy kwotę nabycia stanowi tylko należność za samochód (4.440 (...)

 • Split Payment, na czym polega mechanizm podzielonej płatności

  , gdyż nie ma dostępu do faktury. Czy można przelewać środki pomiędzy własnymi rachunkami VAT utworzonymi w różnych bankach? Nie, takie środki można przelać tylko w ramach jednego banku. Czy (...)

 • Jakie dane zamieszcza się na fakturze VAT?

  ) dostarczonych towarów lub zakres wykonanych usług; 9)  cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (cenę jednostkową netto); 10)  kwoty wszelkich (...)

 • Faktura VAT na leki refundowane

  . Czy mamy prawo wstawić fakturę VAT na fundację lub firmę, na życzenie pacjenta do paragonu z jego prywatnej recepty z lekami refundowanymi? Tu pojawiają się jeszcze często upusty (od kwoty (...)

 • Konsekwencje wypłaty zaległego wynagrodzenia w drodze ugody sądowej - opinia prawna

  w ugodzie, czy umówiona kwota 16.000 zł ma być kwotą brutto, czy netto. Ponieważ jednak do wypłacenia tej kwoty już doszło, najrozsądniej przyjąć, że wolą stron była (...)

 • Najniższa krajowa 2018 - ile wynosi najniższa krajowa brutto i netto?

  Od 1 stycznia 2018 roku pracowników otrzymujących najniższą krajową za pracę czeka podwyżka. Najniższa krajowa wzrośnie wtedy do 2.100 złotych brutto, tj. 1530 zł netto (na rękę). (...)

 • Przychody z prac budowlanych w Danii

  . Podatek od wartości dodanej w wys. 25% musi rozliczyć w Danii i nie zostanie on ujęty w polskiej ewidencji, natomiast podatek dochodowy od przychodów netto z wykonanych usług musi rozliczyć w Polsce (...)

 • Będzie wsparcie na innowacyjność

  , małym lub średnim przedsiębiorcą w rozumieniu przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej w roku, w którym nabył prawo do odliczenia albo 30 % kwoty wydatków poniesionych na nabycie (...)

 • Wpisanie w KPiR wystawionych faktur zaliczkowych

  zaliczkową po wykonaniu usługi. Kolejne kwoty brutto faktur to 2.000zł, 3.000zł oraz 5.000zł. Czyli razem to 10.000zł. W jaki sposób ująć w KPiR przychód z wystawionych przez moją (...)

 • Ustalanie granic potrąceń dla świadczenia

  netto świadczenia (po potrąceniu składki na ubezpieczenie zdrowotne i zaliczki na podatek dochodowy ) czy też od kwoty brutto (bez potrącenia)? Ze świadczeń pieniężnych określonych (...)

 • Odszkodowanie z polisy OC

  Czy odszkodowanie z polisy OC lub AC wypłaca się według wartości brutto czy netto (z VATem czy bez)? Spotkała mnie nieprzyjemna niespodzianka ze strony firmy, w której ubezpieczyłem (...)

 • Faktury i noty korygujące oraz duplikaty faktur

  poszczególne stawki podatku i zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu; kwoty podatku od sumy wartości sprzedaży netto towarów (usług), z podziałem na kwoty dotyczące (...)

 • Godziny nadliczbowe brutto czy netto?

  pracy w danym miesiącu (wtedy wyjdzie stawka za godzinę brutto) czy do obliczenia powinien użyć kwoty wynagrodzenia netto (takiej jaką otrzymywał na konto) i kwoty stąd (...)

 • Nota księgowa a faktura wewnętrzna

  Jednostki refundacyjne często wystawiają noty księgowe opiewające na kwoty nieuznanej refundacji tytułem niezgodności z wymogami NFZ. Nota wskazuje tylko kwotę brutto nieuznanej refundacji. (...)

 • Najniższa krajowa 2013 - ile wynosi?

  kwoty 1 600 zł brutto. Wliczeniu do wysokości minimalnego wynagrodzenia nie podlegają natomiast nagrody jubileuszowe, odprawa emerytalna lub rentowa czy wynagrodzenie za pracę w godzinach (...)

 • Błędnie naliczony VAT

  , odbierając od nas fakturę VAT, automatycznie zaakceptował cenę netto? Czy po skorygowaniu faktury ma obowiązek dokonania dopłaty podatku VAT? Czy ma prawo i możliwości, aby odmówić (...)

 • Wysokość wynagrodzenia i odprawy z FGŚP

  średniej krajowej z jakiegoś okresu (np. 2800zł) i wypłacone netto (brutto)? W jakiej wysokości? Czy otrzymam ewentualną odprawę? Ewentualnie, czy ma tu znaczenie liczba zatrudnionych (...)

 • Żądanie wystawienia faktury VAT

  VAT. Czy mam jeszcze prawo żądać od jego firmy wystawienia faktury VAT - jak długo i na jakiej podstawie? Czy mogę żądać wystawienia faktury na kwotę brutto zgodną z zapłaconą kwotą (...)

Zobacz więcej

Ostatnio szukane:

Najczęściej szukane:

Nasi eksperci

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum

 • Alimenty na dziecko

  W jakiej wysokości sad może przyznac alimenty na dziecko jesli mój mąż zarabia ok 1600zł a ja nie pracuje? Obowiązek alimentacyjny spoczywa na obydwojgu (...)

 • SONDA - ile dostajecie alimentów / ile chcielibyście

  Proponuję przeprowadzenie sondy: Proszę napiszcie w jednym zdaniu ile dostajecie alimentów, lub ile Sąd przyznał bez wzglądu na to, czy są płacone, (...)

 • Zwrot podatku

  Pracowałam legalnie w Anglii, pobierano mi podatek(tax) i interesuje mnie sposób, w jaki działa angielskie prawo podatkowe i co mam zrobić ,żeby odzyskać (...)

 • Wysokość alimentów - a dochody ojca

  Witam czy jest gdzies okreslona maksymalna wysokosc alimentow, jakie moze placic zobowiazany w stosunku do jego dochodow i potrzeb? po prostu jest taka (...)

 • Wysokość alimentów

  Czy matka nieślubnego dziecka ma prawo żądać od ojca 35% jego dochodów mimo że sama zarabia tyle co on? Ojciec ma rodzinę (żonę i syna) jest jej (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane