Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

 • Aby nie miał już prawa do spadku... - opinia prawna

  spadku są także zobowiązane z tego tytułu.   Obliczanie zachowku Przy obliczaniu zachowku dolicza się do spadku darowizny uczynione przez spadkodawcę. Nie dolicza się do spadku drobnych darowizn

 • Darowizna na rzecz syna

  sporządzona na podstawie przepisów: - ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn.zm.). Na wstepie należy wskazać, że prawidłowe dokonanie (...)

 • Darowizna - czyli jak coś komuś podarować...

  obowiązków alimentacyjnych. Odwołania darowizny dokonuje się przez złożenie obdarowanemu oświadczenia woli o jej odwołaniu w formie pisemnej. Podatek od darowizny  Zobacz:  Podatek (...)

 • Porada prawna na temat kodeks cywilny- darowizny

  Nie szukaj dłużej informacji na temat kodeks cywilny- darowizny, zapytaj naszego prawnika, a otrzymasz wycenę Twojego problemu. Opinie prawne od 40 zł, profesjonalnie, błyskawicznie, anonimowo

 • Czy można odwołać darowiznę?

  Witam serdecznie, czy prawo polskie przewiduje możliwość odwołania darowizny? Niniejsza opinia została sporządzona w oparciu o ustawę z dnia 23 kwietnia 1964 r., Kodeks cywilny, dalej (...)

 • VIII - KODEKS CYWILNY - Spadki

  darowizny podlegającej zaliczeniu przewyższa wartość schedy spadkowej, spadkobierca nie jest obowiązany do zwrotu nadwyżki. W wypadku takim nie uwzględnia się przy dziale spadku ani darowizny, (...)

 • Odwołanie darowizny wobec jednego z małżonków - opinia prawna

  małżonkowie dokonali darowizny nieruchomości objętej ich wspólnością ustawową, to w razie śmierci jednego z nich późniejsze odwołanie tej darowizny przez pozostałego przy (...)

 • Zachowek przy dziedziczeniu gospodarstwa rolnego - opinia prawna

  , a następnie każdemu z nich zalicza się na poczet jego schedy wartość darowizny podlegającej zaliczeniu. § 2.  Wartość przedmiotu darowizny oblicza się według stanu z chwili jej (...)

 • Odwołanie darowizny

  . darować dalszym osobom. Aktów wykonywania tych uprawnień nie można rozpatrywać w kategoriach rażącej niewdzięczności. Kodeks cywilny stanowi jednak, że jeżeli ten, kto uzyskał korzyść (...)

 • Postępowanie egzekucyjne wobec skazanego wyrokiem karnym - opinia prawna

  pytania o zakres darowizny, to czy wraz z prawem wieczystego użytkowania i własnością budynku darowaliście Państwo synowi również wyposażenie domu zależy od treści umowy darowizny. (...)

 • Kiedy i jak można odwołać darowiznę - opinia prawna

  . Kodeks cywilny (Dz. U. 1964 r., Nr 16, poz. 93 ze zmianami). Rażąca niewdzięczność obdarowanego Kodeks cywilny przewiduje możliwość odwołania darowizny nawet już (...)

 • Forma umowy darowizny udziałów w spółce

  [red.], Kodeks cywilny. Komentarz, Warszawa 2003, komentarz do art. 890 k.c.). W przypadku darowizny udziałów w spółce z o.o. można więc uznać, iż ich własność przejdzie na obdarowanego (...)

 • Obliczenie zachowku a darowizna

  k.c. podlegają doliczeniu darowizny, gdyż podstawą obliczenia zachowku jest tzw. substrat zachowku - czysta wartość spadku powiększona o darowizny podlegające zaliczeniu zgodnie z art. 994 (...)

 • Zajęcie sprzedanych udziałów w spółce przez komornika - opinia prawna

  roku kodeks cywilny (Dz. U. 1964 r. Nr 16 poz. 93 ze zmianami) – dalej: k.c. Ustawa z dnia 15 września 2000 roku kodeks spółek handlowych (Dz. U. 2000 r., Nr 94 poz. 1037 ze zmianami) (...)

 • Żądanie zachowku od obdarowanego - opinia prawna

  zgodnie z art. 993 Kodeksu cywilnego przy obliczaniu zachowku do spadku dolicza się darowizny uczynione przez spadkodawcę. Zachowek Instytucję zachowku reguluje Kodeks cywilny w art. 991 (...)

 • Umowny dział spadku

  otrzymanej darowizny. Oświadczenie spadkodawcy o zwolnieniu określonej darowizny z obowiązku zaliczenia może być złożone przy dokonywaniu darowizny lub w innym momencie. Nie jest wymagana (...)

 • Kiedy przedawnia się roszczenie o zachowek? Przykłady praktyczne liczenia terminu.

  w sytuacji, gdy spadkodawca uczynił darowizny na rzecz członków rodziny uprawnionych do zachowku - niektórych, lub gdy darowizny te są różnej wysokości - bądź na rzecz

 • Odwołanie darowizny o przedawnienie

  darowizny jest dopuszczalne, gdy obdarowany dopuścił się względem darczyńcy rażącej niewdzięczności. Kodeks cywilny nie przewiduje terminu od momentu dokonania darowizny, po (...)

 • VII - KODEKS CYWILNY - Zobowiązania część szczegółowa (art. 835 - art. 921[16])

  . 900. Odwołanie darowizny następuje przez oświadczenie złożone obdarowanemu na piśmie. Art. 901. § 1. Przedstawiciel osoby ubezwłasnowolnionej może żądać rozwiązania umowy darowizny (...)

 • Prawo do zachowku

  . 1007 k.c. [w:] K. Pietrzykowski [red.], Kodeks cywilny. Komentarz, Warszawa 2003, publ. Legalis, J. Pietrzykowski, Kodeks cywillny. Komentarz, Warszawa 1972, t. 3, s. 1921; J. Kosik, w: System (...)

 • Odwołanie darowizny.

  , także w drodze darowizny, obowiązek zwrotu przechodzi na córkę. Kodeks cywilny uprawnia do odwołania darowizny, zarówno wykonanej, jak i niewykonanej, jedynie darczyńcę. (...)

 • Czy można odwołać wykonaną darowiznę?

  ruchomej czy powrotne przeniesienie własności nieruchomości, w związku z odwołaniem darowizny, jest tematem na osobny artykuł.   Podstawa prawna: ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. kodeks (...)

 • Jak obliczyć wysokość zachowku?

  zachowek. Oznacza to w rzeczywistości pomniejszenie należnego zachowku o otrzymane darowizny. W naszym przypadku B nie będzie miał roszczenia do M, gdyż darowizna uczyniona na jego rzecz znacznie przekracza

 • Darowizna mieszkania a prawo zamieszkania

  kwestii w akcie notarialnym, równoczesne z zobowiazaniem przeniesienie prawa wynika z art. 155 par. 1 ustawy Kodeks cywilny). Zatem "niewykonanie" darowizny następuje wtedy, gdy darczyńca (...)

 • Kodeks cywilny

  Art. 1. Kodeks niniejszy reguluje stosunki cywilnoprawne między osobami fizycznymi i osobami prawnymi. Art. 2. (skreślony). Art. 3. Ustawa nie ma mocy wstecznej, chyba że to wynika z jej brzmienia

 • Darowizna a zachowek

  dla Y nie zostało nic w spadku po jego rodzicach. Czy Y może dochodzić praw do spadku po zmarłej matce z darowizny którą otrzymał X i jego syn, czy tylko z darowizny którą otrzymał X? W (...)

Zobacz więcej

Nasi eksperci

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum

 • zachowek

  Mam pytanie i bardzo prosze o odpowiedz. Moj maz z pierwszego malzenstwa ma dwie corki i jest pozbawiony praw rodzicielskich . My wspolnie nie mamy potomstwa, (...)

 • Darowizna a zachowek

  Czy zachowek od darowizny należy się za życia darczyńcy czy po jego śmierci? cześć nie mylcie pojęć darowizna jest dobrowolna przekazywana (...)

 • CZY OJCIEC TROJGA DZIECI MOŻE ZA ŻYCIA ZROBIĆ DAROWIZNĘ MIESZKANIA NA JEDNO Z DZIECI???

  Czy ktoś się orientuje,czy ojciec trojga dzieci może podarować mieszkanie za życia,po swojej matce,w którym nikt obecnie nie zamieszkuje,jednemu (...)

 • BARDZO PILNE!!! ZACHOWEK PO DZIADKU

  Witam, mam bardzo ważną sprawę, ale możę zacznę od początku. Mój dziadek miał 2 synów - wója i mojego tatę (który zmarł w 1994 r) dziadek (...)

 • MIESZKANIE WSPÓLNE CZY MOJE???

  moi rodzice kupili nam mieszkanie za własne pieniądze, ale właścicielami w akcie notarialnym jesteśmy oboje. W tej chwili mąż pije i nie utrzymuje (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.