Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

 • VIII - KODEKS CYWILNY - Spadki

  którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania.§ 2. Brak oświadczenia spadkobiercy w powyższym terminie jest jednoznaczny z prostym przyjęciem spadku. Jednakże gdy (...)

 • Jak zabezpieczyć się przed długami ojca?

  , spadkobierca odpowiadać będzie za długi tylko do tej wysokości. -odrzucenie spadku – spadkobierca w ogóle nie dziedziczy zarówno majątku, jak i długów.  Bardzo (...)

 • Zrzeczenie się spadku - Gdy nie chcesz po kimś dziedziczyć

  spadkobiercą ustawowym; jest natomiast spadkobiercą testamentowym i dziedziczy na podstawie testamentu;  aby zrzekający się mógł być z powotem spadkobiercą ustawowym, konieczne jest (...)

 • Porada prawna na temat kim jest spadkobierca ustawowy

  Nie szukaj dłużej informacji na temat kim jest spadkobierca ustawowy, zapytaj naszego prawnika, a otrzymasz wycenę Twojego problemu. Opinie prawne od 40 zł, profesjonalnie, błyskawicznie, anonimowo

 • Zrzeczenie się zachowku

  unormowanie dopuszczające możliwość zrzeczenia się jedynie prawa do zachowku. Spadkobierca ustawowy, który zrzekł się dziedziczenia i jest traktowany jakby nie dożył otwarcia spadku, (...)

 • Sukcesja firm jednoosobowych

  testamencie  W tej sytuacji powołanie zarządcy jest trudniejsze: wymagana jest forma aktu notarialnego, potrzebna jest zgoda ponad 85% uprawnionych (wg wielkości udziałów w (...)

 • Co to jest przyjęcie spadku wprost?

  o odrzuceniu spadku; w takiej sytuacji spadkobierca jest traktowany jakby nie dożył otwarcia spadku. ##baner## Należy pamiętać, że do momentu przyjęcia spadku spadkobierca ponosi odpowiedzialność (...)

 • Aby nie miał już prawa do spadku... - opinia prawna

  nieruchomości).   Umowy o spadek Zgodnie z postanowieniami kodeksu cywilnego umowa o spadek po osobie żyjącej jest nieważna. Toteż niemożliwe jest zawarcie umowy, której przedmiotem (...)

 • Umowa zrzeczenia się dziedziczenia

  Co do zasady umowa o spadek po osobie żyjącej jest nieważna. Jedynym odstępstwem od tej zasady jest możliwość zawarcia z przyszłym spadkodawcą umowy zrzeczenia się dziedziczenia. Spadkobierca

 • Spadek dla małoletniej córki - opinia prawna

  spółki przez sąd. Z uwagi na to, iż jest to czynność przekraczająca zakres zwykłego zarządu majątkiem małoletniego, konieczne jest uzyskanie w takiej sytuacji zgody sądu opiekuńczego. (...)

 • Przyjęcie i odrzucenie spadku w ujęciu obowiązujących przepisów oraz pod rządami znowelizowanej regulacji spadkowej.

  dobrodziejstwem inwentarza.” Konsekwencją powyższego jest modyfikacja art. 1031 § 2 KC, który otrzyma brzmienie: „W razie przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza spadkobierca (...)

 • Stosunki rodzinne a spadek

  w drodze ustawowej. Oczywiście dziedziczenie w drodze testamentu jest jak najbardziej dozwolone. Zatem należy podkreślić jeszcze raz, że w świetle prawa nie jest Pan wnukiem wobec osoby, którą

 • Odrzucenie spadku - Kiedy można i jak odrzucić spadek?

  tej reguły pewne wyjątki: spadkobierca może odzucić udział przypadający mu z tytułu przyrostu, a przyjąć udział przypadający mu jako spadkobiercy powołanemu, jeżeli spadkobierca powołany (...)

 • Odrzucenie spadku obciążonego długami przez kuzyna.

  spadkobiercę. Jeżeli spadkobierca nie ma zdolności do czynności prawnych, początkiem terminu w stosunku do niego jest dzień, w którym o tytule jego powołania dowiedział się jego przedstawiciel (...)

 • Jakie sądy orzekają o nabyciu spadku zagranicznego?

  tego, czy spadkobierca jest obywatelem polskim, czy cudzoziemcem. Osoba, która wskutek zwykłej pomyłki została pominięta jako spadkobierca ustawowy w postępowaniu spadkowym (...)

 • Zrzeczenie się dziedziczenia

  .). Stron tej umowy są ściśle określone. Z jednej strony może występować tylko przyszły spadkodawca, z drugiej   jego spadkobierca ustawowy. Przedmiotem zrzeczenia się jest (...)

 • Podatek od spadku - Co jest opodatkowane? Jak ustalić wysokość opodatkowania?

  opodatkowania. Nie zawsze jednak spadkobierca wie dokładnie, co jest składnikiem nabytego przezeń spadku. Prawo reguluje też taką ewentualność, że spadkobierca dowiaduje się o pewnych (...)

 • Zrzeczenie się dziedziczenia a spadkobranie testamentowe

  przewidziana jest instytucja zrzeczenia się dziedziczenia. W myśl art. 1048 Kodeksu cywilnego spadkobierca ustawowy (a takim jestdziecko zmarłego) może przez umowę zawartą w formie aktu (...)

 • Zrzeczenie się dziedziczenia

  żyjącej jest nieważna. Zatem sankcja za zawarcie umowy niezgodnie z przepisami jest bardzo surowa. W związku z powyższym, umowę taką powinna Pani zawrzeć dopiero po zawarciu małżeństwa. (...)

 • Odpowiedzialność za długi spadkowe

  spadkodawcy). Brak oświadczenia spadkobiercy w powyższym terminie jest jednoznaczny z prostym przyjęciem spadku. Jednakże gdy spadkobiercą jest osoba nie mająca pełnej zdolności do czynności (...)

 • III - Kodeks postępowania cywilnego - Postępowanie

  jest jawne. § 2. Mediator jest obowiązany zachować w tajemnicy fakty, o których dowiedział się w związku z prowadzeniem mediacji, chyba że strony zwolnią go z tego obowiązku. (...)

 • VI - KODEKS CYWILNY - Zobowiązania część szczegółowa (art. 720 - art. 834)

  ; Jeżeli umowa ubezpieczenia jest zawarta na okres dłuższy niż sześć miesięcy ubezpieczający ma prawo odstąpienia od umowy ubezpieczenia, w terminie 30 dni, a w przypadku gdy ubezpieczający (...)

 • Prawo upadłościowe i naprawcze (art. 185-334)

  przysługuje zażalenie.Art. 188. 1. W razie śmierci upadłego jego spadkobierca ma prawo brania udziału w postępowaniu upadłościowym. Jeżeli spadkobierca nie jest znany albo nie (...)

 • Dziedziczenie testamentowe i z ustawy

  ;wno z mocy testamentu, jak i z mocy ustawy może spadek odrzucić jako spadkobierca testamentowy, a przyjąć spadek jako spadkobierca ustawowy. Problem może jednak polegać na czasie jaki (...)

 • Jak przenieść spadek na osobę nie będąca spadkobiercą - opinia prawna

  jest osoba zaliczona do II grupy podatkowej; 4.902 zł - jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do III grupy podatkowej. Jeżeli nabycie własności rzeczy i praw majątkowych od tej samej osoby (...)

 • Spadek a zniesienie współwłasności

  odrzuciła spadku wówczas byłaby ona jedyną uprawnioną do wspomnianego udziału we współwłasności. Warto też wskazać, iż jeśli siostra jest spadkobiercą to jest współwłaścicielem (...)

Zobacz więcej

Ostatnio szukane:

Najczęściej szukane:

Nasi eksperci

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum

 • Proszę o pomoc!!!! Pilne!!!

  Mam 19 lat, 2 miesiące temu urodziłam córeczkę. Moja historia jest dość skomplikowana, ale nie chce żebyście mnie oceniali, bo wiem, że nie wypadnę (...)

 • zadłużenie PLUS windykacja "Raport"

  Mam kłopot, dwa i pół roku temu rozwiązałam umowę z plus gsm. Parę dni temu dostałam od nich pismo, że zalegam im pieniądze, dzień później (...)

 • Aplikacja kuratorska

  W środe idę na rozmowę kwalifikacyjną do Sądu Okręgowego w sprawie aplikacji kuratorskiej.Jeżeli ktoś mógłby mi powiedzieć z czego się przygotować (...)

 • Jak dlugo moze trwac sprawa spadkoowa

  Moja ciocia testamentem notarialnym powolala do calego spadku mojego tate -swojego brata. Niestety tato zmarl tez i ustawowo po nim dziedziczymy ja i siostra. (...)

 • Osoba małoletnia

  Czesto zastanwiamy sie kim jest osoba maloletnia? Otoz jest nia osoba, która nie osiągnęła jeszcze pełnoletności, czyli osoba poniżej 18-tego roku (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane