Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

 • Uporczywe nękanie - stalking, czyli co grozi stalkerowi?

  uporczywych działań pokrzywdzony targnie się na swoje życie. Wtedy może mu grozić kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.   Podstawa prawna: ustawa z dnia 25 lutego 2011 r. o zmianie ustawy (...)

 • Przestępstwo stalkingu

  Pod koniec marca 2011 prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację kodeksu karnego, która za stalking przewiduje kary więzienia. Kiedy ta ustawa nabiera mocy prawnej tak aby można (...)

 • Od dziś nękanie SMS-ami jest karalne

  naruszenie prywatności. - Co będzie kiedy np. mężczyzna wysyła nowo poznanej kobiecie SMS-y czy kwiaty, chcąc nawiązać kontakt. Jak to ocenić? Który SMS będzie nękaniem i kiedy? (...)

 • Porada prawna na temat kiedy ustawa stalking

  Nie szukaj dłużej informacji na temat kiedy ustawa stalking, zapytaj naszego prawnika, a otrzymasz wycenę Twojego problemu. Opinie prawne od 40 zł, profesjonalnie, błyskawicznie, anonimowo

 • Pomoc dla pokrzywdzonych w wyniku przestępstwa

  : ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny wykonawczy (Dz.U. Nr 90, poz. 557 z późn. zm.) - art. 43;  rRozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 29 września 2015 r. w sprawie

 • Kiedy za pisanie SMS-ów trafimy do więzienia?

  kiedy na przykład mężczyzna wysyła nowo poznanej kobiecie SMS-y czy kwiaty, chcąc nawiązać kontakt. Jak to ocenić? Który SMS będzie nękaniem i kiedy? Czy częste kontakty listowne (...)

 • Przeciwdziałanie nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej

  specjalne, rozdz. 15, t. 6, str. 463); ustawa z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz.U. z 2016 r. poz. 1047 i 2255 oraz z 2017 r. poz. 61); ustawa z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu (...)

 • Kodeks postępowania karnego

  doręcza się stronom. § 4. Jeżeli ustawa nie zwalnia od równoczesnego sporządzenia uzasadnienia, orzeczenie doręcza się lub ogłasza wraz z uzasadnieniem; w wypadku określonym w art. 98 § 2 po ogłoszeniu

 • Przestępstwo stalkingu

  Od kiedy stalking jest karalny w Polsce? Przestępstwo tzw. stalkingu zostało wprowadzone do polskiego prawa karnego z dniem 6 czerwca 2011 r. Tym samym dopiero od tego momentu zachowania osób

 • Od czerwca nawet 10 lat za stalking

  stalking Ustawa wprowadza możliwość orzeczenia przez sąd zakazu przebywania we wskazanych miejscach oraz kontaktowania się z określonymi osobami. Podstawą do takiego wyroku może być uporczywe (...)

 • System Informacyjny Schengen oraz System Informacji Wizowej

  Informacyjnym Schengen oraz Informacji Wizowej (Dz. U. 2007 r. , Nr 165, poz. 1170); Ustawa z dnia 6 lipca 2001 r. o gromadzeniu, przetwarzaniu i udostępnianiu informacji kryminalnych (...)

 • Rząd zdradza plany na przyszłość

  . Szczegóły na stronie www.emerytura.gov.pl. Od kiedy? Obowiązuje od 1 stycznia 2013 r. Składka rentowa Składka rentowa po stronie pracodawcy wzrosła o 2 punkty procentowe. Od kiedy? Obowiązuje (...)

 • Dziedziczenie ustawowe, czyli kto i w jaki sposób dziedziczy po zmarłym, jeśli nie pozostawił on testamentu?

  : ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (t.j. Dz.U. z 2015 r, poz. 583, ze zmianami); dziedziczenie, porządek dziedziczenia, grupy spadkowe, spadek, udział

 • Składamy wniosek o emeryturę w obniżonym wieku emerytalnym...

  ; rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 11 października 2011 r. w sprawie postępowania o świadczenia emerytalno-rentowe; ustawa z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności

 • Jak najkorzystniej zatrudnić nianię?

  . Zasady jej ustalania reguluje ustawa z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych oraz odpowiednimi aktami wykonawczymi do (...)

 • Rady pracowników w firmach

  , ze zm.); Ustawa z dnia 24 sierpnia 2001 r. - Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia (Dz. U. 2001 r., Nr 106, poz. 1148, ze zm.); Ustawa z dnia 25 września 1981 r. o samorządzie załogi

 • Wadium - zabezpieczenie dla zamawiającego w zamówieniach publicznych (stan prawny obowiązujący do 1 marca 2004 r.)

  zamawiającego może nastąpić wyłącznie w ściśle określonych okolicznościach, z którymi ustawa wiąże taki skutek. W dniu 2 marca 2004 r. ustawa z dnia 10 czerwca 1994 r. o zamówieniach (...)

 • Nieodpłatna pomoc prawna dla wszystkich potrzebujących

  podmiotów uprawnionych do prowadzenia punktów, prowadzonej przez wojewodę. Kiedy nowe przepisy wejdą w życie? Ustawa wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2019 r., z wyjątkiem przepisów

 • Państwowa kompensata przysługująca ofiarom niektórych przestępstw umyślnych

   Czego dotyczy ustawa o państwowej kompensacie przysługującej ofiarom niektórych przestępstw umyślnych?Od 21 września 2005 r. obowiązuje ustawa z dnia 7 lipca 2005 r. o państwowej

 • Jakie emerytury dla nauczycieli?

  Społecznych (Dz.U. z 2016 r. poz. 887, z późn. zm.);  ustawa z dnia 16 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych (...)

 • Należyta staranność w VAT

  wyłudzenia VAT?   Podstawa prawna: ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004 r.,  Nr 54, poz. 535, z późn. zm.; tzw. ustawa o VAT); ustawa (...)

 • Wadium - zabezpieczenie zamawiającego w postępowaniu o zamówienie publiczne

  . Kiedy wadium podlega zwrotowi? Można wyróżnić dwie grupy okoliczności zwrotu wadium. Pierwsza, kiedy do zwrotu nie jest potrzebna inicjatywa oferenta. Zamawiający jest obowiązany niezwłocznie

 • Ubezpieczaj się na korzystniejszych warunkach!

  niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2007 r., Nr 82, poz. 557); Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. 1964 r., Nr 16, poz. 93, ze zm.); Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o działalności

 • Projekt ustawy o rodzinach zastępczych i rodzinnych domach dziecka

  . 2004 r., Nr 64, poz. 593, ze zm.);Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. 1964 r., Nr 9, poz. 59, ze zmianami);Rozporządzenie Ministra Polityki Społecznej z dnia

 • Kodeks cywilny

  zastrzega dla czynności prawnej formę pisemną, czynność dokonana bez zachowania zastrzeżonej formy jest nieważna tylko wtedy, gdy ustawa przewiduje rygor nieważności.§ 2. Jeżeli ustawa (...)

 • Nabycie niektórych rodzajów usług i praw a koszty

  osoby fizyczne (dalej: ustawa nowelizująca) od 1 stycznia 2018 r. wprowadziła do ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawa o CIT) nowy przepis art. (...)

Zobacz więcej

Ostatnio szukane:

Najczęściej szukane:

Nasi eksperci

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum

 • Błagam pomóżcie,mam problem z INTRUM JUSTITIA!!

  Sprawa wyglada następująco,w maju tego roku idea zerwała ze mna umowę,za niepłacenie rachunków za 2 telefony.W lipcu zaczęła wypisywac do mnie (...)

 • stalker

  Chciałabym się dowiedzieć kiedy można uznać że dana osoba jest, stalkerem, czyli psycholem męczącym mnie sms\'ami i przez gadu gadu?? Stalking (...)

 • Zakaz palenia

  Powolutku możemy zacząć odliczać dni do 15 listopada, kiedy to wejdzie w życie ustawa o zakazie palenia. Zwolennicy noweli z niecierpliwością oczekują (...)

 • dlugosc zwolnienia lekarskiego w ciazy

  Na zwolnienie poszlam w 6 tygodniu ciazy. Lekarz powiedzial mi, ze nalezy mi sie tylko 180 dni zwolnienia, a ja do pracy przed porodem juz nie wroce. Co (...)

 • Pozbawienie praw rodzicielskich ojca

  Witam, mam problem a więc Ojciec dziecka wogóle się nami nie interesował, w 4 m-cu ciąży musiałam iść do pracy żeby mieć na wszystkie potrzebne (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane