Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

 • Uporczywe nękanie - stalking, czyli co grozi stalkerowi?

  uporczywych działań pokrzywdzony targnie się na swoje życie. Wtedy może mu grozić kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.   Podstawa prawna: ustawa z dnia 25 lutego 2011 r. o zmianie ustawy (...)

 • Przestępstwo stalkingu

  Pod koniec marca 2011 prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację kodeksu karnego, która za stalking przewiduje kary więzienia. Kiedy ta ustawa nabiera mocy prawnej tak aby można (...)

 • Od dziś nękanie SMS-ami jest karalne

  prywatności. - Co będzie kiedy np. mężczyzna wysyła nowo poznanej kobiecie SMS-y czy kwiaty, chcąc nawiązać kontakt. Jak to ocenić? Który SMS będzie nękaniem i kiedy? Czy częste (...)

 • Porada prawna na temat kiedy ustawa stalking

  Nie szukaj dłużej informacji na temat kiedy ustawa stalking, zapytaj naszego prawnika, a otrzymasz wycenę Twojego problemu. Opinie prawne od 40 zł, profesjonalnie, błyskawicznie, anonimowo

 • Pomoc dla pokrzywdzonych w wyniku przestępstwa

  . Na inne formy pomocy możesz czekać dłużej. Dokładnych informacji udzieli ci pracownik organizacji, do której zgłosisz się po pomoc.   Podstawa prawna: ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r

 • Kiedy za pisanie SMS-ów trafimy do więzienia?

  kiedy na przykład mężczyzna wysyła nowo poznanej kobiecie SMS-y czy kwiaty, chcąc nawiązać kontakt. Jak to ocenić? Który SMS będzie nękaniem i kiedy? Czy częste kontakty listowne (...)

 • Przeciwdziałanie nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej

  specjalne, rozdz. 15, t. 6, str. 463); ustawa z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz.U. z 2016 r. poz. 1047 i 2255 oraz z 2017 r. poz. 61); ustawa z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu (...)

 • Kodeks postępowania karnego

  doręcza się stronom. § 4. Jeżeli ustawa nie zwalnia od równoczesnego sporządzenia uzasadnienia, orzeczenie doręcza się lub ogłasza wraz z uzasadnieniem; w wypadku określonym w art. 98 § 2 po ogłoszeniu

 • Przestępstwo stalkingu

  Od kiedy stalking jest karalny w Polsce? Przestępstwo tzw. stalkingu zostało wprowadzone do polskiego prawa karnego z dniem 6 czerwca 2011 r. Tym samym dopiero od tego momentu zachowania osób

 • Od czerwca nawet 10 lat za stalking

  stalking Ustawa wprowadza możliwość orzeczenia przez sąd zakazu przebywania we wskazanych miejscach oraz kontaktowania się z określonymi osobami. Podstawą do takiego wyroku może być uporczywe (...)

 • System Informacyjny Schengen oraz System Informacji Wizowej

  Informacyjnym Schengen oraz Informacji Wizowej (Dz. U. 2007 r. , Nr 165, poz. 1170); Ustawa z dnia 6 lipca 2001 r. o gromadzeniu, przetwarzaniu i udostępnianiu informacji kryminalnych (...)

 • Rząd zdradza plany na przyszłość

  . Szczegóły na stronie www.emerytura.gov.pl. Od kiedy? Obowiązuje od 1 stycznia 2013 r. Składka rentowa Składka rentowa po stronie pracodawcy wzrosła o 2 punkty procentowe. Od kiedy? Obowiązuje (...)

 • Dziedziczenie ustawowe, czyli kto i w jaki sposób dziedziczy po zmarłym, jeśli nie pozostawił on testamentu?

  : ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (t.j. Dz.U. z 2015 r, poz. 583, ze zmianami); dziedziczenie, porządek dziedziczenia, grupy spadkowe, spadek, udział

 • Składamy wniosek o emeryturę w obniżonym wieku emerytalnym...

  ; rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 11 października 2011 r. w sprawie postępowania o świadczenia emerytalno-rentowe; ustawa z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności

 • Pomoc dla osób dotkniętych przemocą w rodzinie

  : Dz.U z 2016 r., poz. 1137, ze zm.); ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks postępowania karnego (tekst jednolity: Dz.U z 2016 r., poz. 1749, ze zm.); ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks

 • Jak najkorzystniej zatrudnić nianię?

  . Zasady jej ustalania reguluje ustawa z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych oraz odpowiednimi aktami wykonawczymi do (...)

 • Rady pracowników w firmach

  konsultacji z pracownikami we Wspólnocie Europejskiej (Dz. Urz. WE L 80 z 23.03.2002; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 05, t. 4, str. 219); Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks

 • Wadium - zabezpieczenie dla zamawiającego w zamówieniach publicznych (stan prawny obowiązujący do 1 marca 2004 r.)

  którymi ustawa wiąże taki skutek. W dniu 2 marca 2004 r. ustawa z dnia 10 czerwca 1994 r. o zamówieniach publicznych utraciła moc, na skutek wejścia w życie ustawy z dnia 29 stycznia (...)

 • Nieodpłatna pomoc prawna dla wszystkich potrzebujących

  podmiotów uprawnionych do prowadzenia punktów, prowadzonej przez wojewodę. Kiedy nowe przepisy wejdą w życie? Ustawa wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2019 r., z wyjątkiem przepisów

 • Państwowa kompensata przysługująca ofiarom niektórych przestępstw umyślnych

      Czego dotyczy ustawa o państwowej kompensacie przysługującej ofiarom niektórych przestępstw umyślnych? Od 21 września 2005 r. obowiązuje ustawa z dnia 7 lipca 2005 (...)

 • Jakie emerytury dla nauczycieli?

  Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2016 r. poz. 887, z późn. zm.);  ustawa z dnia 16 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektó

 • Wadium - zabezpieczenie zamawiającego w postępowaniu o zamówienie publiczne

  . Kiedy wadium podlega zwrotowi? Można wyróżnić dwie grupy okoliczności zwrotu wadium. Pierwsza, kiedy do zwrotu nie jest potrzebna inicjatywa oferenta. Zamawiający jest obowiązany niezwłocznie

 • Ubezpieczaj się na korzystniejszych warunkach!

  niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2007 r., Nr 82, poz. 557); Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. 1964 r., Nr 16, poz. 93, ze zm.); Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o działalności

 • Należyta staranność w VAT

  wyłudzenia VAT?   Podstawa prawna: ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004 r.,  Nr 54, poz. 535, z późn. zm.; tzw. ustawa o VAT); ustawa (...)

 • Projekt ustawy o rodzinach zastępczych i rodzinnych domach dziecka

  . 2004 r., Nr 64, poz. 593, ze zm.);Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. 1964 r., Nr 9, poz. 59, ze zmianami);Rozporządzenie Ministra Polityki Społecznej z dnia

 • Kodeks cywilny

  zastrzega dla czynności prawnej formę pisemną, czynność dokonana bez zachowania zastrzeżonej formy jest nieważna tylko wtedy, gdy ustawa przewiduje rygor nieważności.§ 2. Jeżeli ustawa (...)

Zobacz więcej

Ostatnio szukane:

Najczęściej szukane:

Nasi eksperci

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum

 • Błagam pomóżcie,mam problem z INTRUM JUSTITIA!!

  Sprawa wyglada następująco,w maju tego roku idea zerwała ze mna umowę,za niepłacenie rachunków za 2 telefony.W lipcu zaczęła wypisywac do mnie (...)

 • stalker

  Chciałabym się dowiedzieć kiedy można uznać że dana osoba jest, stalkerem, czyli psycholem męczącym mnie sms\'ami i przez gadu gadu?? Stalking (...)

 • Zakaz palenia

  Powolutku możemy zacząć odliczać dni do 15 listopada, kiedy to wejdzie w życie ustawa o zakazie palenia. Zwolennicy noweli z niecierpliwością oczekują (...)

 • dlugosc zwolnienia lekarskiego w ciazy

  Na zwolnienie poszlam w 6 tygodniu ciazy. Lekarz powiedzial mi, ze nalezy mi sie tylko 180 dni zwolnienia, a ja do pracy przed porodem juz nie wroce. Co (...)

 • Pozbawienie praw rodzicielskich ojca

  Witam, mam problem a więc Ojciec dziecka wogóle się nami nie interesował, w 4 m-cu ciąży musiałam iść do pracy żeby mieć na wszystkie potrzebne (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane