Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

 • Kurator - Kiedy i dla kogo ustanawia się kuratora?

  dziecka. Kurator może podejmować wszelkie działania o charakterze zapobiegawczym, np. zabezpieczenie spadku, zapisu, zabezpieczenie dowodów w przyszłej sprawie o odszkodowanie. Kurator (...)

 • Dziedziczenie ustawowe, czyli kto i w jaki sposób dziedziczy po zmarłym, jeśli nie pozostawił on testamentu?

  dziedziczą w częściach równych, czyli po 1/5 spadku, a wnuki dziedziczą udziały swoich rodziców: Dwoje wnuków dziedziczy po 1/10 spadku. Troje wnuków dziedziczy po (...)

 • VIII - KODEKS CYWILNY - Spadki

  może być ograniczony do części spadku.§ 2. Umowny dział spadku może objąć cały spadek lub być ograniczony do części spadku.Art. 1039. § 1. Jeżeli w razie dziedziczenia ustawowego (...)

 • Porada prawna na temat kiedy kurator spadku

  Nie szukaj dłużej informacji na temat kiedy kurator spadku, zapytaj naszego prawnika, a otrzymasz wycenę Twojego problemu. Opinie prawne od 40 zł, profesjonalnie, błyskawicznie, anonimowo

 • Nowe koszty sądowe w rozmaitych sprawach cywilnych!

  cudzoziemcu   100 zł  od wniosku o wydanie właściwemu konsulowi spadku po cudzoziemcu   500 zł od wniosku o dział spadku, a jeżeli zawiera on zgodny projekt działu spadku, (...)

 • Uprawnienia kuratora spadku - opinia prawna

  nad całością spadku czuwa sąd, a w razie potrzeby ustanawia kuratora spadku. Kurator jest więc powoływany tylko wówczas, gdy sąd nie jest w stanie czuwać nad przedmiotem nie (...)

 • Ile trzeba zapłacić w sądzie?

  cudzoziemcu   100 zł od wniosku o wydanie właściwemu konsulowi spadku po cudzoziemcu   500 zł od wniosku o dział spadku, a jeżeli zawiera on zgodny projekt działu (...)

 • Kurator spółki jako pracodawca

  to rodzaj zbiegu przestępstw. Pamiętać należy jednak, że pracodawca nie jest kurator, lecz sama spółka. Kurator jest ustanawiany, gdy osoba prawna nie jest w stanie prowadzić swoich (...)

 • Prawa i obowiązki kuratora spadku

  ustanawia kuratora spadku. Kurator spadku powinien starać się o wyjaśnienie, kto jest spadkobiercą, i zawiadomić spadkobierców o otwarciu spadku. Kurator spadku zarządza (...)

 • Wyznaczanie kuratora przez sąd

  stawiennictwa Pani bratanka w sądzie (po doręczeniu pism sądowych polegającym na dwukrotnym awizowaniu tych pism). kurator, wyznaczenie kuratora, kurator spadku, kurator do doręczeń,

 • Depozyt sądowy po zmarłym pacjencie

  miejsce zamieszkania spadkodawcy. Do czasu objęcia spadku przez spadkobiercę sąd czuwa nad całością spadku, a w razie potrzeby ustanawia kuratora spadku. Kurator spadku (...)

 • X - Kodeks postępowania cywilnego - Postępowanie egzekucyjne. Przepisy ogólne

  zaskarżenia biegnie od daty, w której przedstawiciel ustawowy lub kurator otrzymał zawiadomienie o toczącym się postępowaniu, a jeżeli wcześniej zgłosił swoje uczestnictwo w postępowaniu (...)

 • Uprawnienia i obowiązki kuratora spadku

  spadkobierców celem zawiadomienia ich o otwarciu spadku. Na co dzień natomiast kurator zarządza majątkiem spadkowym, pozostając pod nadzorem sądu spadku. Sposób sprawowania (...)

 • Sąd w trakcie zawieszenia postępowania nie może być bezczynny

  sądu spadku o ustanowienie kuratora spadku po wyczerpaniu przez sąd administracyjny czynności zmierzających do ustalenia kręgu następców prawnych zmarłej strony lub uczestnika postępowania (...)

 • Obowiązek podatkowy po dziale spadku - opinia prawna

  punktu widzenia prawa bowiem osoba, która złożyła oświadczenie o odrzuceniu spadku jest traktowana tak, jakby nie dożyła otwarcia spadku. Oświadczenie o odrzuceniu spadku może (...)

 • Warunki ustanowienia opieki i kurateli

  Kiedy ustanawia się opiekę, a kiedy kuratelę?   Zasadnicza różnica pomiędzy opieką, a kuratelą leży w samych założeniach tych instytucji. Głównym celem opieki jest sprawowanie

 • Kiedy dochodzi do zawieszenia postępowania cywilnego?

  postępowania nie zgłoszą się lub nie zostaną wskazani następcy prawni zmarłej strony, sąd może z urzędu zwrócić się do sądu spadku o ustanowienie kuratora spadku, chyba że kurator (...)

 • Kiedy dziedziczą rodzice spadkodawcy?

  udziałów: do spadku dochodzą tylko rodzice; do spadku dochodzą rodzice i małżonek spadkodawcy; do spadku dochodzi jeden z rodziców, małżonek i rodzeństwo spadkodawcy. Pierwszy (...)

 • Spadek a zniesienie współwłasności

  nie wiadomo czy rzeczywiście spadkobiercy nie objęli spadku). Ponadto, kurator spadku powinien starać się o wyjaśnienie, kto jest spadkobiercą i zawiadomić spadkobierców o otwarciu (...)

 • Odrzucenie spadku - Kiedy można i jak odrzucić spadek?

  o odrzuceniu spadku? Oświadczenie o odrzuceniu spadku powinno zawierać: imię i nazwisko spadkodawcy, datę i miejsce jego śmierci oraz miejsce jego ostatniego zamieszkania, tytuł powołania (...)

 • Termin na odszukanie spadkobierców

  będzie los spadku ostatecznie nie objętego mimo poszukiwań? Do czasu objęcia spadku przez spadkobiercę sąd czuwa nad całością spadku, a w razie potrzeby ustanawia kuratora spadku. (...)

 • Opłaty sądowe od kuratora spadku

  , opłaty, stwierdzenie nabycia spadku, kurator spadku, spadek

 • Kodeks rodzinny i opiekuńczy

  odpowiednio przepisy o wspólności majątku spadkowego i o dziale spadku. Ustawowy ustrój majątkowy Rozdział I. Oddział 1.Przepisy ogólne.Art. 47. § 1. Małżonkowie mogą przez umowę (...)

 • Kurator spadku

  spadku powinien starać się o wyjaśnienie, kto jest spadkobiercą i zawiadomić spadkobierców o otwarciu spadku. Jednak kurator spadku w procesie o własność nieruchomości - sięgającym (...)

 • Co to jest przyjęcie spadku wprost?

  długi spadkowe tylko ze spadku. Od momentu złożenia oświadczenia o przyjęciu spadku ta odpowiedzialność obejmuje cały jego majątek. Jakie skutki powstają w wyniku złożenia oświadczenia (...)

 • Podatek od spadków - do końca 2006 roku

  wypadek jego śmierci lub w drodze spadku, bądź nabycie w drodze spadku środków zgromadzonych na rachunku zmarłego członka otwartego funduszu emerytalnego, Przewidziane zastało także szereg (...)

Zobacz więcej

Nasi eksperci

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum

 • Społeczny kurator sądowy

  Jakie są obowiązki społecznego kuratora sądowego, na jakich warunkach ( umowa, płaca) pracuje? (Ola) jak sama nazwa wskazuje jest to praca spoleczna, (...)

 • Do Kuratorów zawodowych

  Wypowiedzi na temat kuratorów społecznych aplikacji i kurateli penitencjarnej były dość ciekawe. Proponuje jednak stworzyć nową grupę dyskusyjną (...)

 • zakup mieszkania

  maz zakupil mieszkanie w trakcie zwiazku malzenskiego ale zostalo zapisanego jedynie na niego. Czy istnieje mozliwosc podzialu majatkowego tego lokum ? (...)

 • spadek

  mam pytanie moja mama zmarła i przeprowadzili podział majatku tylko adwokat tak zatail i podstawił świadkow ze to było gospodarstwo rolne na ktorym (...)

 • Ograniczenie władzy rodzicielskiej

  Ojciec mojego dziecka nigdy nie był moim mężem i nie mieszkał ze mną od chwili urodzenia się naszej córki. Wcześniej kilka miesięcy mieszkaliśmy (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.