Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

 • Żądanie zachowku od obdarowanego - opinia prawna

  sumy potrzebnej do uzupełnienia zachowku. Przepis art. 991 Kodeksu cywilnego określa krąg osób uprawnionych do zachowku oraz jego wysokość. Uprawnionymi do zachowku są zstępni (...)

 • Aby nie miał już prawa do spadku... - opinia prawna

  nieruchomości).   Umowy o spadek Zgodnie z postanowieniami kodeksu cywilnego umowa o spadek po osobie żyjącej jest nieważna. Toteż niemożliwe jest zawarcie umowy, której przedmiotem (...)

 • Zachowek - kto jest uprawniony i w jaki sposób to uprawnienie jest realizowane?

  wysokości twojego zachowku. Dochodzić należnego ci zachowku możesz na drodze sądowej, wysokość opłaty, jaką będziesz musiał uiścić jest uzależniona od wartości przysługującego (...)

 • Porada prawna na temat jaki jest procent zachowku

  Nie szukaj dłużej informacji na temat jaki jest procent zachowku, zapytaj naszego prawnika, a otrzymasz wycenę Twojego problemu. Opinie prawne od 40 zł, profesjonalnie, błyskawicznie, anonimowo

 • Zachowek od obdarowanego (jak długo skuteczne jest roszczenie o niego) - opinia prawna

  ;zachowek”? Jest też mowa o 10 latach od chwili spisania aktu darowizny – czy wtedy może zadziałać prawo zachowku gdy okres od spisania darowizny jest mniejszy niż 10 lat.   Opinia (...)

 • Czy przedmiot darowizny ma znaczenie dla obliczenia zachowku? - opinia prawna

  stanu z chwili jej dokonania, a według cen z chwili ustalania zachowku (art. 995 k.c.).   Dochodzenie roszczeń z tytułu zachowku następuje w drodze sądowej w trybie postępowania procesowego. (...)

 • Obliczanie wysokości należnego zachowku

  ;m spadkobiercom? Jaką sumę? Podstawą obliczenia zachowku jest wyliczenie substratu zachowku. W skrócie mówiąc jest to wartość majątku spadkowego, która będzie (...)

 • Wydziedziczenie - W jaki sposób dokonać wydziedziczenia?

  określonym spadkodawcy, jak i pozbawienie zachowku. Skutkiem w postaci pozbawienia zachowku wydziedziczenie różni się od testamentu negatywnego; w tym ostatnim przypadku spadkobierca wyłączony (...)

 • Uzupełnienie zachowku

  następującymi materiałami:Zachowek - kto jest uprawniony i w jaki sposób to uprawnienie jest realizowane?,Jak obliczyć wysokość zachowku?,Żądanie zachowku od obdarowanego (...)

 • Prawo do zachowku a przekazanie gospodarstwa

  . Więcej informacji dotyczącej kwestii jak oblicza się zachowek znajduje się w poradzie: Zachowek - kto jest uprawniony i w jaki sposób to uprawnienie jest realizowane? oraz w Żądanie (...)

 • Zachowek przy dziedziczeniu ustawowym - opinia prawna

  zachowku, należy stwierdzić, iż choć budzi ona kontrowersje w nauce prawa, to nie jest wykluczone skierowanie do sądu stosownego roszczenia.   Zasadniczo do zapłaty zachowku zobowiązana (...)

 • Zachowek - czym jest zachowek i komu się należy?

  dziedziczenie ustawowe. Niemniej istnieje wyjątkowa sytuacja, gdy rozmiar zachowku zwiększa się do 2/3 udziału; dotyczy to zachowku należnego następującym osobom: zstępnym, jeżeli w chwili (...)

 • Zaliczenie darowizny na poczet zachowku

  stanowi to darowiznę).Jeśli chodzi o darowiznę na rzecz Pani córki, to zgodnie z cytowanym już art. 994 § 1 nie jest ona w tej sprawie osobą uprawnioną do zachowku (gdyż (...)

 • Zachowek od darowizny

  pieniężnej potrzebnej do uzupełnienia zachowku. Jednakże obdarowany jest obowiązany do zapłaty powyższej sumy tylko w granicach wzbogacenia będącego skutkiem darowizny. Jeżeli obdarowany (...)

 • Obliczenie należnego zachowku

  W jaki sposób oblicza się należny zachowek? Schemat wyliczenia zachowku jest następujący: Aby ustalić substrat (podstawę majątkową) zachowku, należy przede wszystkim określić (...)

 • Wysokość zachowku

  , negocjacje prowadzone są równolegle jaki sposób mogę zabezpieczyć swoje interesy, godząc się na tę transzę zachowku? Zachowek stanowi prawo podmiotowe, którego elementem jest (...)

 • Pozbawienie uprawnionego zachowku

  dochodzenia zachowku, jest skorzystanie z przepisów dotyczących zrzeczenie się dziedziczenia (art. 1048 k.c.). Zrzeczenie się dziedziczenia jest to umowa zawarta pomiędzy spadkobiercą (...)

 • Obliczanie wysokości zachowku

  , małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni (...)

 • Zatrudnianie cudzoziemców w 2018 r.

  cudzoziemca w charakterze pracownika tymczasowego, w zezwoleniu na pracę jest określany także pracodawca użytkownik.W okresie ważności zezwolenia możliwe jest wykonywanie każdej (...)

 • Roszczenie o zachowek a darowizna

  kamienicy (jaki ułamek wartości kamienicy) i jaką bierze się wartość kamienicy przy obliczaniu zachowku, cenę kamienicy w dniu dokonania aktu darowizny, czy też aktualną wartość kamienicy? (...)

 • Trudność ze spłatą zachowku

  zachowku na raty. Jak jednak wskazuje Pan w stanie faktycznym, uprawniony do zachowku (wierzyciel) nie jest skłonny do takich ustępstw. Jeżeli nie ma możliwości porozumienia się stron, (...)

 • Co trzeba wiedzieć o kredycie mieszkaniowym?

  procent, jaki w skali roku bank doliczy do spłacanego kapitału. Zawiera w sobie stałe oprocentowanie oraz marżę, która jest czystym zyskiem dla banku, prowizja, czyli opłata (...)

 • Roszczenie o zachowek

  - kto jest uprawniony i w jaki sposób to uprawnienie jest realizowane?,Jak obliczyć wysokość zachowku?,Żądanie zachowku od obdarowanego - opinia prawna,Zachowek od (...)

 • Jak wydziedziczyć najbliższą rodzinę?

  , trzecią przyczyną pozbawienia zachowku jest uporczywe niedopełnianie względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych. O co chodzi w praktyce? – Przesłanka zostanie spełniona wtedy, (...)

 • Warunki otrzymania zachowku

  . Zachowku można domagać się od spadkobiercy albo od osoby, na rzecz której uczyniono darowiznę doliczoną do spadku. Roszczenia uprawnionego z tytułu zachowku przedawniają się z upływem (...)

 • Prawo do zachowku i spadku

  w artykułach: Porządek dziedziczenia, czyli kto i w jaki sposób dziedziczy po zmarłym, jeśli nie pozostawił on testamentu? Zachowek - kto jest uprawniony i w jaki sposób to uprawnienie (...)

Zobacz więcej

Ostatnio szukane:

Najczęściej szukane:

Nasi eksperci

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum

 • zachowek POMOCY!!!

  Witam! dzidkowie darowali dom z działką( mojej ciotce a siostrze ojca) z dożywotnim mieszkaniem tam. Ojciec niedawno zginął,czy jako jedynemu synowi (...)

 • Mieszkanie w spadku

  Rodzice chcą przekazać dzieciom mieszkanie kupione od gminy.Co jest korzystniejsze finansowo : darowizna czy zapis w testamencie. (mirek) Rodzice ( osobno (...)

 • Badania w RODK

  Czy ktoś wie jak wyglądają badania w Rodzinnym Osrodku Diagnostyczno-Konsultacyjnym ? Wiem, jestem juz po. Nie sądziłam, że będą tak wyglądały. (...)

 • Darowizna

  Mam otrzymac mieszkanie wlasnosciowe - darowizna, trzecia grupa podatkowa (darczynca zyje i nadal w nim bedzie mieszkac). Jakich kosztow moge sie spodzieawac (...)

 • ślub z obywatelem Turcji

  Mam narzeczonego ,który jest obywatelem z Turcji.Planujemy ślub.Czy mam sie czegos obawiać?Może ktoś ma za męża Turka? (kaśka) Kasia mam dokładnie (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane