Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

 • Składamy wniosek o emeryturę w obniżonym wieku emerytalnym...

  prawa do emerytury, ale może mieć wpływ na jej wysokość. Przykładem może być osoba, która przepracowała w całym swoim życiu jedynie półtora miesiąca na umowę zlecenie. (...)

 • Ile może dorobić emeryt i rencista?

  Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Kiedy emerytura ulega zawieszeniu, czyli ile może dorobić emeryt od września 2005 r.? Ustawa stanowi, iż w razie osiągania przychodu w (...)

 • Jak ZUS ustala kwotę wolną od potrąceń i egzekucji?

  nie może zrealizować potrącenia w pełnej wysokości, ze względu na kwotę wolną od potrąceń i egzekucji. Przykład:  Przykład obrazujący sytuację, gdy ZUS nie może potrącić sum (...)

 • Porada prawna na temat ile może zarobić emeryt

  Nie szukaj dłużej informacji na temat ile może zarobić emeryt, zapytaj naszego prawnika, a otrzymasz wycenę Twojego problemu. Opinie prawne od 40 zł, profesjonalnie, błyskawicznie, anonimowo

 • Jak najkorzystniej zatrudnić nianię?

  . Ubezpieczony może zmienić tytuł obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, ale wybór ten powinien uwzględniać zasadę podaną wyżej, dotyczącą wysokości podstawy wymiaru składek. (...)

 • Zawieszenie emerytury rolniczej

  , jeżeli emeryt lub rencista prowadzi działalność gospodarczą. Czy dotyczy to rolnika, który spełnia warunki 65 lat życia i opłacone powyżej 120 kwartałów składek ubezpieczenia? Ile może (...)

 • Zasady obliczania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe

  wypłacane przez instytucje innego państwa członkowskiego, o ile składka na ubezpieczenie chorobowe nie przewyższa wysokości emerytury wypłacanej w państwie członkowskim miejsca zamieszkania. Wyrok (...)

 • PIT 2012. Kiedy nie trzeba się rozliczać?

  sytuacji, gdy emeryt postanowił zarobić dodatkowo. Wówczas zamiast PIT-40A dostał PIT-11 i na podstawie tego dokumentu musi wypełnić PIT-36 lub PIT-37. Przypominamy też, że roczne obliczenie (...)

 • Emeryt może dorobić więcej

  proc. i wyniesie 97,7 proc. - czytamy na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dariusz Madejski, e-prawnik.pl emerytury, ZUS, świadczenia emerytalne, emeryt, renta, zawieszenie renty

 • Kiedy nie trzeba się rozliczać?

  takiej sytuacji samodzielne rozliczanie jest zbędne. Inaczej będzie w sytuacji, gdy emeryt postanowił zarobić dodatkowo. Wówczas zamiast PIT-40A dostał PIT-11 i na podstawie tego dokumentu (...)

 • Emerytura w powszechnym wieku emerytalnym dla osób urodzonych do końca 1948 r.

  wnioskodawca nie może udokumentować zarobków, może być spowodowane m.in. tym, że firma w której pracował już nie istnieje, nie może odnaleźć archiwum, które (...)

 • Wniosek o przyznanie emerytury

  ze zm.).Jak więc wynika z powyższego, w aktualnym stanie sprawy może zostać przyznane Panu prawo do emerytury jednakże w związku z wykonywaniem pracy może ono zostać zawieszone. Jeśli jednak (...)

 • Jaka jest prawda o emeryturach pomostowych?

  20 lat podwoi się liczba emerytów przypadająca na 100 osób w wieku produkcyjnym. Dzisiaj na 4 pracujących przypada 1 emeryt, za 20 lat 1 emeryt będzie przypadał na 2 pracujących. (...)

 • Jak uzyskać odszkodowanie - zasady ogólne

  może zatem przypisać winy osobie, która nie może przewidywać, że jej działanie może skutkować powstaniem szkody, np. dziecko lub osoba chora psychicznie. Rozróżnia się (...)

 • PIT 2012. Emeryt i rencista muszą się rozliczać?

  całego limitu odliczenia, zyskamy w praktyce maksymalnie 136,80 zł. Natomiast emeryt, który ma przykładowo na utrzymaniu niepełnosprawnego małżonka, nabywa prawo do ulgi rehabilitacyjnej. Wó

 • Dla kogo świadczenie „Emerytura+”?

  termin wypłaty wypada 1 maja (w dzień wolny od pracy). Pierwsze wypłaty nastąpią więc 30 kwietnia. Emerytura+, emerytura, emeryt, ZUS, świadczenia emerytalne, rencista, renta, jednorazowe

 • Ile może dorobić emeryt

  zatem emeryt nie osiąga przychodu z wyżej wymienionych rodzajów działalności, to może \"dorabiać\" do emerytury bez ograniczeń, a tym samym obawy o zawieszenie jego prawa do emerytury

 • Alimenty na pełnoletnie dziecko - opinia prawna

  oznacza to, że sąd weźmie właściwie pod uwagę, ile jest Pan w stanie zarobić, a nie ile Pan zarabia oraz jaki jest Pana stan majątkowy – co Pan posiada, bowiem w/w możliwości (...)

 • Projekt ustawy o systemie ubezpieczenia społecznego rolników

  świadczenie nie może być wyższe od świadczenia jakie przysługiwałoby zmarłemu, ale nie może być niższe od najniższej emerytury. Funkcjonująca do tej pory w systemie rolnym wcześniejsza (...)

 • Zawiadomienie ZUS-u o dochodzie w ubiegłym roku

  świadczeń. Czy ktoś może nałożyć na mnie jakąś karę za zwłokę? Zgodnie z powołanym w pytaniu § 5 rozporządzenia emeryt i rencista zawiadamia organ rentowy do końca lutego każdego (...)

 • PIT 2013. Emeryt i rencista muszą się rozliczać?

  dwóch latach podatkowych, jeżeli w okresie poprzedzającym te lata nie korzystał z tego odliczenia. Natomiast emeryt, który ma przykładowo na utrzymaniu niepełnosprawnego małżonka, nabywa (...)

 • Czy możesz wykupić mieszkanie od swojego zakładu?

  może, ale nie musi być uwzględniony. Jeżeli przedsiębiorstwo uzna ten wniosek za zasadny, może sprzedać konkretne mieszkanie po preferencyjnych cenach, bez oferowania reszty mieszkań innym (...)

 • Będzie reforma dyrektywy o delegowaniu pracowników?

  ;orędziu o stanie Unii, które wygłosił 13 września 2017 r.: W Unii, w której wszyscy są równi, nie może być pracowników drugiej kategorii. Za tę samą pracę (...)

 • Kto może przejść na emeryturę pomostową?

  rozporządzenia). na podst. www.zus.pl emerytura pomostowa, ZUS, wiek emerytalny, prawo do emerytury pomostowej, emeryt, staż ubezpieczeniowy, okresy składkowe, nieskładkowe

 • Do dziś wybierasz: pensja czy emerytura

  automatycznie. Po zakończeniu kariery zawodowej emeryt będzie musiał wystąpić z wnioskiem do ZUS. Dariusz Madejski, e-prawnik.pl emerytura, przeliczenie emerytury, pieniądze, świadczenie, praca, umowa (...)

 • Ubezpieczenie zdrowotne - Kogo dotyczy i kiedy jest obowiązkowe?

  obowiązkiem ubezpieczeniem zdrowotnym, a nadal chce z nich korzystać, może ubezpieczyć się dobrowolnie. Jeżeli ktoś ma niskie dochody, to – zanim złoży wniosek o dobrowolne ubezpieczenie (...)

Zobacz więcej

Ostatnio szukane:

Najczęściej szukane:

Nasi eksperci

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane