Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

 • Ustawa o księgach wieczystych i hipotece

  być przeniesiona także hipoteka, do przelewu niezbędny jest wpis w księdze wieczystej. Art. 108. Hipoteka kaucyjna może być zmieniona na hipotekę zwykłą, a hipoteka zwykła (...)

 • Na czym polega zabezpieczenie hipoteką kaucyjną?

  wierzytelności o ustalonej wysokości albo taki charakter uzyska.   Pamiętaj, że: Hipoteka kaucyjna może występować w postaci hipoteki umownej, jak i przymusowej; Hipoteka kaucyjna (...)

 • Podatek od ustanowienia hipoteki

  0,1 % podstawy opodatkowania, tj. kwoty zabezpieczonej wierzytelności. Jeżeli natomiast hipoteka została ustanowiona na zabezpieczenie wierzytelności o wysokości nieustalonej (hipoteka kaucyjna), (...)

 • Porada prawna na temat hipoteka kaucyjna 2012

  Nie szukaj dłużej informacji na temat hipoteka kaucyjna 2012, zapytaj naszego prawnika, a otrzymasz wycenę Twojego problemu w ciągu godziny. Opinie prawne od 40 zł, profesjonalnie, błyskawicznie, anonimowo

 • Hipoteka zwykła a hipoteka kaucyjna

  wierzytelności służyła hipoteka kaucyjna. Tak więc hipoteka kaucyjna zabezpieczała wierzytelności o wysokości nieustalonej, mogły one wtedy być zabezpieczone hipoteką (...)

 • Definicja hipoteki kaucyjnej

  przyszłości albo o nie oznaczonej wysokości. Hipoteka kaucyjna bowiem służy do zabezpieczenia wierzytelności, której wysokośc nie została oznaczona. Taka wierzytelność o nieustalonej wysokości, (...)

 • Będzie nowa odmiana hipoteki kaucyjnej?

  nieruchomości od obciążenia, jeśli hipoteka zabezpieczona jest wierzytelnością przyszłą (hipoteka kaucyjna).Jak uregulowana jest hipoteka?Hipoteka jest w obecnym stanie (...)

 • Czy możliwe jest obciążenie jednej nieruchomości kilkoma hipotekami – opinia prawna

  , a nie jakiejkolwiek, np. mogącej powstać dopiero w przyszłości albo o nie oznaczonej wysokości, do zabezpieczenia takiej wierzytelności służy bowiem hipoteka kaucyjna. Hipoteka - jej (...)

 • Hipoteka przymusowa a kaucyjna

  Czym różni się hipoteka przymusowa od hipoteki przymusowej kaucyjnej? Co do zasady, hipoteka kaucyjna jest typem hipoteki, która zabezpiecza wierzytelności o wysokości jeszcze nie ustalonej

 • Nowy wpis w KW i wykreślenie hipoteki

  złożeniem wniosku o wpis nowego właściciela. hipoteka, hipoteka kaucyjna, wpis, wykreślenie, wygaśnięcie hipoteki, księga wieczysta, właściciel, nieruchomość

 • Hipoteka przymusowa - czym jest i jak ją ustanowić?

  . Na czym polega hipoteka przymusowa? Hipoteka przymusowa jest jednym ze sposobów zabezpieczenia wierzytelności stwierdzonej tytułem wykonawczym (art. 109 i nast. ustawy z dnia (...)

 • Hipoteka kaucyjna - zwiększenie wartości

  W Spółce z o.o. została ustalona hipoteka kaucyjna. Podatek od niej wyniósł 19 zł. Po dwóch tygodniach kredyt został podwyższony i hipoteka kaucyjna także wzrosła. Pierwotnie (...)

 • Dwie hipoteki na jednej nieruchomości – opinia prawna

  Stan faktyczny W marcu 2003 roku zaciągnąłem kredyt hipoteczny na 25 lat na mieszkanie w wysokości 51.000 CHF (około 150.000 PLN) i została ustanowiona hipoteka kaucyjna do wysokości 300.000 (...)

 • Podstawa wykreślenia hipoteki przymusowej

  hipoteki czy też - w przypadku decyzji administracyjnych - stwierdzenie nieważności takiej decyzji (zob. J. Pisuliński, Hipoteka kaucyjna, s. 400-401) ­(J. Pisuliński [w:] Kućka Michał, (...)

 • Rewolucja w hipotece

  szczegółowo w kolejnych artykułach na stronach naszego serwisu. e-prawnik.pl hipoteka, nowelizacja, zmiana, kaucyjna, nowa hipoteka, zabezpieczenie, roszczenie, wierzytelność

 • Hipoteka umowna przed sądem

  ustanowieniu hipoteki na zabezpieczenie wierzytelności wynikłej z zawartej przed sądem ugody. Umowa taka może być zawarta zarówno przed zawarciem ugody (wówczas będzie to hipoteka kaucyjna

 • Są już nowe przepisy o hipotece

  uboczne, jeżeli zostały wymienione w dokumencie stanowiącym podstawę wpisu hipoteki do księgi wieczystej. Dotychczas hipoteka zabezpieczała wyłącznie odsetki nieprzedawnione oraz dziesiątą część

 • Kolejność zaspokajania wierzycieli hipotecznych

  , zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa na rynku funkcjonuje już tylko jeden rodzaj hipoteki. Jej nazwa to po prostu hipoteka, bez konieczności wymieniania jej rodzajów. Nowa hipoteka

 • Wpis hipoteki na rzecz członka zarządu spółki

  wierzytelnością hipoteczną, lecz nieobjęte z mocy ustawy hipoteką zwykłą. Skoro chcą Państwo, by hipoteka zabezpieczała odsetki za zwłokę w zwrocie pożyczki, to właściwa jest hipoteka (...)

 • Jak uchronić się przed bezskuteczną egzekucją - czyli zabezpieczenie roszczeń pieniężnych (ze zmianami od 5 lutego 2005 r.)

  zabezpieczenia przez ustanowienie hipoteki kaucyjnej? Postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia powinno określać nieruchomość, na której ma być ustanowiona hipoteka kaucyjna. Odpis takiego (...)

 • Hipoteka przymusowa zwykła

  , choć należy przyznać, że jest to zagadnienie kontrowersyjne. hipoteka, przymusowa, zwykła, kaucyjna, Urząd Skarbowy, tytuł wykonawczy, nieruchomość, wspólność majątkowa, wspólność (...)

 • Zabezpieczenie alimentów hipoteką kaucyjną

  zabezpiecza i jak ją ustanowić? prawo cywilne, ustawa o księgach wieczystych i hipotece, hipoteka, hipoteka kaucyjna, pierwszeństwo, ograniczone prawo rzeczowe, wierzytelność, alimenty, (...)

 • Rząd przygotował obszerne zmiany w ustawie o księgach wieczystych i hipotece

  i hipotece oraz niektórych innych ustaw  (druk sejmowy Nr 1562) księga wieczysta, hipoteka, nieruchomości, zabezpieczenie, roszczenie, kaucyjna, zwykła

 • Hipoteka przymusowa kaucyjna

  , kaucyjna, hipoteka, nieruchomość, wierzytelność, księgi wieczyste

 • Hipoteka kaucyjna w świetle prawa upadłościowego

  ograniczonych praw rzeczowych (hipoteka jest takim prawem) obciąża tę samą rzecz, prawo powstałe później nie może być wykonywane z uszczerbkiem dla prawa powstałego wcześniej. Należy zwrócić (...)

 • Akcesoryjność a hipoteka i wierzytelność

  stosunku prawnego, a nie jakiejkolwiek, np. mogącej powstać dopiero w przyszłości albo o nieoznaczonej wysokości - do zabezpieczenia takiej wierzytelności służy bowiem hipoteka kaucyjna. Hipoteka (...)

Zobacz więcej

Ostatnio szukane:

Najczęściej szukane:

Nasi eksperci

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum

 • hipoteka kaucyjna 2012

  Czy osoba wobec której toczy się postępowanie może zamiast kaucji na którą jej nie stać zastawić swoje mieszkanie własnościowe o równej lub (...)

 • Czym jest hipoteka kaucyjna?

  * Hipoteka kaucyjna może występować w postaci hipoteki umownej, jak i przymusowej; * Hipoteka kaucyjna nie może zabezpieczać wierzytelności, której (...)

 • podział majątku i co dalej

  Witam Od 5 lat jestem po rozwodzie niestety relacje z byłym mężem są złe... Po czterech latach w końcu zakończyła się sprawa o podział majątku, (...)

 • Nowa KW i hipoteka na rzecz banku - prośba

  Witam, znalazłem opisy mojej sytuacji w Pytaniach i Odpowiedziach, ale po pierwsze nie posiadam komórki (tak, tak, sa jeszcze tacy:) ) a po drugie mam (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane