Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

 • Emerytura a przychody z najmu

  , emerytura, ZUS, stawka, dodatkowy dochód

 • Jak renty i emerytury będą waloryzowane?

  bazowa zmienia się co roku, 1 marca niezależnie od tego, czy równocześnie w danym roku przeprowadza się waloryzację świadczeń.  Wprowadzenie zasady, że kwota bazowa zawsze zmienia (...)

 • Emerytury i renty w 2019 r.

  miesięcznych wynagrodzeń w 2017 r., 65 969,10 zł – suma kwot przychodu odpowiadających 130% przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń w 2017 r. emerytura, renta, dodatek, renta socjalna, kwota (...)

 • Porada prawna na temat gus stawka bazowa

  Nie szukaj dłużej informacji na temat gus stawka bazowa, zapytaj naszego prawnika, a otrzymasz wycenę Twojego problemu w ciągu godziny. Opinie prawne od 40 zł, profesjonalnie, błyskawicznie, anonimowo

 • Waloryzacja emerytur i rent od 1 marca 2018 r.

  przysługującej 28 lutego 2018 r. przez wskaźnik waloryzacji wynoszący 102,98%. Nowa kwota bazowa Od 1 marca 2018 r. kwota bazowa wynosi 3.731,13 zł i ma zastosowanie przy obliczaniu emerytur (...)

 • Tyle wyniosą obciążenia podatkowe w 2014 r.

  VAT, jak też stawka 8% i 23%. Uwzględniając, że ta grupa wydatków pochłania w ciągu miesiąca 195 zł, dokonując podziału na możliwe opcje opodatkowania, łączny roczny VAT może wynieść ok. (...)

 • Wysokość renty z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej chorobą zawodową

  % kwoty bazowej, (Do końca lutego 2012 roku kwota bazowa wynosi 2822,66 zł. Kwota bazowa jest ustalana corocznie. Nowa kwota bazowa obowiązuje od dnia 1 marca każdego roku kalendarzowego (...)

 • Jaki VAT przy sprzedaży posiłków i dań przez placówki gastronomiczne?

  nr 3 do ustawy o VAT, stawka podatku, co do zasady, wynosi 7% (ale w okresie od 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2016 r. na podstawie art. 146a pkt 2 ustawy o VAT stawka ta wynosi 8%); natomiast dla

 • Reforma stawek VAT!

  to mniej niż 45 dni, stawka wynosi 8%, gdy przekracza ten termin – wzrasta do 23%, owoce – obecnie większość owoców (krajowych) jest opodatkowana stawką 5%, stawka 8% (...)

 • Najniższa krajowa 2018 - ile wynosi najniższa krajowa brutto i netto?

  jednocześnie o 100 złotych więcej niż obecnie. Z początkiem roku wzrośnie też minimalna stawka godzinowa z 13 do 13,70 zł dla określonych umów cywilnoprawnych. Minimalna stawka godzinowa (...)

 • Najniższa krajowa w 2018 r.

  niż obecnie. Z początkiem roku wzrośnie też minimalna stawka godzinowa z 13 do 13,70 zł dla określonych umów cywilnoprawnych. Minimalna stawka godzinowa  Od 1 stycznia 2018 r. dla

 • Waloryzacja emerytur i rent od dnia 1 marca 2019 r.

  rencistów w 2018 r. na poziomie 101,8%. Z kolei ogłoszony przez Prezesa GUS 11 lutego br. realny wzrost przeciętnego wynagrodzenia w 2018 r. wyniósł 5,3%. - "To oznacza, że najniższa (...)

 • Rosną emerytury i renty!

  , ogłoszonych przez GUS, do ustalenia wskaźnika waloryzacji w 2017 r. został przyjęty średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych dla gospodarstw domowych emerytów (...)

 • Płaca minimalna wzrośnie?

  , dodatek za pracę w porze nocnej, wynagrodzenie za czas przestoju czy podstawa wymiaru zasiłku chorobowego i zasiłku macierzyńskiego. Źródło: www.mpips.gov.pl płaca minimalna, minimalna stawka

 • Jak obliczyć kapitał początkowy?

  średnią długość trwania życia dla osoby 62 – letniej. Średnia długość trwania życia wyrażana w miesiącach podawana jest łącznie dla kobiet i mężczyzn w tabeli zawartej w komunikacie prezesa (...)

 • Nowe zasady waloryzacji

  waloryzacji w oparciu wzrost średniego świadczenia. Wskaźnik waloryzacji indywidualnego świadczenia emerytalnego i rentowego wynikać będzie z danych GUS dotyczacych inflacji i wzrostu wynagrodzeń (...)

 • VAT na wyroby cukiernicze

  . interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 21 października 2009 r., sygn.  ILPP2/443-1081/09-2/EWW). wyroby ciastkarskie, GUS, klasyfikacja, PKWiU, stawka VAT

 • Barometr zawodów i sytuacja na rynku pracy

  wynagrodzenie za pracę. To o 150 zł więcej niż w roku poprzednim i o 500 zł więcej niż jeszcze w 2015 r. Minimalna stawka godzinowa wynosi natomiast 14,70 zł. W 2018 r. płaca minimlana wynosiła (...)

 • Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności

  ust. 3 ustawy przekształceniowej, że jeżeli w dniu przekształcenia obowiązywała stawka procentowa niezgodna z faktycznym sposobem użytkowania gruntu, właściwy organ, po tym dniu, ustala tę stawkę

 • Stawka VAT na sprzedaż mebli i ich montaż

  sytuacji jak powyżej na sprzedaż okien i drzwi? Dodam, iż symbol rodzaju działalności gospodarczej wg klasyfikacji GUS jest: PKD 3614. Kwestia opodatkowania dostawy towarów wraz z ich montażem budzi (...)

 • Zmiana czynszu najmu

  , wypowiedzenie, lokator, stawka, wartość oddtowrzeniowa

 • Nowe zasady zwrotu VAT za materiały budowlane

  , ostatnio ogłoszonej przez Prezesa GUS przed kwartałem złożenia wniosku o dokonanie zwrotu.    Wcześniej brano pod uwagę cenę 1m2 powierzchni użytkowej ogłaszaną za kwartał (...)

 • Zmiany w przekształceniu użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności

  aktualizacji opłaty, określonych według wskaźników zmian cen mieszkań ogłaszanych przez GUS. przekształcenie prawa użytkowania wieczystego, własność, użytkowanie wieczyste, pomoc publiczna, (...)

 • Przez kolejne lata będziemy płacili wyższy VAT

  . stawki VAT (stawka podstawowa z 22 proc. do 23 proc., stawka obniżona z 7 proc. do 8 proc. oraz odpowiednio zwiększone zryczałtowane stawki VAT) miały obowiązywać do końca bieżącego roku. Już (...)

 • Zwrot wydatków za materiały budowlane - duże zmiany w 2014 roku

  ogłaszany jest przez Prezesa GUS w terminie 50 do 60 dni po kwartale, dla którego wskaźnik jest wyliczony, tj.: 20-28 lutego – za IV kwartał poprzedniego roku, 20-31 maja – za I kwartał

 • Przekształcenie firmy jednoosobowej w s.c.

  umowy - wartość wkładów wniesionych do majątku spółki albo wartość kapitału zakładowego (art. 6 ust. 1 pkt 8 ustawy o PCC). Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 9 ustawy o PCC, stawka podatku wynosi (...)

Zobacz więcej

Ostatnio szukane:

Najczęściej szukane:

Nasi eksperci

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum

 • Kwota bazowa od marca 2011 do lutego 2012 !!!

  GUS podał, że kwota bazowa, która będzie obowiązywać od marca 2011 roku do lutego 2012 roku wyniesie 2822,66 zł. Podana przez GUS wartość oznacza, (...)

 • alimenty i te inne dprawy

  Od 2008 roku mam przyznane alimenty w kwocie 400zl. Ojciec dziecka zameldowany w PL. ja wraz z dzieckiem mieszkajac poza granicami kraju a mianowicie w (...)

 • Ulgi w czynszu!!!

  Witam. Mój problem dotyczy możliwości skorzystania z ulg w czynszu. Niedawno zakończyłem adaptację suszarni i pralni na mieszkanie. Mieszkanie znajduje (...)

 • Społeczny kurator sądowy

  Jakie są obowiązki społecznego kuratora sądowego, na jakich warunkach ( umowa, płaca) pracuje? (Ola) jak sama nazwa wskazuje jest to praca spoleczna, (...)

 • GUS KWOTA BAZOWA OD MARCA 2011

  witam. bardzo bym prosiła o udzielenie mi informacji na temat kwoty bazowej, która będzie aktualna od 1 marca 2011 roku. z góry dziękuję za pomoc! (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane