Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

 • Co nowego dla ubogich i seniorów?

  otrzymywały. Dlaczego wsparcie trafi do małych gmin? Organizowanie i świadczenie usług opiekuńczych, w tym usług specjalistycznych, jest zadaniem własnym gmin. Tym samym gminy finansują to (...)

 • Program „Opieka 75+” - czyli gminy zaopiekują się seniorami...

  ;d? Wśród wszystkich gmin do 20 tys. mieszkańców aż 70% (ok. 1471 gmin) wykazuje dochody niższe niż średnia krajowa dla wszystkich gmin w Polsce.  Usługi opiekuńcze (...)

 • Na temat zmian w oświacie

  Miast Polskich, Związku Gmin Wiejskich, Federacji Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP, Związku Gmin Śląska Opolskiego, Konwentu Burmistrzów Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Stowarzyszenia (...)

 • Porada prawna na temat gmin

  Nie szukaj dłużej informacji na temat gmin, zapytaj naszego prawnika, a otrzymasz wycenę Twojego problemu. Opinie prawne od 40 zł, profesjonalnie, błyskawicznie, anonimowo

 • Miastom brakuje mieszkań socjalnych. NIK ujawnia dane

  niespełniających odpowiednich standardów. Kontrola NIK ujawniła również inne nieprawidłowości po stronie gmin, które utrudniały skuteczne rozporządzanie ich zasobem mieszkaniowym: żadna ze (...)

 • Ustawa o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym

  prowadzonego przez ministra właściwego do spraw wyznań religijnych oraz mniejszości narodowych i etnicznych Rejestru gmin, na których obszarze używane są nazwy w języku mniejszości, zwanego dalej (...)

 • Ustawa śmieciowa. Raport NIK ujawnił smutna rzeczywistość

  poziomach zarządzania gospodarowaniem odpadami - od ministra, przez marszałka województwa, aż po gminy.Podobnej analizy na wszystkich poziomach wdrażania systemu, od gmin przez regiony do właściwego (...)

 • Więcej pieniędzy na opiekę nad dziećmi

  1b - oferta konkursowa dla j.s.t., Zał. nr 2 - Oferta konkursowa dla gmin, Zał. nr 3 - Oferta konkursowa dla podmiotów innych niż j.s.t., Zał. nr 4 - Oferta konkursowa dla podmiotów

 • Ustawa śmieciowa do poprawki? Raport NIK

  rezultacie, jak pokazały badania ankietowe ponad 16 proc. mieszkańców oceniło działania informacyjne swoich gmin jako niewystarczające. ponad połowa skontrolowanych gmin nie podjęła uchwały (...)

 • Kodeks wyborczy

  drodze rozporządzenia, sposób sporządzania i aktualizacji spisu wyborców, o którym mowa w § 1, a także sposób powiadamiania urzędów gmin o objętych spisem

 • Łatwiejszy dostęp do danych z rejestru PESEL

  wnioski, które wpłyną przed tą datą. Natomiast od 1 maja 2019 r. wyłącznie właściwe do udostępniania danych jednostkowych z rejestru PESEL będą organy gmin.   ewidencja (...)

 • Podatkowe preferencje w związku z nawałnicami

  zapłaty podatku od spadków i darowizn nie będą zobligowane osoby dotknięte skutkami żywiołu, który miał miejsce w sierpniu 2017 r. na terenach gmin określonych we wszystkich przepisach

 • Co przyniesie specustawa mieszkaniowa?

  miast i gmin. Ustawa określa m.in. odległości takich inwestycji od przedszkola, szkoły, przystanku komunikacji publicznej, wymaga zapewnienia dostępu do drogi i, zgodnie z zapotrzebowaniem, dostępu (...)

 • Będzie Centralny Port Komunikacyjny

  , Sochaczew, Teresin, Wiskitki, Żabia Wola, Żyrardów). Podczas spotkań omawiano najistotniejsze uwagi samorządów i obawy mieszkańców, a także wpływ CPK na rozwój okolicznych gmin. W

 • NIK o przedszkolach. Warunki dobre, ale za mało zajęć dodatkowych

  potencjalnie traciły dużą część dochodów: w przypadku 21 skontrolowanych gmin łącznie 6,5 mln zł w okresie od 1 września do 31 grudnia 2013 r. Jednak w zamian za to do gmin zaczęły (...)

 • Urzędnicy gminni opieszali. Zobacz raport NIK

  to z błędów w ewidencjach gminnych: w ośmiu urzędach gmin dane w ewidencjach dróg gminnych zawierały błędy, w sześciu były nieaktualne. W czterech ewidencji dróg w ogóle nie prowadzono. NIK (...)

 • Zmiana granic między niektórymi miejscowościami i miastami oraz nadanie statusu miasta kilku miejscowościom

  niektórych gmin i miast oraz nadania miejscowościom statusu miasta z dniem 1 stycznia 2009 r.: ustalilo granice następujących gmin: w województwie kujawsko-pomorskim, miasta na prawach powiatu (...)

 • XIX Konferencja "Budowa i utrzymanie domów mieszkalnych" w Spale

  państwa, gmin i podmiotów prywatnych. Zaznaczył, że Jego zdaniem należy zrównoważyć system ochrony praw lokatorów z rynkowym segmentem najmu lokali mieszkalnych, a w sferze

 • Zmiana kategorii drogi

  będących siedzibami powiatów z siedzibami gmin i siedzib gmin między sobą.  Zaliczenie drogi do kategorii dróg powiatowych następuje w drodze uchwały rady powiatu w porozumieniu z zarządem (...)

 • Projekt ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym gmin

  ) Projekt ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym gmin

 • Posiłek w szkole i w domu

  znaczenie dla rozwoju Polski wyznaczone w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.  ##baner## Wsparcie finansowe gmin W ramach programu przewidziano wsparcie finansowe gmin w udzieleniu pomocy (...)

 • Dowóz dzieci do szkół. NIK wskazuje nieprawidłowości

  . Delegatura NIK w Poznaniu zwróciła się do gmin o jak najszybsze - przede wszystkim ze względu na dbałość o dobro i bezpieczeństwo dzieci i młodzieży - wyeliminowanie stwierdzonych nieprawidłowości. (...)

 • Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym

  przez 5 lat od uchwalenia planu, co pozwala na relatywnie łatwe uwolnienie się od niej; - zmniejszenie wydatków gmin, a tym samym możliwość wykorzystania części środków dotychczas przeznaczanych (...)

 • Kary za brak rekultywacji

  . Jeżeli szkody dotyczą obszaru kilku gmin, organ, o którym mowa w ust. 1, zobowiązuje do wpłaty kwot na rzecz budżetów właściwych gmin proporcjonalnie do wielkości szkód.  5

 • Wójt, burmistrz, prezydent - wybieramy ich bezpośrednio

  przewodniczący rady gminy ma obowiązek niezwłocznie przesłać wojewodzie oraz komisarzowi wyborczemu. Pamiętaj że : Wójt stoi na czele każdej gminy, za wyjątkiem gmin, na czele których (...)

 • Gmina udostępni dane z ewidencji ludności

  poziomie lokalnym przez organy gmin z rejestrów mieszkańców. Dane zawarte w lokalnym rejestrze mieszkańców, prowadzonym zgodnie z właściwością miejscową przez wójta

Zobacz więcej

Ostatnio szukane:

Najczęściej szukane:

Nasi eksperci

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum

 • Mieszkanie policyjne

  Witam ! Chciałbym prosic o porade w pewnej sprawie, a wygląda ona tak: Moj ojciec 40 lat temu dostał służbowe mieszkanie od policji, niestety ostatnio (...)

 • gminy zbierają chętnych na ławinków

  Słyszałem, że można do gmin zgłaszać swoja kandydaturę na ławnika sądowego! Do kiedy to można uczynić? Jakie trzeba spelnić warunki? Kto może (...)

 • opiekun dzienny zarobi 3 tys. zł.

  Czy to prawda, że opiekun dzienny dziec, będzie mógł zarobić do 3 tysięcy złotych? Od czego będzie zależeć ta kwota? Kto ją ustala? Czy to wszystko (...)

 • Ordynacjia Wyborcza - art.202j

  Prowadzone jest przeciwko mojej osobie postępowanie w związku z naruszeniem art.202j § 1 Ustawy Ordynacji wyborczej do rad gmin, rad powiatów i sejmików (...)

 • EPU (e-Sąd): przedłużenie terminu do wskazania adresu pozwanego

  22.11.2013 złożyłem w e-Sądzie pozew. Przy składaniu pozwu podałem aktualny w listopadzie 2013 adres pozwanego i jego PESEL. 2.01 b.r. uzyskałem (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane