Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

 • Fundacja - jak ją założyć i co się z tym wiąże?

  województwo - także właściwego ze względu na siedzibę fundacji starostę, przesyłając jednocześnie statut. Co powinien zawierać statut fundacji? Zasadniczo fundator ustala statut (...)

 • Likwidacja fundacji - opinia prawna

  Stan faktyczny Fundusz założycielski fundacji został ustalony przez fundatora w akcie notarialnym na 5 tys. złotych. W imieniu fundacji zarząd fundacji zaciągał określone zobowiązania (...)

 • W jakim zakresie można zmienić statut fundacji?

  fundacji oraz w statucie. Zgodnie z art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach, w oświadczeniu woli o ustanowieniu fundacji fundator powinien wskazać cel fundacji oraz składniki (...)

 • Porada prawna na temat fundacji

  Nie szukaj dłużej informacji na temat fundacji, zapytaj naszego prawnika, a otrzymasz wycenę Twojego problemu. Opinie prawne od 40 zł, profesjonalnie, błyskawicznie, anonimowo

 • Zasady zakładania i prowadzenia fundacji

  ), oświadczenie fundatora zmierzające do utworzenia fundacji (akt fundacji) powinno być sporządzone w formie aktu notarialnego. Akt fundacyjny powinien zawierać: wolę ustanowienia fundacji, (...)

 • Jakie sprawozdanie ze swojej działalności powinna składać fundacja?

  sprawozdaniu zamieszcza się również informację, czy w okresie sprawozdawczym była przeprowadzona w fundacji kontrola, a jeśli była - to jej wyniki. Które fundacje nie muszą składać (...)

 • Austriacka fundacja prywatna - czyli jak bezpiecznie i tanio przekazać majątek przedsiębiorstwa następcom prawnym?

  , a jedynie korzysta ze świadczeń w naturze (zamieszkuje położoną za granicą nieruchomość będącą własnością fundacji, korzysta z samochodu będącego własnością fundacji itp.), o ile (...)

 • Projekt całkiem nowej ustawy o fundacjach

  wewnętrznej fundacji. Jeśli nowe przepisy zostaną przyjęte, niezbędne będzie też wskazanie ministra właściwego ze względu na cele fundacji, np. fundacja działająca na rzecz zdrowia (...)

 • Polsko-Niemiecka Fundacja na rzecz Nauki

  nadzór przedstawiciele Strony polskiej w Kuratorium, którzy - zgodnie ze Statutem Fundacji - mają prawo wglądu do ksiąg i dokumentacji Fundacji, zlecenia przeprowadzenia takiej kontroli (...)

 • Powołanie Rady Fundacji

  - określa liczbę członków rady fundacji, ich sposób powoływania i odwoływania. Może również przewidywać, iż do rady fundacji z mocy statutu wchodzi fundator, który może mieć również (...)

 • 100 mln zł na wieczystą ochronę Cmentarza Żydowskiego w Warszawie

  merytoryczne wraz z wykazem kosztów. Ministerstwo Kultury upoważnione jest do stałej kontroli działalności Fundacji. Naruszenie kapitału wieczystego, zmiana jego przeznaczenia, likwidacja Fundacji (...)

 • Założenie fundacji

  powinna posiadać statut, który oprócz ustawy będzie określał podstawy jej działania. Statut fundacji powinien określać jej nazwę, siedzibę i majątek, cele, zasady, formy i zakres działalności (...)

 • Status fundatora fundacji

  fundacji oraz (choć nie zawsze) w treści statutu organizacji, również w aktach rejestrowych fundacji. Status fundatora danej fundacji będzie w stosunku do danej osoby fizycznej istniał (...)

 • Konsultacje nt. fundacji rodzinnej

  praktyce drugie pokolenie przejmuje jedynie co trzecią firmę rodzinną, a niewielki procent z tych firm przekazuje się trzeciemu pokoleniu. Materiały: Broszura o Fundacji Rodzinnej konsultacje

 • Projekt utworzenia fundacji pod roboczą nazwą "Cyfrowa Polska"

  analogowego na cyfrowe.Z powyższych względów Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej proponuje ustanowienie fundacji w drodze ustawy. Utworzenie fundacji oraz jej działalność finansowana (...)

 • Procedura zakładania fundacji

  założeniem fundacji? Kwestie związane z działalnością, tworzeniem i likwidacją fundacji reguluje ustawa z dnia 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach. Podmiot taki może być ustanowiony do realizacji (...)

 • Wykreślenie członka rady nadzorczej fundacji z KRS

  kieruje działalnością fundacji i reprezentuje ją na zewnątrz. Osoba, która ustąpiła z funkcji członka rady nadzorczej nie ma w tym zakresie żadnych obowiązków, nie ma bowiem kompetencji do reprezentowania

 • Europejskie partie polityczne i europejskie fundacje polityczne z większymi uprawnieniami?

  politycznej ma 12 ugrupowań, natomiast status europejskiej fundacji politycznej – 11 organizacji. Żadna z tych partii i fundacji nie ma swojej siedziby w Polsce. Zgodnie z unijnym rozporządzeniem

 • Zadzwoń pod 116 111 - konferencja prasowa inaugurująca bezpłatny Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży

  Dyrektor Fundacji Dzieci Niczyje - Pani Monika Sajkowska - podziękowała za powierzenie Fundacji realizacji działania Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży.- Cieszymy się, że możemy rozpocząć (...)

 • Ustawa o Krajowym Rejestrze Sądowym

  informacje o podmiotach wpisanych do rejestru przedsiębiorców i do rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej, (...)

 • Jak przeprowadzić zbiórkę pieniędzy dla potrzebującego?

  ;w fundacji. Pewnym obowiązkiem związanym z prowadzeniem fundacji jest sporządzanie rocznych sprawozdań finansowych (taki sam obowiązek istnieje w przypadku stowarzyszeń), które to muszą (...)

 • Sprawa drukarza i fundacji LGBT

  selekcjonowania klientów wyłącznie w oparciu o ich cechę osobistą. W wyjątkowych przypadkach wolność sumienia i wyznania uzasadnia odmowę świadczenia usługi, ale wydrukowanie roll-upu z logotypem (...)

 • Księgowość w fundacji

  zarząd fundacji, który zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o fundacjach kieruje jej działalnością oraz reprezentuje fundację na zewnątrz. Zatem zarząd fundacji ponosi odpowiedzialność (...)

 • Odpowiedzialność członka zarządu fundacji

  Osoba fizyczna jest członkiem zarządu fundacji. Fundacja ma dwóch członków zarządu którzy działają łącznie. Czy członek zarządu fundacji może odpowiadać własnym majątkiem za długi (...)

 • Zmiana organów fundacji

  Chcemy zmienić Prezesa zarządu fundacji . W statucie mamy zapisane, że rada fundacji, jako organ nadzorujący, może odwołać Prezesa zarządu. Kiedy zacznie skutecznie działać nowy Prezes zarządu (...)

 • Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości

  1984 r. o fundacjach, z wyłączeniem przepisów o uprawnieniach właściwego starosty w stosunku do fundacji oraz prowadzeniu działalności gospodarczej służącej realizacji jej celów. Platforma

Zobacz więcej

Ostatnio szukane:

Najczęściej szukane:

Nasi eksperci

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum

 • Kto ma podpisać umowę o pracę?

  Uchwałą Rady Fundacji postanowiono Zarząd - w tej chwili wybrana jest tylko jedna osoba - zatrudnić. W świetle statutu o zatrudnieniu pracownika decydujena (...)

 • Zatrudnienie w fundacji charytatywnej

  Witam, mam pytanie odnośnie zarobków w fundacji charytatywnej, mam zamiar otworzyć fundację zajmującą się wspieraniem domów dziecka oraz bezdomnych (...)

 • Przekazanie 1% podatku

  Witam Mam pytanie jak w roku 2011 będzie wyglądała sprawa oddanie 1% podatku na organozacje charytatywne czy coś sie zmieni?Z góry dziękuję za informacje (...)

 • Faktura VAT - ten sam wystawca i odbiorca?

  Witam, Zaistniała taka sytuacja: Pani prezes pewnej fundacji otrzymała dotację z Urzędu Miasta. W sprawozdaniu końcowym przedstawiła fakturę rozliczającą (...)

 • Kasacja auta bez upoważnienia

  Dawny kierownik pewnej fundacji bez upoważnienia Zarządu fundacji oddał samochód należący do tejże fundacji do kasacji. Czy można to traktować (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane