art.138 ustawy emerytalnej zus Wyszukiwarka e-prawnik.pl


Czy urlop zdrowotny to praca z kredą przy tablicy,czy tylko okres składkowy?

Czy urlop zdrowotny to praca z kredą przy tablicy,czy tylko okres składkowy?

podstawy prawnej, która umożliwiłaby ZUS-owi odmowę zaliczenia tych okresów. Czyli ustawa jest,a Zus twierdzi,ze nie ma takiej ustawy.Mam metlik w glowie.A bardzo moi zalezy na uztskaniu praw (...)

Zus -odmowa wypłaty za chorobowe po okresie macierzyńskiego

Zus -odmowa wypłaty za chorobowe po okresie macierzyńskiego

rehabilitacji niż "wyłudzać" kase z ZUS. Prowadzę dg wiele lat i dość wpłaciłam składek na ZUS. Zus zaś nie jest świętą krową i jak zajdzie konieczność wypłaty zasiłku ubezpieczonej, (...)

Renta rodzinna a art. 55a ustawy emerytalnej

Renta rodzinna a art. 55a ustawy emerytalnej

Renta rodzinna a art. 55a ustawy emerytalnej Dzień dobry, otrzymałem rentę rodzinną po zmarłym ojcu i w decyzji o jej przyznaniu napisano mi , że ZUS może przeliczyć wysokość (...)

Równoważnik za remont lokalu albo jego brak dla emeryta policyjnego

Równoważnik za remont lokalu albo jego brak dla emeryta policyjnego

akapitu), iż SN uważa, że prawo do równoważników przysługuje jednak emerytowi policyjnemu. Tymczasem z przepisów (art. 2 pkt 2 lit "c" oraz art. 29 ustawy emerytalnej) (...)

ZUS i zadłużenie

ZUS i zadłużenie

trakcie przedawnienia wprowadzono 10letni tryb przedawnienia a sad powiedział ze pewnie mam troche racji ale zus potrzebuje tych pieniedzy wiec naliczono mi 10 lat za nim jednak zus przez afere utraty

zagraniczny zasiłek chorobowy a ZUS

zagraniczny zasiłek chorobowy a ZUS

czasu pobierania zasiłku za granica osoba taka nie ma prawa do emerytury z ZUS gabi44 Mowa o tym w art. 100 ust. 2 ustawy emerytalnej, która  daje podstawę do odmowy przyznania (...)

CHOROBOWE

CHOROBOWE

dni ZUS chciałabym się zapytać jak to jest czy ZUS za te 14 dni przesyła pieniądze do zakładu pracy czy dostane jakąś informacje ,że ZUS wypłacił mi taką i taką kwotę . I czy (...)

dlugosc zwolnienia lekarskiego w ciazy

dlugosc zwolnienia lekarskiego w ciazy

po tej dacie. Ubezpieczona ma prawo do zasiłku chorobowego na podstawie zaświadczeń lekarskich na druku ZUS ZLA. Wyjątek od tej zasady przewidziany jest w art. 17 ustawy z dnia 6 grudnia (...)

Odmowa przyznania renty- co dalej?

Odmowa przyznania renty- co dalej?

płuc ,od orzecznika zus dostałem trwałą niezdolność do pracy z czym się zgadzam ale zus odmówił mi świadczeń bo w ostatnim 10 leciu nie pracowałem ,mam tylko 14 miesięcy do emerytury (...)

RMUA pracodawca nie chce co miesiac wystawiac.

RMUA pracodawca nie chce co miesiac wystawiac.

wynagrodzenia." http://www.jastra.com.pl/anty-zus/gajek.htm Zadnych wzmianek na ten temat jako uznanych za podstawne nie spotkałam i w oparciu o ustawę jak również informacje na stronie zus (...)

Pracodawca przed sądem -praca bez umowy

Pracodawca przed sądem -praca bez umowy

legalności zatrudnienia odpowiadają organy kontroli (potocznie zwane policją pracy), do niedawna działające na podstawie ustawy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu, a obecnie ustawy (...)

zadłużenie PLUS windykacja

zadłużenie PLUS windykacja "Raport"

. na podstawie art. 509-518 k.c. (dz.U. nr 16 z dnia 16 maja poz 93) oraz że codziennie dług przyrasta o kwotę odsetek art. 481 par.1. Czy trzy lata mijają od rozwiązania umowy z Plus czy od kiedy (...)

ZUS TANIEJ?

ZUS TANIEJ?

ZUS TANIEJ? Czy ktoś może słyszał o tym że mozna płacić mniejsza składkę na zus prowadząc działalność gospodarczą i to całkiem legalnie ponoć na podstawie art.9 ust.1-3 Ustawy (...)

jak przejsc na wczesniejsza emeryture?

jak przejsc na wczesniejsza emeryture?

spelniac warunku? sprawdz sobie na internecie art. 184 ustawy emerytalnej. eli88prawSTU nie wiem gdzie tego szukać możecie mi napisać co ten art mówi?! owczarek66

Urlop dla nauczycieli dla poratowania zdrowia

Urlop dla nauczycieli dla poratowania zdrowia

emerytury osób, które nie osiągnęły tego wieku ( np. art. 29 i 32 ustawy o emeryturach i rentach z FUS). Do takich przepisów należy również art. 88 Karty Nauczyciela, który stanowi, (...)

praca po emeryturze.

praca po emeryturze.

pewnie ine pelna stawke. chodzi mi o rpace legalna. można art.103-104 Ustawy emerytalnej. Anna_a na wczesniejszej emeryturze pracowac mozesz ale z ograniczeniami świadczen, na płenej emeryturze (...)

praca i emerytura

praca i emerytura

dorobić... jest to możliwe i na jakich warunkach?! na czarno zawsze mozna, jak połowa rodaków;) a art. 103 do 105 ustawy emerytalnej proszę sobie przejżeć ale ogólnei można tylko pod (...)

Odmowa przyznania renty z tytułu niezdolności do pracy

Odmowa przyznania renty z tytułu niezdolności do pracy

złożeniem wniosku o rentę w ostatnim dziesięcioleciu przed złożeniem wniosku Zus Odmawia prawa do renty. Bardzo prosze o pomoc co w tej sytuacji możemy zrobić? Czy jest sens odwołania sie od decyzji (...)

Kiedy przedawni się kredyt?

Kiedy przedawni się kredyt?

powołując się na art 117 par 1 K.C o przedawnieniu i sprawa zamknięte Seba prawo-cywilne.net Witam ,rodzina brata odrzucila spadek ktory ja przyjelam z dobrodziejstwem inwentarza .Podobno brat zostawil

Umorzenie zaleglej skladki zdrowotnej?

Umorzenie zaleglej skladki zdrowotnej?

składki zdrowotnej. W czerwcu tego roku przypomniał sobie o mnie ZUS. Byłem przekonany ? i dotąd mam wątpliwości ? że wykazane przez ZUS zaległości uległy przedawnieniu zgodnie z art. (...)

ZUS ujawnił dane

ZUS ujawnił dane

twierdzi że ZUS wysłał do niego pismo z prośbą o nie przekazywanie mi płatności za usługi tylko przekazywanie na konto ZUS. Poza tym w informacji ZUS-u są wszystkie moje dane osobowe (...)

Wynagrodzenie za udział w posiedzeniach Zarządu

Wynagrodzenie za udział w posiedzeniach Zarządu

społecznych , art. 10 ust.1 pkt 2 oraz art. 13 ust 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych , art. 41 ust1 ustawy o podatku dochodowym od soób fizycznych i par. 1 (...)

Mam zamiar wnieść o obniżenie alimentów .

Mam zamiar wnieść o obniżenie alimentów .

podwyższenia alimentów powinno nastąpić w drodze wytoczenia powództwa wzajemnego również i z tego powodu, że wszczęcie odrębnego postępowania może okazać się niemożliwe ze względu na art. (...)

CZY KOMORNIK MIAŁ PRAWO?

CZY KOMORNIK MIAŁ PRAWO?

Najwyższego z dnia 18.07.2000r. sygn.akt III CZP 23|00 (OSP 2002|3|36) - "Zarówno art. 45 ust. 2, jak i art. 59 ust. 1 in fine ustawy realizują inny cel, mianowicie ochrony wierzyciela (...)

Jakie alimenty od bezrobotnego?

Jakie alimenty od bezrobotnego?

umowy. żeby mieć macierzyński, musiałam pracować do końca. potem of coz umowa wygasła, a macierzyński wypłacił zus. i co? mój mąż jest cwany i śmieje mi się w twarz. a na budowie na pełen (...)

wypowiedzenie stosunku służbowego podczas usprawiedliwionej nieobecności w pracy

wypowiedzenie stosunku służbowego podczas usprawiedliwionej nieobecności w pracy

stosowane są wcześniej niż okres pobierania wynagrodzenia chorobowego,Nie płacimy skladek chorobowych do ZUS tylko do budżetu państwa, a kieruje się nas na kontrolne badania do komisji ZUS,ten (...)

Dni wolne za święta w sobotę

Dni wolne za święta w sobotę

niniejszej ustawy. Art. 3. Wykonanie ustawy porucza się Prezesowi Rady Ministrów i wszystkim ministrom. Art. 4. Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia. Prezydent Rzeczypospolitej: (...)

Kto zwraca koszty leczenia

Kto zwraca koszty leczenia

Oczywiście nie w art. 7 lecz w art.2 ust.7. Mariusz Masz rację , dobrze myślalem , źle napisałem. Piotr Jestem zainteresowana Waszą rozmową, bo uleglam wypadkowi na oblodzonym przejsciu dla (...)

Formalne zmiany stanu zdrowia a pobieranie renty rodzinnej

Formalne zmiany stanu zdrowia a pobieranie renty rodzinnej

komisję lekarską w ZUS-ie miałem w XI.2011 r. (przyznano mi wtedy rentę do XI.2012 r. włącznie), a drugą (i zarazem ostatnią) w XI.2012 r. Aktualnie mam przedłużoną wypłatę renty do końca 2015 (...)

początek choroby Renta

początek choroby Renta

początek choroby Renta Pozwolę sobie poinformować, że art. 57 ustawy o emeryturach i rentach z FUS znam cały, natomiast czego nie wiem. Otóż w 24 roku życia będąc na piątym roku studiów (...)

1

2

3