Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

 • W jakiej formie należy zawierać umowy?

  ustawy, ponieważ - jak już wspomniano - zasadą jest swoboda wyboru formy umowy.   Jakie są formy szczególne? Podstawowe formy szczególne to: zwykła forma pisemna; forma (...)

 • Zawieranie umowy w zwykłej formie pisemnej

  , jest to forma zastrzeżona jedynie dla celów dowodowych (chyba że przepis prawa przewiduje zastrzeżenie dla wywołania określonych skutków prawnych).   Zwykła forma pisemna (...)

 • Wypowiedzenie umowy o pracę - wszystko, co musisz wiedzieć

  umowy o pracę, pracownik, pracodawca, okres wypowiedzenia, forma pisemna, faks, odwołanie do sądu pracy, konsultacje, związki zawodowe, umowa na czas nieokreślony, określony, przyczyna

 • Porada prawna na temat forma pisemna

  Nie szukaj dłużej informacji na temat forma pisemna, zapytaj naszego prawnika, a otrzymasz wycenę Twojego problemu w ciągu godziny. Opinie prawne od 40 zł, profesjonalnie, błyskawicznie, anonimowo

 • Oświadczenie o odrzuceniu spadku musi być złożone w odpowiedniej formie

  powinno być złożone – czy wystarczy zwykła forma pisemna (czyli zawarcie takiego oświadczenia we wniosku wszczynającym postępowanie), czy też konieczna jest forma pisemna (...)

 • Składanie wyjasnień podczas kontroli ZUS

  złożyć płatnik składek. Literalnie dopuszczalna byłaby zatem forma pisemna, jak i ustna. W praktyce forma pisemna wyjaśnień jest jednak bardziej praktyczna – nie ma bowiem (...)

 • Pełnomocnictwo w formie aktu notarialnego

  , akt notarialny, zwykły zarząd, forma pisemna

 • Jak współwłaściciele mogą korzystać ze wspólnej nieruchomości?

  podziału quoad usum wydaje się być forma pisemna. W prawdzie nie jest zabronione zawarcie umowy w formie ustnej, czy też tylko w formie dorozumianej, ale jednak forma pisemna jest (...)

 • Pełnomocnik przedsiębiorcy

  mieszkania, czy samochodu, rejestracji jednoosobowej działalności gospodarczej w CEIDG. Zgodnie z treścią art. 99 § 1 Kc., jeżeli do ważności czynności prawnej potrzebna jest szczególna forma

 • Odstąpienie od przedwstępnej umowy notarialnej

  umowy. W jaki sposób powinno zostać złożone oświadczenie o odstąpieniu od umowy, czy powinno mieć formę aktu notarialnego, czy wystarczy zwykła forma pisemna? Zaszła tu najwyraźniej pewna (...)

 • Data zbycia udziałów w spółce z o. o.

  wywołania określonych skutków czynności prawnej. W cytowanym przepisie pod frazą inna forma szczególna kryją się takie formy czynności prawnych jak: akt notarialny, forma pisemna (...)

 • Umowa spółki cywilnej - forma

  zawarcia umowy spółki cywilnej wystarcza zatem zwykła forma pisemna, choć, oczywiście, nie ma przeszkód, by była to tzw. szczególna forma pisemna-jaką jest (...)

 • Zgoda małżonka a zawarcie umowy

  wystarczy zwykła forma pisemna, a podpisy notarialnie poświadczone wymagane są tylko na umowie zbycia przedsiębiorstwa? Istotnie, kodeks rodzinny i opiekuńczy wymaga zgody drugiego małżonka (...)

 • Umowa z cudzoziemcem

  woli na piśmie, konieczna była forma aktu notarialnego. Nie zachowanie formy aktu notarialnego nie skutkuje nieważnością umowy, chyba że dla tej konkretnej umowy forma pisemna została (...)

 • Forma umowy cesji

  nie powoduje jednak nieważności umowy, gdyż forma pisemna z art. 512 kodeksu cywilnego nie jest zastrzeżona pod rygorem nieważności. Brak zachowania formy pisemnej rodzi jedynie utrudnienia (...)

 • Brak zapłaty za wykonaną pracę

  , sąd, przestępstwo, zawiadomienie, popełnienie, egzekucja, dłużnik, wierzyciel, zobowiązanie, forma, pisemna

 • Wypowiedzenie udziału w spółce cywilnej

  dowodowych wskazana jest forma pisemna. spółka cywilna, wypowiedzenie udziału, wspólnicy, rozliczenie, wypłata, termin, czas oznaczony, czas nieoznaczony, forma pisemna, oświadczenie, (...)

 • Media na nieruchomości wspólnej

  , forma, pisemna, współwłasność

 • Udzielenie nagany pracownikowi drogą elektroniczną

  kodeksu pracy nie regulując kwestii formy pisemnej zawiadomienia, dlatego też należy w tym zakresie odnieść się do przepisów kodeksu cywilnego. Zgodnie z nimi forma pisemna jest zachowana, (...)

 • Ważność podpisu złożonego za pomocą faksymile

  mechanicznie odtwarzany. I ze względu choćby na powyższe wyjątki faksymile ma sens. umowa, forma pisemna, podpis, faksymile, stampile, włąsnoręczny, ważność

 • Pożyczka bez umowy pisemnej

  , forma pisemna, dowody, niewykonanie zobowiązania, dokumenty, umowa, wykonanie zobowiązania, zwrot, pieniądze, dochodzenie, postępowanie sądowe

 • Porozumienie zmieniające

  niż forma pisemna nie jest zatem nieważna i jest prawnie skuteczna. To samo dotyczy modyfikacji - na zasadzie porozumienia stron - treści umowy o pracę, a więc z wyłączeniem konieczności (...)

 • Forma umowy darowizny udziałów w spółce

  notarialny, forma pisemna z podpisem notarialnie poświadczonym

 • Forma umowy zbycia akcji spółki akcyjnej

  forma pisemna pod rygorem nieważności, lecz zastrzeżona jedynie dla celów dowodowych - art. 74 kodeksu cywilnego). Można ewentualnie rozważyć sytuację, w której statut spółki (...)

 • Forma umowy ustanawiającej służebność mediów

  forma aktu notarialnego (a nie zwykła forma pisemna z podpisami notarialnie poświadczonymi). Proponujemy również zapoznanie się z treścią artykułu Jak uregulować stosunki z sąsiadem? opinii (...)

 • Forma powiadomienia o wadach

  między stronami, który finał swój znajdzie w sądzie. Forma pisemna znajduje uzasadnienie w takich wypadkach, szczególnie w stosunkach między przedsiębiorcami, przynosząc określoną stabilność (...)

Zobacz więcej

Ostatnio szukane:

Najczęściej szukane:

Nasi eksperci

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane