Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

 • VII - Kodeks postępowania karnego - Koszty. Postępowanie przed sądami wojskowymi

  postępowania lub pozostawienia powództwa cywilnego bez rozpoznania, koszty procesu poniesione przez powoda cywilnego w postępowaniu karnym zalicza się do kosztów procesu (...)

 • Kodeks postępowania cywilnego

  do celowego dochodzenia praw i celowej obrony (koszty procesu). § 2.  Do niezbędnych kosztów procesu prowadzonego przez stronę osobiście lub przez pełnomocnika, który nie jest adwokatem, radcą (...)

 • Zwrot kosztów nieprofesjonalnego pełnomocnika

  procesu cywilnego, s. 98).  Wysokość utraconego zarobku należy ustalać, kierując się przeciętnym wynagrodzeniem strony (pełnomocnika), uzyskiwanym w czasie toku procesu. W szczególności (...)

 • Porada prawna na temat etapy procesu cywilnego

  Nie szukaj dłużej informacji na temat etapy procesu cywilnego, zapytaj naszego prawnika, a otrzymasz wycenę Twojego problemu. Opinie prawne od 40 zł, profesjonalnie, błyskawicznie, anonimowo

 • Strona przegrywająca a koszty postępowania

  - powinien kierować się własnym poczuciem sprawiedliwości. Sąd bierze pod uwagę różnego rodzaju okoliczności - zarówno fakty związane z samym przebiegiem procesu, jak i będące „na zewnątrz” (...)

 • Czy procesy cywilne wreszcie będą szybsze?

  działań sądów, jak i stron oraz innych uczestników procesu. Proponowane rozwiązania dotyczące procesu cywilnego przewidują też np.: odformalizowanie czynności (...)

 • II - Kodeks postępowania cywilnego - Sąd. Strony. Koszty

  celowej obrony (koszty procesu). § 2. Do niezbędnych kosztów procesu prowadzonego przez stronę osobiście lub przez pełnomocnika, który nie jest adwokatem, radcą prawnym (...)

 • Od kosztów postępowania odsetki się nie należą

  świadczeń pieniężnych zasądzonych prawomocnym orzeczeniem o kosztach procesu. SN w uzasadnieniu stwierdził, że koszty procesu należą do dziedziny prawa publicznego, a nie prywatnego, i że (...)

 • Pozew o zachowek

  przeciwnikowi na jego żądanie koszty niezbędne do celowego dochodzenia praw i celowej obrony (koszty procesu). Do niezbędnych kosztów procesu prowadzonego przez stronę osobiście lub przez pełnomocnika, (...)

 • Dopuszczalność zgłoszenia zarzutu przedawnienia w apelacji

  jego zaspokojenia, chyba że zrzeka się korzystania z zarzutu przedawnienia (art. 117 § 2 kodeksu cywilnego).Stosownie do art. 118 kodeksu cywilnego termin przedawnienia wynosi lat dziesięć, (...)

 • Zwrot kosztów sądowych - kto i kiedy może się tego domagać?

  : Zwolnienie od kosztów sądowych Z jakimi kosztami należy się liczyć w postępowaniu sądowo-administracyjnym? Podstawa prawna: Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (...)

 • Uchylenie prawomocnego wyroku

  procesu oraz jakiego zakresu (części) ten obowiązek dotyczy (tak Jacek Gudowski w: Jędrzejewska Maria, Weitz Karol, Ereciński Tadeusz, Gudowski Jacek Najnowsze wydanie: Kodeks postępowania cywilnego

 • Zabezpieczenie w postępowaniu rozwodowym - opinia prawna

  zrealizować swojego obowiązku alimentacyjnego (art. 527 Kodeksu cywilnego i nast.). Co prawda dochodzenie uznania czynności prawnej za bezskuteczną wymaga prowadzenia odrębnego procesu, co jest (...)

 • Obciażenie kosztami procesu

  koszty niezbędne do celowego dochodzenia praw i celowej obrony (koszty procesu).§ 2.  Do niezbędnych kosztów procesu prowadzonego przez stronę osobiście lub przez pełnomocnika, (...)

 • Moment zaliczenia kosztów procesu do kosztów uzyskania przychodów

  jest zwrócić przeciwnikowi na jego żądanie koszty niezbędne do celowego dochodzenia praw i celowej obrony (koszty procesu). Co do zasady sąd rozstrzyga o kosztach procesu w orzeczeniu (...)

 • Koszty w procesie

  wzajemnie - oznacza to, iż strony nie mają obowiązku zwrotu kosztów procesu drugiej stronie, nie mogą również żądać od drugiej strony zwrotu swoich kosztów, czyli każda ze stron ponosi swoje (...)

 • Będzie wielka reforma procesu cywilnego!

  postępowania cywilnego.   Gruntowna reforma procesu cywilnego to też usprawnienie, uproszczenie i przyspieszenie postępowań przed sądem. Zmiany mają dać Polakom możliwość szybkiego (...)

 • Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie okazjonalnie?

  roku weszła w życie nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego oraz ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego. Zgodnie z jej

 • Nowe koszty sądowe w rozmaitych sprawach cywilnych!

  lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz. U. 2005 r., Nr 167, poz. 1398) koszty sądowe w sprawach cywilnych, opłaty, proces sądowy, sprawy z zakresu prawa cywilnego i

 • Od fundamentu aż po dach, czyli jak wybudować swój dom zgodnie z prawem

  uczestnikiem procesu budowlanego? Nazewnictwo w tym zakresie może okazać się bardzo przydatne, ponieważ będą się nimi posługiwać np. organy budowlane Według prawa budowlanego uczestnikami procesu (...)

 • Obciążenie kosztami postępowania procesu

  szczególnie uzasadnionych sąd może ponadto zasądzić od strony przegrywającej tylko część kosztów albo nie obciążać jej w ogóle kosztami. Będzie to leżało w gestii uznania sądu, bowiem o kosztach (...)

 • Opłata skarbowa od pełnomocnictwa a koszty procesu

  do celowego dochodzenia praw i celowej obrony (koszty procesu). Art. 98 § 3 kodeksu postępowania cywilnego stanowi, że do niezbędnych kosztów procesu strony reprezentowanej przez adwokata (...)

 • Rygor natychmiastowej wykonalności

  wykonaniu jako natychmiast wykonalne. Czy taka klauzula z rygoru uprawnia komornika do egzekucji świadczenia głównego i kosztów procesu? Art. 333 par. 1 pkt 3 kodeksu postępowania cywilnego (...)

 • Tytuł wykonawczy na koszty egzekucyjne

  kosztach procesu cywilnego, s. 200). Z opisu sytuacji wynika jednak, że sąd nie zdecydował się na takie rozwiązanie.By można było egzekwować koszty procesu, potrzebny jest tytuł (...)

 • Koszty powództwa adhezyjnego

  ). Jeśli powództwo adhezyjne zostanie oddalone koszty procesu z nim związane ponosi powód cywilny. W razie zawieszenia postępowania lub pozostawienia powództwa cywilnego bez (...)

 • Skuteczność cofnięcia wypowiedzenia pracy

  procesu, ale zasądzić koszty procesu na rzecz pracownika, który wygrał sprawę w wyniku spełnienia świadczenia przez pracodawcę. Wydaje się zatem, że roszczenie pracodawcy jest niezasadne. Prosimy

Zobacz więcej

Ostatnio szukane:

Najczęściej szukane:

Nasi eksperci

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum

 • Unieważnienie małżeństwa Kościelnego

  Prosze o pomoc.Mam 25 lat i od 2 lat jestem po rozwodzie cywilnym.Teraz chcialabym rowodu Koscielnego.Prosze mi pomoc bo nie wiem od czego mam zacząc.Bylam (...)

 • Rozwód kościelny

  Czy ktoś może mi udzielić informacji, jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać rozwód kościelny? (ada) Prawdę mówiąc jeszcze nie konsultowałem (...)

 • UNIEWAZNIENIE ŚLUBU KOSCIELNEGO

  bardzo prosze o pomoc!! chciała by sie dowiedziec od osób ktore juz uzyskały uniewaznienie jak cały proces ten przebiega!! sam bede starał sie o unieważnienie! (...)

 • Rozwód kościelny - PILNE!!!

  Czy może mi ktoś pomóc w sprawie unieważnienia małżeństwa kościelnego? Jeszcze mam jedno pytanie: Czy jeżeli rozwód cywilny miałam 3 lata temu, (...)

 • POLISA POSAGOWA PZU

  Poszukuję osób,które złożyły do sądu pozwy o wypłacenie należności z tytułu"polisa posagowa".Odwoływałam sie do PZU,ale bezskutecznie,dlatego (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane