Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

 • Emerytura w powszechnym wieku emerytalnym dla osób urodzonych do końca 1948 r.

  ubezpieczeniom społecznym. Obliczenie części socjalnej emerytury z nową kwotą bazową  Jeżeli podstawę wymiaru emerytury wnioskodawcy stanowi: podstawa wymiaru wcześniej przyznanej emerytury (...)

 • Emerytura a praca za granicą

  zasiłku pogrzebowego wynikające z przepisów pozostałych państw członkowskich, właściwych dla emerytury lub renty, wygasa. W przypadku zgonu osoby uprawnionej do emerytury lub renty na (...)

 • Czy na emeryturze można pracować?

  ;rej mowa w ust. 1, która osiągnęła wiek uprawniający do emerytury w roku kalendarzowym 2013 albo 2014, wynosi: 1) 20% emerytury obliczonej na podstawie art. 53 oraz 2) 80% emerytury (...)

 • Porada prawna na temat emerytury górnicze 2010

  Nie szukaj dłużej informacji na temat emerytury górnicze 2010, zapytaj naszego prawnika, a otrzymasz wycenę Twojego problemu w ciągu godziny. Opinie prawne od 40 zł, profesjonalnie, błyskawicznie, anonimowo

 • Zmiany w emeryturach i rentach oraz ubezpieczeniu emerytalno-rentowym

  % emerytury obliczonej na podstawie art. 53 oraz  45 % emerytury obliczonej na podstawie art. 26.  Emerytura przyznana na wniosek ww. osoby ubezpieczonej, która osiągnęła wiek (...)

 • Pierwsze czytanie projektu Ustawy o emeryturach pomostowych

  2010 r. Dla porównania - zaplanowane podwyżki dla wszystkich nauczycieli (wszystkich szkół, przedszkoli  kosztować mają w 2009 r. 2, 564 mld zł, a w 2010 r. ponad 3, 4 mld (...)

 • Emerytura a przychody z najmu

  w drugim kwartale 2010 r. wynika, że wynagrodzenie to wyniosło 3197,85 zł (M.P. 2010 r., Nr 57 poz. 774). Aby prawo do emerytury zostało zawieszone emeryt musiałby osiągać miesięczny (...)

 • Z jakich przyczyn można wypowiedzieć umowę o pracę?

  pracodawcy i likwidacja stanowiska pracy, wiek emerytalny, prawo do emerytury, oczekiwania, zaufanie pracodawcy, zwolnienie pracownika, nieobecność, ocena, porzucenie pracy

 • Emerytura dla osoby urodzonej po 31 grudnia 1948

  uprawniającego do emerytury czyli do roku 2010 już pracy zawodowej nie podejmie? Sytuacja dotyczy mojej żony (ur.1950) , która zakończyła pracę zawodową z powodów rodzinnych i od tamtego (...)

 • Koordynacja bilateralna systemów zabezpieczenia społecznego

  obowiązujących od 1 maja 2004 r. automatycznie zastosowanie mają przepisy unijne, czyli w okresie od 1 maja 2004 r. do 30 kwietnia 2010 r. Rozporządzenie Rady (EWG) nr 1408/71, a począwszy od 1 (...)

 • Ratownictwo górnicze a prawo do górniczej emerytury

  kopalni, ratownicy górniczy, prawo do emerytury

 • Od dziś niższy zasiłek pogrzebowy

  2009 r. do 30 listopada 2009 r. - 6162,96 zł Od 1 grudnia 2009 r. do 28 lutego 2010 r. - 6227,72 zł Od 1 marca 2010 r. do 31 maja 2010 r. - 6487,20 zł Od 1 czerwca 2010 r. do 31 (...)

 • Jak otrzymać dodatek mieszkaniowy?

  ;  175% najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym, ·         125 % - w przypadku gospodarstwa wieloosobowego. Od 1 marca 2010 r. najniższa

 • Rząd zdradza plany na przyszłość

  Rządowa propozycja to likwidacja Funduszu Kościelnego i wprowadzenie w zamian możliwości odpisu 0,5 proc. podatku dochodowego na rzecz kościołów i związków wyznaniowych. Emerytury górnicze Przywileje

 • Przeliczenie emerytury

  . Emerytury i renty przelicza się z urzędu, a jeżeli wypłata świadczenia jest wstrzymana - po jej wznowieniu. emerytura, renta, świadczenie emerytalne, ZUS, przeliczenie, waloryzacja

 • Prezydent nie pomoże emerytom na etacie

  się z pracy. Prezydencka nowela przewiduje natomiast, że pracujący emeryci, jeśli zdecydują się kontynuować pracę – co jest jednoznaczne z zawieszeniem emerytury od października 2010 (...)

 • Konferencja prasowa nt. reformy emerytur mundurowych

  w dotychczasowym systemie emerytalnym (t.j. nabywanie prawa do emerytury już po 15 latach służby), z uwzględnieniem, dla tej grupy, dwóch zmian:podstawą wymiaru świadczenia będzie średnie uposażenie (...)

 • Projekt zmian w emeryturach mundurowych

  : www.policja.pl / KGP Podstawa:Koncepcja założeń projektu ustawy o emeryturach i rentach dla funkcjonariuszy służb mundurowych funkcjonariusze publiczni, projekt, emerytury, służby mundurowe

 • Emerytury esbeków nie będą wyższe

  Narodowego oraz funkcjonariuszy organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990. - Ustawodawca nie tylko zagwarantował, że emerytury te nie mogą być niższe od najniższej emerytury w (...)

 • Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok w sprawie emerytur

  początku ubiegłego roku, aby uzyskać prawo do emerytury, trzeba się zwolnić z pracy na przynajmniej jeden dzień. Dotyczy to także tych, którzy już wcześniej nabyli prawo do emerytury bez (...)

 • Od 16 września 2004 r. rzadsze podwyżki dla emerytów i rencistów

  - od dnia 1 marca 2010 r.   Emerytury i renty przelicza się z urzędu, a jeżeli wypłata świadczenia jest wstrzymana - po jej wznowieniu.   Podstawa prawna: Ustawa dnia 16 lipca 2004 (...)

 • Kondycja dużych firm w Polsce w czasach kryzysu

  firmy handlowe oraz energetyczne i górnicze. Branże te uznają ryzyko kursowe za wyjątkowo wysokie zapewne ze względu na swoją aktywność na rynkach zewnętrznych (tak eksportową, jak i importową). (...)

 • Obowiązkowe zawieszenie prawa do emerytury

  Od kiedy istnieje obowiązek zawieszenia prawa do emerytury ze względu na kontynuowanie zatrudnienia? Zgodnie z art. 103a u.e.r.: Prawo do emerytury ulega zawieszeniu bez względu na wysokość

 • Edukacja skuteczna, przyjazna i nowoczesna - informacja rządu w czasie 22. posiedzenia Sejmu

  września 2010 roku dzieci w wieku 5 lat będą miały obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego, a gmina - obowiązek zorganizowania bezpłatnego dowozu dzieci, jeżeli droga do najbliższego miejsca (...)

 • Esbeckie emerytury poczekają na wyrok

  odnosić do funkcjonariuszy UB i SB oraz członków WRON - czytamy na stronie klubu PO.Dariusz Madejski, e-prawnik.pl Trybunał Konstytucyjny, emerytury, Lewica, PRL, tajne służby, służby (...)

 • Odprawa rentowa dla pracownika samorządowego

  zbiega się w czasie z nabyciem prawa do emerytury lub renty (tak Jacek Skoczyński [w:] Raczkowski Michał, Gersdorf Małgorzata, Rączka Krzysztof, Kodeks pracy. Komentarz, Warszawa 2010 rok). Omawiany

Zobacz więcej

Ostatnio szukane:

Najczęściej szukane:

Nasi eksperci

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane