Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

 • Prawo do wcześniejszej emerytury

  . Ubezpieczonym urodzonym po dniu 31 grudnia 1948 r. przysługuje emerytura po osiągnięciu wieku emerytalnego, wynoszącego co najmniej 60 lat dla kobiet i co najmniej 65 lat dla mężczyzn. (...)

 • Warunki rezygnacji z OFE

  W 1999 r. wstąpiłam do II filaru emerytalnego. Mam 52 lata. Czy mogę zrezygnować z II filaru i pod warunkiem zwrotu składek na konto ZUS i pozostać na starych zasadach? Zaraz po (...)

 • Sprawdź jakie masz prawa w pracy za granicą

  wystawiany jest przez instytucję państwa ostatniego zatrudnienia na wniosek osoby bezrobotnej bądź na wniosek polskiej instytucji właściwej (WUP). Po powrocie do Polski osoba bezrobotna powinna zarejestrować

 • Porada prawna na temat emerytura policyjna po mezu mam 52 lata

  Nie szukaj dłużej informacji na temat emerytura policyjna po mezu mam 52 lata, zapytaj naszego prawnika, a otrzymasz wycenę Twojego problemu. Opinie prawne od 40 zł, profesjonalnie, błyskawicznie, anonimowo

 • Odmowa przyznania wcześniejszej emerytury

  dotyczące emerytury dla niektórych ubezpieczonych urodzonych po dniu 31 grudnia 1948 r., a przed dniem 1 stycznia 1969 r. Zgodnie z nimi wcześniejsza  emerytura z uwagi na pracę w szczególnych (...)

 • Prawo do wcześniejszej emerytury a staż pracy

  wymienionych w lit. b) i c) po ustaniu obowiązku ubezpieczenia, 2) pobierania renty chorobowej po ustaniu zatrudnienia w wymiarze czasu pracy nie niższym niż połowa obowiązującego w danym zawodzie (...)

 • Wniosek o przyznanie wcześniejszej emerytury

  zatrudnienie w dniu osiągnięcia uprawniającego wieku. Wcześniejsza emerytura nie jest też uzależniona od tego, czy ubezpieczony zgłasza wniosek w dniu, w którym osiąga wymagany wiek, może to zrobić (...)

 • Emerytura z Polski dla osoby zamieszkałej za granicą - opinia prawna

  Stan faktyczny Mieszkam w Kanadzie. Przepracowałem w Polsce 24 lata. Jakie mam szanse na emeryturę i co powinienem zrobić, aby ją uzyskać? Opinia prawna Niniejsza opinia została sporządzona (...)

 • Kto i kiedy na wcześniejszą emeryturę? - opinia prawna

  tego wieku. emerytura, ubezpieczenia społeczne, wiek emerytalny, praca w szkodliwych warunkach

 • Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 1-20a)

  przychodów, o których mowa w pkt 7.Art. 14. 1. Za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, (...)

 • Ochrona i świadczenia przedemerytalne

  przepisów przejściowych. pomostówki, emerytury, pomostowe, świadczenia przedemerytalne, ochrona przedemerytalna, emerytura, zwolnienie

 • Podatek dochodowy - Opodatkowanie podatkiem dochodowym osób fizycznych

  po dniu lub dniach wolnych od pracy. Podatek ulega obniżeniu, w pierwszej kolejności, o kwotę zapłaconej składki na ubezpieczenie zdrowotne. Zobacz: Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

 • Emerytura nauczycielska

  Chcę otrzymać emeryturę nauczycielską. Nie mam jeszcze 55lat. Mogłabym więc skorzystać z emerytury nauczycielskiej \"bez względu na wiek\", Mam wymagany 30 letni staż pracy ogółem. Problem (...)

 • Świadczenie przedemerytalne a wysokość emerytury

  Do celów świadczenia przedemerytalnego ZUS wyliczył mi emeryturę na dzień 13.04.2002. Do przejścia na emeryturę w tym dniu nie spełniam kryterium wieku (jestem kobietą w wieku 52 lata). Czy (...)

 • Wniosek o przyznanie emerytury

  - po osiągnięciu wieku 55 lat, jeżeli ma co najmniej 20-letni okres składkowy i nieskładkowy;mężczyzna - po osiągnięciu wieku 60 lat, jeżeli ma co najmniej 25-letni okres składkowy i nieskładkowy. W

 • Ochrona przedemerytalna nauczyciela mianowanego

  pracę obejmuje również pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, którym brakuje nie więcej niż 2 lata (obecnie 4 lata) do osiągnięcia ustawowo obniżonego (...)

 • Odwołanie od decyzji ZUS

  przyznano mi grupy. Ból jest na tyle dotkliwy, że nie daje szans na wykonywanie jakiejkolwiek pracy. Mam 52 lata, prowadzę działalność gospodarczą, ale nie uczestniczę w tej chwili (...)

 • Czy i jak można zwolnić nauczyciela - opinia prawna

  mianowania w drodze wypowiedzenia dokonanego przez pracodawcę jest niemożliwe. zwolnienie, praca, nauczyciel, karta nauczyciela, wypowiedzenie, emerytura, mianowanie, nauczyciel mianowany

 • Umowa dożywocia a obowiązek alimentacyjny

  ojciec zmarł. Spadek po nim otrzymałem ja wraz z moją siostrą i mamą. Mama u notariusza przekazała nam (mnie i siostrze) swoje udziały po połowie czyli mamy z siostrą po 50%. Ja jestem (...)

 • Przykładowe obliczenie wysokości kapitału początkowego

  więcej niż 6 m-cy ponad wiek ustalony w latach, przyjmuje się pełne lata po zaokrągleniu w górę.Korzystając z tabeli stanowiącej załącznik do ustawy o emeryturach i rentach z FUS ustaliliśmy (...)

 • Termin złożenia wniosku o emeryturę

  pracy (w styczniu 2008 r.), może Pan taki wniosek złożyć w marcu 2008 r. emerytura, wniosek, termin, złożenie, uprawnienie, wypłata, naliczenie, ZUS, kwota bazowa, stosunek pracy, okres składkowy

 • Pożyczka lombardowa - opinia prawna

  wszystkie te lata ani razu nie dostałem żadnego upomnienia i zastanawiam się czy lombard może naliczać takie horrendalne kwoty. Podkreślam, że obecnie nie mam pracy, ale spłacam komornikowi (...)

 • Co wpłynie na podział majątku rozwodzących się małżonków – opinia prawna

  możliwość żądania zniesienia wspólności ustawowej (także umownej) przez sąd w trakcie trwania małżeństwa jeśli są ku temu ważne powody (art. 52 § 1 k. r. o.). Jak wynika z treści (...)

 • Sprawa rozwodowa

  bez orzekania o winie z moim byłym mężem. Po wstępnej rozmowie mój były mąż powiedział, że na rozwód się nie zgodzi. Czy mam szansę uzyskania rozwodu (mam 52 lata (...)

 • KRUS czy ZUS - opinia prawna

    Stan faktyczny   Mam zamiar nabyć 1 ha ziemi, po to, aby podlegać ubezpieczeniu społecznemu rolników (KRUS), a nie powszechnemu systemowi ubezpieczeń społecznych (ZUS). Kiedy (...)

Zobacz więcej

Ostatnio szukane:

Najczęściej szukane:

Nasi eksperci

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum

 • Unieważnienie małżeństwa Kościelnego

  Prosze o pomoc.Mam 25 lat i od 2 lat jestem po rozwodzie cywilnym.Teraz chcialabym rowodu Koscielnego.Prosze mi pomoc bo nie wiem od czego mam zacząc.Bylam (...)

 • przemoc psychiczna w domu

  Witam od 10 lat mąż znęca się psychicznie nieświadomie nad rodziną, jaka jest sytuacja kobiety w dzisiejszych sądch w tych sprawach. Oboje grorzą (...)

 • ILE TRWA ROZWÓD ???

  Bardzo proszę, powiedzcie mi ile czasu trwa rozwód, jeśli zarówno ja jak i mój mąż jestesmy zgodni co do rozwodu i nie mamy dzieci.. Z góry dziękuje.. (Stella) (...)

 • mandat za picie alkoholu w miejscu publicznym

  siemka, mam 19 lat i dwa dni temu dostałem mandat od policji za spożywanie alkoholu w miejscu publicznym w wysokości 100zł. Moje pytanie jest takie, (...)

 • Badania w RODK

  Czy ktoś wie jak wyglądają badania w Rodzinnym Osrodku Diagnostyczno-Konsultacyjnym ? Wiem, jestem juz po. Nie sądziłam, że będą tak wyglądały. (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane