Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

 • Składamy wniosek o emeryturę w obniżonym wieku emerytalnym...

  będzie najkorzystniejsza dla ubezpieczonego. Kiedy najlepiej przejść na emeryturę i jakie dokumenty trzeba złożyć? Na emeryturę można przejść w każdym miesiącu, ale zdecydowanie (...)

 • Jakie emerytury dla nauczycieli?

  , emerytura z tytułu wykonywania pracy w szczególnym charakterze,  emerytura nauczycielska,  nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, emerytura pomostowa.  Niżej wskazano, (...)

 • Prawo do renty po zmianach

  (przyznana na wniosek lub z urzędu) oraz emerytura przyznana w wieku niższym niż powszechny wiek emerytalny (np. emerytura częściowa, emerytura górnicza, w tym emerytura (...)

 • Porada prawna na temat emerytura na starych zasadach dla rocznika 1957

  Nie szukaj dłużej informacji na temat emerytura na starych zasadach dla rocznika 1957, zapytaj naszego prawnika, a otrzymasz wycenę Twojego problemu. Opinie prawne od 40 zł, profesjonalnie, błyskawicznie, anonimowo

 • Kto może przejść na emeryturę pomostową?

  lat; osiągnął wiek wynoszący co najmniej 55 lat dla kobiet i co najmniej 60 lat dla mężczyzn; ma okres składkowy i nieskładkowy, ustalony na zasadach określonych w (...)

 • Emerytura dla niektórych urodzonych po 31 grudnia 1948 r. a przed 1 stycznia 1969 r.

  Dla kogo emerytura na "starych" zasadach ? Osoby urodzone w okresie od 1 stycznia 1949 r. do 31 grudnia 1968 r. mogą dokonać wyboru, czy chcą otrzymać w przyszłości emeryturę (...)

 • Emerytura dla ubezpieczonych urodzonych po dniu 31 grudnia 1948 r.

  Dla kogo emerytura na nowych zasadach?Osoby urodzone po dniu 31 grudnia 1948 r. otrzymają emeryturę na zasadach określonych w ustawie emerytalnej obowiązującej od 1 (...)

 • Czy na emeryturze można pracować?

  roku kalendarzowym 2012, wynosi: 1) 35% emerytury obliczonej na podstawie art. 53 oraz 2) 65% emerytury obliczonej na podstawie art. 26. 5. Emerytura przyznana na wniosek osoby ubezpieczonej, (...)

 • Reforma edukacji

  przejście od modelu medycznego opartego na rozpoznaniu medycznym (np. przyporządkowaniu do określonej grupy/rodzaju niepełnosprawności na podstawie rozpoznania lekarskiego i/lub diagnozy psychologicznej (...)

 • Jak przejść na emeryturę w związku z obniżeniem wieku emerytalnego od 1 października 2017 r.?

  niezdolności do pracy z ogólnego stanu zdrowia na okres: do dnia osiągnięcia podwyższonego wieku emerytalnego (łącznie z tym dniem), na okres po dniu, w którym osiągniesz ten (...)

 • Emerytura na starych czy nowych zasadach

  urodziła się po 31 grudnia 1948 r. a przed 1 stycznia 1969r., to oczywiście może wybrać między emeryturą na starych lub nowych zasadach. Jednak wybór pociąga za sobą wymóg stosowania (...)

 • Emerytura dla osoby urodzonej po 31 grudnia 1948

  . Zgodnie z nim emerytura przyznana na wniosek osoby ubezpieczonej urodzonej po dniu 31 grudnia 1948 r., z wyjątkiem ubezpieczonych, którzy pobrali emeryturę na podstawie przepisów (...)

 • Emerytura a praca za granicą

  lekarz orzecznik także wtedy, gdy osoba ubiegająca się o to świadczenie mieszka na stałe w innym państwie członkowskim. W takich przypadkach lekarz orzecznik ZUS dokonuje oceny niezdolności do pracy (...)

 • Pierwsze czytanie projektu Ustawy o emeryturach pomostowych

  . Będzie można na nią przejść na pięć lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego (czyli w wieku 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn), w niektórych przypadkach nawet (...)

 • Prawo o szkolnictwie wyższym (art. 107 - 277)

  rozpoczęcia pracy. 2. Warunkiem zawarcia z nauczycielem akademickim stosunku pracy na podstawie mianowania jest złożenie na piśmie oświadczenia, że uczelnia jest dla niego podstawowym (...)

 • Renta rodzinna a zaległości w ZUS

  , górnicy, kolejarze. Jak widać z powyższego ustalenie emerytury na starych zasadach nie dotyczy osób, które prowadziły działalność gospodarczą. W związku z tym należy uznać, (...)

 • Sprawdź jakie masz prawa w pracy za granicą

  przysługuje mi rodzinne na dzieci ze względu na moje zarobki (przekraczają górną granicę dochodu na członka rodziny). Nie występowałam o alimenty. Mój konkubent - ojciec (...)

 • Wcześniejsze emerytury dla 55-letnich kobiet

  , stwierdzającego fakt i datę ustania stosunku pracy.Jak ustalana jest wysokość wcześniejszej emerytury?Wysokość przedstawionej emerytury ustalana jest na starych zasadach, tzn. na (...)

 • Jeśli nie chcesz głodować...

  . starych zasad,  bez względu na to, kiedy spełnią wymagane warunki i kiedy zgłoszą wniosek o jej przyznanie. Jeśli chodzi o sposób obliczenia emerytury dla osoby urodzonej (...)

 • Zmiany w emeryturach i rentach oraz ubezpieczeniu emerytalno-rentowym

  poniższych zasadach tzw. emerytury mieszanej. Jednak emerytura obliczona na poniższych zasadach nie może być niższa od pobieranej dotychczas renty z tytułu niezdolności do pracy. Emerytura (...)

 • Emerytura dla pracowników w szczególnych warunkach

  lat dla kobiet i co najmniej 25 lat dla mężczyzn) oraz wymagany dla danego stanowiska (branży) okres pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze osiągnęli nie później (...)

 • Emerytura dla ubezpieczonych urodzonych przed dniem 1 stycznia 1949 r.

  , nauczyciele, twórcy, artyści, żołnierze zawodowi.Dla kogo emerytura bez względu na wiek?Odrębne przepisy określają zasady, na których na emeryturę bez względu na wiek, (...)

 • Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 1-20a)

  bogactw naturalnych, b) plac budowy, budowę, montaż lub instalację, prowadzone na terytorium jednego państwa przez podmiot mający miejsce zamieszkania na terytorium innego państwa, c) (...)

 • Fundusze emerytalne i wcześniejsze emerytury

  decyzja ta traktowana jest jako oświadczenie woli o wyborze systemu emerytalnego na zasadach określonych dla osób urodzonych po 1968 r. Jak ma przebiegać zwrot nienależnych składek przekazanych (...)

 • Emerytury i renty za granicą

  Hiszpanii. ZUS może przyznać polską emeryturę wyłącznie na podstawie 24 lat ubezpieczenia w Polsce, (to wystarczający staż ubezpieczeniowy). Obliczono jej emeryturę na podstawie 24 lat pracy (...)

 • Opodatkowanie podatkiem dochodowym osób fizycznych

  nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia, działalności wykonywanej osobiście na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, bez względu (...)

Zobacz więcej

Ostatnio szukane:

Najczęściej szukane:

Nasi eksperci

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum

 • dlugosc zwolnienia lekarskiego w ciazy

  Na zwolnienie poszlam w 6 tygodniu ciazy. Lekarz powiedzial mi, ze nalezy mi sie tylko 180 dni zwolnienia, a ja do pracy przed porodem juz nie wroce. Co (...)

 • Nowe zasiłki przedemerytalne

  Prosze o pilną wypowiedz kiedy wchodzi w zycie ustawa z nowymi zasadami przyznawania zasiłków przedemerytalnych.Pracuje w zakładzie w którym przy (...)

 • Urlop macierzyński 2002

  Czy będzie mi przysługiwał 26 tygodniowy urlop macierzyński jeżeli urodzę dziecko 1 stycznia 2002 r., a urlop rozpocznę przed narodzinami dziecka (...)

 • Jak założyć partię polityczną ?

  Proszę o poradę co muszę zrobić by założyć partię polityczną. (Dariusz) Jak założyć partię polityczną JJ No lasnie niech ktos napisze co (...)

 • Mieszkanie służbowe a rozwód

  Jestem w trakcie procesu rozwodowego od lipca 2000r. W tym samym czasie moja zona przeniosla sie do innego miasta. Uplynelo juz 1,5 roku. Mamy mieszkanie (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane