Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

 • Emerytura a praca za granicą

  pełna - emerytura krajowa),wariant II - obliczy wysokość polskiej emerytury z uwzględnieniem łączonych okresów ubezpieczenia przebytych w Polsce, Belgii i w Wielkiej Brytanii (emerytura (...)

 • Składamy wniosek o emeryturę w obniżonym wieku emerytalnym...

  skończy 60 lub 65 lat - w zależności od tego, co będzie to dla zainteresowanego korzystniejsze. Czy można na nowo przeliczyć emeryturę według tablic dla wieku 60 lub 65 lat? Taką możliwość (...)

 • Emerytura w powszechnym wieku emerytalnym dla osób urodzonych do końca 1948 r.

  ubezpieczeniowy, ale musi to być minimum: 15 lat dla kobiety, 20 lat dla mężczyzny.  Emerytura ta nie jest objęta gwarancją najniższej emerytury. Oznacza to, że w sytuacji, gdy (...)

 • Porada prawna na temat emerytura dla 1955

  Nie szukaj dłużej informacji na temat emerytura dla 1955, zapytaj naszego prawnika, a otrzymasz wycenę Twojego problemu. Opinie prawne od 40 zł, profesjonalnie, błyskawicznie, anonimowo

 • Czy na emeryturze można pracować?

  częściowa (art. 26b), emerytura z art. 183 (tzw. emerytura mieszana - termin użyty przez I. Jędrasik-Jankowską, Pojęcia..., s. 135), emerytura z art. 184. Szczegółowe omawianie (...)

 • Jak ZUS ustala kwotę wolną od potrąceń i egzekucji?

  wynosi: 840,00 zł. Kwota wolna od potrąceń i egzekucji dla należności innych niż alimentacyjne dla renty socjalnej to 75% najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, czyli (...)

 • Jakie emerytury dla nauczycieli?

  , emerytura z tytułu wykonywania pracy w szczególnym charakterze,  emerytura nauczycielska,  nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, emerytura pomostowa.  Niżej wskazano, (...)

 • Jak przejść na emeryturę w związku z obniżeniem wieku emerytalnego od 1 października 2017 r.?

  w przepisach emerytalnych od 1 października 2017 r. Od 1 października 2017 r. wiek emerytalny będzie wynosił 60 lat – dla kobiet i 65 lat – dla mężczyzn. Jest to emerytura (...)

 • Zmiany w emeryturach i rentach oraz ubezpieczeniu emerytalno-rentowym

  lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn, którym przysługuje emerytura w związku z tym, że spełnili łącznie następujące warunki:  osiągnęli wiek emerytalny wynoszący (...)

 • Zupełny rozkład pożycia jako przesłanka orzeczenia rozwodu

  , że im pożycie małżeńskie trwa dłużej, tym większe prawdopodobieństwo, że ewentualne nieporozumienia między nimi nie doprowadzą do rozbicia małżeństwa (orz. SN z 12 grudnia 1955 r., I CR 1889/54, (...)

 • Prawo do renty po zmianach

  na wiek, emerytura nauczycielska przyznana na podstawie Karty Nauczyciela, czy też emerytura wcześniejsza dla matek opiekujących się dziećmi). Za emeryturę z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (...)

 • Trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego

  nieporozumienia między nimi nie doprowadzą do rozbicia małżeństwa (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 12 grudnia 1955 r., I CR 1889/54, OSN 1957, nr 2, poz. 44). Z reguły przy ocenie trwałości rozkładu (...)

 • Emerytury i renty za granicą

  zasiłek pogrzebowy. Jeśli umrze emeryt lub rencista, o wypłacenie zasiłku pogrzebowego należy zwrócić się do instytucji, która wypłacała mu emeryturę czy rentę. Jeśli emerytura (...)

 • Emerytura dla twórców i artystów

  dla mężczyzn solisty wokalisty, muzyka grającego na instrumentach dętych, tresera zwierząt drapieżnych - 45 lat dla kobiet i 50 lat dla mężczyzn artysty chóru, żonglera, komika (...)

 • Jak uzyskać wcześniejszą emeryturę – opinia prawna

  zakładu pracy. Zasiłek dla bezrobotnych Ponieważ wskazuje Pani jako na jedną z możliwości: zarejestrowanie się jako bezrobotna oraz pobieranie zasiłku dla bezrobotnych należy wskazać, że (...)

 • Kto może przejść na emeryturę pomostową?

  , przed 1 października 2017 r. i przed tym dniem ukończysz obniżony wiek emerytalny (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn), ale wniosek o jej przyznanie zgłosisz po 30 września 2017 r., ZUS (...)

 • Emerytury dziś i jutro...

  Twoja emerytura – zmiany od 1 października Od 1 października przywrócony został wiek emerytalny 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. To minimalny wiek, w którym (...)

 • Przejście na emeryturę z renty

  okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 15 lat dla kobiet i co najmniej 20 lat dla mężczyzn. Przy czym emeryturę (zarówno dla urodzonych przed 1 stycznia 1949 r., jak i (...)

 • Wcześniejsza emerytura dla przedsiębiorcy

  łącznie następujące warunki: 1) osiągnęli wiek emerytalny wynoszący co najmniej 60 lat dla kobiet i co najmniej 65 lat dla mężczyzn, 2) mają okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co (...)

 • Emerytury coraz mniejsze?

  . Przy czym była to emerytura obliczana w myśl dotychczasowych zasad, tj. wypłacona tylko z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Należy pamiętać, że w ramach nowego systemu emerytalnego emerytura (...)

 • Emerytura pomostowa - kto może przejść na emeryturę pomostową?

  , przed 1 października 2017 r. i przed tym dniem ukończysz obniżony wiek emerytalny (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn), ale wniosek o jej przyznanie zgłosisz po 30 września 2017 r., ZUS (...)

 • Wcześniejsza emerytura osoby urodzonej przed 1949 r. - opinia prawna

  ustawy: „Ubezpieczonym urodzonym przed dniem 1 stycznia 1949 r. przysługuje emerytura, jeżeli spełnili łącznie następujące warunki: osiągnęli wiek emerytalny wynoszący co najmniej 60 lat (...)

 • Wcześniejsza emerytura w związku z pracą w szczególnych warunkach

  nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn, z zastrzeżeniem art. 27a. Wymienione normy zawierają jedynie część przesłanek wymaganych dla uzyskania (...)

 • Emerytura dla ubezpieczonych urodzonych po dniu 31 grudnia 1948 r.

  miesiącach średnie dalsze trwanie życia ustalone dla osób w wieku 62 lat. Hipotetyczna emerytura zaś to emerytura, która hipotetycznie przysługiwałaby danej osobie w dniu 1 stycznia (...)

 • Emerytura z Polski dla osoby zamieszkałej za granicą - opinia prawna

  warunki: osiągnęli wiek emerytalny wynoszący co najmniej 60 lat dla kobiet i co najmniej 65 lat dla mężczyzn oraz mają okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat dla (...)

 • Emerytury częściowe w 2014 roku

  powszechnego wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn) z tytułu posiadania długiego stażu pracy oraz wykonywania zatrudnienia w szczególnych warunkach lub szczególnym (...)

Zobacz więcej

Ostatnio szukane:

Najczęściej szukane:

Nasi eksperci

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum

 • Palenie śmieci na własnej posesji?

  Czy ktoś się może orientuje, czy wolno mi palić śmieci na własnej posesji i jakie są związane z tym oraniczenia? Na pewno nie wolno palić Ci nawet (...)

 • Wzór podania o separację

  Poszukuję wzoru podania do sądu o ustalenie separacji (era2001) Kraków, dnia ....................................... Do Sądu Okręgowego w Krakowie Wydział (...)

 • Emerytura

  Witam Moja znajoma słyszała, że emerytury mają być podwyższone. Czy to prawda? Czy ktos z Państwa wie coś na ten temat? Witam Mam takie (...)

 • alimenty na byłą żonę

  witam, od 3 lat jestem po rozwodzie (sąd orzekł, że wina leży po mojej stronie), płacę regularnie alimenty na dziecko 450zł/m-c przy zarobkach 2100zł (...)

 • ZUS i zadłużenie

  Witam Proszę o rade w nast sprawie; Prowadziłem kiedyś firmę, która okazała się niewypałem, w ten sposób dorobiłem się mnóstwa długów, wtym (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane