Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

 • Składamy wniosek o emeryturę w obniżonym wieku emerytalnym...

  ., wniosek należy złożyć do końca października 2017 r. Jeśli wniosek wpłynie do ZUS w listopadzie 2017 roku lub później, ZUS ustali emeryturę od pierwszego (...)

 • Jak najkorzystniej zatrudnić nianię?

  możliwości złożenia dokumentów: zanieś do ZUS, wyślij pocztą. Dane i informacje o niani, które - oprócz umowy aktywizacyjnej - będą potrzebne do zgłoszenia (...)

 • Jak zarejestrować indywidualną działalność gospodarczą?

  ZUS, w ciągu 7 dni od terminu rozpoczęcia działalności powinieneś zgłosić się do ubezpieczeń w ZUS (jako ubezpieczony).  Co ZUS sam załatwia? Dane z CEIDG ZUS (...)

 • Porada prawna na temat druk wniosek do sanatorium z zus

  Nie szukaj dłużej informacji na temat druk wniosek do sanatorium z zus, zapytaj naszego prawnika, a otrzymasz wycenę Twojego problemu w ciągu godziny. Opinie prawne od 40 zł, profesjonalnie, błyskawicznie, anonimowo

 • Jak dobrowolnie ubezpieczyć się zdrowotnie?

  języka polskiego oraz kursy przygotowawcze do podjęcia nauki w języku polskim. Żeby zgłosić się do ubezpieczenia zdrowotnego, w ciągu 7 dni od podpisania umowy należy złożyć w ZUS: druk (...)

 • Jak uzyskać zasiłek opiekuńczy na opiekę nad dzieckiem?

  )— możesz złożyć wniosek w ciągu 6 miesięcy od dnia, w którym te powody przestały istnieć. Złóż zaświadczenie lekarskie (ZUS ZLA) do 7 dni od jego wystawienia.  ZUS (...)

 • Jak orzeka się o niepełnosprawności?

  ;traktowane są na równi z osobami zaliczonymi do znacznego stopnia niepełnosprawności,  pozostałe osoby traktowane są na równi z osobami zaliczonymi do lekkiego (...)

 • Kto może dostać rentę z tytułu niezdolności do pracy?

  okresu ubezpieczony może wystąpić do ZUS z wnioskiem o przedłużenie prawa do renty na dalszy okres. Ewentualne kolejne prawo do renty uzależnione jest od wyniku ustaleń (...)

 • Emerytura a praca za granicą

  każdego z tych państw. Jeżeli osoba zainteresowana spełni warunki wymagane do nabycia prawa do renty z tytułu inwalidztwa (niezdolności do pracy) w każdym z (...)

 • Jak uzyskać zasiłek macierzyński?

  ;wnież osoba, która nie jest pracownikiem. Wniosek o rezygnację z zasiłku bądź jego wypłatę musi złożyć przed rozpoczęciem korzystania z niego. Jak łączyć zasiłek z (...)

 • Jakie dokumenty stanowią podstawę prawa do zasiłku chorobowego?

  od daty otrzymania zaświadczenia, wystawia i przekazuje do ZUS: a) zaświadczenie płatnika składek (ZUS Z-3 albo ZUS Z-3a) – w przypadku pierwszego zaświadczenia (...)

 • Jak ZUS ustala kwotę wolną od potrąceń i egzekucji?

  potrącenie sum egzekwowanych z renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy na pokrycie należności innych niż alimentacyjne (art. 139 ust. 1 pkt 5 ustawy emerytalnej) zbiega się (...)

 • Jak przejść na emeryturę w związku z obniżeniem wieku emerytalnego od 1 października 2017 r.?

  . będziesz mieć prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy z tytułu ogólnego stanu zdrowia na okres krótszy niż do dnia osiągnięcia podwyższonego (...)

 • Emerytury dziś i jutro...

  z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i renty rodzinnej została podniesiona z kwoty 882,56 zł do kwoty 1.000 zł, wysokość renty z tytułu częściowej niezdolności (...)

 • Elektroniczne zwolnienia lekarskie e-ZLA - co powinni wiedzieć płatnicy?

  składek Z-3 lub Z-3a. Ubezpieczony nie składa do  ZUS wniosku o zasiłek chorobowy (ZAS 53 lub wniosku w innej formie); jako wniosek traktowane jest wystawione przez płatnika (...)

 • Jak wyjechać na leczenie do uzdrowiska?

  uzdrowiskowej oraz gminach uzdrowiskowych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 879, ze zm.); rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 5 stycznia 2012 r. w sprawie sposobu kierowania i kwalifikowania pacjentów (...)

 • Pełnomocnik przedsiębiorcy

  . Pełnomocnik może także załatwiać sprawy administracyjne w Twoim imieniu za pośrednictwem biznes.gov.pl.  ##baner## Pełnomocnik w ZUS Pełnomocnictwo do wykonywania czynności prawnych (...)

 • Złóż wniosek o 500+

  ustalenia prawa do danej formy wsparcia. We wniosku trzeba podać co do zasady dane rodzica wnioskującego o świadczenie, dane drugiego z rodziców oraz dane dzieci wraz z dodatkowymi (...)

 • Sprawdź jakie masz prawa w pracy za granicą

  są uznawane w tych krajach.     Wniosek o przyznanie emerytury lub renty należy składać w kraju zamieszkania (w Polsce do ZUS, za granicą -  do odpowiednika ZUS). (...)

 • Elektroniczne zwolnienia lekarskie (e-ZLA)

  profilu do końca 2015 roku ciążył na płatnikach zobowiązanych do przekazywania dokumentów ubezpieczeniowych w formie elektronicznej, czyli co do zasady rozliczających składki (...)

 • Na wakacje z Europejską Kartą Zabezpieczenia Społecznego

  potwierdzającego opłacenie składek w ZUS (np. ZUS RMUA): gdy z wnioskiem wystąpiono przed dniem 15 danego miesiąca (np. przed dniem 15 sierpnia), za aktualny należy uznać druk (...)

 • Kodeks wyborczy

  wyborców składa się z części A lub części A i części B.§ 6. Spis wyborców składa się z:  1)   części A - w wyborach do Sejmu i do Senatu, (...)

 • Możesz pojechać z ZUS do sanatorium

  pracy, a także osoby uprawnione do zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego po ustaniu tytułu do ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego oraz osoby pobierające rentę okresową (...)

 • Zatrudnianie cudzoziemców w 2018 r.

  wykonywania pracy cudzoziemcowi do ewidencji oświadczeń, a praca jest wykonywana na warunkach określonych w tym oświadczeniu. należy do jednej z kategorii cudzoziemców zwolnionych (...)

 • Jak uzyskać 500 zł z programu „Rodzina 500 plus”?

  dziecko.  Świadczenie wychowawcze 500 zł nie będzie liczone do dochodu przy ustalaniu prawa do świadczeń z innych systemów wsparcia, dotyczy to w szczególności świadczeń (...)

 • Kto może otrzymać zasiłek opiekuńczy?

  jest przez ZUS, to do jego wypłaty niezbędne jest dodatkowo zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku: ZUS Z-3 - w przypadku pracowników, ZUS Z-3b - (...)

Zobacz więcej

Ostatnio szukane:

Najczęściej szukane:

Nasi eksperci

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum

 • dlugosc zwolnienia lekarskiego w ciazy

  Na zwolnienie poszlam w 6 tygodniu ciazy. Lekarz powiedzial mi, ze nalezy mi sie tylko 180 dni zwolnienia, a ja do pracy przed porodem juz nie wroce. Co (...)

 • ZUS i zadłużenie

  Witam Proszę o rade w nast sprawie; Prowadziłem kiedyś firmę, która okazała się niewypałem, w ten sposób dorobiłem się mnóstwa długów, wtym (...)

 • URLOP WYCHOWAWCZY PŁATNY

  CHCE SIE DOWIEDZIEC JAKTO JEST Z URLOPEM WYCHOWAWCZYM PLATNYM. OD 1 LISTOPADA ZACZYNAM PRACE. TERMIN PORODU MAM NA 8 MARCA WIEC 3,4MIESIACE POPRACUJE. (...)

 • Urlop dla nauczycieli dla poratowania zdrowia

  Jestem nauczycielką i chciałabym skorzystać z przysługującego mi urlopu dla poratowania zdrowia, ale dopiero od września, czyli od początku przyszłego (...)

 • RMUA pracodawca nie chce co miesiac wystawiac.

  Gdzie to zglosic? Przez dwa lata nie dostale ani 1 RMUA! (koza) raczej nie mozna nigdzie tego zglosic,poprostu musisz nachodzic kadrowa i zadac - badz (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane