Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

 • Zatrudnianie cudzoziemców w 2018 r.

  cudzoziemcowi na podstawie zezwolenia na pracę sezonową co najmniej raz; możliwość powierzenia innej pracy niż sezonowa na okres do 30 dni w trakcie ważności posiadanego zezwolenia (...)

 • Jak najkorzystniej zatrudnić nianię?

  nianią może zostać podpisana na dowolny okres czasu, np. na czas nieokreślony z 3 miesięcznym okresem wypowiedzenia warunków pracy lub na 2 lata, a następnie przedłużona na (...)

 • Zatrudnianie cudzoziemców po zmianach

  przysługuje odwołanie na podstawie art. 127 § 1 K.p.a. Zezwolenie na pracę (w tym zezwolenie na pracę sezonową) jest decyzją (art. 2 ust. 1 pkt 43a ustawy). Odmowa wydania zezwolenia (...)

 • Porada prawna na temat druk na nadgodziny

  Nie szukaj dłużej informacji na temat druk na nadgodziny, zapytaj naszego prawnika, a otrzymasz wycenę Twojego problemu. Opinie prawne od 40 zł, profesjonalnie, błyskawicznie, anonimowo

 • Jak dobrowolnie ubezpieczyć się zdrowotnie?

  . o cudzoziemcach, zezwolenia na pobyt stały, zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE, zgody na pobyt ze względów humanitarnych, zgody na pobyt tolerowany lub uzyskał (...)

 • Dodatek za nadgodziny po rozwiązaniu umowy o pracę

  tej firmy. Wystarczy, że wyśle na adres firmy pismo z wezwaniem do zapłaty. Można też poinformować PIP o braku wypłaty za nadgodziny. Należy jednak pamiętać, że część roszczeń o dodatek (...)

 • Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów i jej opodatkowanie VAT-em

  wykazywane na fakturze przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury, jeżeli (...)

 • Premia uznaniowa a wynagrodzenie za nadgodziny

  uznaniowa. 2. Czy premia uznaniowa odpowiada wysokości wynagrodzenia za nadgodziny? – jeżeli premia uznaniowa będzie niższa niż przysługujący pracownikowi wynagrodzenie za nadgodziny (...)

 • Godziny nadliczbowe a dodatek i dzień wolny

  pracę w godzinach nadliczbowych. W związku z powyższym pracodawca powinien udzielić czasu wolnego za przepracowane nadgodziny, bez względu na to, że pracownik otrzymał wynagrodzenia za pracę (...)

 • Opodatkowanie akcyzą płynu do papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich

  opłaty paliwowej.  Ww. zwolnienie jest udzielane na czas oznaczony, nie dłuższy niż 2 lata, w drodze decyzji, na pisemny wniosek podmiotu. Na pisemny wniosek zwolnionego podmiotu, (...)

 • Udowodnienie godzin nadliczbowych

  żądania. Sąd orzeka o żądaniu a nie o problemie jakim są nadgodziny. Oznacza to, że sąd orzeka, czy żądana suma jest zasadna, czy wynika z nadgodzin, czy w rzeczywistości te nadgodziny (...)

 • Premia zamiast nadgodzin

  W spółce z ograniczoną odpowiedzialnością pracownicy pracujący w nadgodzinach nie dostają wynagrodzenia za nadgodziny, tylko wyliczoną jak nadgodziny premię uznaniową. Czy oznacza to, że (...)

 • Zadaniowy czas pracy a nadgodziny

  nadgodziny. Jeżeli natomiast liczba zadać nałożona na niego jest taka, że nie pozwala na wykonywanie pracy w ustalonych normach, może on żądać zapłaty. "W razie stosowania systemu (...)

 • Ordynacja podatkowa do gruntownej nowelizacji...

  . Komisyjny projekt ustawy o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa (druk nr 815) dotyczy nałożenia na organ podatkowy obowiązku wszczęcia postępowania podatkowego w terminie 3 miesięcy od zakończenia (...)

 • Wynagrodzenie z tytułu nadgodzin

  codziennie o pół godziny dłużej, to przy miesięcznym okresie rozliczeniowym pojawią się nadgodziny w wymiarze 0,5*liczba dni roboczych, np. 0,5*22 = 11 godzin. Jak konkretnie (liczby bazujące na (...)

 • Składamy wniosek o emeryturę w obniżonym wieku emerytalnym...

  będzie najkorzystniejsza dla ubezpieczonego. Kiedy najlepiej przejść na emeryturę i jakie dokumenty trzeba złożyć? Na emeryturę można przejść w każdym miesiącu, ale zdecydowanie najmniej (...)

 • Oświata po zmianach

  wyrażania zgody na powołanie osoby niebędącej nauczycielem na stanowisko dyrektora szkoły lub placówki artystycznej oraz placówki, o której mowa w art. 2 pkt 7 tej ustawy, (...)

 • Koszty związane z dobrowolnym szkoleniem

  dla firmy. Szkolenie odbywa się na koszt pracodawcy. Pracownicy żądają dodatku za nadgodziny. Czy w tym przypadku pracownikom należy się dodatek za nadgodziny lub inna gratyfikacja? Zasady

 • Nadgodziny i praca w systemie weekendowym

  Na umowie o pracę powinna być zawarta klauzula informująca, od której godziny przepracowanej w ciągu tygodnia zaczynają być naliczane nadgodziny. Czy w wypadku umowy zawartej na 3/4 etatu, (...)

 • Przedawnienie roszczeń pracownika

  pracy (po 8 godzinach) np: odpoczynek w hotelu jako czas pracy (nadgodziny) gdyż nie jako pozostaje ciągle do dyspozycji pracodawcy? Jak wykazać nadgodziny które pracownik wykonał na delegacji (...)

 • Godziny nadliczbowe w razie choroby pracownika

  grafik uwzględniający godziny nadliczbowe. Od konkretnych okoliczności zależy, czy pracodawca może zlecić nadgodziny czy nie powinien rozważyć zatrudnienia na zastępstwo; zwolnienie chorobowe (...)

 • Stosowanie ustawy o STIR

  podatników VAT z uwagi na zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej na okres 6 miesięcy jest ważną informacją, ale, co do zasady, nie powinno wskazywać na związek danego (...)

 • Jak wynagrodzić pracownika za godziny nadliczbowe?

  uznaniową za nadgodziny? Sąd Najwyższy w wyroku z 18 lipca 2006 r. (sygn. I PK 40/06) wskazał, iż Kodeks pracy przewiduje tylko dwa sposoby zapłaty za godziny nadliczbowe: dodatkowe wynagrodzenie (...)

 • Kodeks pracy

  nawiązanych na innej podstawie niż umowa o pracę. Art. 291.  § 1. Umowa o pracę z pracownikiem skierowanym do pracy na obszarze państwa niebędącego członkiem Unii Europejskiej (...)

 • Co należy się pracownikowi za nadgodziny?

  pracy w danym miesiącu. Maciej Rynkiewicz nadgodziny, pracownik, pracodawca, wynagrodzenie, praca, kodeks pracy

 • Jak orzeka się o niepełnosprawności?

  wyłącznie orzeczenia wydane przez organ rentowy na orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, natomiast zasada ta nie pozwala na przekładanie orzeczeń o stopniu niepełnosprawności na (...)

Zobacz więcej

Ostatnio szukane:

Najczęściej szukane:

Nasi eksperci

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum

 • SONDA - ile dostajecie alimentów / ile chcielibyście

  Proponuję przeprowadzenie sondy: Proszę napiszcie w jednym zdaniu ile dostajecie alimentów, lub ile Sąd przyznał bez wzglądu na to, czy są płacone, (...)

 • dlugosc zwolnienia lekarskiego w ciazy

  Na zwolnienie poszlam w 6 tygodniu ciazy. Lekarz powiedzial mi, ze nalezy mi sie tylko 180 dni zwolnienia, a ja do pracy przed porodem juz nie wroce. Co (...)

 • Pracodawca przed sądem -praca bez umowy

  Witam.mam znajomą ktyóra prosiła mnie o poszukiwanie informacji na temat możliwości pozwania pracodawcy - pracowała bez umowy i została oskarżona (...)

 • Godziny nadliczbowe pilne!

  Witam, Proszę o pilną pomoc otóż pracuje na stanowisku przedstawiciela handlowego, podpisując umowę o pracę, podpisałam również informację, (...)

 • Przerwa w pracy

  Witam. Jestem pracownikiem ochrony.Prosze o porade.Czy przykladowy grafik jest zgodny z prawem pracy? pon.5.00-8.00 nadgodziny 14.00-22.00 planowo wto.5.30-8.00 (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane