Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

 • Jakie rodzaje dróg wyróżnia się w Polsce?

  Drogi w Polsce, pod względem prawnym, dzielimy na drogi publiczne oraz drogi wewnętrzne.  Jakie drogi są publiczne? Droga publiczna to droga zaliczona do jednej z kategorii

 • Służebność drogi utworzonej z kilku działek

  przebiega droga należy do nowego sąsiada, to wtedy zgodnie z kodeksem cywilnym, jeżeli nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej (jak w przypadku nieruchomości Pana/i rodziców

 • Kodeks drogowy - Prawo o ruchu drogowym

  postoju pojazdów, ruchu pieszych, jazdy wierzchem lub pędzenia zwierząt; 1a) droga publiczna - droga w rozumieniu art. 1 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2007 (...)

 • Porada prawna na temat droga

  Nie szukaj dłużej informacji na temat droga, zapytaj naszego prawnika, a otrzymasz wycenę Twojego problemu. Opinie prawne od 40 zł, profesjonalnie, błyskawicznie, anonimowo

 • Gdy sąsiad naruszył granice Twojej działki - opinia prawna

  budowy straciła dla niego znaczenie gospodarcze, na drodze sądowej. Oczywiście droga sądowa jest konieczna dopiero wówczas, gdy nie dojdzie do porozumienia między naruszycielem, a właścicielem sąsiedniego

 • Konsekwencje naruszenia cudzego gruntu – opinia prawna

  budowy straciła dla niego znaczenie gospodarcze, na drodze sądowej. Oczywiście droga sądowa jest konieczna dopiero wówczas, gdy nie dojdzie do porozumienia między naruszycielem, a właścicielem sąsiedniego

 • Bezpieczny majowy weekend

  - droga nr 7 - ul. Pułkowa>Legionowa - droga nr 61 - ul. Modlińska>Nieporętu - droga nr 633 - ul. Płochocińska>Radzymina - droga nr 8 - ul. Radzymińska>Mińska Maz. (...)

 • Ogrodzenie od strony drogi wewnętrznej-zgłoszenie

  się, że droga przy której zmieniliśmy ogrodzenie to droga rolna - dojazd do pól. Droga ta znajduje się na gruncie mamy, za który płaci podatek do gminy. Mama nie posiada żadnej umowy (...)

 • Ustanowienie służebności-dostęp do drogi

  droga. Zrobili ją okoliczni mieszkańcy, którzy nabywali wcześniej inne działki (dzisiaj już budowlane). Ta dzika droga, której nie ma w planach zagospodarowania przestrzennego znacznie skraca (...)

 • Zjazd z drogi publicznej

  . Chcę wystąpić do gminny o wykonanie zjazdu na tą drogę. Właściciele prywatni nie będą chcieli się na to zgodzić, ale jest to droga publiczna i zarządza nią gmina (myślę, że dopóki jest (...)

 • Droga wewnętrzna

  zlokalizowana droga, a w przypadku jego braku - do właściciela tego terenu. Z sytuacji opisanej w pytaniu wydaje się raczej wynikać, że przedmiotowa droga jest drogą wewnętrzną a więc (...)

 • Droga konieczna - ustanowienie, zmiana służebności

  uwzględnieniem potrzeb nieruchomości nie mającej dostępu do drogi publicznej oraz z najmniejszym obciążeniem gruntów, przez które droga ma prowadzić. Droga taka, jeżeli tylko istnieje taka (...)

 • Droga konieczna gdy działka ma dostęp do drogi

  ma bezpośredni dostęp do drogi powszechnego korzystania należącej do Gminy o szerokości 3 metry, lecz uważa że jest to droga zbyt wąska i wyboista. W piśmie wydanym przez Wójta Gminy jest napisane, (...)

 • Ochrona danych osobowych usługobiorcy usług świadczonych drogą elektroniczną

  usługobiorcy, usługodawca jest uprawniony do przetwarzania innych danych osobowych usługobiorcy, które nie są niezbędne dla świadczenia usług droga elektroniczną. Przetwarzanie tych danych możliwe (...)

 • Zakres ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną

  gospodarczymi tego podmiotu.Ustawa o świadczeniu usług droga elektroniczną została uchwalona w ramach szerszego pakietu ustaw regulujących handel odbywający się przy wykorzystaniu systemów teleinformatycznych

 • Droga gminna

  drogowej dzielą się na następujące kategorie:  drogi krajowe,  drogi wojewódzkie,  drogi powiatowe,  drogi gminne. W związku z tym, każda droga gminna jest drogą publiczną (...)

 • Droga dojazdowa a pozwolenie na budowę

  droga dojazdowa, a tylko polna droga prowadząca "donikąd". Przebudowa drogi jest technicznie możliwa, ale wymaga znacznych nakładów i musi zmienić stan wykonany przez zarząd dróg i utrwalony (...)

 • Koszty oświetlenia dróg osiedlowych spółdzielni

  ? Skoro droga należy do spółdzielni mieszkaniowej jej status należy określić jako droga prywatna. Zgodnie z art. 18 ustawy prawo energetyczne do zadań własnych gminy w zakresie zaopatrzenia (...)

 • Obowiązki usługodawcy świadczącego usługi drogą elektroniczną

  ; Podstawa prawna: ustawa z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. 2002 r., Nr 144 poz. 1204)   droga elekroniczna, usługodawca

 • Służebność drogi i ograniczenia prędkości

  braku - do właściciela tego terenu. Finansowanie powyższych zadań należy do zarządcy terenu, na którym jest zlokalizowana droga, a w przypadku jego braku - do właściciela tego terenu. Oznakowanie

 • Ustanowienie służebności drogi koniecznej

  poprowadzenie instalacji. służebność, droga konieczna, ustanowienie, współwłasność, współwłaściciel

 • Pobór opłaty za zajęcia pasa drogowego

  to droga publiczna. Drogi wewnętrzne z kolei nie stanowią żadnej z ww. kategorii – por. art. 8 ust. 1 ustawy o drogach publicznych. Nie są to zatem drogi publiczne. Nawet jeżeli nieruchomość, (...)

 • Zakaz parkowania na drodze pożarowej

  Droga osiedlowa okrąża osiedle mieszkaniowe. Jest na nią jeden wjazd od strony drogi publicznej. Po jednej stronie ulicy jest zakaz parkowania - droga pożarowa, jednak w pewnej odległości od (...)

 • Rozgraniczenie a powództwo negatoryjne

  na terenie nieruchomości Pana X (droga przecina jego nieruchomość). Gmina uważa, że granice jej działki wyznacza droga, tj. że jest właścicielem nieruchomości położonej poniżej drogi (...)

 • Kto może pełnić samodzielne funkcje techniczne w budownictwie?

  budowlanego lub kierowania robotami budowlanymi związanymi z obiektem budowlanym, takim jak: droga klasy: lokalna i dojazdowa oraz droga wewnętrzna, w rozumieniu przepisów o drogach (...)

 • Kryteria wytyczania służebności drogi koniecznej

  bez ich żądania, drogi przez siedlisko, a w budynkach przez takie pomieszczenia, jak sienie, kuchnie czy schody wewnętrzne w obrębie konkretnego lokalu. W miarę możności droga powinna być najkrótszym (...)

Zobacz więcej

Ostatnio szukane:

Najczęściej szukane:

Nasi eksperci

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum

 • Droga przy budynku Przychodni Lekarskiej - absurdy gminy

  Witam serdecznie, poszukuję porady w sprawie poniekąd prawnej. Jestem lekarzem w niewielkiej miejscowości w woj. lubuskim, wraz ze wspólnikiem wykańczam (...)

 • UNIQA odmowa wypłaty odszkodowania z OC.

  Witam. Mam taką nietypową historię do opowiedzenia i kilka pytań. A więc dawno dawno temu, 2 lipca 2008 roku około godziny 19:30 miała miejsce stłuczka. (...)

 • droga dojazdowa do dzialki

  witam kupilem działke z droga dojazdowa(bynajmniej tak mam na starych mapkach)przy której jest kilka innych dzialek,kiedy próbowałem wiechac na działke (...)

 • PRAWA OJCA DO DZIECI

  Mam rodzinę, wydawać by się mogło, że szczęśliwą. Dwójka ślicznych dzieci, żona. Niestety. Od pewnego czasu żona mnie zdradza. Jest to poważne, (...)

 • Alimenty dla byłego współmałżonka

  Jestem po rozwodzie. Mój mąż został uznany winnym rozpadowi małżeństwa. Moja sytuacja finansowa uległa pogorszeniu. Chciałabym wystąpić o alimenty (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane