Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

 • Droga konieczna gdy działka ma dostęp do drogi

  ustanowienie drogi koniecznej na obrzeżach tej działki o szerokości 6 metrów i 27 metrów długości. Ta droga konieczna znacznie skróci mu dojazd do drogi publicznej. Sąsiad który wystąpił (...)

 • Droga konieczna

  prawa lub z zasadami współżycia społecznego. Takie działanie lub zaniechanie uprawnionego nie jest uważane za wykonywanie prawa i nie korzysta z ochrony. służebność, droga konieczna, (...)

 • Droga konieczna dla działki niezabudowanej

  ograniczenie praw właściciela do korzystania z przedmiotu jego własności. Uznanie, że droga konieczna nie przysługuje właścicielowi nieruchomości niezabudowanej lub nieuprawianej, prowadziło (...)

 • Porada prawna na temat droga konieczna

  Nie szukaj dłużej informacji na temat droga konieczna, zapytaj naszego prawnika, a otrzymasz wycenę Twojego problemu. Opinie prawne od 40 zł, profesjonalnie, błyskawicznie, anonimowo

 • Uprawnienia właściciela nieruchomości obciążonej

  dążyć do ustanowienia służebności drogi koniecznej. W braku porozumienia właścicielom gruntów sąsiednich służy odpowiednie roszczenie realizowane w drodze procesu sądowego. droga konieczna

 • Zniesienie służebności gruntowej

  , można nabyć przez zasiedzenie. zniesienie, służebność przejazdu, gruntowa, droga konieczna, roszczenie o ustanowienie

 • Służebność gruntowa przejazdu, a służebność drogi koniecznej

  koniecznej nie przysługuje (tak Sąd Najwyższy w orzeczeniu z 16 lutego 1963 r., III CR 195/62, LexPolonica nr 315369, OSNCP 1964, nr 1, poz. 19). droga konieczna, służebność, przejazd, ograniczone (...)

 • Wniosek o ustanowienie drogi koniecznej

  posiadania powstały na skutek naruszenia jest zgodny z prawem. zasiedzenie służebności, droga konieczna, ochrona posiadania, służebność, nieruchomość

 • Początek biegu terminu zasiedzenia służebności

  przez wcześniejszego posiadacza samoistnego tejże służebności (np. tego od którego wydzierżawili nieruchomość). droga konieczna, służebność, zasiedzenie, zasiedzenie służebności, (...)

 • Zaniedbana nieruchomość gminna

  powyżej. nieruchomość, immisje, prawo sąsiedzkie, sąsiad, powództwo negatoryjne, droga konieczna, utrzymanie, prowadzenie cudzych spraw bez zlecenia, odśnieżanie

 • Gdy sąsiad naruszył granice Twojej działki - opinia prawna

  budowy straciła dla niego znaczenie gospodarcze, na drodze sądowej. Oczywiście droga sądowa jest konieczna dopiero wówczas, gdy nie dojdzie do porozumienia między naruszycielem, a właścicielem (...)

 • Konsekwencje naruszenia cudzego gruntu – opinia prawna

  budowy straciła dla niego znaczenie gospodarcze, na drodze sądowej. Oczywiście droga sądowa jest konieczna dopiero wówczas, gdy nie dojdzie do porozumienia między naruszycielem, a właścicielem (...)

 • Służebność drogi utworzonej z kilku działek

  ) to właściciel może żądać od właścicieli gruntów sąsiednich ustanowienia za wynagrodzeniem potrzebnej służebności drogowej (droga konieczna). droga konieczna, służebność, (...)

 • Ustanowienie służebności-dostęp do drogi

  ). służebność, droga konieczna, nieruchomość, przejazd, droga publiczna, dojazd, krótsza droga

 • II - KODEKS CYWILNY - Własność i inne prawa rzeczowe

  (droga konieczna). § 2. Przeprowadzenie drogi koniecznej nastąpi z uwzględnieniem potrzeb nieruchomości nie mającej dostępu do drogi publicznej oraz z najmniejszym obciążeniem gruntów, (...)

 • Kryteria wytyczania służebności drogi koniecznej

  ; droga konieczna powinna zapewniać każdy rodzaj dostępu, czyli likwidować naturalną izolację nieruchomości. Ważnym jest także określenie, co należy rozumieć pod pojęciem „grunty (...)

 • Zniesienie służebności drogi koniecznej

  się wpis stosunkowy, zależny od wartości nieruchomości  obciążonej: Opłaty w postępowaniu cywilnym - Pozwy służebnośś, zniesienie, zmiana, wynagrodzenie, droga konieczna

 • Służebność drogi koniecznej - szerokość dojazdu

  , opatrzonego klauzulą, że wyrys nadaje się do wpisu w księdze wieczystej. Szerokość dojazdu ustalona jest więc w księdze wieczystej i ewidencji gruntów. działka, droga konieczna, dojazd, (...)

 • Zniesienie współwłasności a droga konieczna

  wyznaczenia drogi koniecznej teren na którym zostanie ustanowiona droga konieczna, nadal będzi należał do właściciela tej nieruchomości do której należał przed ustanowieniem tej służebności, (...)

 • Parkowanie na drodze wewnętrznej

  . droga konieczna ustanowiona na użytek osoby prywatnej, lub innej ale na terenie prywatnym. Zatem Policja nie może ukarać za naruszanie przepisów ruchu drogowego na drodze prywatnej. droga

 • Służebność drogi koniecznej

  Państwa) i w konsekwencji istniałaby potrzeba ponownego ustanowienia służebności drogi koniecznej innym szlakiem drożnym. droga konieczna, posiadanie służebności, zniesienie służebności, (...)

 • Ochrona posiadania drogi koniecznej

  wyrokiem, to można wezwać komornika, czy też policję która może sąsiadowi nakazać przepuszczenie ciężarówki. ochrona posiadania, droga konieczna, służebność

 • Unieważnienie umowy notarialnej

  jesteśmy w stanie określić, jakie może być tu rozstrzygnięcie sądu.   Nieruchomość, droga konieczna, służebność, odpowiedni dostęp, akt notarialny, nieważność

 • Służebność przejazdu

  właścicieli gruntów sąsiednich ustanowienia za wynagrodzeniem potrzebnej służebności drogowej (droga konieczna).   Stanisław Rudnicki w publikacji pt. „Komentarz do kodeksu (...)

 • Zasiedzenie służebności drogi koniecznej

  gospodarskich, właściciel może żądać od właścicieli gruntów sąsiednich ustanowienia za wynagrodzeniem potrzebnej służebności drogowej (droga konieczna). służebność, zasiedzenie, (...)

 • Wynagrodzenie za drogę konieczną

  świadczenia jednorazowego, jak i okresowego (postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 17 stycznia 1969 r., sygn. akt III CRN 379/68). droga konieczna, służebność gruntowa, wynagrodzenie, opłata, (...)

Zobacz więcej

Ostatnio szukane:

Najczęściej szukane:

Nasi eksperci

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum

 • droga konieczna

  Potrzebuje pomocy przy pisaniu wniosku do sądu o drogę konieczną lub zasiedzenie i nie wiem czy najpierw pisać o zasiedzenie czy o drogę konieczną? (...)

 • nie chcę drogi koniecznej po swojej działce

  Witam, mam problem z moim sąsiadem który rości o ustanowienie służebności drogi koniecznej po mojej działce. Zgodnie z przepisem art. 145 § 1 (...)

 • współwłasnośc a droga konieczna

  Ja tez mam podobny problem jest pole ktora ma 2 współwłascieli(udziały 50%).Teraz współwłaściciel A ma dobry dojazd do pola a współwłaściciel (...)

 • droga konieczna a istniejący dojazd

  Mam pytanie czy sąd oddali wniosek o ustanowienie drogi koniecznej przez prywatną posesję w sytuacji gdy na posesji jest inna droga dojazdowa? Na istnieje (...)

 • darowanie działki a droga konieczna

  Czy w przypadku podarowania części działki dla mnie przez rodziców, działka będzie osobną nieruchomością? Chodzi mi o to czy będę mógł starać (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane