Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

 • Kodeks rodzinny i opiekuńczy

  konieczne do uznania ojcostwa powinien być niezwłocznie przekazany do urzędu stanu cywilnego właściwego do sporządzenia aktu urodzenia dziecka. Art. 75. § 1. Można uznać ojcostwo (...)

 • Kodeks rodzinny i opiekuńczy

  zgody potrzebna jest zgoda ustawowego przedstawiciela dziecka.§ 2. Do uznania dziecka poczętego potrzebna jest zgoda matki.§ 3. Do uznania dziecka pełnoletniego potrzebna (...)

 • Ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (WYCIĄG)

  dziecka lub opiekunów prawnych dziecka do świadczeń rodzinnych świadczenia te wypłaca się temu z rodziców, opiekunów faktycznych dziecka lub opiekunów prawnych dziecka, (...)

 • Porada prawna na temat do jakiego wieku dziecka mozna ustalic ojcostwo

  Nie szukaj dłużej informacji na temat do jakiego wieku dziecka mozna ustalic ojcostwo, zapytaj naszego prawnika, a otrzymasz wycenę Twojego problemu. Opinie prawne od 40 zł, profesjonalnie, błyskawicznie, anonimowo

 • Uznanie dziecka - od A do Z

  samobójstwo albo, jeżeli ojciec dziecka groził matce, że jeżeli nie wyrazi ona zgody na uznanie, to dziecko porwie. Jeżeli zatem miała miejsce jedna z takich sytuacji, ojciec dziecka (...)

 • Zaprzeczenie i ustalenie ojcostwa dzieci urodzonych w małżeństwie - opinia prawna

  . 296 ze zm. ), dalej KPC.  W świetle KRO ojcostwo dziecka może być ustalone za pomocą trzech sposobów: domniemania pochodzenia dziecka od męża matki,  uznania dziecka (...)

 • Kiedy możliwe jest przysposobienie (adopcja) dziecka?

  kontakt dziecka z nimi, ponieważ od momentu przysposobienia rodzicami dziecka stają się adoptujący, Na przysposabiającym ciąży obowiązek alimentacyjny względem tego dziecka, czyli (...)

 • Z jakiego wsparcia aktywizacyjnego mogą korzystać bezrobotni?

  od 3 do 6 miesięcy, a w przypadku bezrobotnych do 30 roku życia do 12 miesięcy. Staż realizowany jest przez organizatora stażu na podstawie umowy zawartej z powiatowym urzędem pracy  starostą

 • Bezpieczne wakacje dzieci i młodzieży

  nawet do śmierci. Szkodliwe substancje Istnieją substancje, które wdychane przez dłuższy czas powodują trwałe uszkodzenie organizmu. Do takich należą kleje. Kleje biurowe używane (...)

 • Przygotuj się na wakacje

  tego, że sprzedawca płaci należny podatek do budżetu państwa, a nie do własnej kieszeni. Jest to również niezbędny warunek do budowania w naszym kraju uczciwej konkurencji. Czy (...)

 • Odszkodowanie za naruszenie prywatności

  domniemywane. Jeśli chodzi z kolei o postępowanie babki dziecka, to z sytuacji opisanej w pytaniu wynika, że dopuszcza się ona naruszenia dóbr osobistych ojca dziecka i jego rodziny - przede (...)

 • Kiedy dziecko powinno przyczyniać się do utrzymania domu?

    Sytuacja, kiedy dziecko obowiązane jest do przyczyniania się do utrzymywania rodziny, należy do rzadkości. Na gruncie polskiego prawa rodzinnego, to na rodzicach spoczywa obowiązek

 • Ustalenie ojcostwa i alimenty

  trzymiesięczny ustawowy termin do wniesienia powództwa o alimenty, a w przypadku braku uznania dziecka - o ustalenie ojcostwa i alimenty. Jeśli matka dziecka nie złożyłaby w tym (...)

 • Jakie prawa ma pacjent?

  lekarzowi prowadzącemu do dokumentacji medycznej prowadzonej w szpitalu.  Masz prawo do dochodzenia swoich praw Gdy Twoje prawa zostały naruszone, to możesz zwrócić się do: Rzecznika (...)

 • Jakiego urlopu macierzyńskiego możemy spodziewać się w następnych latach?

  wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka ma mieć prawo do 26 tygodni urlopu macierzyńskiego w przypadku pierwszego dziecka, 38 tygodni w przypadku drugiego (...)

 • Do jakiego wieku dziecka muszę płacić alimenty?

  opiekuńczy (dalej: KRO).Przepisy prawa nie określają konkretnego wieku dziecka, którego osiągniecie powoduje ustanie obowiązku alimentacyjnego rodziców względem dziecka. (...)

 • Jak uzyskać decyzję uprawniającą do bezpłatnych świadczeń opieki zdrowotnej?

  społecznej (w zależności, która instytucja wydała decyzję). Kiedy masz prawo do bezpłatnych świadczeń opieki zdrowotnej? Masz prawo do bezpłatnych świadczeń opieki zdrowotnej (...)

 • Próg interwencji socjalnej po nowemu

  niż minimum egzystencji, Trójstronna Komisja do Spraw Społeczno-Gospodarczych może wystąpić do Rady Ministrów z wnioskiem o zweryfikowanie kwot kryteriów dochodowych.   Jak będzie (...)

 • Pozostawienie dziecka w domu bez opieki

  Czasami zostawiam dzieci w domu same. Od jakiego wieku dzieci jest to prawnie dopuszczalne? Przepisy prawne nie przewidują wprost wieku, od którego dziecko może przebywać samo w domu, (...)

 • Pozew o zaprzeczenie ojcostwa

  Uprawnioną do zaprzeczenia ojcostwa, poza jej mężem, jest także matka dziecka. Legitymacja czynna do wytoczenia powództwa o zaprzeczenie ojcostwa swego męża przysługuje jej bez żadnych (...)

 • Co RODO przynosi obywatelom?

  kolejce do lekarza, masz prawo, aby ci, którzy czekają razem z Tobą, nie wiedzieli, do jakiego specjalisty czekasz w kolejce, żeby cała miejscowość, w której się leczysz, (...)

 • Przerwa na karmienie dziecka piersią

  to uzależnione od wieku dziecka? Jaka jest podstawa prawna takich przerw? Pracownica karmiąca dziecko piersią zatrudniona na pełny etat ma prawo do dwóch półgodzinnych przerw (...)

 • Domniemanie pochodzenia dziecka

  na nią płacić alimenty? Co mogę zrobić by to udowodnić i jakiego rodzaju dokumenty się składa do sądu? Proszę o obszerną informację. Dodam, że w okresie poprzedzającym narodziny córki, (...)

 • Bezprawne pobranie zasiłku pielęgnacyjnego

  znajomego lekarza. Do jakiego urzędy zgłosić takie nadużycie? Ustalenie uprawnień do zasiłku pielęgnacyjnego następuje na wniosek zainteresowanego. Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje (...)

 • Koniec obowiązku płacenia alimentów

  Do jakiego wieku rozwiedziony rodzic ma obowiązek płacenia alimentów pełnoletniemu dziecku, które studiuje i jaki przepis to reguluje? Obowiązek alimentacyjny rodziców względem dzieci (...)

Zobacz więcej

Ostatnio szukane:

Najczęściej szukane:

Nasi eksperci

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum

 • Proszę o pomoc!!!! Pilne!!!

  Mam 19 lat, 2 miesiące temu urodziłam córeczkę. Moja historia jest dość skomplikowana, ale nie chce żebyście mnie oceniali, bo wiem, że nie wypadnę (...)

 • Prawa ojca do opieki nad dzieckiem po rozwodzie

  Jestem 24 letnim ojcem. 2 lata temu zona powiedziala, ze nie chce ze mna byc dluzej i kazala mi wyprowadzic sie z domu. Zabralem swoje zeczy i wyszedlem. (...)

 • Prawo rodzicielskie

  Chce pozbawic ojca mojego 6 letniego dziecka wladzy rodzicielskiej, nie widuje sie on z corka od 3 lat i sie nia nie interesuje, jak sprawic by sad przyznal (...)

 • alimenty

  alimenty na zone Alimenty na żone płaci się tylko 5 lat jeżeli z twojej winy zostało przez sąd uznane rozpad małżeństwa lub jeżeli żona jet (...)

 • Pozbawienie praw rodzicielskich ojca pomóżcie

  Czy jest możliwość pozbawienia ojca praw rodzicielskich i żeby także płacił alimenty. Proponował mi bym usuęła ciążę i wogóle nie interesował (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane