Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań oraz w celach marketingowych przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133 000 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Wyszukiwarka e-prawnik.pl

 • Ustalanie podstawy wymiaru świadczeń w razie choroby i macierzyństwa przysługujących zatrudnionym za granicą u polskich pracodawców

  część za granicą, to przy ustalaniu podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne jego wynagrodzenie sumuje się. Ustala się następnie, czy faktyczny przychód w tym miesiącu przekracza (...)

 • „Mały ZUS” od 1 stycznia 2019 r.

  wynagrodzenia (w 2018 r. 63.000 zł) przez liczbę dni kalendarzowych poprzedniego roku (w 2018 r. 365 dni) i mnoży otrzymany wynik przez liczbę dni kalendarzowych prowadzenia działalności (...)

 • Wypowiedzenie umowy na zastępstwo

  dniu 15.01.2009 r.? Czy w wypowiedzeniu umowy o pracę na czas zastępstwa, o której mowa musimy wpisać przyczynę wypowiedzenia? Czy w umowach na czas zastępstwa można wpisywać równocześnie, (...)

 • Porada prawna na temat dni robocze czy kalendarzowe

  Nie szukaj dłużej informacji na temat dni robocze czy kalendarzowe, zapytaj naszego prawnika, a otrzymasz wycenę Twojego problemu. Opinie prawne od 40 zł, profesjonalnie, błyskawicznie, anonimowo

 • Rozkład czasu pracy w sklepie

  pracę w niedziele każdy pracownik ma jeden dzień wolny w następnym tygodniu. W związku z powyższym mam kilka pytań: Czy mogę niejako skracać dobowy czas pracy do 7 godzin czy np. wydłużać (...)

 • Dzień wolny od pracy a chorobowe

  obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Jeżeli jednak w tygodniu obejmującym siedem dni od poniedziałku do niedzieli, wystąpią dwa święta w inne dni niż niedziela, obniżenie wymiaru czasu (...)

 • Bezpieczne wakacje dzieci i młodzieży

  pod wysokimi drzewami, zwłaszcza tymi rosnącymi w odosobnieniu, czy na wzniesieniach, ponieważ spadające gałęzie czy wyładowania atmosferyczne - pioruny mogą być zagrożeniem dla zdrowia, (...)

 • Ekwiwalent za urlop po rozwiązaniu stosunku pracy

  , 26 dni roboczych - po 10 latach pracy. Za dni robocze uważa się wszystkie dni, z wyjątkiem niedziel oraz świąt określonych w odrębnych przepisach. Dni wolnych od pracy, (...)

 • Z jakich przyczyn pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika?

  , nawet w czasie urlopu, czy też motywy zachowania, nie wyłączają przypisania pracownikowi ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych, jako godzącego w porządek i spokój na terenie (...)

 • Rozwiązanie umowy za porozumieniem a urlop

  wynagrodzenia. Wymiar takiego zwolnienia będzie wynosił 2 dni robocze - w okresie wypowiedzenia nie przekraczającego 1 miesiąca i 3 dni robocze - w okresie trzymiesiecznego wypowiedzenia. (...)

 • Czas pracy aptek

  . Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by uchwały podejmować raz na pół roku czy raz na kwartał. Ważne jest jedynie to, by zarząd powiatu wywiązał się w sposób właściwy z ustawowego (...)

 • Jak uzyskać większy zasiłek macierzyński?

  wyliczenia jest to, aby od ponownego zgłoszenia do ubezpieczenia chorobowego do daty porodu minął jeden pełny miesiąc (30 dni), za który opłaci Pani maksymalną składkę. Jeżeli nie uda się (...)

 • Jak uzyskać większy zasiłek macierzyński?

  wyliczenia jest to, aby od ponownego zgłoszenia do ubezpieczenia chorobowego do daty porodu minął jeden pełny miesiąc (30 dni), za który opłaci Pani maksymalną składkę. Jeżeli nie uda się (...)

 • Pełnienie dyżuru przez pracownika

  wynika z odrębnego tytułu prawnego, lecz jest jednym z obowiązków pracowniczych, stanowi bowiem dodatkowe zadanie robocze po normalnych godzinach pracy, bez względu na to, czy zadanie to mieściło (...)

 • Rok podatkowy w podatku dochodowym od osób prawnych

  umowie spółki, czy innym dokumencie regulującym zasady ustrojowe innych podatników, zawiadomienie właściwego naczelnika urzędu skarbowego o zmianie, najpóźniej w terminie 30 dni (...)

 • Prawo do świadczenia pielęgnacyjnego

  pielęgnacyjne? Co z niepełnym miesiącem czy przeliczać dni czy pozbawić stronę całego świadczenia? Czy jest to świadczenie nienależnie pobrane (strona w żadnym wypadku nie (...)

 • „Konstytucja biznesu” wprowadza zmiany w ubezpieczeniach

  start, przez 24 miesiące kalendarzowe będziesz opłacał składki od zadeklarowanej kwoty nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia. Podobnie, gdy zrezygnujesz z „ulgi na start” przed (...)

 • CEPiK po zmianach

  momencie, gdy system odzyska połączenie z bazą CEP. Podmioty mogą pracować w trybie awaryjnym, bez ciągłego połączenia z CEPIK 2.0 maksymalnie 3 dni robocze. Powyższy czas (...)

 • Jak otrzymać refundację kosztów szkolenia pracowników?

  Od 8 grudnia obowiązują już szczegółowe zasady refundacji kosztów szkoleń pracowników. Czy wiesz jakiego rodzaju szkolenia są refundowane? Czy wiesz do kogo się udać z (...)

 • Co nowego w partnerstwie publiczno-prywatnym?

  w dni robocze. W strefie płatnego parkowania opłata za 1. godzinę nie będzie mogła przekroczyć 0,15% minimalnego wynagrodzenia, w śródmiejskiej zaś 0,45%. Opłata dodatkowa za parkowanie (...)

 • Jak przebiega wypłata świadczeń z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych?

  wypłaca się miesięcznie, za miesiące kalendarzowe. Powinno być to dokonywane w dniu (lub kilka dni wcześniej) ustalonym w decyzji organu rentowego jako termin płatności świadczeń. Oczywiście (...)

 • Rehabilitacja lecznicza z ZUS

  numer 22 560 16 00 Napisz e-mail na adres cot@zus.pl Konsultanci ZUS są dostępni w dni robocze od poniedziałku do piątku od 7.00 do 18.00.   Podstawa prawna: ustawa z dnia (...)

 • Chałupnictwo - uprawnienia zatrudnionych w systemie nakładczym

  tytułu zaliczenia do I lub II grupy inwalidów. Czy można rozwiązać umowę bez wypowiedzenia? Możliwość taka istnieje, jednakże wyłącznie w sytuacjach wyjątkowych. Przepisy dopuszczają (...)

 • Dopłaty uzupełniające dla rolników

  oraz deklaracje dostaw powinny być sporządzane na piśmie na co najmniej dwa dni robocze przed datą dostawy. Niemniej jednak Państwa Członkowskie mogą wprowadzić wymagany termin od (...)

 • Opłata dodatkowa za parkowanie

  problem czy takowe zdarzenie nie powinno być w jakikolwiek sposób udokumentowane np. zdjęcie parkującego samochodu abym miał możliwość się z nim zapoznać. Czy po prostu TZDM nie ma takiego (...)

 • Koniec umowy o pracę a zasiłek chorobowy

  Czy pracownik zatrudniony na czas określony, który otrzymał zwolnienie lekarskie na powyżej 33 dni będzie miał automatycznie przedłużoną umowę o pracę o czas zwolnienia lekarskiego? Jak (...)

< >

Ostatnio szukane:

Najczęściej szukane:

Nasi eksperci

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.

Porady prawne online »

Szukaj na Forum

 • Odprawa

  Witam, Pracowałam ponad 20 lat u jednego pracodawcy. Z tym, że firma dzieli się na matkę i córki (firmy podrzędne z tym samym przedrostkiem w nazwie (...)

 • Ewidencja czasu pracy

  Witam, jestem pracownikiem bankowym ,podpisuję listę obecności w momencie logowania się na komputerze , czasami czas uruchomienia komputera się wydłuża (...)

 • Kara Nagany

  Witam.Czy pracodawca nakładając karę musi wyszczegolnic rodzaj popełnionego wykroczenia w sposób konkretny tz. dokładnie za jakie przewinienie.Co (...)

 • zwolnienie w pracy i wynagrodzenie

  Cze, jest pytanie do was ludzie czy będąc na zwolnieniu od 2 tygodniowym zakład powinien zapłacić 80 procent za wszystkie dni czy tylko dni robocze? (...)

 • czs pracy na pełnym etacie i wynagrodzenie

  Pracuje jako kierowca autobusu w równoważnym systemie czasu pracy z czasem przerywanym w firmie zatrudniającej około 80 kierowców na pełnym etacie (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane